Inovaţii în Biserica Ortodoxă + schimbarea calendarului

Informaţii, comentarii şi propuneri...
Este şi o subcategorie specială despre BOR.
Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:
Re: Inovaţii în Biserica Ortodoxă + schimbarea calendarului

Mesaj necititde protosinghel » 17 Ian 2010, 20:30

Se pare că degeaba se bucura părintele protosinghel că masonii nu au reuşit să facă victime.
Am spus eu asta? Oricum dezbinarea la nivel general a ortodocşilor, cu mila lui DUmnezeu, nu s-a produs...

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Inovaţii în Biserica Ortodoxă + schimbarea calendarului

Mesaj necititde maria_andreea » 17 Ian 2010, 23:12

Am spus eu asta?
Da, asta dacă vă aparţine articolul de pe ierompetru.wordpress.com unde întâlnim:
Bineînţeles, nu este un secret că schimbarea calendarului a fost o greşeală instrumentată de forţe ostile Ortodoxiei, menite să dezbine Biserica. Noi însă nu trebuie intrăm în logica acestor forţe masonice, arătându-le că în ciuda eforturilor lor de a dezbina Ortodoxia, noi am rămas uniţi şi aşa vom rămâne până la sfârşitul, cu harul lui Dumnezeu. ;)
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Inovaţii în Biserica Ortodoxă + schimbarea calendarului

Mesaj necititde protosinghel » 18 Ian 2010, 12:31

Asta e totuşi altceva decât îmi imputaţi dvstră. Trebuie să recunoaştem că prin harul lui Dumnezeu, toate Bisericile Ortodoxe sunt astăzi în comuniune, iar stârpituri de genul Slătioara au fost şi vor mai fi...

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Inovaţii în Biserica Ortodoxă + schimbarea calendarului

Mesaj necititde maria_andreea » 18 Ian 2010, 15:46

Asta e totuşi altceva decât îmi imputaţi dvstră.
Mă iertaţi atunci!
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: Inovaţii în Biserica Ortodoxă + schimbarea calendarului

Mesaj necititde IOACHIM » 24 Feb 2010, 13:32

Unde e topicul despre stil nou vs. stil vechi? nu-l gasesc eu sau nu este?
AICI
M-am mai linistit! Imi facusem o impresie gresita, dar acum m-am lamurit.

AUREL
Mesaje:54
Membru din:01 Ian 2009, 16:59
Confesiune:ortodox "stilist"

Re: Inovaţii în Biserica Ortodoxă + schimbarea calendarului

Mesaj necititde AUREL » 06 Mar 2010, 16:32

Asta e totuşi altceva decât îmi imputaţi dvstră. Trebuie să recunoaştem că prin harul lui Dumnezeu, toate Bisericile Ortodoxe sunt astăzi în comuniune, iar stârpituri de genul Slătioara au fost şi vor mai fi...
Parinte Petru,
Greu de crezut (citit) ca o fata bisericeasca, slujitor al Sf Altar, al Domnului, poate sa faca uz de atata dispret, de atata rautate, aruncand sageti otravite inspre cei care nu va impartasesc convingerile religioase.
Spre aducere aminte Parinte Petru, starpiturile de la Slatioara sunt tot creatia lui Dumnezeu !!!
Chiar daca au sau nu dreptate, chiar schismatici sa fie cum va place sa-i numiti, chiar starpituri sa fie, nu uitati ca si ei sunt lucrul Mainilor lui Dumnezeu, sunt chipul si asemanarea Sf Treimi.
Nu-mi vine sa cred ca din cei care sunt chemati sa fie adevarati slujitori ai SF taine, adevarati purtatori ai Duhului Adevarului, exemplu de traire duhovniceasca si marturisire de credinta, ajung sa fie potrivnici lui Dumnezeu.
Insasi Actul Creatiei l-a innobilat pe OM cu ratiune si liber arbitru.
Cei care sunt prezenti in mod regulat si echidistant pe acest forum, cu usurinta pot constata defilarea contrastelor si incoerentei in exprimarea convingerilor religioase.
Ceea ce se pare ca nu puteti suporta, este refuzul Mitropoliei Slatioara de a se inregimenta in tavalugul ecumenist ce se osteneste prin apostolii intunericului sa deschida usa intronarii lui antihrist.
Sigur ca invocati fara intârziere neascultarea fata de BOR in perioada schimbarii calendarului.
Dar Biserica din care faceti parte azi, de ce nu a primit noul calendar !?
Ati recunoscut ca schimbarea calendarului a fost o greseala, dar va odihniti in ideea ca acesta nu are statut de Dogma.
Parinte Petru, ganditi-va cu frica la Dumnezeu cand sustineti ca o greseala minima schimbarea calendarului.
SCHIMBAREA CALENDARULUI A ATRAS DUPA SINE INCALCAREA UNOR DOGME !!!
Intre respectarea Dogmelor sau nesocotirea acestora, lumea Ortodoxa a ales in marea majoritate la data schimbarii calendarului sa ramana in Duhul Ortodoxiei.
Va intreb ca pe o fata bisericeasca, in fata lui Dumnezeu este mai placut sa ramanem in asezamintele si Dogmele Sf Parinti, sau sa ratacim pe drumuri astronomice impuse de lumea catolica !?
Ascultam de Sf Canoane, sau de duhul lumesc spre placerea satanei !?
Mitropolia Slatioara a ales sa ramana in Duhul Ortodoxiei, refuzand ascultarea fata de o ierarhie supusa si ingenuncheata la picioarele de lut ale apusului !
Reamintiti-va ce ne invata Scriptura despre dragostea fata de aproapele, despre rugaciune pentru dusmanii nostri, pentru cei cazuti din Adevar, pentru cei rataciti, etc.
Intre oameni trebuie sa existe doar armonie si dragoste duhovniceasca, dupa Chipul Sf Treimi !
Numai acestea sunt de la Dumnezeu !
Celelalte sunt de la diavol, urmare a indepartarii noastre de cele duhovnicesti !
Nimeni pe acest forum - care se vrea Ortodox - nu a mai indraznit sa denigreze atat de vulgar insasi Creatia cea mai iubita a Sf Treimi, " OMUL ".
Sunt convins ca nici cei mai fideli apropiati nu va agreaza " perla " aruncata cu atata dispret pe Chipul si asemanarea lui Dumnezeu.
Iertati-ma !

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Inovaţii în Biserica Ortodoxă + schimbarea calendarului

Mesaj necititde protosinghel » 06 Mar 2010, 16:58

Eu îmi cer iertare, dar se pare că noi folosim aceleaşi cuvinte, dar cu sensuri diferite.
Eu nu vreau şi nu pot atenta la creaţia lui Dumnezeu. Dar faptul că cei de la Slătioara, schismatici şi fără succesiune apostolică fiind, sunt sterpi de harul sfinţitor, este un lucru evident...

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Inovaţii în Biserica Ortodoxă + schimbarea calendarului

Mesaj necititde maria_andreea » 06 Mar 2010, 17:13

D-le Aurel eu cred că toţi cei care nu vorbesc frumos despre unii sau alţii nu înseamnă că nu îi iubeşte, că îi judecă ..., părintele şi oricare dintre noi chiar dacă atacă rătăcirile, greşelile fără a le accepta asta nu înseamnă că acestea se referă la om într-o manieră personală. Cu singuranţa că greşeala, înşelarea este cea care este condamnată. Părintel şi oricare dintre noi, suntem cei care în oricare rugăciune ne gândim la toată lumea, la tot omul pentru că aproape toate sunt la plural.

Vai de ziua în care nimeni nu va mustra, nimeni nu va îndrepta.

Că şi cel mai mare păcătos poate fi mai sus decât noi cei cu dreapta credinţă, asta a dovedit-o în nenumărate rânduri Domnul în evanghelia Sa şi cred că cei de pe acest forum au în vedere acest lucru.
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

AUREL
Mesaje:54
Membru din:01 Ian 2009, 16:59
Confesiune:ortodox "stilist"

Re: Inovaţii în Biserica Ortodoxă + schimbarea calendarului

Mesaj necititde AUREL » 06 Mar 2010, 18:16

Eu îmi cer iertare, dar se pare că noi folosim aceleaşi cuvinte, dar cu sensuri diferite.
Eu nu vreau şi nu pot atenta la creaţia lui Dumnezeu. Dar faptul că cei de la Slătioara, schismatici şi fără succesiune apostolică fiind, sunt sterpi de harul sfinţitor, este un lucru evident...
Parinte Petru,
Harul sfintitor nu vine nici de la Moscova, nici de la Edinet, si nici de la Slatioara .
Harul sfintitor este Darul lui Dumnezeu trimis peste cei placuti Domnului.
Nu sta in autoritatea noastra de a decide unde trimite Dumnezeu Harul Sau.
Mai intelept este a lua exemplul vamesului decat a-ti face pieptul umflaturi de pumnii dreptatii.
Daca bunavointa va ingaduie, priviti cu ochi nepartinitori inceputul existentei Mitropoliei Slatioara.
Totul este in acord cu Sf Canoane, Sf Traditie, si un precedent in antichitatea crestina.
Cand devenim partizani ai duhului lumesc, nimic nu se mai vede in lumina Adevarului.
Daca Mitropolia Slatioara nu este canonica, nici BOR nu este canonica !
Pot accepta aceasta realitate, insa numai in intregul ei.

AUREL
Mesaje:54
Membru din:01 Ian 2009, 16:59
Confesiune:ortodox "stilist"

Re: Inovaţii în Biserica Ortodoxă + schimbarea calendarului

Mesaj necititde AUREL » 06 Mar 2010, 18:34

D-le Aurel eu cred că toţi cei care nu vorbesc frumos despre unii sau alţii nu înseamnă că nu îi iubeşte, că îi judecă ..., părintele şi oricare dintre noi chiar dacă atacă rătăcirile, greşelile fără a le accepta asta nu înseamnă că acestea se referă la om într-o manieră personală. Cu singuranţa că greşeala, înşelarea este cea care este condamnată. Părintel şi oricare dintre noi, suntem cei care în oricare rugăciune ne gândim la toată lumea, la tot omul pentru că aproape toate sunt la plural.

Vai de ziua în care nimeni nu va mustra, nimeni nu va îndrepta.

Că şi cel mai mare păcătos poate fi mai sus decât noi cei cu dreapta credinţă, asta a dovedit-o în nenumărate rânduri Domnul în evanghelia Sa şi cred că cei de pe acest forum au în vedere acest lucru.
Este evident ca nu avem aceiasi lectura a limbii române.
Chiar daca ar fi aceiasi, cred ca este absolut deplasat un asemenea " limbaj iubior " din partea unei fete bisericesti ce are ca menire in primul rand educatia religioasa a pastoritilor, cultivarea dragostei pentru aproapele, etc.
Pot afla si eu care sunt greselile, ratacirile si inselarea condamnate in afirmatiile de mai sus ?
Concret, pe linia Sf Traditii, a Sf Canoane, a invataturii Sf Parinti.
Multumesc

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Inovaţii în Biserica Ortodoxă + schimbarea calendarului

Mesaj necititde maria_andreea » 06 Mar 2010, 19:03

D-le Aurel, lăsaţi-mă pe mine să fiu cea care "îşi umflă pieptul de loviturile dreptăţii", dar vă invit pe dvstră să ne spuneţi care sunt credinţele, invăţăturile voastre, ale stiliştilor şi de ce v-aţi despărţit de BOR, de ce consideraţi nule anumite Taine (ex. Taina Botezului) etc ?

Eu, vă mulţumesc ! :)
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

AUREL
Mesaje:54
Membru din:01 Ian 2009, 16:59
Confesiune:ortodox "stilist"

Re: Inovaţii în Biserica Ortodoxă + schimbarea calendarului

Mesaj necititde AUREL » 06 Mar 2010, 20:03

D-le Aurel, lăsaţi-mă pe mine să fiu cea care "îşi umflă pieptul de loviturile dreptăţii", dar vă invit pe dvstră să ne spuneţi care sunt credinţele, invăţăturile voastre, ale stiliştilor şi de ce v-aţi despărţit de BOR, de ce consideraţi nule anumite Taine (ex. Taina Botezului) etc ?

Eu, vă mulţumesc ! :)
Maria Andreea,
Biserica de Stil Vechi nu are " credinte ", ci CREDINTA in acord cu " CREZUL ", Sf Canoane Si Sf Traditie.
Sunteti in dezacord cu adevarul daca afirmati asa ceva despre botez !
Sa ne explicam: Taina botezului este absolut recunoscuta daca s-au facut cele trei scufundari, care inchipuie cele trei zile ale Domnului in mormant.
In aceasta situatie se face doar mirungerea, fara repetarea botezului propriu-zis.
Numai in cazul botezului prin stropire, care nu este valid, se face botezul complet.
In fapt, este absolut fals si incorect sa se afirme ca Biserica de Stil Vechi s-a despartit de BOR !
BOSVR are continuitate apostolica, a ramas aceiasi Biserica a antichitatii crestine, se confunda cu cei 2000 de ani de istorie crestina.
In 1924, nu Biserica de Stil Vechi s-a rupt de trupul Bisericii Crestin-Ortodoxe, ci BOR, care a primit schimbarea calendarului impusa de occident si masonerie, facandu-se vinovata si de incalcarea Dogmelor, care au fost aspru criticate la timpul de atunci !
Adaug si eu o intrebare : Daca schimbarea calendarului este justificata, daca BOR are dreptate in motivatia schimbarii calendarului, DE CE PASTELE SI SARBATORILE CARE SUNT DEPENDENTE DE ACESTA, se tin tot dupa calendarul "Stilistilor" adica cel vechi !?
Ratiunea din noi trebuie sa caute Adevarul, este foarte usor sa arunci piatra.
Pe scurt deci, diferenta intre Stilul Vechi si Nou, consta in decalajul de 13 zile introdus in BOR dupa 2000 de ani de crestinism !
Nu sunt putini teologi sau eruditi de pe nou care recunosc greseala schimbarii calendarului, dar pentru o justificare a acesteia se recurge la strategia minimalizarii !
De ce BOR nu sarbatoreste Sf Pasti pe Stilul Nou !?
Sigur ca mai autorizat sa va raspunda este Pr Petru, dar il rog sa uite de dragostea invocata pentru ca toti crestinii sa sarbatoreasca Sf Pasti in acelasi timp.
Atunci cui si la ce foloseseste schimbarea calendarului !?

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Inovaţii în Biserica Ortodoxă + schimbarea calendarului

Mesaj necititde maria_andreea » 06 Mar 2010, 20:39

Taina botezului este absolut recunoscuta daca s-au facut cele trei scufundari, care inchipuie cele trei zile ale Domnului in mormant.In aceasta situatie se face doar mirungerea, fara repetarea botezului propriu-zis.
De ce se face doar mirungerea, mirungerea ortodoxă, stil nou nu e valabilă ?
nu Biserica de Stil Vechi s-a rupt de trupul Bisericii Crestin-Ortodoxe, ci BOR, care a primit schimbarea calendarului impusa de occident si masonerie, facandu-se vinovata si de incalcarea Dogmelor
Care dogme ?
daca BOR are dreptate in motivatia schimbarii calendarului, DE CE PASTELE SI SARBATORILE CARE SUNT DEPENDENTE DE ACESTA, se tin tot dupa calendarul "Stilistilor" adica cel vechi !?
Pentru că BO una este, iar celelalte diferenţe astrologice sunt nesemnificative dpdv dogmatic.
Atunci cui si la ce foloseseste schimbarea calendarului !?
Cui/la ce foloseşte numai calendarul vechi :) ?, dar la întrebarea dvstră aş putea spune că foloseşte bunului mers al lumii (în cocncordanţă cu mişcarea astrelor) şi atât.
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

AUREL
Mesaje:54
Membru din:01 Ian 2009, 16:59
Confesiune:ortodox "stilist"

Re: Inovaţii în Biserica Ortodoxă + schimbarea calendarului

Mesaj necititde AUREL » 06 Mar 2010, 21:29

1--Mirungerea nu este aceptata ca valida.
2--Acele diferente astronomice invocate, si aparent nevinovate, au condus la nerespectarea Dogmelor.
---Concret : In anii 1926 si 1929, BOR a sarbatorit Sf Pasti dupa calendarul nou, si ca urmare, s-a sarbatorit SF PASTI inaintea pastelui evreilor, cazand astfel sub anatemele SF PARINTI de la Sinodul I DE LA Niceea din 325, care a stabilit dogmatic data sarbatoririi SF PASTI.
--De aceea BOR NU POATE SARBATORI PASTELE DUPA CALENDARUL NOU !
3--Absolut de acord, se poate adopta un calendar universal pentru " mersul lumii ", insa calendarul iulian nu poate fi scos sau indreptat, aceasta schimbare duce chiar la nerespectarea Dogmelor, si implicit la alte neoranduieli ce apar in viata Bisericii.
--BOSVR foloseste calendarul iulian pentru randuiala Bisericii, si cel schimbat pentru randuiala civila.
--BOR foloseste doua calendare pentru randuiala bisericeasca !!!
--Si un copil va spune ca e anormal !!!
--De ce doua calendare !?
---Cele bune.

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Inovaţii în Biserica Ortodoxă + schimbarea calendarului

Mesaj necititde maria_andreea » 06 Mar 2010, 21:48

Acele diferente astronomice invocate, si aparent nevinovate, au condus la nerespectarea Dogmelor...s-a sarbatorit SF PASTI inaintea pastelui evreilor, cazand astfel sub anatemele SF PARINTI de la Sinodul I DE LA Niceea din 325, care a stabilit dogmatic data sarbatoririi SF PASTI.
Dar s-a rezolvat problema prin sărbătorirea împreună a Sfintelor Paşti, deci nu mai e încălcare a dogmelor.
Mirungerea nu este aceptata ca valida.
Mă iertaţi dar de la o încălcare dogmatică "îndreptată" cum e cea a datei Sfintelor Paşti până la invalidarea unui act liturgic împlinit de acelaşi Duh Sfânt îmi miroase a rupere din partea dvstră, a celor de stil vechi (stiliştii) de BO, stil nou.
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

Cosmin Florin
Mesaje:133
Membru din:29 Sep 2009, 12:11
Confesiune:ortodox

Re: Inovaţii în Biserica Ortodoxă + schimbarea calendarului

Mesaj necititde Cosmin Florin » 07 Mar 2010, 16:18

Aurele, observ că îți este rușine să-ți menționezi apartenența religioasă, dar te înțeleg, și mie mi-ar fi rușine să fac parte din gruparea de la Slătioara.
Voi, schismaticii, o țineți într-una că BOR, prin îndreptarea calendarului, a încălcat dogmele Ortodoxiei, dar nu sunteți în stare să aduceți măcar un singur exemplu. Ce, după 1924, BOR a negat dumnezeirea Fiului sau a Duhului Sfânt, sau nu a mai recunoscut prezența celor două firi, două lucrări și două voințe în persoana unică a Mântuitorului, sau i-a negat Maicii Domnului calitatea de Născătoare de Dumnezeu? Care dogmă a respins BOR prin îndreptarea calendarului?

Biserica Ortodoxă de Stil Vechi din România, Biserica Ortodoxă Secretă, Adevărata Biserică Ortodoxă din România, Biserica Noul Ierusalim, Mitropolia Ortodoxă Română de Aquileea și Milano, Biserica Creștinilor Ortodocși Tradiționali a Valahilor de Pretutindeni - acestea sunt denumirile oficiale ale câtorva dintre grupările schismatice și eretice care s-au rupt de BOR. Tendința acestor grupări este de sfărâmițare continuă (pentru că tot ceea ce nu e de la Dumnezeu va pieri). Toate aceste grupări au în comun respingerea calendarului îndreptat și revenirea la calendarul iulian. Toate s-au închegat în jurul unor lideri carismatici precum: Gligherie Tănase, Constantin Dogaru, Cosma Lostun, „sfânta Verginica”, Ion Prioteasa etc.

În Grecia există 14 (paisprezece!) sinoade „ortodoxe” stiliste. La început a fost unul singur, dar căzând din har, s-a rupt în mai multe părți; cu aceștia s-au împlinit cuvintele Sf. Apostol Pavel: Dumnezeu i-a lăsat la mintea lor fără judecată, să facă cele ce nu se cuvine. Plini fiind de toată nedreptatea, de desfrânare, de viclenie, de lăcomie, de răutate; plini de pizmă, de ucidere, de ceartă, de înşelăciune, de purtări rele, bârfitori, grăitori de rău, urâtori de Dumnezeu, ocărâtori, semeţi, trufaşi, lăudăroşi, născocitori de rele, nesupuşi părinţilor, neînțelepți, călcători de cuvânt, fără dragoste, fără milă; Din aceasta să cunoașteți că nu este Dumnezeu cu ei, că dacă Duhul Sfânt ar fi sălășluit la stiliști nu s-ar fi spart în 14. Duhul Sfânt unește, diavolul dezbină (că asta înseamnă diavol, dezbinare), așa că socotiți singuri cine împărățește peste stiliști. O fi fost îndreptarea calendarului o greșeală, dar părăsirea Bisericii este o greșeală mai mare.

AUREL
Mesaje:54
Membru din:01 Ian 2009, 16:59
Confesiune:ortodox "stilist"

Re: Inovaţii în Biserica Ortodoxă + schimbarea calendarului

Mesaj necititde AUREL » 08 Mar 2010, 02:48

Florine,
Asum modesta mea educatie, sa-mi fie iertata lipsa spiritului de observatie, nu mi-am dat din pacate seama ca trebuia sa prezint un curriculum vitae cu detaliile indispensabile apartenentei religioase, dupa modelul celor care intra pe acest forum.
Modelul tau parandu-mi-se cel mai reusit, cel mai bine etalat, cu adevarat o referinta, imi va fi sursa a propriei prezentari sub aspect religios.
Cu nevrednicie insa nu cu rusine, cu multumire sufleteasca insa nu cu mandrie, pentru cei care m-au asteptat cu sabia scoasa, ii rog sa fie ingaduitori cu un CV mai putin stilat, mai putin modelat dupa imaginea duhului lumesc, dupa dragostea lumii ecumeniste.
Florinel va fi sigur incantat de CV-ul meu; ca fiu duhovnicesc al Bisericii Ortodoxe de Stil Vechi din Romania, primesc cu dragoste crestina toate "florile" in unicat sau buchet, oferite cu multa bunavointa de adevaratii fii induhovniciti ai Bisericii Ortodoxe.
Este laudabila bogata arhiva cu paleta multicolora de Biserici ce o prezinti, dar nu cumpar nimic de aici, cu exceptia BOSVR !
Chiar mai mult, dezaprob situatia din Grecia, nu este decat rezultatul vointei unor oameni straini Duhului Ortodoxiei.
Hai sa uitam pentru moment apartenenta noastra la o biserica sau alta, dar sa pastram totusi Biserica Ortodoxa si calendarul ca subiecte de discutie.
A asculta de Biserica este insasi una din poruncile Domnului.
Dar intrebarea este urmatoarea : de care Biserica trebuie sa ascultam !?
De Biserica ce asculta la randul ei de Dumnezeu, de cea care se supune poruncilor dumnezeiesti, sau de Biserica ce asculta de nebunia lumii !?
Crestinii si ierarhia BOR, foarte simplist se multumesc cu faptul ca greseala caderii sub blestemele Sinodului de la Niceea, a fost indrepatata prin revenirea la vechiul calendar pentru data sarbatorii SF PASTI.
Chiar daca Pilat s-a spalat pe maini, sangele Mantuitorului a ramas.
Schimbarea calendarului a fos cea mai mare pacoste venita peste Biserica Ortodoxa, piatra de incercare in alegerea drumului spre mantuire.
Se cunoaste foarte bine imperfectiunea calendarului, fie ortodox, fie mozaic fie civil, fie de orice intrebuintare.
In fata acestei dileme permanente a omului ce cauta adevarul de credinta, in prestiinta SA, DUMNEZEU ne-a lasat ca o umbrela protectoare spre a nu cadea in pacate eretice, absolut tot ce trebuie, "gard de ingradire" cum spune psalmistul.
Pe langa legile Bisericii izvorate din SF SINOADE, mai avem si marturia celor trei mari minuni ce se repeta de 2000 de ani in Tara Sfanta, fara a enumera pe cele mai putin vizibile.
1-Sfanta Lumina
2-Intoarcerea Iordanului
3-Norul de la Schimbarea la Fata.
Toate aceste trei mari minuni se repeta de 2000 de ani la datele calendarului de stil vechi, ca o marturie a Cerului spre luminarea mintii celor care au indoieli cu privire la un calendar sau altul.
In 1924, minti mai "luminate" decat intelepciunea dumnezeiasca, au decis cum bine stim, sub presiunea masonilor si a Vaticanului, sa "scoata" 13 zile din creatia Sf Treimi !
Dar iata ca schimbarea calendarului in BOR, care intr-adevar nu este o dogma, a avut ca o consecinta imediata nerespectarea hotararii Sinodului 1 de la Niceea cu privire la data sarbatoririi SF PASTI.
SF SINOD ECUMENIC DE LA NICEEA DIN 325, a hotarat in mod dogmatic prin cele patru criterii variabile, DATA SARBATORIRI SF PASTI.
In 1926 si 1929, BOR datorita adoptarii noului calendar, s-a vazut nevoita sa sarbatoreasca SF PASTI chiar inaintea evreilor, anacronism in cronologia evenimentelor, cazand sub anatemele SF SINOD de la Niceea.
A fost singura Biserica Ortodoxa cazuta sub anatemele SF SINOD de la Niceea, datorita nerespectarii Dogmei calcularii datei SF PASTI, care a fost sarbatorit inaintea evreilor !
Iata urmarea schimbarii calendarului !
Constientizand enormitatea greselii, a caderii sub anateme, si datorita criticii celorlalte Biserici Ortodoxe, s-a revenit la calendarul vechi.
Avem acuma o Biserica cu doua calendare, biserica-cameleon, ce-si schimba haina (calendarul) dupa anotimp.
Vedem ca lui Dumnezeu nu prea a placut aceasta schimbare de calendar, si a stat impotriva, trimitand SF LUMINA tot dupa calendarul vechi pana astazi.
Mergem acuma in pelerinaj in Tara Sfanta de Botezul Domnului, mireni si fete bisericesti, dar nu dupa calendarul pe care il vrem indreptat si mai bun, dupa cel nou, ci tot dupa cel vechi si contestat in acelasi timp.
BOR, sarbatoreste Botezul Domnului in tara dupa calendarul nou, iar dupa 13 zile se merge in pelerinaj la Iordan pentru aceiasi sarbatoare !
In acelasi an bisericesc, iata cum fii duhovnicesti ai BOR, participa de 2 ori la aceiasi sarbatoare, repeta aceiasi Evanghelie, acelasi Apostol, aceiasi randuiala a slujbei !
Semn din cer este iarasi trimis de Dumnezeu la Botezul Domnului dupa calendarul vechi prin intoarcerea Iordanului !
De ce nu se intoarce Iordanul dupa calendarul nou !?
Nici intoarcerea Iordanului nu este Dogma, dar a se ignora repetarea aceste minuni dumnezeiesti tot dupa vechiul calendar este mai mult decat nebunie !
In vara sarbatorim acasa Schimbarea la Fata a Domnului, dar mergem in pelerinaj tot dupa calendarul vechi pentru a vedea Norul de pe Tabor, la fel citim aceiasi Evanghelie si Apostol, aceiasi slujba de doua ori intr-un an liturgic !
Pentru mine, si numai aceste trei mari minuni sunt suficiente pentru pastrarea calendarului vechi.
Adoptarea noului calendar a fost adeseori recunoscuta ca o mare greseala chiar de cei care-l folosesc astazi.
Daca schimbarea calendarului a fost absolut necesara, de ce Dumnezeu nu a randuit ca aceste minuni sa se savarseasca dupa calendarul nou !?
Mai mult, schimbarea calendarului a dus la neoranduieli in BOR; disparitia chiar totala in anumiti ani a Postului Sf Apostoli, fixandu-se din oficiu 2-3 zile de post, in functie de data Pastelui anumite sarbatori cad la date nepermise de asezamantul Sf Parinti, zile de post fixate arbitrar in saptamana de harti care precede postul Sf Apostoli, si lista poate continua.
Atunci cum sa fac ascultare unei Biserici care este oarba, care nu vrea sa vada minunile ce intaresc si indreptatesc pastrarea vechiului calendar iulian !?
Toate aceste minuni dumnezeiesti trebuie sa fie pentru fiecare crestin Ortodox prilej de reflectie.
A stigmatiza BOSVR, este foarte lesne, neascultarea de BOR nu este decat masura ascultarii de Dumnezeu, de SF Canoane, de Sf Traditie, si acestea toate in hotarele calendarului Iulian, intarit de semnele lui Dumnezeu spre adeverirea acestuia.
Daca pana in 1924 pe pamantul romanesc a existat o singura Biserica Ortodoxa, ce a facut un drum de 2000 de ani in hotarele calendarului Iulian, iar BOSVR a ramas pe aceleasi coordonate, neprimind aceasta schimbare arbitrara, pe ce temei se poate afirma ca s-a rupt de Trupul Bisericii Ortodoxe !?
Cine s-a desprins de acest drum si a luat o alta directie !?
Cine a imbracat haina noului calendar, imprimand BOR o traiectorie gresita !?
Aceiasi intrebare si acelasi repros se poate face celorlalte Biserici Ortodoxe car nu au ascultat de hotararea Congresului de la Constantinopol din 1923 !!!
Nu este oare si aici aceiasi neascultare fata de noul calendar !?
Eu nu pun aceasta intrebare, mai curand apreciez intelepciunea celor care au refuzat sa fie partasi la aceasta faradelege !!!
In ziua cand cele trei mari minuni ale Cerului vor fi savarsite dupa calendarul pe nou, cu siguranta ca voi fi primul ce va trece la BOR.
Numai prin ascultarea de Dumnezeu putem nadajdui la dobandirea mantuirii.

AUREL
Mesaje:54
Membru din:01 Ian 2009, 16:59
Confesiune:ortodox "stilist"

Re: Inovaţii în Biserica Ortodoxă + schimbarea calendarului

Mesaj necititde AUREL » 08 Mar 2010, 03:01

Acele diferente astronomice invocate, si aparent nevinovate, au condus la nerespectarea Dogmelor...s-a sarbatorit SF PASTI inaintea pastelui evreilor, cazand astfel sub anatemele SF PARINTI de la Sinodul I DE LA Niceea din 325, care a stabilit dogmatic data sarbatoririi SF PASTI.
Dar s-a rezolvat problema prin sărbătorirea împreună a Sfintelor Paşti, deci nu mai e încălcare a dogmelor.
Mirungerea nu este aceptata ca valida.
Mă iertaţi dar de la o încălcare dogmatică "îndreptată" cum e cea a datei Sfintelor Paşti până la invalidarea unui act liturgic împlinit de acelaşi Duh Sfânt îmi miroase a rupere din partea dvstră, a celor de stil vechi (stiliştii) de BO, stil nou.
Andreea,
Nu am spus nimic de nerecunoasterea unui act liturgic, a fost vorba doar de Taina Botezului.
Regret ca nu aveti un miros mai placut, daca timpul va ingaduie, puteti citi raspunsul meu pentru Florin, unde am incercat sa explic, in nici un caz sa ma justific.

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Inovaţii în Biserica Ortodoxă + schimbarea calendarului

Mesaj necititde maria_andreea » 08 Mar 2010, 08:14

Nu am spus nimic de nerecunoasterea unui act liturgic, a fost vorba doar de Taina Botezului...In ziua cand cele trei mari minuni ale Cerului vor fi savarsite dupa calendarul pe nou, cu siguranta ca voi fi primul ce va trece la BOR.
Deci voi nu recunoaşteţi mirungerea deoarece consideraţi că Duhul Sfânt nu mai e în BOR ?!..şi deci dacă nu o recunoaşteţi ca purtătoare de Duh Sfânt, v-ţi îndepărtat (ca să nu spun despărţit) de Ea.
Harul sfintitor nu vine nici de la Moscova, nici de la Edinet, si nici de la Slatioara .
Harul sfintitor este Darul lui Dumnezeu trimis peste cei placuti Domnului.
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

Cosmin Florin
Mesaje:133
Membru din:29 Sep 2009, 12:11
Confesiune:ortodox

Re: Inovaţii în Biserica Ortodoxă + schimbarea calendarului

Mesaj necititde Cosmin Florin » 08 Mar 2010, 13:59

Este laudabila bogata arhiva cu paleta multicolora de Biserici ce o prezinti, dar nu cumpar nimic de aici, cu exceptia BOSVR ! Chiar mai mult, dezaprob situatia din Grecia, nu este decat rezultatul vointei unor oameni straini Duhului Ortodoxiei.
Degeaba încerci să te descotorosești de frații tăi anticalendariști și antiecumeniști. Aveți aceleași idealuri, veți avea aceeași finalitate.
A asculta de Biserica este insasi una din poruncile Domnului.
Dar intrebarea este urmatoarea : de care Biserica trebuie sa ascultam !?
De Biserica ce asculta la randul ei de Dumnezeu, de cea care se supune poruncilor dumnezeiești, sau de Biserica ce asculta de nebunia lumii !?
Sf. Ignatie Teoforul, în Epistola către Smirneni (PSB 1, pp. 184-185) spune: Nimeni să nu facă fără episcop ceva din cele ce aparțin Bisericii. Acea Euharistie să fie socotită bună care este făcută de episcop sau de cel căruia episcopul i-a îngăduit. Fără episcop nu este îngăduit nici a boteza, nici a face agapă. (...) Cel care face ceva fără știrea episcopului acela slujește diavolului. Știut fiind că între anii 1924 și 1955 gruparea stiliștilor nu a avut episcop, pe temeiul cuvintelor Sf. Ignatie rezultă că nicio taină săvârșită (în perioada 1924-1955) de preoții caterisiți ai stiliștilor nu este validă, deci unii dintre ei au murit nebotezați, alții au fost amăgiți cu pâine și vin, crezând că primesc Trupul și Sângele Domnului. Se știe că preotul este delegatul episcopului și fără încuviințarea acestuia din urmă preotul nu poate săvârși nimic din cele ale preoției. Când moare episcopul Sfântul Sinod numește imediat un locțiitor. Numai pe Sfântul Antimis, care este semnat de episcop, se poate săvârși Sfânta Jertfă. Antimisele răspopiților stiliști (dacă or fi având așa ceva) de cine erau semnate? Așadar, cel care face ceva fără știrea episcopului acela slujește diavolului (Sf. Ignatie).
Pe langa legile Bisericii izvorate din SF SINOADE, mai avem si marturia celor trei mari minuni ce se repeta de 2000 de ani in Tara Sfanta, fara a enumera pe cele mai putin vizibile.
1-Sfanta Lumina
2-Intoarcerea Iordanului
3-Norul de la Schimbarea la Fata.
Toate aceste trei mari minuni se repeta de 2000 de ani la datele calendarului de stil vechi, ca o marturie a Cerului spre luminarea mintii celor care au indoieli cu privire la un calendar sau altul.
Numai o minte naivă poate crede că focul se pogoară la Ierusalim în mod mecanic, c-așa scrie în calendar... După logica voastră nici nu e nevoie de epicleza patriarhului ortodox local, pentru că minunea se petrece în mod automat, singura condiție fiind să fie în ziua aia Sâmbăta Mare (după calendarul neîndreptat, normal).
In 1924, minti mai "luminate" decat intelepciunea dumnezeiasca, au decis cum bine stim, sub presiunea masonilor si a Vaticanului, sa "scoata" 13 zile din creatia Sf Treimi !
Nu mai poate Patriarhia Română de frica Vaticanului...! Idealul patriarhilor români a fost dintotdeauna să devină supușii papei... ;)
Deci prin îndreptarea calendarului s-au scos 13 zile din timp... Hai că asta e originală, n-am mai auzit-o... :lol: Cum ar putea omul să elimine ceva din creația lui Dumnezeu?! Bre, voi stiliștii stați prost și cu dogmatica. La îndreptarea calendarului zilele au fost renumerotate (ziua de 1 octombrie a devenit 14 octombrie), nu au dispărut în neant...
Dar iata ca schimbarea calendarului in BOR, care intr-adevar nu este o dogma, a avut ca o consecinta imediata nerespectarea hotararii Sinodului 1 de la Niceea cu privire la data sarbatoririi SF PASTI.
SF SINOD ECUMENIC DE LA NICEEA DIN 325, a hotarat in mod dogmatic prin cele patru criterii variabile, DATA SARBATORIRI SF PASTI.
Vino cu texte și cu trimiteri, nu cu vorbe goale.
Cum adică a hotărât în mod dogmatic?! Ce treabă au fazele lunii sau echinocțiul de primăvară cu dogmele Bisericii?
In 1926 si 1929, BOR datorita adoptarii noului calendar, s-a vazut nevoita sa sarbatoreasca SF PASTI chiar inaintea evreilor, anacronism in cronologia evenimentelor, cazand sub anatemele SF SINOD de la Niceea.
A fost singura Biserica Ortodoxa cazuta sub anatemele SF SINOD de la Niceea, datorita nerespectarii Dogmei calcularii datei SF PASTI, care a fost sarbatorit inaintea evreilor !
Iarăși baliverne lipsite de acoperire. Vino cu dovezi și cu sursa lor.
Vedem ca lui Dumnezeu nu prea a placut aceasta schimbare de calendar, si a stat impotriva, trimitand SF LUMINA tot dupa calendarul vechi pana astazi.
Omule, Dumnezeu nu programează minunile după calendar.
De ce nu se intoarce Iordanul dupa calendarul nou !?
Pentru că slujba de Bobotează se face acolo după calendarul vechi, de-aia... Dacă s-ar fi făcut după calendarul nou, Iordanul s-ar fi întors înapoi atunci.
Nici intoarcerea Iordanului nu este Dogma,
Mulțumesc de confirmare.
In vara sarbatorim acasa Schimbarea la Fata a Domnului, dar mergem in pelerinaj tot dupa calendarul vechi pentru a vedea Norul de pe Tabor, la fel citim aceiasi Evanghelie si Apostol, aceiasi slujba de doua ori intr-un an liturgic !
Și care-i problema? Dacă nu știai, multe pericope evanghelice se citesc de mai multe ori într-un an liturgic.
Daca schimbarea calendarului a fost absolut necesara, de ce Dumnezeu nu a randuit ca aceste minuni sa se savarseasca dupa calendarul nou !?
Dacă îndreptarea calendarului a fost cea mai mare catastrofă din istoria creștinismului, de ce a îngăduit Dumnezeu așa ceva?
Mai mult, schimbarea calendarului a dus la neoranduieli in BOR; disparitia chiar totala in anumiti ani a Postului Sf Apostoli, fixandu-se din oficiu 2-3 zile de post, in functie de data Pastelui anumite sarbatori cad la date nepermise de asezamantul Sf Parinti, zile de post fixate arbitrar in saptamana de harti care precede postul Sf Apostoli, si lista poate continua.
Urmașii legitimi ai Sfinților Părinți și ai celorlalți episcopi din vechime sunt actualii ierarhi care au autoritate egală cu a celor de dinaintea lor și pot modifica rânduielile bisericești (nu și învățătura de credință) cu aceeași autoritate pe care au avut-o și episcopii altor vremuri.
Atunci cum sa fac ascultare unei Biserici care este oarba, care nu vrea sa vadă minunile ce întăresc si îndreptățesc pastrarea vechiului calendar iulian !?
Nu poți dovedi că minunile se petrec doar după calendarul neîndreptat, pentru că niciodată nu s-au sărbătorit la Ierusalim Paștile după calendarul nou ca să poți spune: Uite, în anul cutare s-au făcut Paștile pe stil nou și n-a venit lumina...
A stigmatiza BOSVR, este foarte lesne, neascultarea de BOR nu este decat masura ascultarii de Dumnezeu, de SF Canoane, de Sf Traditie, si acestea toate in hotarele calendarului Iulian, intarit de semnele lui Dumnezeu spre adeverirea acestuia.
Minunile nu sunt programate după calendar. Se petrec și în bisericile unde se slujește pe stil nou. Ai auzit de minunea care se petrece la biserica din Markopoulo - Grecia, unde în fiecare an, când se sărbătorește Schimbarea la Față pe stil nou se arată o mulțime de șerpi inofensivi având semnul crucii pe cap și pe limbă? Sau minunea de la icoana Maicii Domnului Gravaliotissa, unde pe 15 august (pe stil nou), crinii tăiați cu un an în urmă înfloresc?
Daca pana in 1924 pe pamantul romanesc a existat o singura Biserica Ortodoxa, ce a facut un drum de 2000 de ani in hotarele calendarului Iulian, iar BOSVR a ramas pe aceleasi coordonate, neprimind aceasta schimbare arbitrara, pe ce temei se poate afirma ca s-a rupt de Trupul Bisericii Ortodoxe !?
Pe temeiul canoanelor care condamnă neascultarea de Sinod. Chestiunea calendarului nefiind o problemă de dogmă, părăsirea Bisericii oficiale nu se justifică. Doar erezia poate constitui un motiv de părăsire a Bisericii.
In ziua cand cele trei mari minuni ale Cerului vor fi savarsite dupa calendarul pe nou, cu siguranta ca voi fi primul ce va trece la BOR.
Te așteptăm acasă.
Numai prin ascultarea de Dumnezeu putem nadajdui la dobandirea mantuirii.
Așa spun și neoprotestanții...


Înapoi la “ASPECTE ŞI PROBLEME CONCRETE DIN VIAŢA BISERICILOR ORTODOXE”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 5 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX