Trufia clericilor

Informaţii, comentarii şi propuneri...
Este şi o subcategorie specială despre BOR.
Eva
Mesaje:8
Membru din:08 Feb 2010, 23:30
Confesiune:ortodox
Trufia clericilor

Mesaj necititde Eva » 12 Mar 2010, 20:26

Buna seara!
As dori sa va intreb ceva, pe dvs. cei care poate ca sunteti deja clerici. De ce acesti oameni (clerici), majoritatea din ei daca nu chiar toti, sunt atat de trufasi, de mandri, de ingamfati in vreme ce chiar ei recomanda contrariul? Exista foarte putine exceptii in acest sens (probabil si acelea care confirma regula).

Sunt studenta la Teologie si as vrea sa va spun la modul cel mai sincer ca nu am vazut atata rautate si pizma prin alte medii academice in care am studiat. Pur si simplu parca la Teologie toata lumea se uraste unul pe altul in vreme ce se fac ca se iubesc. Nicaieri nu am mai vazut atata ura si vrajmasie intre oameni (cu exceptia politicii romanesti, desigr).

Ce se intampla si care credeti ca este explicatia?
Pur si simplu vazandu-i pe acesti oameni cum se vrajmasesc unii pe altii intr-un mod gratuit, am devenit si eu mai rea, razbunatoare. Ura a fost dintotdeauna un sentiment necunoscut pt. mine insa pesemne ca aici asta este regula.

Inca ceva: acest MISOGINISM manifestat de catre majoritatea barbatilor din acest domeniu este pur si simplu ura impotriva aproapelui, lucru neplacut Lui Dumnezeu. Si exista atat de multe manifestari misogine incat un respectabil cleric pe care il aplauda lumea in catedrale si biserici, abia asteapta momentul sa jigneasca, sa arunce cuvinte grele, sa faca aluzii pline de otrava si ura din sufletul lui.

DE CE?

P.S. Eu una sunt o optimista veritabila dar si o realista, asadar teoria cu "jumatatea paharului" nu cred ca se aplica aici, pur si simplu sunt niste constatari.

Avatar utilizator
Florina
Mesaje:515
Membru din:02 Apr 2008, 06:16
Confesiune:ortodox
Preocupări:profesor de religie
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Trufia clericilor

Mesaj necititde Florina » 12 Mar 2010, 22:32

Draga Eva,

Probabil esti studenta in anul I.

TOTI care am facut Teologia am trecut prin aceasta ispita: a deziluziei. Ne inchipuiam ca preotii profesori sunt ingeri in trup, fara patimi si fara cea mai mica mandrie.

Am gasit oameni.

Am fost dezamagiti in anul I.

Dar, avand dubla specializare (franceza, engleza, romana), aveam cursuri si la Universitate.

Si, vazand acolo profesori atei, care isi bateau joc de cele sfinte, studenti care fumau si injurau, etc, atunci cand ne intorceam la noi, la Teologie, ni se parea raiul pe pamant.

Atunci am sesizat detaiile: in timp ce la Universitate oamenii zaceau cu totul in pacate si nu incercau sa se ridice, aici toti luptam cu noi insine sa respectam poruncile lui Dumnezeu. Inclusiv preotii.

Si inca ceva: spune undeva Sfantul Ioan Gura de Aur ca Dumnezeu, din mila pentru oameni, a ales sa ne spovedim unor oameni pacatosi asemenea noua pentru a nu ne rusina. Ca daca ne-am fi spovedit ingerilor, aceia nu ar fi inteles neputintele noastre.

Sfatul meu: sa nu ii judecam pe preotii profesori. Nu sunt ingeri! Sunt oameni care, cat traiesc, sunt in lupta cu trupul, cu lumea si cu diavolul.

Eva
Mesaje:8
Membru din:08 Feb 2010, 23:30
Confesiune:ortodox

Re: Trufia clericilor

Mesaj necititde Eva » 12 Mar 2010, 23:20

Draga mea/dragul meu (nu stiu exact cine esti, oricum, minciuna se pare ca este o normalitate in vremurile astea), toata lumea minte. Asadar, scumpa mea, eu nu incetez sa ma mir darmite sa mai si judec. Oricum, chestia asta cu judecatul e f. periculoasa pt. ca daca vad ca se intampla rau in jurul meu si nu zic, nu fac nimic pt. ca sa nu judec, vezi doamne, inseamna ca sunt complice, ca sunt de acord. Injuratul si fumatul ca sa nu mai zic de alte chestiuni sunt mici nimicuri de zi cu zi (demult n-am mai auzit asa frumoase injuraturi ca pe aici). Oricum, asta nu e chiar atat de grav - anii tineretii; grav e draga atunci cand efectiv vezi ca totul e un mare dezastru in acest mediu academic!

Rare exceptii de seriozitate, putine la numar foarte!

Farisei ingamfati!

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Lupta clericilor

Mesaj necititde maria_andreea » 12 Mar 2010, 23:42

Florina ţi-a dat un răspuns duhovnicesc şi totuşi am simţit nevoia să spun şi eu 2 cuvinte aici pt că întradevăr mi se pare un teren minat.

Teologia este arta artelor, de fapt orice definiţie am încerca să-i dăm ea e imperfectă pentru că a vorbi despre Dumnezeu, a sfătui pentru a duce omul în Rai este misiunea, misiunilor.

Însuşi stilul de viaţă pe care teologia, viaţa duhovnicească îl impune este unul cu totul aparte, este unul îngeresc (îndrăznesc să spun). În timp ce ceilalţi aleargă după stricăciunea lumii, trăind în dezordine cei de la teologie stau calm, liniştiţi, oferind tuturor un zâmbet cald, mulţumindu-se cu un singur ingredient, iubirea...bineinţeles aceasta este imaginea teoretică a lucrurilor. Şi pentru că cel întunecat la chip nu suportă o asemenea trăire îşi întăreşte artileria cu slava deşarta căreia puţini îi rezistă: tu posteşti, tu te rogi neîncetat, tu ai pace, tu ai iubire...tu eşti deosebit etc cunoaştem din păcate şi partea practică.

Întăriţi-vă cu oamenii duhovniceşti, cu sfaturile lor cu amintirea bunătăţilor pe care le-aţi primit de la Dumnezeu, nădăjduind spre ele... cu prezenţa monahilor care duc o viaţă desăvârşită de pe chipul cărora se poate vedea Hristos în toată frumuseţea Sa. Şi mai ales înarmaţi-vă cu scutul smereniei pentru a nu cădea, căci una e să cazi de sus şi una de la o distanţă mai mică.

Luaţi aminte la cei care au căzut, la urâciunea păcatului pentru că aceleaşi curse sunt întinse tuturor celor care purtăm trup şi mai ale nu osândiţi pentru a vă alia duşmanului fratelui în suferinţă.
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Trufia clericilor

Mesaj necititde maria_andreea » 13 Mar 2010, 10:11

Farisei ingamfati!
Să privim puţin această afirmaţie. Cel care spune despre altul că este mândru, pătimaş şi păcătos este chiar fariseul ;) . Grija noastră este deci de a ne păzi pe noi, nu pe alţii.
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

protopsalt
Mesaje:171
Membru din:11 Dec 2008, 02:49
Confesiune:ortodox

Re: Trufia clericilor

Mesaj necititde protopsalt » 13 Apr 2010, 16:39

Si totusi stiti ce spune Mantuitorul "Vai voua carturarilor si fariseilor fatarnici!". In opinia mea este cel mai puternic avertisment adresat clericilor care nu-si fac datoria!

georgedimoiu
Mesaje:144
Membru din:17 Mar 2010, 22:04
Confesiune:ortodox
Localitate:Timisoara, preot
Contact:

Re: Trufia clericilor

Mesaj necititde georgedimoiu » 13 Apr 2010, 18:39

Înainte de a intra la Facultatea de teologie din Sibiu cineva, un personaj foarte cunoscut de aceia nu îi spun numele, mi-a dat un sfat foarte bun, poate cel mai bun sfat care mi la dat cineva:
ÎNVAȚĂ SĂ NU TE MIRI DE NIMIC!
Apărătoare Doamnă pentu biruinţă, mulţumim!
Vă iubesc pe toți!
Pace celor ce vin – Bucurie celor ce rămân – Binecuvântare celor ce pleacă

protopsalt
Mesaje:171
Membru din:11 Dec 2008, 02:49
Confesiune:ortodox

Re: Trufia clericilor

Mesaj necititde protopsalt » 13 Apr 2010, 20:10

Si eu raspund cu ceva ce m-a invatat un preot batran in primii mei ani de teologie: "Ia aminte, fratia ta, ca talpa iadului e plina de popi!".

georgedimoiu
Mesaje:144
Membru din:17 Mar 2010, 22:04
Confesiune:ortodox
Localitate:Timisoara, preot
Contact:

Re: Trufia clericilor

Mesaj necititde georgedimoiu » 13 Apr 2010, 20:27

Există și un banc pe tema asta.
Se spune că o credincioasă ajunge în Iad și acolo se întâlnește cu preotul, în cazan doar pe jumătate afară.
-Vai părinte aici ai ajuns!
-Lasă că de mine e bine că sub mine e protopopul și sub el vlădica!
Cu cât urci mai sus cu atât poți cădea mai jos :!:
Apărătoare Doamnă pentu biruinţă, mulţumim!
Vă iubesc pe toți!
Pace celor ce vin – Bucurie celor ce rămân – Binecuvântare celor ce pleacă

Ileana Vlad
Mesaje:8
Membru din:22 Mar 2010, 17:23
Confesiune:ortodox
Localitate:Muntenia

Re: Trufia clericilor

Mesaj necititde Ileana Vlad » 19 Mai 2010, 19:27

Se pot spune multe trufie. Un lucru esential este sa iei luare aminte la tine insuţi. Căci diavolul te cercetează în orice stare te-ai afla. Şi te cercetează cu atât mai mult cu cât încerci să iţi cureţi sufletul. Dar mai bine decât să stai să priveşti faptele cele rele ale celor din jur e mai bine să te gândeşti că nu faci faptele bune ale celor ce iţi par ţie răi. Mai ales că nu le cunoşti. Am citit într+o carte a parintelui Serafim Rose ca noi oamenii nu vrem sa trăim "iadul" vieţii cotidiene. Şi tocmai acest iad ni-l dă Domnul Dumnezeu ca să ne mântuim. Deci să nu fugim de cele ce ni se petrec ci să luptăm cu luare aminte ca să nu cădem şi noi în ispita celor ce ne par atât de.... Domnul să ne ajute.

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: Trufia clericilor

Mesaj necititde electric77 » 02 Oct 2010, 11:03

eu unul nu am gasit clasa clericala in Noul testament ci doar anumite slujbe insa toti crestinii erau egali.


Înapoi la “ASPECTE ŞI PROBLEME CONCRETE DIN VIAŢA BISERICILOR ORTODOXE”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 6 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX
cron