Calendarul Ortodox de Stil Vechi, canonic ori nu?

Informaţii, comentarii şi propuneri...
Este şi o subcategorie specială despre BOR.
Cosmin Florin
Mesaje:133
Membru din:29 Sep 2009, 12:11
Confesiune:ortodox
Re: Calendarul Ortodox de Stil Vechi, canonic ori nu?

Mesaj necititde Cosmin Florin » 11 Apr 2010, 19:14

Pentru că, de vreme ce nu-ți menționezi numele în profil (ceea ce denotă neseriozitate), nu știu cine ești, te voi considera din oficiu femeie.
Ce s'a facut in '26 si '29 a fost erezie, sinodul BOR cazand astfel sub anathemele lasate de Sfintii Parinti!
Erezia este o doctrină contrară adevărului revelat. Care este acea erezie care s-a enunțat în anii 1926 și 1929 și care adevăr revelat contrazice?
De ce imparti "scolastic" Ortodoxia in dogme, canoane, tipic, lucruri schimbabile, lucruri neschimbabile?
E o întrebare atât de penibilă încât mă aștept ca următoarea să fie: De ce este împărțită scolastic Biblia în versete?
Voi, schismaticii, fiind lipsiți de harul Duhului Sfânt și orbecăind în întunericul necunoștinței, încurcați canoanele cu dogmele.
Esti anti-ecumenist cand tre' sa lupti impotriva ecumenistilor si cand e vorba de apararea Sfintei Traditii, calendarul bisericesc facand parte din ea
Habar n-ai ce înseamnă Sfânta Tradiție. Nu stăpânești nici noțiunile teologice de bază, dar îndrăznești să-i judeci pe arhierei...! Vai de sufletul tău, măi fătucă!
Si acum veniti voi, cu noua "generatie" de teologi scoliti pe la facultati protestante si romano-catolice, cu duhovnici ca Parintele Cleopa care sustinea "necesitatea schimbarii calendarului" SI AFIRMATI CA CALENDARUL TREBUIA SCHIMBAT SAU CA SCHIMBAREA SA N'A FOST IMPORTANTA!
Măi femeie, fii mai atentă la limbaj :lol:
Si mai aveti si curajul sa ziceti ca acest calendar nu e cel gregorian si "iulian-indreptat"! Pe cine vreti sa manipulati? Traim vremuri apocaliptice si tu'mi zici mie ca "calendarul nostru ramane cu o zi la 42.000 de ani", cand el defapt coincide cu cel gregorian pana'n 2800!
Am impresia că o faci intenționat. :lol: Vedeți, dragilor, că nu m-am înșelat atunci când am spus aici că lupta împotriva ecumenismului se poartă acolo unde-i este locul?
Din cauza unor ierarhi masonici ingamfati si egoisti, Ortodoxia este dezbinata!
Femeie, vorbești foarte urât. Rușinică! :oops:

Cât despre Sf. Ioan Iacob, nu pot avea încredere în sursele schismaticilor. Dacă sfântul ar fi considerat BOR lipsită de har din cauza îndreptării calendarului, cu siguranță Patriarhia română nu l-ar fi canonizat.

Pathos
Mesaje:52
Membru din:20 Dec 2009, 14:00
Confesiune:ortodox

Re: Calendarul Ortodox de Stil Vechi, canonic ori nu?

Mesaj necititde Pathos » 11 Apr 2010, 19:29

Pentru că, de vreme ce nu-ți menționezi numele în profil (ceea ce denotă neseriozitate), nu știu cine ești, te voi considera din oficiu femeie.
Ce s'a facut in '26 si '29 a fost erezie, sinodul BOR cazand astfel sub anathemele lasate de Sfintii Parinti!
Erezia este o doctrină contrară adevărului revelat. Care este acea erezie care s-a enunțat în anii 1926 și 1929 și care adevăr revelat contrazice?
De ce imparti "scolastic" Ortodoxia in dogme, canoane, tipic, lucruri schimbabile, lucruri neschimbabile?
E o întrebare atât de penibilă încât mă aștept ca următoarea să fie: De ce este împărțită scolastic Biblia în versete?
Voi, schismaticii, fiind lipsiți de harul Duhului Sfânt și orbecăind în întunericul necunoștinței, încurcați canoanele cu dogmele.
Esti anti-ecumenist cand tre' sa lupti impotriva ecumenistilor si cand e vorba de apararea Sfintei Traditii, calendarul bisericesc facand parte din ea
Habar n-ai ce înseamnă Sfânta Tradiție. Nu stăpânești nici noțiunile teologice de bază, dar îndrăznești să-i judeci pe arhierei...! Vai de sufletul tău, măi fătucă!
Si acum veniti voi, cu noua "generatie" de teologi scoliti pe la facultati protestante si romano-catolice, cu duhovnici ca Parintele Cleopa care sustinea "necesitatea schimbarii calendarului" SI AFIRMATI CA CALENDARUL TREBUIA SCHIMBAT SAU CA SCHIMBAREA SA N'A FOST IMPORTANTA!
Măi femeie, fii mai atentă la limbaj :lol:
Si mai aveti si curajul sa ziceti ca acest calendar nu e cel gregorian si "iulian-indreptat"! Pe cine vreti sa manipulati? Traim vremuri apocaliptice si tu'mi zici mie ca "calendarul nostru ramane cu o zi la 42.000 de ani", cand el defapt coincide cu cel gregorian pana'n 2800!
Am impresia că o faci intenționat. :lol: Vedeți, dragilor, că nu m-am înșelat atunci când am spus aici că lupta împotriva ecumenismului se poartă acolo unde-i este locul?
Din cauza unor ierarhi masonici ingamfati si egoisti, Ortodoxia este dezbinata!
Femeie, vorbești foarte urât. Rușinică! :oops:

Cât despre Sf. Ioan Iacob, nu pot avea încredere în sursele schismaticilor. Dacă sfântul ar fi considerat BOR lipsită de har din cauza îndreptării calendarului, cu siguranță Patriarhia română nu l-ar fi canonizat.

Cosmin, de Sfintele Canoane care interzic praznuirea Pastelui cu evreii ce zici? Dar de praznuirea Pastelui inaintea paschai iudeilor, care incalca flagrant textul Evangheliei? Vezi ca am mai scris pe acest forum de asta!

Sa inteleg ca Sfanta Traditie nu cuprinde si calendarul bisericesc?

Nu'ti voi raspunde la "mistoul" tipic oltenesc! Dumnezeu sa te ierte!

Cat despre Sfantul Ioan Iacob, ai cerut bibliografie! Eu ti-am dat pagina, ti-am dat si textul! Tu ce zici? Ca e facatura...

Cosmin Florin
Mesaje:133
Membru din:29 Sep 2009, 12:11
Confesiune:ortodox

Re: Calendarul Ortodox de Stil Vechi, canonic ori nu?

Mesaj necititde Cosmin Florin » 11 Apr 2010, 19:40

Parinte Petru, vazand ca oamenii tot zic ca schimbarea calendarului nu e dogma deci intr-un fel n'a atacat Ortodoxia va propun cateva "mici inovatii".

1) In loc de baietii de la strana si muzica psaltica, aduceti un DJ cu un mixer care sa va mixeze cu ritmuri house, techno! Daca nu va place house-ul, va recomand rock-ul!

2) In loc de hainele voastre preotesti, sa va imbracati in pantaloni scurti, maieu si sapca!

3) Propun ca Sfanta Cuminecatura sa fie data printr-un distributor automatic. Apesi pe un buton si ea coboara!


Mici inovatii, care nu ating nici o dogma in mod direct!

Ce ziceti Parinte? Ati fi de acord? Ortodoxia, la "baza ei dogmatica" dupa cum afirma acesti "marturisitori" nu este atacata! Deci sa'i dam drumul! ;)
1) Muzica house sau techno nu se armonizează cu atmosfera din biserică, deci nu reprezintă o alternativă la muzica psaltică. Ritmul este prea rapid, iar stilul techno exclude vocea umană, folosește numai sunete produse pe computer, deci nu pot fi date răspunsurile la strană pe muzică techno.
2) Toate veșmintele liturgice au o semnificație, simbolizează ceva, niciunul nu este de prisos, deci nu pot fi scoase din uzul liturgic. Pe de altă parte, pentru ca preotul să poarte la slujbă pantaloni scurți, maieu și șapcă ar trebui, mai întâi, ca aceste articole vestimentare să primească o simbolistică religioasă.
3)Acest lucru nu este posibil deoarece bucăți din Sfânta Împărtășanie ar putea rămâne în automat. În plus, automatul nu poate verifica dacă cel care vrea să îl utilizeze este pregătit pentru a se împărtăși.

Petre C
Mesaje:606
Membru din:24 Noi 2008, 21:42
Confesiune:ortodox
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Calendarul Ortodox de Stil Vechi, canonic ori nu?

Mesaj necititde Petre C » 11 Apr 2010, 19:58

Pentru că, de vreme ce nu-ți menționezi numele în profil (ceea ce denotă neseriozitate), nu știu cine ești, te voi considera din oficiu femeie.
Ce s'a facut in '26 si '29 a fost erezie, sinodul BOR cazand astfel sub anathemele lasate de Sfintii Parinti!
Erezia este o doctrină contrară adevărului revelat. Care este acea erezie care s-a enunțat în anii 1926 și 1929 și care adevăr revelat contrazice?
De ce imparti "scolastic" Ortodoxia in dogme, canoane, tipic, lucruri schimbabile, lucruri neschimbabile?
E o întrebare atât de penibilă încât mă aștept ca următoarea să fie: De ce este împărțită scolastic Biblia în versete?
Voi, schismaticii, fiind lipsiți de harul Duhului Sfânt și orbecăind în întunericul necunoștinței, încurcați canoanele cu dogmele.
Esti anti-ecumenist cand tre' sa lupti impotriva ecumenistilor si cand e vorba de apararea Sfintei Traditii, calendarul bisericesc facand parte din ea
Habar n-ai ce înseamnă Sfânta Tradiție. Nu stăpânești nici noțiunile teologice de bază, dar îndrăznești să-i judeci pe arhierei...! Vai de sufletul tău, măi fătucă!
Si acum veniti voi, cu noua "generatie" de teologi scoliti pe la facultati protestante si romano-catolice, cu duhovnici ca Parintele Cleopa care sustinea "necesitatea schimbarii calendarului" SI AFIRMATI CA CALENDARUL TREBUIA SCHIMBAT SAU CA SCHIMBAREA SA N'A FOST IMPORTANTA!
Măi femeie, fii mai atentă la limbaj :lol:
Si mai aveti si curajul sa ziceti ca acest calendar nu e cel gregorian si "iulian-indreptat"! Pe cine vreti sa manipulati? Traim vremuri apocaliptice si tu'mi zici mie ca "calendarul nostru ramane cu o zi la 42.000 de ani", cand el defapt coincide cu cel gregorian pana'n 2800!
Am impresia că o faci intenționat. :lol: Vedeți, dragilor, că nu m-am înșelat atunci când am spus aici că lupta împotriva ecumenismului se poartă acolo unde-i este locul?
Din cauza unor ierarhi masonici ingamfati si egoisti, Ortodoxia este dezbinata!
Femeie, vorbești foarte urât. Rușinică! :oops:

Cât despre Sf. Ioan Iacob, nu pot avea încredere în sursele schismaticilor. Dacă sfântul ar fi considerat BOR lipsită de har din cauza îndreptării calendarului, cu siguranță Patriarhia română nu l-ar fi canonizat.

Cosmin, de Sfintele Canoane care interzic praznuirea Pastelui cu evreii ce zici? Dar de praznuirea Pastelui inaintea paschai iudeilor, care incalca flagrant textul Evangheliei? Vezi ca am mai scris pe acest forum de asta!

Sa inteleg ca Sfanta Traditie nu cuprinde si calendarul bisericesc?

Nu'ti voi raspunde la "mistoul" tipic oltenesc! Dumnezeu sa te ierte!

Cat despre Sfantul Ioan Iacob, ai cerut bibliografie! Eu ti-am dat pagina, ti-am dat si textul! Tu ce zici? Ca e facatura...
Cred ca "pathos" este stilist. Este rusinos ca isi ascunde identitatea.
"Că de voi şi umbla în mijlocul morţii, nu mă voi teme de rele; că Tu cu mine eşti." Ps. 22,4

Petre

Pathos
Mesaje:52
Membru din:20 Dec 2009, 14:00
Confesiune:ortodox

Re: Calendarul Ortodox de Stil Vechi, canonic ori nu?

Mesaj necititde Pathos » 11 Apr 2010, 20:14

Domnule Petre, sunt Ortodox! Punct! Acum eu as putea sa va numesc "nou-calendarist" dar n'o fac, pentru ca asta tine de bun simt!
Dumnezeu sa va ierte!

Pathos
Mesaje:52
Membru din:20 Dec 2009, 14:00
Confesiune:ortodox

Re: Calendarul Ortodox de Stil Vechi, canonic ori nu?

Mesaj necititde Pathos » 11 Apr 2010, 20:17

Parinte Petru, vazand ca oamenii tot zic ca schimbarea calendarului nu e dogma deci intr-un fel n'a atacat Ortodoxia va propun cateva "mici inovatii".

1) In loc de baietii de la strana si muzica psaltica, aduceti un DJ cu un mixer care sa va mixeze cu ritmuri house, techno! Daca nu va place house-ul, va recomand rock-ul!

2) In loc de hainele voastre preotesti, sa va imbracati in pantaloni scurti, maieu si sapca!

3) Propun ca Sfanta Cuminecatura sa fie data printr-un distributor automatic. Apesi pe un buton si ea coboara!


Mici inovatii, care nu ating nici o dogma in mod direct!

Ce ziceti Parinte? Ati fi de acord? Ortodoxia, la "baza ei dogmatica" dupa cum afirma acesti "marturisitori" nu este atacata! Deci sa'i dam drumul! ;)
1) Muzica house sau techno nu se armonizează cu atmosfera din biserică, deci nu reprezintă o alternativă la muzica psaltică. Ritmul este prea rapid, iar stilul techno exclude vocea umană, folosește numai sunete produse pe computer, deci nu pot fi date răspunsurile la strană pe muzică techno.
2) Toate veșmintele liturgice au o semnificație, simbolizează ceva, niciunul nu este de prisos, deci nu pot fi scoase din uzul liturgic. Pe de altă parte, pentru ca preotul să poarte la slujbă pantaloni scurți, maieu și șapcă ar trebui, mai întâi, ca aceste articole vestimentare să primească o simbolistică religioasă.
3)Acest lucru nu este posibil deoarece bucăți din Sfânta Împărtășanie ar putea rămâne în automat. În plus, automatul nu poate verifica dacă cel care vrea să îl utilizeze este pregătit pentru a se împărtăși.

Muzica, vesmintele si "automatul" nu sunt dogme! Aplicand aceiasi metoda de gandire, si aceastea sunt schimbabile! De ce nu esti consecvent Cosmin?

Petre C
Mesaje:606
Membru din:24 Noi 2008, 21:42
Confesiune:ortodox
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Calendarul Ortodox de Stil Vechi, canonic ori nu?

Mesaj necititde Petre C » 11 Apr 2010, 20:19

Domnule Petre, sunt Ortodox! Punct! Acum eu as putea sa va numesc "nou-calendarist" dar n'o fac, pentru ca asta tine de bun simt!
Dumnezeu sa va ierte!
Ortodox unde?

De obicei stilistii sunt isterici. Pareti sa va controlati, inca.
"Că de voi şi umbla în mijlocul morţii, nu mă voi teme de rele; că Tu cu mine eşti." Ps. 22,4

Petre

Pathos
Mesaje:52
Membru din:20 Dec 2009, 14:00
Confesiune:ortodox

Re: Calendarul Ortodox de Stil Vechi, canonic ori nu?

Mesaj necititde Pathos » 11 Apr 2010, 20:24

Domnule Petre, sunt Ortodox! Punct! Acum eu as putea sa va numesc "nou-calendarist" dar n'o fac, pentru ca asta tine de bun simt!
Dumnezeu sa va ierte!
Ortodox unde?

De obicei stilistii sunt isterici. Pareti sa va controlati, inca.
Eu imi doresc o discutie civilizata! Atata tot!

Da sunt Ortodox! Acum, cei de pe nou ne numesc "stilisti", noi va numim "gregorieni sau nou-calendaristi", s.a.m.d.! Cu un astfel de comportament, nu ajungem nicaieri!

Domnule Petre, dumneavoastra ati citit stenogramele Sinodului de la Moscova din '48 referitor la calendar?

Petre C
Mesaje:606
Membru din:24 Noi 2008, 21:42
Confesiune:ortodox
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Calendarul Ortodox de Stil Vechi, canonic ori nu?

Mesaj necititde Petre C » 11 Apr 2010, 20:25

Domnule Petre, sunt Ortodox! Punct! Acum eu as putea sa va numesc "nou-calendarist" dar n'o fac, pentru ca asta tine de bun simt!
Dumnezeu sa va ierte!
Ortodox unde?

De obicei stilistii sunt isterici. Pareti sa va controlati, inca.
Eu imi doresc o discutie civilizata! Atata tot!

Da sunt Ortodox! Acum, cei de pe nou ne numesc "stilisti", noi va numim "gregorieni sau nou-calendaristi", s.a.m.d.! Cu un astfel de comportament, nu ajungem nicaieri!

Domnule Petre, dumneavoastra ati citit stenogramele Sinodului de la Moscova din '48 referitor la calendar?
Unde mergeti la liturghie? De ce va ascundeti?

Eu merg la liturghie intr-o parohie BOR din Bucuresti.
"Că de voi şi umbla în mijlocul morţii, nu mă voi teme de rele; că Tu cu mine eşti." Ps. 22,4

Petre

Cosmin Florin
Mesaje:133
Membru din:29 Sep 2009, 12:11
Confesiune:ortodox

Re: Calendarul Ortodox de Stil Vechi, canonic ori nu?

Mesaj necititde Cosmin Florin » 11 Apr 2010, 20:42

Muzica, vesmintele si "automatul" nu sunt dogme! Aplicand aceiasi metoda de gandire, si aceastea sunt schimbabile! De ce nu esti consecvent Cosmin?
Biserica este un organism viu, dinamic, nu un cadavru mumificat, cum o vedeți voi, schismaticii. Adevărul revelat de Dumnezeu oamenilor este neschimbabil. Canoanele, fiind formulate după necesitățile fiecărei epoci, sunt legate de contextul în care au apărut. Când contextul dispare, canonul nu mai are aplicabilitate.

Pathos
Mesaje:52
Membru din:20 Dec 2009, 14:00
Confesiune:ortodox

Re: Calendarul Ortodox de Stil Vechi, canonic ori nu?

Mesaj necititde Pathos » 11 Apr 2010, 20:47


Unde mergeti la liturghie? De ce va ascundeti?

Eu merg la liturghie intr-o parohie BOR din Bucuresti.
Domnule Petru, de ce tot schimbati subiectul? Daca v'as zice ca sunt Ortodox pe vechi, "stilist", "schismatic" si ca tin de IPS Vlasie si alte lucruri cu ce ar ajuta dialogului nostru?

Am pus niste intrebari si lui Cosmin, dar vad ca a inceput cu "mishtoul oltenesc", "fatuca", si alte apelative!

Eu nu vreau sa ajung acolo asa ca e mai bine sa vorbim strict de problema calendarului! Va multumesc!

Va mai intreb, ati citit stenogramele Sinodului de la Moscova din '48 unde se trateaza despre calendar?

Cosmin Florin
Mesaje:133
Membru din:29 Sep 2009, 12:11
Confesiune:ortodox

Re: Calendarul Ortodox de Stil Vechi, canonic ori nu?

Mesaj necititde Cosmin Florin » 11 Apr 2010, 20:49

Da sunt Ortodox!
Domnișoară, ești adeptă a cărei adevărate biserici ortodoxe din România, că e multe? a lui Mogârzan, a lui Munteanu, a lui Bichir, a lui Prioteasa, a lui Zidaru de la Pucioasa, a celor de la Copăceana... Sau a vreuneia care mi-a scăpat mie...?

Pathos
Mesaje:52
Membru din:20 Dec 2009, 14:00
Confesiune:ortodox

Re: Calendarul Ortodox de Stil Vechi, canonic ori nu?

Mesaj necititde Pathos » 11 Apr 2010, 20:50

Muzica, vesmintele si "automatul" nu sunt dogme! Aplicand aceiasi metoda de gandire, si aceastea sunt schimbabile! De ce nu esti consecvent Cosmin?
Biserica este un organism viu, dinamic, nu un cadavru mumificat, cum o vedeți voi, schismaticii. Adevărul revelat de Dumnezeu oamenilor este neschimbabil. Canoanele, fiind formulate după necesitățile fiecărei epoci, sunt legate de contextul în care au apărut. Când contextul dispare, canonul nu mai are aplicabilitate.
Exact acelasi lucru zic si ecumenistii! :)

Canoanele fiind "invechite", aplicabile doar in perioada cand au fost date, nu mai sunt actuale deci, nu mai au aplicabilitate!

Esti ecumenist Cosmin?

Petre C
Mesaje:606
Membru din:24 Noi 2008, 21:42
Confesiune:ortodox
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Calendarul Ortodox de Stil Vechi, canonic ori nu?

Mesaj necititde Petre C » 11 Apr 2010, 20:51


Unde mergeti la liturghie? De ce va ascundeti?

Eu merg la liturghie intr-o parohie BOR din Bucuresti.
Daca v'as zice ca sunt Ortodox pe vechi, "stilist", "schismatic" si ca tin de IPS Vlasie si alte lucruri cu ce ar ajuta dialogului nostru?
Ar fi o mutare inteligenta din partea dvs. Deci tineti de Mitropolia de Slatioara sau nu?

Nu raspund la nici o intrebare cat timp va ascundeti identitatea. Este o baza minima pentru a purta un dialog.
"Că de voi şi umbla în mijlocul morţii, nu mă voi teme de rele; că Tu cu mine eşti." Ps. 22,4

Petre

Pathos
Mesaje:52
Membru din:20 Dec 2009, 14:00
Confesiune:ortodox

Re: Calendarul Ortodox de Stil Vechi, canonic ori nu?

Mesaj necititde Pathos » 11 Apr 2010, 20:56

Domnișoară, ești adeptă a cărei adevărate biserici ortodoxe din România, că e multe? a lui Mogârzan, a lui Munteanu, a lui Bichir, a lui Prioteasa, a lui Zidaru de la Pucioasa, a celor de la Copăceana... Sau a vreuneia care mi-a scăpat mie...?
Continuati cu "mishtoul"; in nici un caz nu voi raspunde cu aceiasi moneda! Dumnezeu sa va ierte!

Am spus de cine tin! Ce are de a face Slatioara cu acesti oameni, Munteanu, Bichir, Preoteasa, Zidaru? Sau Pucioasa? Dumnezeule...

Pathos
Mesaje:52
Membru din:20 Dec 2009, 14:00
Confesiune:ortodox

Re: Calendarul Ortodox de Stil Vechi, canonic ori nu?

Mesaj necititde Pathos » 11 Apr 2010, 20:57


Ar fi o mutare inteligenta din partea dvs. Deci tineti de Mitropolia de Slatioara sau nu?

Nu raspund la nici o intrebare cat timp va ascundeti identitatea. Este o baza minima pentru a purta un dialog.
Vreti sa stiti numele, prenumele si adresa unde stau?

V'am spus ca tin de IPS Vlasie!

Cosmin Florin
Mesaje:133
Membru din:29 Sep 2009, 12:11
Confesiune:ortodox

Re: Calendarul Ortodox de Stil Vechi, canonic ori nu?

Mesaj necititde Cosmin Florin » 11 Apr 2010, 20:58

Muzica, vesmintele si "automatul" nu sunt dogme! Aplicand aceiasi metoda de gandire, si aceastea sunt schimbabile! De ce nu esti consecvent Cosmin?
Biserica este un organism viu, dinamic, nu un cadavru mumificat, cum o vedeți voi, schismaticii. Adevărul revelat de Dumnezeu oamenilor este neschimbabil. Canoanele, fiind formulate după necesitățile fiecărei epoci, sunt legate de contextul în care au apărut. Când contextul dispare, canonul nu mai are aplicabilitate.
Exact acelasi lucru zic si ecumenistii! :)

Canoanele fiind "invechite", aplicabile doar in perioada cand au fost date, nu mai sunt actuale deci, nu mai au aplicabilitate!

Esti ecumenist Cosmin?
Ia spune-mi tu mie, tradiționalista lu' pește, cum ai respectat în acest post canonul 66 apostolic: Dacă vreun cleric s-ar afla postind în zi de duminică sau sâmbătă (afară numai de una) să se caterisească; iar de ar fi laic, să se afurisească. că canoanele e actuale doar.....

Cosmin Florin
Mesaje:133
Membru din:29 Sep 2009, 12:11
Confesiune:ortodox

Re: Calendarul Ortodox de Stil Vechi, canonic ori nu?

Mesaj necititde Cosmin Florin » 11 Apr 2010, 21:01

Ce are de a face Slatioara cu acesti oameni, Munteanu, Bichir, Preoteasa, Zidaru? Sau Pucioasa? Dumnezeule...
Acești oameni sunt reprezentanții unor biserici la fel de valide ca și cea din care faci tu parte, mândruțo. Tot împotriva calendarului îndreptat și a ecumenismului luptă și ei.

Petre C
Mesaje:606
Membru din:24 Noi 2008, 21:42
Confesiune:ortodox
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Calendarul Ortodox de Stil Vechi, canonic ori nu?

Mesaj necititde Petre C » 11 Apr 2010, 21:02


Unde mergeti la liturghie? De ce va ascundeti?

Eu merg la liturghie intr-o parohie BOR din Bucuresti.
Domnule Petru, de ce tot schimbati subiectul? Daca v'as zice ca sunt Ortodox pe vechi, "stilist", "schismatic" si ca tin de IPS Vlasie si alte lucruri cu ce ar ajuta dialogului nostru?

Am pus niste intrebari si lui Cosmin, dar vad ca a inceput cu "mishtoul oltenesc", "fatuca", si alte apelative!

Eu nu vreau sa ajung acolo asa ca e mai bine sa vorbim strict de problema calendarului! Va multumesc!

Va mai intreb, ati citit stenogramele Sinodului de la Moscova din '48 unde se trateaza despre calendar?
BOR respecta hotararile Sinodului de la Moscova. Sinodul nu a impus nimanui sa treaca de la noul calendar la cel vechi sau invers.

Este amuzant ca intrebati deoarece nu sunteti in comuniune cu nici una din Bisericile locale participante la acest Sinod. Sunteti in aer! :)
Rezoluţia cu privire la problema „calendarului bisericesc”

1. În dorinţa de a menţine unitatea bisericească, Consfătuirea întâistătătorilor şi a reprezentanţilor Bisericilor autocefale adunaţi la Moscova, a procedat la cercetarea problemei calendarului ajungând la concluzia că valoarea calendarului pentru Biserica Ortodoxă se determină mai întâi de toate prin poziţia acestuia faţă de data serbării Sfintelor Paşti; întrucât această sărbătoare trebuie să se facă pe bază de temeiuri biblice şi în conformitate cu hotărârile soborniceşti (Sinoade Ecumenice) pretutindenea în acelaşi timp, într-o zi de duminică, şi nu la aceiaşi dată cu paştele iudaic.
Pascalia alexandrină satisface complet această exigenţă biseri­cească.

2. Pentru ca să fie evitate diferenţele în ceeace priveşte sărbătorirea Sfintelor Paşti, din cauza multiplelor sisteme calendaristice ce există în uzul Bisericilor autocefale, Consfătuirea consideră că este obligatoriu pentru întreaga lume ortodoxă de a sărbători Sfintele Paşti, numai după stilul vechi (iulian), în conformitate cu pascalia alexandrină.

3. Până la elaborarea şi ratificarea celui mai perfecţionat calendar, Consfătuirea socoteşte că, în ceea ce priveşte sărbătorile fixe, fiecare Biserică autocefală poate să se folosească de calendarul ce a intrat în uzul Bisericii respective.


4. Consfătuirea socoteşte că, clericii şi mirenii au obligaţii de a urma stilul acelei biserici locale, în graniţele căreia ei locuiesc, primindu-l ca unul din obiceiurile acelei biserici, respectarea căruia ne poruncesc Sfintele Canoane în numele unirii şi al dragostei.

† Smeritul Alexei, din mila lui Dumnezeu Patriarh al Moscovei şi întregei Rusii.
† Smeritul Calistrat, Catolicos-Patriarh al Georgiei.
† Smeritul Patriarh al Serbiei Gavriil.
† Smeritul Justinian, din mila lui Dumnezeu Patriarh al României.
† Smeritul Ştefan Exarhul Bulgariei.
† Mitropolitul Ilie al Libanului.
Din partea Bisericii Antiohiei † Mitropolitul Ilie al Libanului, † Mi­tropolitul Alexandru al Emesiei.
Din partea Bisericii Alexandriei, idem.
Din partea Bisericii autocefale Ortodoxe din Polonia, † Smeritul Timotei, Arhiep. Bielostocului.
† Din partea Bisericii albaneze, episcopul Paisie al Coriţei.
† Exarhul Patriarhiei Moscovei din Cehoslovacia, Elefterie arhie­piscop al Pragăi
"Că de voi şi umbla în mijlocul morţii, nu mă voi teme de rele; că Tu cu mine eşti." Ps. 22,4

Petre

Pathos
Mesaje:52
Membru din:20 Dec 2009, 14:00
Confesiune:ortodox

Re: Calendarul Ortodox de Stil Vechi, canonic ori nu?

Mesaj necititde Pathos » 11 Apr 2010, 21:05

Cosmin, ti se pare normal comportamentul tau? De ce tot jignesti?

Faci ca Epifanie Theodoropoulos care a tot incercat sa'si justifice ramanerea in comuniune cu ierarhii eretici prin "iconomie" folosindu-se de incalcarea unor canoane, precum cel cu lingurita si altele!

De ce tot duceti subiectul nostru, care e calendarul catre alte "orizonturi"?


Înapoi la “ASPECTE ŞI PROBLEME CONCRETE DIN VIAŢA BISERICILOR ORTODOXE”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 5 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX