Calendarul Ortodox de Stil Vechi, canonic ori nu?

Informaţii, comentarii şi propuneri...
Este şi o subcategorie specială despre BOR.
Pathos
Mesaje:52
Membru din:20 Dec 2009, 14:00
Confesiune:ortodox
Re: Calendarul Ortodox de Stil Vechi, canonic ori nu?

Mesaj necititde Pathos » 11 Apr 2010, 21:10

Domnule Petre, v'am spus ca acest "sinod" de la Moscova, facut in inima anti-hristului, unde erezia serghianista a fost ascunsa cu desavarsire, unde ROCOR-ul nici n'a participat a fost total impotriva Sfintei Predanii!

Cititi stenogramele... veti descoperi lucruri interesante!

Pathos
Mesaje:52
Membru din:20 Dec 2009, 14:00
Confesiune:ortodox

Re: Calendarul Ortodox de Stil Vechi, canonic ori nu?

Mesaj necititde Pathos » 11 Apr 2010, 21:12

Ce are de a face Slatioara cu acesti oameni, Munteanu, Bichir, Preoteasa, Zidaru? Sau Pucioasa? Dumnezeule...
Acești oameni sunt reprezentanții unor biserici la fel de valide ca și cea din care faci tu parte, mândruțo. Tot împotriva calendarului îndreptat și a ecumenismului luptă și ei.
Calendar "indreptat"? Ma faci sa rad... cred ca stii ca acest calendar "indreptat" coincide cu cel gregorian pana'n 2800! Pe cine vrei sa prostesti cu astfel de "minciuni"?

Esti ecumenist? Cu gandirea suntem pe acolo...
Ultima oară modificat 11 Apr 2010, 21:15 de către Pathos, modificat 1 dată în total.

Petre C
Mesaje:606
Membru din:24 Noi 2008, 21:42
Confesiune:ortodox
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Calendarul Ortodox de Stil Vechi, canonic ori nu?

Mesaj necititde Petre C » 11 Apr 2010, 21:12

Domnule Petre, v'am spus ca acest "sinod" de la Moscova, facut in inima anti-hristului, unde erezia serghianista a fost ascunsa cu desavarsire, unde ROCOR-ul nici n'a participat a fost total impotriva Sfintei Predanii!

Cititi stenogramele... veti descoperi lucruri interesante!
Te compatimesc.
"Că de voi şi umbla în mijlocul morţii, nu mă voi teme de rele; că Tu cu mine eşti." Ps. 22,4

Petre

Pathos
Mesaje:52
Membru din:20 Dec 2009, 14:00
Confesiune:ortodox

Re: Calendarul Ortodox de Stil Vechi, canonic ori nu?

Mesaj necititde Pathos » 11 Apr 2010, 21:15

Domnule Petre, v'am spus ca acest "sinod" de la Moscova, facut in inima anti-hristului, unde erezia serghianista a fost ascunsa cu desavarsire, unde ROCOR-ul nici n'a participat a fost total impotriva Sfintei Predanii!

Cititi stenogramele... veti descoperi lucruri interesante!
Te compatimesc.
Doar atat? Nici un argument de exemplu' impotriva ereziei serghianiste? Chiar credeti ca o conferinta, la care n'a participat toata Ortodoxia, poate sa ridice anathemele lasate de un sinod ecumenic, pan-ortodox cum a fost de pilda cel din secolul 16, unde au participat cele 4 Patriarhii?

Cosmin Florin
Mesaje:133
Membru din:29 Sep 2009, 12:11
Confesiune:ortodox

Re: Calendarul Ortodox de Stil Vechi, canonic ori nu?

Mesaj necititde Cosmin Florin » 11 Apr 2010, 21:21

Cosmin, ti se pare normal comportamentul tau? De ce tot jignesti?

Faci ca Epifanie Theodoropoulos care a tot incercat sa'si justifice ramanerea in comuniune cu ierarhii eretici prin "iconomie" folosindu-se de incalcarea unor canoane, precum cel cu lingurita si altele!

De ce tot duceti subiectul nostru, care e calendarul catre alte "orizonturi"?
1) nu înțeleg în ce fel jignesc. pentru că refuzi să te prezinți (nu ți-a cerut nimeni să atașezi copie legalizată după cartea de identitate și certificat de nomenclatură stradală), și poți fi oricine, eu am dreptul să cred că ești de sex feminin. Mă gândesc să-ți dau și un nume, așa, din oficiu.
2) ai spus că „sfintele” canoane rămân actuale, ți-am cerut să-mi spui cum ai respectat tu în acest post canonul 66 apostolic, dar acum o întorci cu De ce tot duceti subiectul nostru, care e calendarul catre alte "orizonturi"? Rușinică!
3) Stai prost cu elementele de bază ale teologiei (de exemplu nu știi ce înseamnă Sfânta Tradiție) și, cu toate acestea te aventurezi în discuții în care arunci acuzații grave asupra a sute de milioane de ortodocși și a ierarhilor lor (ecumenismul, îndreptarea calendarului).

Petre C
Mesaje:606
Membru din:24 Noi 2008, 21:42
Confesiune:ortodox
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Calendarul Ortodox de Stil Vechi, canonic ori nu?

Mesaj necititde Petre C » 11 Apr 2010, 21:25

Domnule Petre, v'am spus ca acest "sinod" de la Moscova, facut in inima anti-hristului, unde erezia serghianista a fost ascunsa cu desavarsire, unde ROCOR-ul nici n'a participat a fost total impotriva Sfintei Predanii!

Cititi stenogramele... veti descoperi lucruri interesante!
Te compatimesc.
Doar atat? Nici un argument de exemplu' impotriva ereziei serghianiste? Chiar credeti ca o conferinta, la care n'a participat toata Ortodoxia, poate sa ridice anathemele lasate de un sinod ecumenic, pan-ortodox cum a fost de pilda cel din secolul 16, unde au participat cele 4 Patriarhii?
Sper ca ai citit din Cuv. Seraphim Rose. Ar trebui sa stii ca atat Cuv. Seraphim cat si Sf. Ioan Maximovici, desi constienti de problema serghianista, nu au considerat ca harul nu mai lucreaza in Patriarhia Moscovei.

In ce consta in prezent "toata Ortodoxia" pentru dumneata?
"Că de voi şi umbla în mijlocul morţii, nu mă voi teme de rele; că Tu cu mine eşti." Ps. 22,4

Petre

Pathos
Mesaje:52
Membru din:20 Dec 2009, 14:00
Confesiune:ortodox

Re: Calendarul Ortodox de Stil Vechi, canonic ori nu?

Mesaj necititde Pathos » 11 Apr 2010, 21:26


1) nu înțeleg în ce fel jignesc. pentru că refuzi să te prezinți (nu ți-a cerut nimeni să atașezi copie legalizată după cartea de identitate și certificat de nomenclatură stradală), și poți fi oricine, eu am dreptul să cred că ești de sex feminin. Mă gândesc să-ți dau și un nume, așa, din oficiu.
2) ai spus că „sfintele” canoane rămân actuale, ți-am cerut să-mi spui cum ai respectat tu în acest post canonul 66 apostolic, dar acum o întorci cu De ce tot duceti subiectul nostru, care e calendarul catre alte "orizonturi"? Rușinică!
3) Stai prost cu elementele de bază ale teologiei (de exemplu nu știi ce înseamnă Sfânta Tradiție) și, cu toate acestea te aventurezi în discuții în care arunci acuzații grave asupra a sute de milioane de ortodocși și a ierarhilor lor (ecumenismul, îndreptarea calendarului).
Spune-mi tu, ce este Sfanta Traditie? Intra calendarul bisericesc in Sfanta Traditie?

Ti-am spus ca tin de IPS Vlasie! Eu cred ca e destul! Daca nu poti discuta cu mine fara a stii cum ma cheama si unde stau... mai bine intrerupem dialogul nostru!

Raspunsul la acel canon 66 apostolic il ai chiar aici pe forum! viewtopic.php?p=4572
Ultima oară modificat 11 Apr 2010, 22:24 de către Pathos, modificat 1 dată în total.

Pathos
Mesaje:52
Membru din:20 Dec 2009, 14:00
Confesiune:ortodox

Re: Calendarul Ortodox de Stil Vechi, canonic ori nu?

Mesaj necititde Pathos » 11 Apr 2010, 21:39


Sper ca ai citit din Cuv. Seraphim Rose. Ar trebui sa stii ca atat Cuv. Seraphim cat si Sf. Ioan Maximovici, desi constienti de problema serghianista, nu au considerat ca harul nu mai lucreaza in Patriarhia Moscovei.

In ce consta in prezent "toata Ortodoxia" pentru dumneata?
Am citit si parerea Cuviosului Seraphim Rose si cea a Sfantului Ioan Maximovic! De asemenea am citit si parerea Sfantului Mitropolit Philaret, intaistatorul ROCOR-ului, Sfant cu moaste sfinte, sub care s'a dat anathema in '83 impotriva ecumenismului!

Sa vedem ce zicea Cuviosul Seraphim despre el:

"Among the primates of the Orthodox Churches today, there is only one from whom is always expected--and not only by members of his own Church, but by very many in a number of other Orthodox Churches as well-the clear voice of Orthodox righteousness and truth and conscience, untainted by political considerations or calculations of any kind. The voice of Metropolitan Philaret of New York, Chief Hierarch of the Russian Church Outside of Russia, is the only fully Orthodox voice among ail the Orthodox primates. In this he is like to the Holy Fathers of ancient times, who placed purity of Orthodoxy above all else, and he stands in the midst of today's confused religious world as a solitary champion of Orthodoxy in the spirit of the Ecumenical Councils." (Orthodox Word, vol. 12, No. 1, Jan .-Feb., 1976)

Si acum sa vedem ce zicea Sfantul Mitropolit Philaret despre Patriarhia Moscovei:


What then is the Soviet church? Archimandrite Constantine has often and insistently stated that the most horrible thing that the God-hating regime has done in Russia is the creation of the Soviet Church, which the Bolsheviks presented to the people as the true Church, having driven the genuine Orthodox Church into the catacombs or into the concentration camps.

This pseudo-church has been twice anathematized. His Holiness Patriarch Tikhon and the All-Russian Church Sobor anathematized the Communists and all their collaborators. This dread anathema has not been lifted till this day and remains in force, since it can be lifted only by a similar All-Russian Church Sobor, as the canonical supreme ecclesiastical authority. And a terrifying thing happened in 1927, when the head of the Church, Metropolitan Sergius, by his infamous and apostate Declaration, subjected the Russian Church to the Bolsheviks and proclaimed collaboration with them. And thus in a most exact sense was fulfilled the expression in the prayer at the beginning of Confession: having fallen under their own anathema! For in 1918 the Church anathematized all the confederates of Communism, while in 1927 she herself joined the camp of these collaborators and began to laud the red, God-having regime to laud the red beast spoken of in the Apocalypse.

As if that is not enough. When Metropolitan Sergius promulgated his criminal Declaration, then the faithful children of the Church immediately separated themselves from the Soviet church, and thus the Catacomb Church was formed. And she, in her turn, has anathematized the official church for its betrayal of Christ.

In precisely the same manner, in receiving the Soviet clergy, we apply the principle of economia. And we receive the clergymen from Moscow not as ones possessing grace, but as ones receiving it by the very act of union. But to recognize the church of the evil-doers as the bearer and repository of grace, that we cannot do, of course. For outside of Orthodoxy there is no grace; and the Soviet church has deprived itself of grace.


http://blessedphilaret.blogspot.com/201 ... -1979.html


In secolul 16, toata Ortodoxia, prin cele 4 Patriarhii de atunci s'au reunit si au dat anathemei mai multe erezii, printre care si pascalia si calendarul gregorian!

Petre C
Mesaje:606
Membru din:24 Noi 2008, 21:42
Confesiune:ortodox
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Calendarul Ortodox de Stil Vechi, canonic ori nu?

Mesaj necititde Petre C » 11 Apr 2010, 21:52


Sper ca ai citit din Cuv. Seraphim Rose. Ar trebui sa stii ca atat Cuv. Seraphim cat si Sf. Ioan Maximovici, desi constienti de problema serghianista, nu au considerat ca harul nu mai lucreaza in Patriarhia Moscovei.

In ce consta in prezent "toata Ortodoxia" pentru dumneata?
Am citit si parerea Cuviosului Seraphim Rose si cea a Sfantului Ioan Maximovic! De asemenea am citit si parerea Sfantului Mitropolit Philaret, intaistatorul ROCOR-ului, Sfant cu moaste sfinte, sub care s'a dat anathema in '83 impotriva ecumenismului!

Sa vedem ce zicea Cuviosul Seraphim despre el:

"Among the primates of the Orthodox Churches today, there is only one from whom is always expected--and not only by members of his own Church, but by very many in a number of other Orthodox Churches as well-the clear voice of Orthodox righteousness and truth and conscience, untainted by political considerations or calculations of any kind. The voice of Metropolitan Philaret of New York, Chief Hierarch of the Russian Church Outside of Russia, is the only fully Orthodox voice among ail the Orthodox primates. In this he is like to the Holy Fathers of ancient times, who placed purity of Orthodoxy above all else, and he stands in the midst of today's confused religious world as a solitary champion of Orthodoxy in the spirit of the Ecumenical Councils." (Orthodox Word, vol. 12, No. 1, Jan .-Feb., 1976)
Este o declaratie despre Mitropolitul Filaret, ca demn reprezentat la Ortodoxiei. Unde scrie ca Seraphim Rose a zis ca Patriarhia Moscovei nu mai are har? Dar Sf. Ioan Maximovici....?

Iar ROCOR s-a unit cu Patriarhia Moscovei. Deci, sunteti in aer la Slatioara...

Minciunele, minciunele....

Nici nu ati raspuns la intrebare... In ce consta Ortodoxia astazi pentru dvs? Mitropolia Slatioara + cateva grupari pe stilul vechi?! :lol:
"Că de voi şi umbla în mijlocul morţii, nu mă voi teme de rele; că Tu cu mine eşti." Ps. 22,4

Petre

Petre C
Mesaje:606
Membru din:24 Noi 2008, 21:42
Confesiune:ortodox
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Calendarul Ortodox de Stil Vechi, canonic ori nu?

Mesaj necititde Petre C » 11 Apr 2010, 21:56


Sper ca ai citit din Cuv. Seraphim Rose. Ar trebui sa stii ca atat Cuv. Seraphim cat si Sf. Ioan Maximovici, desi constienti de problema serghianista, nu au considerat ca harul nu mai lucreaza in Patriarhia Moscovei.

In ce consta in prezent "toata Ortodoxia" pentru dumneata?
Am citit si parerea Cuviosului Seraphim Rose si cea a Sfantului Ioan Maximovic! De asemenea am citit si parerea Sfantului Mitropolit Philaret, intaistatorul ROCOR-ului, Sfant cu moaste sfinte, sub care s'a dat anathema in '83 impotriva ecumenismului!
Cititi ce s-a discutat pe forumul acesta despre serghianism. Am citat opiniile Sf. Ioan Maximovici si ale cuv. Seraphim Rose (mai ales ca m-am ocupat de 2 bloguri dedicate lor).
"Că de voi şi umbla în mijlocul morţii, nu mă voi teme de rele; că Tu cu mine eşti." Ps. 22,4

Petre

Petre C
Mesaje:606
Membru din:24 Noi 2008, 21:42
Confesiune:ortodox
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Calendarul Ortodox de Stil Vechi, canonic ori nu?

Mesaj necititde Petre C » 11 Apr 2010, 21:58

Domnule Petre, v'am spus ca acest "sinod" de la Moscova, facut in inima anti-hristului, unde erezia serghianista a fost ascunsa cu desavarsire, unde ROCOR-ul nici n'a participat a fost total impotriva Sfintei Predanii!

Cititi stenogramele... veti descoperi lucruri interesante!

Nu cunoasteti nici macar ce s-a convenit la revenirea ROCOR in cadrul Patriarhiei Moscovei. Cititi ce spune pr. Petru.

Prin reunirea din 2007 s-a raspuns si finalului deschis lasat de Cuv. Seraphim Rose, din fericire intr-un mod pozitiv.
"Că de voi şi umbla în mijlocul morţii, nu mă voi teme de rele; că Tu cu mine eşti." Ps. 22,4

Petre

Pathos
Mesaje:52
Membru din:20 Dec 2009, 14:00
Confesiune:ortodox

Re: Calendarul Ortodox de Stil Vechi, canonic ori nu?

Mesaj necititde Pathos » 11 Apr 2010, 22:02


Este o declaratie despre Mitropolitul Filaret, ca demn reprezentat la Ortodoxiei. Unde scrie ca Seraphim Rose a zis ca Patriarhia Moscovei nu mai are har? Dar Sf. Ioan Maximovici....?

Iar ROCOR s-a unit cu Patriarhia Moscovei. Deci, sunteti in aer la Slatioara...

Minciunele, minciunele....

Nici nu ati raspuns la intrebare... In ce consta Ortodoxia astazi pentru dvs? Mitropolia Slatioara + cateva grupari pe stilul vechi?! :lol:

Cititi bine domnule Petre! Sfantul Mitropolit Philaret considera Patriarhia serghianista a Moscovei fara Har!

ROCOR-ul s'a unit? Eu zic c'a fost inghitita de PM prin agentii KGB!

BOR este apostata! Am aratat asta intr-un topic dar observ ca admin-ului nu'i convine! Nu pot sa fiu in comuniune cu niste ierarhi eretici! Asa ca, Slatioara reprezinta Ortodoxia, cea care s'a opus ereziei ecumeniste inca de la inceputul ei!

Pathos
Mesaje:52
Membru din:20 Dec 2009, 14:00
Confesiune:ortodox

Re: Calendarul Ortodox de Stil Vechi, canonic ori nu?

Mesaj necititde Pathos » 11 Apr 2010, 22:03

Domnule Petre, v'am spus ca acest "sinod" de la Moscova, facut in inima anti-hristului, unde erezia serghianista a fost ascunsa cu desavarsire, unde ROCOR-ul nici n'a participat a fost total impotriva Sfintei Predanii!

Cititi stenogramele... veti descoperi lucruri interesante!

Nu cunoasteti nici macar ce s-a convenit la revenirea ROCOR in cadrul Patriarhiei Moscovei. Cititi ce spune pr. Petru.

Prin reunirea din 2007 s-a raspuns si finalului deschis lasat de Cuv. Seraphim Rose, din fericire intr-un mod pozitiv.

Va multumesc! Voi raspunde Parintelui Petru in acel topic!

Veniamin Ilie

Re: Calendarul Ortodox de Stil Vechi, canonic ori nu?

Mesaj necititde Veniamin Ilie » 12 Apr 2010, 00:31

Parinte Petru, vazand ca oamenii tot zic ca schimbarea calendarului nu e dogma deci intr-un fel n'a atacat Ortodoxia va propun cateva "mici inovatii".

1) In loc de baietii de la strana si muzica psaltica, aduceti un DJ cu un mixer care sa va mixeze cu ritmuri house, techno! Daca nu va place house-ul, va recomand rock-ul!

2) In loc de hainele voastre preotesti, sa va imbracati in pantaloni scurti, maieu si sapca!

3) Propun ca Sfanta Cuminecatura sa fie data printr-un distributor automatic. Apesi pe un buton si ea coboara!


Mici inovatii, care nu ating nici o dogma in mod direct!

Ce ziceti Parinte? Ati fi de acord? Ortodoxia, la "baza ei dogmatica" dupa cum afirma acesti "marturisitori" nu este atacata! Deci sa'i dam drumul! ;)
Foarte interesant exemplu. Chiar îl voi ţine minte. Şi eu mai spuneam câte o dată: "dacă preotul nu mai slujeşte în veşminte, ci civil, nu este erezie; însă, asta nu înseamnă că mai lucrează vr-un har prin el!" Nimic nimic! Şi canoanele mici, sunt date spre păzirea (apărarea) celor mari; iar cele mari pentru a sta pe temeliile celor mici. Între 10 Canoane sunt cuprinse alte 10, care sunt în duh, dar duhul este de mii de ori mai puternic (şi aspru) decât litera.

Veniamin Ilie

Re: Calendarul Ortodox de Stil Vechi, canonic ori nu?

Mesaj necititde Veniamin Ilie » 12 Apr 2010, 00:39

Cosmin, de Sfintele Canoane care interzic praznuirea Pastelui cu evreii ce zici? Dar de praznuirea Pastelui inaintea paschai iudeilor, care incalca flagrant textul Evangheliei? Vezi ca am mai scris pe acest forum de asta!

Sa inteleg ca Sfanta Traditie nu cuprinde si calendarul bisericesc?

Nu'ti voi raspunde la "mistoul" tipic oltenesc! Dumnezeu sa te ierte!

Cat despre Sfantul Ioan Iacob, ai cerut bibliografie! Eu ti-am dat pagina, ti-am dat si textul! Tu ce zici? Ca e facatura...



Orice i-ai da, el nu vrea să vadă bre! Ştii cum fac ereticii? Le araţi uşa şi ei cer să le deschizi fereastra, să intre pe acolo; dacă le deschizi fereastra nu intră că râde lumea, iar dacă nu îi deschizi nici uşa nici fereastra, se duce şi spune lumii că a vrut să intre, dar nu a avut cum. Iaca, un eretic nu cred că este Florin. Dar un lucru este cert: el ia totul în glumă. Da... dar gluma o dată se va întrerupe şi va începe şi mânia Lui Dumnezeu. Pentru că nu o dată te lasă să-l mânii, ci de două ori, iar după ce te mustră, te pedepseşte, şi cea mai mare pedeapsă o ştim cu toţii care este :cry:

Veniamin Ilie

Re: Calendarul Ortodox de Stil Vechi, canonic ori nu?

Mesaj necititde Veniamin Ilie » 12 Apr 2010, 00:48

Pathos, eu chiar m-am gândit şi la un alt lucru:
Florin ori este pe stil vechi şi prin "opoziţia" sa netemeinică, INTENŢIONATĂ, încearcă să ne întărească pe noi? Tare mirare nu mi-ar fi, pentru că atunci chiar l-aş felicita că este cu adevărat un om care ştie ce vorbeşte. Până atunci, îmi menţin şi eu opoziţia... :?

andr3y
Mesaje:184
Membru din:14 Dec 2009, 14:30
Confesiune:ortodox
Preocupări:ciclism, electronica, fizica, matematica
Localitate:Neamt, Romania
Contact:

Re: Calendarul Ortodox de Stil Vechi, canonic ori nu?

Mesaj necititde andr3y » 12 Apr 2010, 08:46

Biserica Ortodoxa Romana nu e apostata/eretica!
Mai ganditi-va, mai cercetati si nu in ultimul rand mai rugati-va!

Iertati si Hristos a inviat!

Cosmin Florin
Mesaje:133
Membru din:29 Sep 2009, 12:11
Confesiune:ortodox

Re: Calendarul Ortodox de Stil Vechi, canonic ori nu?

Mesaj necititde Cosmin Florin » 12 Apr 2010, 09:39

Iaca, un eretic nu cred că este Florin. Dar un lucru este cert: el ia totul în glumă. Da... dar gluma o dată se va întrerupe şi va începe şi mânia Lui Dumnezeu. Pentru că nu o dată te lasă să-l mânii, ci de două ori, iar după ce te mustră, te pedepseşte, şi cea mai mare pedeapsă o ştim cu toţii care este
Și care ar fi, mă rog, motivul pentru care ar trebui să aștept un trăsnet din cer? Că desconsider un schimnic...? Care? Unde? :lol: Că nu iau în serios chestiunea calendarului și a ecumenismului? În aceste privințe nu pot decât să-mi dau cu părerea, puterea decizională a dat-o Dumnezeu altcuiva, soborului de arhierei, Sfântului Sinod. Eu, spre deosebire de voi, cred cu tărie în purtarea de grijă a Duhului Sfânt asupra Bisericii. Eu nu sunt de capul meu, nu decid pentru mine însumi, ci am un episcop rânduit de Dumnezeu care va răspunde pentru mine.
Nu-mi va zice Dumnezeu la judecată: Știai că ecumenismul și schimbarea calendarului sunt erezii! Doar ai citit materialele care circulă pe internet. De ce ai mai rămas sub omoforul mitropolitului Irineu?

Cosmin Florin
Mesaje:133
Membru din:29 Sep 2009, 12:11
Confesiune:ortodox

Re: Calendarul Ortodox de Stil Vechi, canonic ori nu?

Mesaj necititde Cosmin Florin » 12 Apr 2010, 09:48

Şi canoanele mici, sunt date spre păzirea (apărarea) celor mari; iar cele mari pentru a sta pe temeliile celor mici. Între 10 Canoane sunt cuprinse alte 10, care sunt în duh, dar duhul este de mii de ori mai puternic (şi aspru) decât litera.
Ia spune, Nicușor, cum ai păzit tu canonul 66 apostolic în acest post.

Veniamin Ilie

Re: Calendarul Ortodox de Stil Vechi, canonic ori nu?

Mesaj necititde Veniamin Ilie » 12 Apr 2010, 10:26

Nici măcar nu cunoşti Sfintele Canoane!!! Canonul 66 Apostolic se referă la... mai bine pune mâna şi citeşte, nu mai povesti aiurea:

CANONUL 66 al Sfinţilor Slăviţilor Apostoli:
Dacă vreun Cleric în vreo gâlceavă lovind, şi dintr-o lovitură omorând, să se caterisească pentru sumeţia lui. Iar de va fi mirean să se afurisească. [Sobor 6: 91; Ang: 21, 22, 23; Atana: Epistolie; Vasilie 2, 8, 11, 13, 33, 43, 52, 54, 56, 57; Grigorie Nissis: 5]


Şi ca să nu fii departe de a înţelege acest Canon, Iată şi tâlcuirea din Pidalionul de la 1844, traducere din greceşte în româneşte a Mitropolitului Moldovei Veniamin Costachi:

TÂLCUIRE
În Canonul lor 27 Dumnezeieştii Apostoli caterisesc pe Clericii cei ce bat sau pe Credincioşii ce au păcătuit, sau pe necredincioşii ce au nedreptăţit, precum am zis în tâlcuirea aceluia. Iar în Canonul acesta rânduiesc că, dacă vreun Cleric în vreme de gâlceavă, ar lovi pe cineva cu o singură grea lovire, şi din singură aceea l-ar omorî, unul ca acesta să se caterisească ; Măcar că nu a lovit cu o singură grea lovire; măcar că nu a voit să-l omoare, ci pentru că s-a biruit de mânie, şi s-a arătat sumeţ şi obraznic, ridicând mâna şi lovind, care lucru este oprit Clericilor. (Las a zice pentru păcatul cel mare şi de moarte al uciderii ce a făcut.) Iar de va fi mirean cel ce a făcut ucidere ca aceasta, să se despartă de cuminecarea tainelor, şi de la adunarea şi Biserica Credincioşilor.


Dacă nu ştiai ce însemană Canonul 66 Apostolic, iată, ţi l-am adus aici să-l citeşti. Te rog eu, dacă cineva te întreabă ceva, nu fi îndărătnic sau ca sectarii, ci continuă să discuţi pe tema subiectului iniţial. Nu încerca să te abaţi. Măcar fi prin asta un exemplu pentru alţii.


Înapoi la “ASPECTE ŞI PROBLEME CONCRETE DIN VIAŢA BISERICILOR ORTODOXE”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 6 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX
cron