Calendarul Ortodox de Stil Vechi, canonic ori nu?

Informaţii, comentarii şi propuneri...
Este şi o subcategorie specială despre BOR.
Veniamin Ilie
Re: Calendarul Ortodox de Stil Vechi, canonic ori nu?

Mesaj necititde Veniamin Ilie » 12 Apr 2010, 10:44

„Cele rântuite pentru presbiteri, episcopi şi mitropoliţi, se potrivesc cu mult mai vârtos pentru patriarhi. Drept aceea, dacă vreun presbiter, episcop sau mitropolit ar îndrăzni, să se depărteze de împărtăşirea către patriarhul său, şi n’ar şi n-ar pomeni numele lui precum este hotărât şi rânduit, la dumnezeieştile taine, mai’nainte de înfăţişarea Sinodului şi condamnarea lui definitivă, face schismă. Sfântul Sinod a hotărât ca acest străin de toată preoţia, în caz că se va vădi de acest nelegiuit lucru. Acestea s’au pecetluit şi s’au hotărâtmai ales pentru cei ce aduc vinovăţii şi se depărtează de întâii lor stătători, fac schismă şi rup unirea Bisericii. Pe de altă parte cei ce se despart de împărtăşirea ce către întâiul stătător al lor, pentru oarecare eres condamnat de Sfintele Sinoade, sau de Sfinţii Părinţi, aceia care predică eresul în public şi cu capul descoperit îl învaţă în Biserică, unii ca aceştia nu numai că sunt supuşi certării, canonice, îngrădindu-se pe sine de împărtăşirea cu numitul episcop, înainte de cercetarea Sinodului, ci şi de cinstea cuvenită dreptslăvitorilo se vor învrednici, că n’au osândit episcopi, ci mincinoşi episcopi şi mincinoşi învăţători. Şi n’au rupt unirea Bisericii, prin schismă, ci s’au silit a izbăvi Biserica de schismă şi de desbinare”. (Canonul 15 al Sinodului ce s-a numit I-II, din Constantinopol, întrunit la anul 861)

Prin acest canon se dă toată canonicitatea creştinilor care s-au separat până acum de BOR sau BOG sau BORU pentru ecumenism. Dacă problema calendarului a fost mult prea înţeleasă şi lăsătoare, problema ecumenismului deja s-a agravat enorm, ajungând la slujbele cu ereticii, chiar la validarea tainelor acestora. Prin aceasta se încalcă o mulţime de norme OBLIGATORII pentru Biserica Ortodoxă, de către un Sinod Ortodox. Aici vine şi întrebarea: Dacă în Canonul 15, ca şi în alte canoane, se impune "DEZBINAREA" DE EPISCOPII RESPECTIVI, de ce sunt judecaţi cei ce se separă de ecumenişti??? Eu m-am separat nu pe motivul calendarului, ci nu am mai fost de acord să mă împărtăşesc din mâinile preoţilor hirotoniţi de ecumenişti, adică de eretici.
Cum poţi să-mi spui mie că Sinodul BOR are o conştiinţă Ortodoxă sau o lucrare a Sfântului Duh, atâta timp cât prin ecumenism afirmă că toate sectelele şi grupările (evident... recunoscute de stat...) au adevăr în ele şi pot să se mântuiască? Oare, s-a împărţit Hristos în două? Oare, au înebunit sfinţii Părinţi de au combătut pe cei ce se vor ruga cu ereticii sau vor aposta de la Sfintele Canoane? Nicidecum! S-a spus în Scriptură că cei mulţi vor înebuni şi vor judeca pe cei puţini ca pe nişte nebuni, pentru că nu-s ca ei, sau cel puţin... CU EI!

Cosmin Florin
Mesaje:133
Membru din:29 Sep 2009, 12:11
Confesiune:ortodox

Re: Calendarul Ortodox de Stil Vechi, canonic ori nu?

Mesaj necititde Cosmin Florin » 12 Apr 2010, 10:46

În Pidalion este canonul 64. Însă, în ediția părintelui Floca a Colecției de Canoane, este canonul 66: Dacă vreun cleric s-ar afla postind în zi de duminică sau sâmbătă (afară numai de una) să se caterisească; iar de ar fi laic, să se afurisească.

Veniamin Ilie

Re: Calendarul Ortodox de Stil Vechi, canonic ori nu?

Mesaj necititde Veniamin Ilie » 12 Apr 2010, 12:48

Pentru tine are mai mare importanţă Pidalionul lui Floca decât cel lăsat de Mitropolitul Veniamin Costachi??? Adică, un pidalion în care se folosesc tot felul de termeni greşiţi, este mai bun decât unul autentic??? Dar, na, confuzii sunt în multe chestii.
Despre post... Măcar ştii ce înseamna postul? Rânduiala postului nu este lăsată de neamurile tale sau de ale mele, ci de Sfinţii Părinţi eretice ce eşti!!! Cum poţi să combaţi postul lăsat de Sfinţii Părinţi??? Postul Mare se dezleagă în fiecare sâmbătă şi duminică la untdelemn, iar în restul zilelor se posteşte fără untdelemn. În posturile celelalte se dezleagă la peşte sâmbăta şi duminica, iar celelalte zile sunt de post fără untdelemn (miercuri şi vineri) iar restul zilelor cu untdelemn.
Postul ajută foarte mult la întărirea omului, curăţirea şi mai ales puterea de a se curăţi de păcat.
PS. Vrei să spui că acum nici postul nu-ţi mai convine??? :o :o Doamne fereşte! Tu eşti ateu băiete! lasă măcar ortodocşii să trăiască aşa cum ştiu ei, nu te mai băga unde nu ştii!!! Tu ai studiat Ortodoxia pentru a putea avea subiecte de polemică, dar nu pentru a o trăi! Ia, să te învăţ un post:
Mănâncă Luni, Joi, Sâmbătă şi Duminică de 2 ori pe zi pâine şi apă, iar Miercuri şi Vineri mănâncă o singură dată pe zi, tot pâine şi apă. Şi vei vedea ce înseamnă postul. Măcar ştii cine posteau aşa??? Iaca, asta cred că nu te-a interesat, că doar de... pe tine te interesează problema calendarului, cum s-o combaţi tu, marele trăitor al ortodoxiei... :roll:

Cosmin Florin
Mesaje:133
Membru din:29 Sep 2009, 12:11
Confesiune:ortodox

Re: Calendarul Ortodox de Stil Vechi, canonic ori nu?

Mesaj necititde Cosmin Florin » 12 Apr 2010, 13:12

Pentru tine are mai mare importanţă Pidalionul lui Floca decât cel lăsat de Mitropolitul Veniamin Costachi??? Adică, un pidalion în care se folosesc tot felul de termeni greşiţi, este mai bun decât unul autentic??? Dar, na, confuzii sunt în multe chestii.
Despre post... Măcar ştii ce înseamna postul? Rânduiala postului nu este lăsată de neamurile tale sau de ale mele, ci de Sfinţii Părinţi eretice ce eşti!!! Cum poţi să combaţi postul lăsat de Sfinţii Părinţi??? Postul Mare se dezleagă în fiecare sâmbătă şi duminică la untdelemn, iar în restul zilelor se posteşte fără untdelemn. În posturile celelalte se dezleagă la peşte sâmbăta şi duminica, iar celelalte zile sunt de post fără untdelemn (miercuri şi vineri) iar restul zilelor cu untdelemn.
Postul ajută foarte mult la întărirea omului, curăţirea şi mai ales puterea de a se curăţi de păcat.
PS. Vrei să spui că acum nici postul nu-ţi mai convine??? Doamne fereşte! Tu eşti ateu băiete! lasă măcar ortodocşii să trăiască aşa cum ştiu ei, nu te mai băga unde nu ştii!!! Tu ai studiat Ortodoxia pentru a putea avea subiecte de polemică, dar nu pentru a o trăi! Ia, să te învăţ un post:
Mănâncă Luni, Joi, Sâmbătă şi Duminică de 2 ori pe zi pâine şi apă, iar Miercuri şi Vineri mănâncă o singură dată pe zi, tot pâine şi apă. Şi vei vedea ce înseamnă postul. Măcar ştii cine posteau aşa??? Iaca, asta cred că nu te-a interesat, că doar de... pe tine te interesează problema calendarului, cum s-o combaţi tu, marele trăitor al ortodoxiei...
1) Ieroschimonahe, ai grijă cum vorbești!
2) Nu există Pidalionul lui Floca.
3) Textul canonului este același, doar că este notat diferit în cele două ediții: 64 la Costachi, 66 la Floca. Of, Doamne.... dacă prostia ar durea... :?
4) Argumentează că sunt eretic.
5) Ai spus că ești zelotist și că, spre deosebire de noi (apostații și osândiții retroactiv de sinoadele ecumenice), tu respecți canoanele. Îți cer încă o dată să-mi spui cum ai respectat tu canonul 66 (sau 64 apostolic) în postul Paștilor (Dacă vreun cleric s-ar afla postind în zi de duminică sau sâmbătă (afară numai de una) să se caterisească; iar de ar fi laic, să se afurisească).
6) Hotărăște-te: ori sunt ateu, ori eretic, ori antihrist, ori drac.
7) și marți ce-mi recomanzi să mănânc? ;)

georgedimoiu
Mesaje:144
Membru din:17 Mar 2010, 22:04
Confesiune:ortodox
Localitate:Timisoara, preot
Contact:

Re: Calendarul Ortodox de Stil Vechi, canonic ori nu?

Mesaj necititde georgedimoiu » 12 Apr 2010, 13:23

Despre Arhid.prof.dr.dr.Ioan Floca vă rog să vorbiți cu grijă!
Absolvent al faultății de tologie dar și drept, doctor în teologie și drept, copilul de suflet a lui Liviu Stan și cel care, cât a trăit, superviza din punct de vedere canonic actele Sfântului Sinod al BOR. Nu este un oarecare despre care se poate vorbi oricum.
Eu am dat licența în drept, deci cu Floca, și acest om mi-a făcut marea onoare de a-mi fi naș de cununie.
Cât despre manualul de drept și codul canonic, eu am învățat după ele pe vremea când încă erau în manuscris.
Dumnezeu să-l odihnească!
Apărătoare Doamnă pentu biruinţă, mulţumim!
Vă iubesc pe toți!
Pace celor ce vin – Bucurie celor ce rămân – Binecuvântare celor ce pleacă

Pathos
Mesaje:52
Membru din:20 Dec 2009, 14:00
Confesiune:ortodox

Re: Calendarul Ortodox de Stil Vechi, canonic ori nu?

Mesaj necititde Pathos » 12 Apr 2010, 13:26

Cosmin, :roll: , cred ca stii ca'n eclesiologia Bisericii Ortodoxe nu exista "infailibilitatea sinodala"! Biserica singura e infailibila, sinodul, sinoadele, ierarhii NU!

Crezi ca ecumenismul este erezie?

Pathos
Mesaje:52
Membru din:20 Dec 2009, 14:00
Confesiune:ortodox

Re: Calendarul Ortodox de Stil Vechi, canonic ori nu?

Mesaj necititde Pathos » 12 Apr 2010, 13:33

Despre Arhid.prof.dr.dr.Ioan Floca vă rog să vorbiți cu grijă!
Absolvent al faultății de tologie dar și drept, doctor în teologie și drept, copilul de suflet a lui Liviu Stan și cel care, cât a trăit, superviza din punct de vedere canonic actele Sfântului Sinod al BOR. Nu este un oarecare despre care se poate vorbi oricum.
Eu am dat licența în drept, deci cu Floca, și acest om mi-a făcut marea onoare de a-mi fi naș de cununie.
Cât despre manualul de drept și codul canonic, eu am învățat după ele pe vremea când încă erau în manuscris.
Dumnezeu să-l odihnească!
A fost si el ecumenist ca dumneavoastra?

Cosmin Florin
Mesaje:133
Membru din:29 Sep 2009, 12:11
Confesiune:ortodox

Re: Calendarul Ortodox de Stil Vechi, canonic ori nu?

Mesaj necititde Cosmin Florin » 12 Apr 2010, 13:53

Cosmin, :roll: , cred ca stii ca'n eclesiologia Bisericii Ortodoxe nu exista "infailibilitatea sinodala"! Biserica singura e infailibila, sinodul, sinoadele, ierarhii NU!
Deci ceea ce s-a hotărât la sinoadele anterioare nu este infailibil și poate fi revizuit în cadrul unor sinoade viitoare.

Pathos
Mesaje:52
Membru din:20 Dec 2009, 14:00
Confesiune:ortodox

Re: Calendarul Ortodox de Stil Vechi, canonic ori nu?

Mesaj necititde Pathos » 12 Apr 2010, 13:58

Cosmin, :roll: , cred ca stii ca'n eclesiologia Bisericii Ortodoxe nu exista "infailibilitatea sinodala"! Biserica singura e infailibila, sinodul, sinoadele, ierarhii NU!
Deci ceea ce s-a hotărât la sinoadele anterioare nu este infailibil și poate fi revizuit în cadrul unor sinoade viitoare.
"Sinoadele anterioare" cuprind si cele ecumenice sau numai cele locale?

Cosmin Florin
Mesaje:133
Membru din:29 Sep 2009, 12:11
Confesiune:ortodox

Re: Calendarul Ortodox de Stil Vechi, canonic ori nu?

Mesaj necititde Cosmin Florin » 12 Apr 2010, 14:04

Cosmin, :roll: , cred ca stii ca'n eclesiologia Bisericii Ortodoxe nu exista "infailibilitatea sinodala"! Biserica singura e infailibila, sinodul, sinoadele, ierarhii NU!
Deci ceea ce s-a hotărât la sinoadele anterioare nu este infailibil și poate fi revizuit în cadrul unor sinoade viitoare.
"Sinoadele anterioare" cuprind si cele ecumenice sau numai cele locale?
Ce contează? Ai spus clar că sinoadele și ierarhii nu sunt infailibili.

Pathos
Mesaje:52
Membru din:20 Dec 2009, 14:00
Confesiune:ortodox

Re: Calendarul Ortodox de Stil Vechi, canonic ori nu?

Mesaj necititde Pathos » 12 Apr 2010, 14:13

Ce contează? Ai spus clar că sinoadele și ierarhii nu sunt infailibili.


Cand am zis sinodul, sinoadele, m'am referit la sinodul BOR de exemplu'! Acest sinod, prin Ierarhii sai, nu este infailibil!

Cele 7 Sfinte Soboare Ecumenice, da!

Esti de acord pana aici?

Cosmin Florin
Mesaje:133
Membru din:29 Sep 2009, 12:11
Confesiune:ortodox

Re: Calendarul Ortodox de Stil Vechi, canonic ori nu?

Mesaj necititde Cosmin Florin » 12 Apr 2010, 14:17

Ce contează? Ai spus clar că sinoadele și ierarhii nu sunt infailibili.


Cand am zis sinodul, sinoadele, m'am referit la sinodul BOR de exemplu'! Acest sinod, prin Ierarhii sai, nu este infailibil!

Cele 7 Sfinte Soboare Ecumenice, da!

Esti de acord pana aici?
Nu.
De ce sunt sinoadele ecumenice infailibile?

Pathos
Mesaje:52
Membru din:20 Dec 2009, 14:00
Confesiune:ortodox

Re: Calendarul Ortodox de Stil Vechi, canonic ori nu?

Mesaj necititde Pathos » 12 Apr 2010, 14:20

Ce contează? Ai spus clar că sinoadele și ierarhii nu sunt infailibili.


Cand am zis sinodul, sinoadele, m'am referit la sinodul BOR de exemplu'! Acest sinod, prin Ierarhii sai, nu este infailibil!

Cele 7 Sfinte Soboare Ecumenice, da!

Esti de acord pana aici?
Nu.
De ce sunt sinoadele ecumenice infailibile?
:shock: Viitorul sinod ecumenic, crezi ca poate schimba deciziile dogmatice luate la Sfintele Soboare Ecumenice? Eu nu cred!

georgedimoiu
Mesaje:144
Membru din:17 Mar 2010, 22:04
Confesiune:ortodox
Localitate:Timisoara, preot
Contact:

Re: Calendarul Ortodox de Stil Vechi, canonic ori nu?

Mesaj necititde georgedimoiu » 12 Apr 2010, 14:31

Doar Sinodul Ecumenic este infailibil!
Un Sinod Ecumenic nu poate modifica hotărârile altui Sinod Ecumenic pentru că,atunci, clar, cel puțin unul dintre ele nu este Ecumenic și deci infailibil.
Un sinod al unei Biserici locale este reprezentativ, forumul suprem de conducere, pentru Biserica respectivă dar nu este infailibil.
Având în vedere aceste canoanele sunt împărțite pe mai multe categori:
1.Apostolice
2.ale Sinoadelor ecumenice
3.ale Sinoadelor locale
4.ale unor Părinți
infailibile și obligatorii fiind doar cele din primele două categori!
Apărătoare Doamnă pentu biruinţă, mulţumim!
Vă iubesc pe toți!
Pace celor ce vin – Bucurie celor ce rămân – Binecuvântare celor ce pleacă

Veniamin Ilie

Re: Calendarul Ortodox de Stil Vechi, canonic ori nu?

Mesaj necititde Veniamin Ilie » 12 Apr 2010, 16:34

Cosmin, :roll: , cred ca stii ca'n eclesiologia Bisericii Ortodoxe nu exista "infailibilitatea sinodala"! Biserica singura e infailibila, sinodul, sinoadele, ierarhii NU!
Deci ceea ce s-a hotărât la sinoadele anterioare nu este infailibil și poate fi revizuit în cadrul unor sinoade viitoare.
Din nefericire te contrazic!!! Schimbarea calendarului s-a făcut nu într-un Sinod, ci într-o conferinţă!!! Citeşte istoria ma întâi să afirmi ceva :) Sinoadele Ecumenice (cele 7) sunt insuflate de Sfântul Duh, iar la Sinodul 7 s-a pecetluit să nu mai fie niciun Sinod ecumenic de o aşa importanţă ca a celor 7 NICIODATĂ, iar Canonul 1 spune clar că NU SE MODIFICĂ NIMIC NIMIC NIMIC, ci cine modifică se dă anatemii şi se leapădă din numele de creştin! Caută şi citeşte, nu vorbi fără cercetare temeinică.

Cosmin Florin
Mesaje:133
Membru din:29 Sep 2009, 12:11
Confesiune:ortodox

Re: Calendarul Ortodox de Stil Vechi, canonic ori nu?

Mesaj necititde Cosmin Florin » 12 Apr 2010, 16:40

la Sinodul 7 s-a pecetluit să nu mai fie niciun Sinod ecumenic de o aşa importanţă ca a celor 7 NICIODATĂ
Argumentează.

georgedimoiu
Mesaje:144
Membru din:17 Mar 2010, 22:04
Confesiune:ortodox
Localitate:Timisoara, preot
Contact:

Re: Calendarul Ortodox de Stil Vechi, canonic ori nu?

Mesaj necititde georgedimoiu » 12 Apr 2010, 16:40

Nu e chiar așa!
Biserica poate convoca un Sinod Ecumenic oricând consideră necesar.
Există însă probleme canonice și practice mai ales cu privire la întrebarea: cine ar trebui să ia parte la un Sinod Ecumenic?
Apărătoare Doamnă pentu biruinţă, mulţumim!
Vă iubesc pe toți!
Pace celor ce vin – Bucurie celor ce rămân – Binecuvântare celor ce pleacă

Veniamin Ilie

Re: Calendarul Ortodox de Stil Vechi, canonic ori nu?

Mesaj necititde Veniamin Ilie » 12 Apr 2010, 17:11

la Sinodul 7 s-a pecetluit să nu mai fie niciun Sinod ecumenic de o aşa importanţă ca a celor 7 NICIODATĂ
Argumentează.
Citeşte şi tu!!! Canonul 1 al Soborului 7 Ecumenic.

Veniamin Ilie

Re: Calendarul Ortodox de Stil Vechi, canonic ori nu?

Mesaj necititde Veniamin Ilie » 12 Apr 2010, 17:17

cine ar trebui să ia parte la un Sinod Ecumenic?
Evident, ca la cele 7 Soboare Ecumenice, ARHIEREI DIN ÎNTREAGA LUME ORTODOXĂ, DIN BISERICA ORTODOXĂ! Nu am văzut la niciun Sinod Ecumenic eretici în Sinod, cum vor ei să facă cel de-al 8-lea sinod. Apoi, mă îndoiesc că un Sinod al unor episcopi (3 sferturi foşti sau actuali securişti, ori masoni) să poată naşte ceva bun pentru Biserica Ortodoxă! În spatele oricărei decizii, cum s-a întâmplat în situaţia schimbării calendarului, s-au adus argumente ştiinţifice, calcule matematice, Canoane...?! Nimic! Nu s-a adus niciun Canon referitor la Pascalie, că este Anatema orice modificare! Nu s-a amintit de Anatemele date de Sinoadele Locale de la anul 1583, când au fost adunaţi într-un cuget toţi patriarhii Bisericii Ortodoxe şi ierarhi din toate Bisericile, care au anatematisit pe toţi cei care vor primi noul calendar; nu s-a amintit de minunile de la Ierusalim care atestă faptul că cerul împreună cu pământul sunt într-un glas, slăvind Botezul Domnului, Învierea, Schimbarea la Faţă, Naşterea Domnului!!! Praznice cu minuni deosebite! Până şi Misissipi curge în sus în aceeaşi zi, după calendarul vechi, şi niciodată nu şi-a schimbat data, ori că ar fi rămas în urmă calendarul iulian faţă de cel astral cum au aberat la "Sinodul - conferinţă" din 1923. Iordanul de ce curge înapoi pe data veche??? pentru că vechiul calendar a rămas în urmă? :roll: Sau cel nou a luat-o înainte?! :o

georgedimoiu
Mesaje:144
Membru din:17 Mar 2010, 22:04
Confesiune:ortodox
Localitate:Timisoara, preot
Contact:

Re: Calendarul Ortodox de Stil Vechi, canonic ori nu?

Mesaj necititde georgedimoiu » 12 Apr 2010, 17:38

E o părere, unii cononiști spun că trebuie să participe toți episcopii care au hirotonie validă și că odată șcindată Biserica Apostolică nu se mai poate convoca un Sinod Ecumenic.
Asa zic ei.
Apărătoare Doamnă pentu biruinţă, mulţumim!
Vă iubesc pe toți!
Pace celor ce vin – Bucurie celor ce rămân – Binecuvântare celor ce pleacă


Înapoi la “ASPECTE ŞI PROBLEME CONCRETE DIN VIAŢA BISERICILOR ORTODOXE”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 5 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX