Propaganda stilista a lui Danion Vasile

Informaţii, comentarii şi propuneri...
Este şi o subcategorie specială despre BOR.
Petre C
Mesaje:606
Membru din:24 Noi 2008, 21:42
Confesiune:ortodox
Localitate:Bucuresti
Contact:
Re: Propaganda stilista sub numele unei conferinte

Mesaj necititde Petre C » 07 Apr 2010, 19:28

[/b]Apropo de Sfinte Taine nu exista ierurgii. Am fost invatati iar gresit in facultate: ierurgii si taine. Sfantul Iustin Popovici spune ca nu este valabila aceasta impartire papistaseasca, scolastica intre ierurgii si taine. Sfantul Iustin Popovici spune ca tot ceea ce se lucreaza in Biserica toate sunt taine. Deci si sfintirea apei, aghiazma mare este tot o slujba, tot o sfanta taina. Am auzit urmatoarea idee ciudata la facultate: zice, tainele impartasesc har, iar ierurgiile dau numai binecuvantarea. Dar atunci intreb, nu invoca preotul harul Sfantului Duh ca sa sfinteasca apa aceasta? Si atunci daca doar este binecuvantata si n-are har la ce-mi foloseste? Asa pot sa spun si eu binecuvantata adica vorbit de bine; vorbesc si eu ceva de bine si aia e binecuvantare. Nu. Deci a binecuvantat cu harul lui Dumnezeu, ca prin insasi rugaciunea de sfintire a apei se vede ca se transmite har. Si atunci de unde impartirea asta? De la scolasticismul papistasilor nu? De la ei a venit impartirea asta in taine si ierurgii. (trascript preluat de la fratele Saccsiv)
Slavă Domnului că mai sunt oameni care confirmă cele spuse de mine despre Sfintele Taine. Dar despre asta - aici.
Postarea anterioara nu imi apartine - comentasem ceva despre pozitia lui Ioan Vladuca. A iesit cu totul altceva. Cineva se auto-comenteaza. :D
"Că de voi şi umbla în mijlocul morţii, nu mă voi teme de rele; că Tu cu mine eşti." Ps. 22,4

Petre

Petre C
Mesaje:606
Membru din:24 Noi 2008, 21:42
Confesiune:ortodox
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Propaganda stilista sub numele unei conferinte

Mesaj necititde Petre C » 07 Apr 2010, 19:29

Si la conferinta de la Iasi fratele Danion Vasile s-a manifestat pentru stilism. Ascultati urmatorul fragment:

"Că de voi şi umbla în mijlocul morţii, nu mă voi teme de rele; că Tu cu mine eşti." Ps. 22,4

Petre

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Propaganda stilista sub numele unei conferinte

Mesaj necititde protosinghel » 08 Apr 2010, 13:28

Iertaţi-mă, dar în proporţie de 95% eu sunt de acord cu tot ce a spus Danion Vasile în problema calendarului. Dar pentru faptul că nu a adăugat câteva concluzii absolut necesare pt creştinii din BOR, a ieşit ce a ieşit, încât mai bine nici nu zicea nimic.
Dpdv teologic, Danion are dreptate. Unele concluzii însă sunt greşite sau cel puţin neclare.

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Propaganda stilista sub numele unei conferinte

Mesaj necititde maria_andreea » 08 Apr 2010, 14:07

Aş dori să întreb şi eu, ierarhii noştri au schimbat doar calendarul nu şi alte rânduieli dogmatice. Dacă învăţătura ortodoxă nu a fost atinsă, credincioşii de pe stil nou care fiecare în parte clădesc viaţa lor în Hristos cum pot fi afectaţi de greşeala unor ierarhi (că doar nu se transmite păcatul) ? Că este o greşeală schimbarea calendarului şi eu cred; la ce bun un calendar îndreptat ? să ne aliniem duhului lumesc, să acceptăm încet şi alte propuneri... :?
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Despre schimbarea calendarului

Mesaj necititde protosinghel » 08 Apr 2010, 14:14

Tocmai de aia şi ziceam că făr nişte concluzii sănătoase, mai bine să nu vorbeşti despre această problemă.

Petre C
Mesaje:606
Membru din:24 Noi 2008, 21:42
Confesiune:ortodox
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Propaganda stilista sub numele unei conferinte

Mesaj necititde Petre C » 08 Apr 2010, 14:45

Iertaţi-mă, dar în proporţie de 95% eu sunt de acord cu tot ce a spus Danion Vasile în problema calendarului. Dar pentru faptul că nu a adăugat câteva concluzii absolut necesare pt creştinii din BOR, a ieşit ce a ieşit, încât mai bine nici nu zicea nimic.
Dpdv teologic, Danion are dreptate. Unele concluzii însă sunt greşite sau cel puţin neclare.
Concluziile acelea sunt sarea si piperul. Fiecare cu perspectiva lui. Sa vedem ce se mai intampla.
"Că de voi şi umbla în mijlocul morţii, nu mă voi teme de rele; că Tu cu mine eşti." Ps. 22,4

Petre

AMaria

Re: Propaganda stilista sub numele unei conferinte

Mesaj necititde AMaria » 08 Apr 2010, 19:38

Cum parinte Petru spuneti ca tot ce ii lipseste lui Danion sunt doar niste concluzii :o ?? Dar ce a indraznit sa spuna despre mari duhovnci romani nu vi se pare lipsa elementara de respect si orgoliu luciferic? Dar cu faptul ca nu trebuie sa rupem Trupul lui Hristos si cu faptul ca trebuie sa acceptam hotaririle sfintilor dinainte de noi cum ramane? Sunt uimita ca un monah poate sa dea dreptate in proportie de 95% unui mirean ale carui ambitii si parere de sine depasesc orice limita a bunei cuviinte...
O pagina de istorie a trecut de la schimbarea calendarului si numai simplul fapt al readucerii in discutie a acestei probleme tradeaza rea-vointa. Daca Insusi Dumnezeu a acceptat schimbarea calendarului (problema nedogmatica) ce rost mai are toata aceasta tevatura decat numai semanarea discordiei? Stiam ca erezia lui Danion este foarte subtire, dar ma asteptam ca sfintia voastra s-o distingeti mai bine...

AMaria

Re: Propaganda stilista sub numele unei conferinte

Mesaj necititde AMaria » 08 Apr 2010, 19:47

Citind comentariile de mai sus, precum si cele de pe alte forumuri constat cu tristete ca Danion si-a atins pina la urma scopul: a semanat indoiala in sufletele crestinilor! Iar faptul ca a fost criticat atit de dur inainte il va transforma cu timpul in erou, in sfant marturisitor! Of Doamne, iarta orbirea, nepriceperea si necunostinta noastra.... dar mai ales ingimfarea noastra!

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Propaganda stilista sub numele unei conferinte

Mesaj necititde maria_andreea » 08 Apr 2010, 20:36

Citind comentariile de mai sus, precum si cele de pe alte forumuri constat cu tristete ca Danion si-a atins pina la urma scopul: a semanat indoiala in sufletele crestinilor!
Îndoiala mea există de câteva săptămâni şi nu are legătură cu cele spuse de d-l Danion, ele pur şi simplu au readus în discuţie un subiect delicat. Pe d-l Danion îl respect şi nu văd unde a greşit. Îşi susţine cu tărie convingerea că ierarhii noştri au greşit şi greşesc acceptând inovaţiile calendaristice.

Nu cred că trebuie să ne aruncăm ca nişte lei la gâtul unui misionar care l-a cunoscut pe Dumnezeu prin experienţă, care a fost "un prigonitor" al Bisericii şi a devenit un înfocat mărturisitor. Lăsaţi-l pt că Dumnezeu pe cele ascunse le scoate la iveală. Nu trebuie să arătăm noi lumii că el este "un îngâmfat".
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

Petre C
Mesaje:606
Membru din:24 Noi 2008, 21:42
Confesiune:ortodox
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Propaganda stilista sub numele unei conferinte

Mesaj necititde Petre C » 08 Apr 2010, 20:53

Citind comentariile de mai sus, precum si cele de pe alte forumuri constat cu tristete ca Danion si-a atins pina la urma scopul: a semanat indoiala in sufletele crestinilor!
Îndoiala mea există de câteva săptămâni şi nu are legătură cu cele spuse de d-l Danion, ele pur şi simplu au readus în discuţie un subiect delicat. Pe d-l Danion îl respect şi nu văd unde a greşit. Îşi susţine cu tărie convingerea că ierarhii noştri au greşit şi greşesc acceptând inovaţiile calendaristice.
Astea sunt roadele (poate singurele) unei abordari care nu este promovata doar de fratele Danion Vasile (pe care il vad ca pe o victima a unui curent de persoane din BOR care a stiut unde sa se opreasca, spre deosebire de el): indoiala, judecati asupra ierarhilor. Folosirea in sine a unei asemenea expresii "ierarhii", este o pseudo-abordare.
Cine s-a imbunatatit cugetand asupra sfinteniei calendarului? :lol:
"Că de voi şi umbla în mijlocul morţii, nu mă voi teme de rele; că Tu cu mine eşti." Ps. 22,4

Petre

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Propaganda stilista sub numele unei conferinte

Mesaj necititde maria_andreea » 08 Apr 2010, 21:14

Cine s-a imbunatatit cugetand asupra sfinteniei calendarului?
Frate Petre nu cugetă nimeni asupra sfinţeniei calendarului ci asupra ignoranţei ierarhilor faţă de cele care adeveresc că schimbarea calendarului nu a fost o decizie înţeleaptă. Cred cu tărie că te poţi sfinţi şi pe stilul nou, însă observ cu durere şi multa ignoranţă în rândul înalţilor noştri.
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

AMaria

Re: Propaganda stilista sub numele unei conferinte

Mesaj necititde AMaria » 08 Apr 2010, 21:20

Pe d-l Danion îl respect şi nu văd unde a greşit. Îşi susţine cu tărie convingerea că ierarhii noştri au greşit şi greşesc acceptând inovaţiile calendaristice. (...)
Lăsaţi-l pt că Dumnezeu pe cele ascunse le scoate la iveală. Nu trebuie să arătăm noi lumii că el este "un îngâmfat".
Cum puteti sa mai spuneti ca ierarhii nostri au gresit odata ce Dumnezeu a acceptat schimbarea? Aceasta ar fi ca si cum am merge la spovedanie, am primi iertarea si apoi ar veni Danion si ne-ar zice: totusi esti un pacatos, si daca nu te duci sa repari relele pe care le-ai facut Dumnezeu nu te iarta! Iertati-ma Maria Andreea, dar eu il vad pe Danion Vasile ca pe un alunecat de cea mai primejdioasa speta: un individ care are cunostinte destul de adinci ca sa sminteasca dar prea superficiale ca sa inteleaga. Un individ care se joaca cu niste notiuni prea subtiri si al caror sens profund ii scapa si pe care majoritatea credinciosilor nu il pot sesiza.

Apoi spuneti sa-L lasam pe Dumnezeu sa-l scoata la iveala, ori mie mi se pare ca Dumnezeu tocmai asta a facut!! L-a facut de risul curcilor! In locul lui, vorbeam cu un sarpe sa-mi dea locul in crapatura lui si sa nu mai scot capul zece ani de zile! Numai ca unii frati sar sa-l acopere de insasi demascarea Domnului! Dumnezeu i-a intunecat judecata ca sa-l faca sa spuna prostii (respectiv balacarirea sfintilor) dar fratii sar si spun sa-l intelegem ca e marturisitor! Haideti sa fim seriosi! NICI UN MARTURISITOR nu a semanat sminteala in popor. Cu riscul de a va supara afirm fara teama de mania Domnului: Danion este un inselat si un ingimfat care nu se va lecui daca nu se smereste si nu renunta la inaltarile lui nerusinate.

Petre C
Mesaje:606
Membru din:24 Noi 2008, 21:42
Confesiune:ortodox
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Propaganda stilista sub numele unei conferinte

Mesaj necititde Petre C » 08 Apr 2010, 21:23

Cine s-a imbunatatit cugetand asupra sfinteniei calendarului?
Frate Petre nu cugetă nimeni asupra sfinţeniei calendarului ci asupra ignoranţei ierarhilor faţă de cele care adeveresc că schimbarea calendarului nu a fost o decizie înţeleaptă. Cred cu tărie că te poţi sfinţi şi pe stilul nou, însă observ cu durere şi multa ignoranţă în rândul înalţilor noştri.
Ignoranta ierarhilor.... :D
Bine, trece BOR pe calendarul vechi; si, crezi ca stilistii vor reveni la BOR? Nu vor reveni. Pr. Argatu a insistat si aproape reusise sa convinga pe un Episcop de la Slatioara sa revina asa cum sunt cu calendarul vechi, dar el a spus ca, desi personal ar reveni, nu poate de frica poporului deja indoctrinat tot de ei impotriva BOR.
"Că de voi şi umbla în mijlocul morţii, nu mă voi teme de rele; că Tu cu mine eşti." Ps. 22,4

Petre

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Propaganda stilista sub numele unei conferinte

Mesaj necititde maria_andreea » 08 Apr 2010, 21:38

Cum puteti sa mai spuneti ca ierarhii nostri au gresit odata ce Dumnezeu a acceptat schimbarea?
Ce dovezi aveţi că Dumnezeu a acceptat schimbarea ?
NICI UN MARTURISITOR nu a semanat sminteala in popor.
Însuşi Mântuitorul a semănat sminteală pentru cugetele lumeşti.
Danion este un inselat si un ingimfat
Eu nu m-aş grăbi să fac asemena afirmaţii.
Bine, trece BOR pe calendarul vechi; si, crezi ca stilistii vor reveni la BOR?
Cu stiliştii e o problemă aparte. Eu făceam referire doar la schimbarea calendarului nu şi la acceptarea greşitelor înţelegeri ale stiliştilor (nelucrarea Sfântului Duh în BOR). Mă refeream la cei care au păstrat calendarul vechi neatingându-se de Sfintele Taine denigrându-le, la cei pe stil vechi şi nu la stilişti.
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

Petre C
Mesaje:606
Membru din:24 Noi 2008, 21:42
Confesiune:ortodox
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Propaganda stilista sub numele unei conferinte

Mesaj necititde Petre C » 08 Apr 2010, 21:45

Bine, trece BOR pe calendarul vechi; si, crezi ca stilistii vor reveni la BOR?
Cu stiliştii e o problemă aparte. Eu făceam referire doar la schimbarea calendarului nu şi la acceptarea greşitelor înţelegeri ale stiliştilor (nelucrarea Sfântului Duh în BOR). Mă refeream la cei care au păstrat calendarul vechi neatingându-se de Sfintele Taine denigrându-le, la cei pe stil vechi şi nu la stilişti.
Il apelez in continuare pe Danion Vasile cu termenul de frate, pentru ca este in BOR. Cu toate acestea, poti asculta in inregistrarea postata mai sus, ca si in raspunsul la acuze formulat chiar de fratele Danion, existenta invitatiei explicite de a se alatura unei factiuni ROCOR nerecunoscute de comunitatea Bisericilor Ortodoxe. Tot acolo ajungem...
"Că de voi şi umbla în mijlocul morţii, nu mă voi teme de rele; că Tu cu mine eşti." Ps. 22,4

Petre

AMaria

Re: Propaganda stilista sub numele unei conferinte

Mesaj necititde AMaria » 08 Apr 2010, 21:57

Ce dovezi aveţi că Dumnezeu a acceptat schimbarea ?
Cum ce dovezi? Harul Duhului Sfant prezent in biserica! Dumnezeu nu trimite Duhul Sau oricui! Am aghiazama mare si mica de cinci ani (daca vreti dovezi personale), venirea serpilor Maicii Domnului (daca vreti dovezi de obste), avem sfinti cu moaste, am avut un Arsenie Boca, un Ioanichie Moroi, un Ilie Cleopa... Nu inteleg un lucru: daca nu sunteti sigura ca Dumnezeu a acceptat schimbarea (adica ca Duhul Sfant exista in BOR) de ce va mai duceti la biserica?
Însuşi Mântuitorul a semănat sminteală pentru cugetele lumeşti
Haideti sa fim seriosi! Ma refeream la oameni nu la Dumnezeu! Dar chiar si daca ar fi sa luam cazul Lui, El a smintit pe farisei si saduchei, pe nu crestini! Nici pe Sfintii Apostoli... Analogia insa e buna: poate si in cazul acesta se smintesc doar fariseii...
Danion este un inselat si un ingimfat

Eu nu m-aş grăbi să fac asemena afirmaţii.
Va asigur ca nu ma grabesc. O fac dupa indelunga rugaciune si meditatie.
Cu stiliştii e o problemă aparte. Eu făceam referire doar la schimbarea calendarului nu şi la acceptarea greşitelor înţelegeri ale stiliştilor (nelucrarea Sfântului Duh în BOR). Mă refeream la cei care au păstrat calendarul vechi neatingându-se de Sfintele Taine denigrându-le, la cei pe stil vechi şi nu la stilişti.
Cum asa? Doar ma intrebati mai sus ce dovezi am ca Dumnezeu a acceptat schimbarea? Adica Dumnezeu trimite harul sau chiar in cazul ereziilor? Pai pe drumul asta ajungem la concluzia ca si catolicii au pe Duhul! Periculos de rationat asa. Daca nu sunteti sigura in problema calendarului si a Duhului, sunteti din pacate stilista fara sa va dati seama.

danadoina
Mesaje:471
Membru din:01 Apr 2008, 22:26
Confesiune:ortodox

Re: Propaganda stilista sub numele unei conferinte

Mesaj necititde danadoina » 08 Apr 2010, 22:24

......... existenta invitatiei explicite de a se alatura unei factiuni ROCOR nerecunoscute de comunitatea Bisericilor Ortodoxe. ...
ROCOR este fosta Biserica rusa din exil, care s-a reunit cu Patriarhatul de la Moscova si de cativa ani buni este CANONICA.

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Propaganda stilista sub numele unei conferinte

Mesaj necititde maria_andreea » 08 Apr 2010, 22:28

daca nu sunteti sigura ca Dumnezeu a acceptat schimbarea (adica ca Duhul Sfant exista in BOR) de ce va mai duceti la biserica?
D-nă Maria vorbim de 2 lucruri diferite: de stilişti (cei care consideră că Duhul Sfânt nu mai e asupra BO stil nou) şi de BO stil vechi care doar sărbătoresc după datele Sfinţilor Părinţi. Eu la cei de pe stil vechi făceam referire şi nu la stilişti. Am spus că cred cu tărie că Duhul Sfânt lucrează şi în BOR, că nu a fost o schimbare dogmatică singura care l-ar putea mânia pe Dumnezeu, însă faptul că ştiu că există ortodocşi (Sf. Munte etc) care au refuzat schimbarea calendarului nu mă face să mă simt confortabil. Schimbarea calendarului o consider o slăbiciune din parte ierarhilor şi atât fără să mă ating de Duhul Sfânt lucrător. Mie nu îmi plac compromisurile de aceea Îl rog pe Bunul Dumnezeu să-i lumineze pe conducătorii noştri ca pe viitor să nu mai facă şi alte compromisuri.
Cu toate acestea, poti asculta in inregistrarea postata mai sus, ca si in raspunsul la acuze formulat chiar de fratele Danion, existenta invitatiei explicite de a se alatura unei factiuni ROCOR nerecunoscute de comunitatea Bisericilor Ortodoxe.
Dacă invitaţia lui Danion este spre stilism eu nu pot decât să mă rog Lui Dumnezeu pentru El şi pentru cei care sfinţesc calendarul...
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

Petre C
Mesaje:606
Membru din:24 Noi 2008, 21:42
Confesiune:ortodox
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Propaganda stilista sub numele unei conferinte

Mesaj necititde Petre C » 09 Apr 2010, 12:55

Poate unii cred ca Danion Vasile a avut un accident la Oradea. Iata ce declara la Beius.


.

Perle, perle "teologice":

"Pr. Cleopa a mintit"

"De Boboteaza, toti preotii din Romania si Grecia mint" :lol:

"Eu nu ma impartasesc in Episcopia Oradiei" :shock:

In sfarsit, ca o rasplatire a intregii dragoste pe care i-a aratat-o pr. Iustin mai mult decat oricine altcineva, raspuns persiflant la intrebarea "ce parere are pr. Iustin despre asta" (5'15'', al doilea filmulet).
In Ortodoxie nu conteaza ce zice parintele X. Nu conteaza!

Noi judecam sfintenia parintilor de azi dupa criteriile traditiei
Adica dupa raportarea la calendar?!! :?:

Iar eu zic, nu conteaza ce zice Danion! :lol:
"Că de voi şi umbla în mijlocul morţii, nu mă voi teme de rele; că Tu cu mine eşti." Ps. 22,4

Petre

Petre C
Mesaje:606
Membru din:24 Noi 2008, 21:42
Confesiune:ortodox
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Propaganda stilista a lui Danion Vasile. Schimb calendarului

Mesaj necititde Petre C » 09 Apr 2010, 18:29

Reactia lui Claudiu Tarziu cu niste concluzii via razboi intru cuvant.
Astăzi, fraţii de la Război întru Cuvînt publică o analiză ale cărei concluzii mi se par pertinente şi de natură să pună punct discuţiei pe tema calendarului:

sa intelegem ca schimbarea calendarului a fost o decizie nepotrivita Traditiei ortodoxe, provenita dintr-un duh ne-patristic de innoire, dar ca..
- esentiala este pastrarea Pascaliei randuita de Sfintii Parinti si sobornicitatea praznuirii,
- ca trebuie sa ne opunem atat tentativelor ecumeniste de schimbare a datei Pastilor cat si derivelor zelotist-schismatice, ambele fiind pericole care duc la acelasi rezultat, parasirea Bisericii si tradarea Predaniei,
- ca Biserica Ortodoxa Romana are Pascalia randuita de Sfintii Parinti si este Biserica Deplina, cu Har Deplin, cu Taine Depline, cu ierarhi martiri (episcopul Grigorie Leu e doar unul dintre ei), preoti sfinti marturisitori (Ilie Lacatusu, Daniil-Sandu Tudor, Gherasim Iscu, Ilarion Felea, Marcu Dumitru, Gheorghe Calciu, si cati altii…), martiri (Mircea Vulcanescu, Valeriu Gafencu s.a.) si mari cuviosi (Cleopa, Paisie Olaru, Arsenie Boca, Ioanichie Balan, etc, etc, etc. – nenumarati!) si mari duhovnici contemporani (Justin Parvu, Arsenie Papacioc, Adrian Fageteanu) toti acestia fiind roade vadite ale Duhului care nu se impiedica de un calendar care e gresit in parte,
- ca Duhul sfinteste chiar si cu acest calendar gresit, dovada fiind sfintirea Agheasmei Mari de la Boboteaza,
- ca daca vrem sa avem, cu adevarat, parte cu Sfintii Inchisorilor, trebuie sa le urmam pilda pana la capat, ramanand in Biserica si lasand putregaiul ecumenist sa se taie singur din Trupul lui Hristos.
Sunt in mare parte de acord, cu mentiunea de a citi mai sus ca, dupa parerea mea, Danion Vasile este exponentul unui intreg fenomen de contestare a BOR ("ierarhilor BOR"), pornind de jos in sus.
"Că de voi şi umbla în mijlocul morţii, nu mă voi teme de rele; că Tu cu mine eşti." Ps. 22,4

Petre


Înapoi la “ASPECTE ŞI PROBLEME CONCRETE DIN VIAŢA BISERICILOR ORTODOXE”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 6 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX