BOSVR la ananghie

Informaţii, comentarii şi propuneri...
Este şi o subcategorie specială despre BOR.
protopsalt
Mesaje:171
Membru din:11 Dec 2008, 02:49
Confesiune:ortodox
Re: BOSVR la ananghie

Mesaj necititde protopsalt » 16 Ian 2013, 17:07

Niciodata schismaticii nu s-au considerat pe sine schismatici.
Cat priveste interpretarile patristice referitoare la iubirea de Dumnezeu si cea de aproapele... ma tem ca nu le cunoasteti.
Domnul sa va lumineze!

In ceea ce ma priveste aveti un mare "ignore".

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: BOSVR la ananghie

Mesaj necititde protosinghel » 16 Ian 2013, 20:01

pot sa-ti documentez exact ca tu te incadrezi in amindoua categoriile.
Demonstrează! Începe cu argumentele biblice...
Dacă nu mă convingi, pleci...

Lukianos
Mesaje:28
Membru din:11 Ian 2013, 03:54
Confesiune:ortodox "stilist"
Preocupări:Adevarul

Re: BOSVR la ananghie

Mesaj necititde Lukianos » 17 Ian 2013, 02:24

Niciodata schismaticii nu s-au considerat pe sine schismatici.
Cat priveste interpretarile patristice referitoare la iubirea de Dumnezeu si cea de aproapele... ma tem ca nu le cunoasteti.
Domnul sa va lumineze!

In ceea ce ma priveste aveti un mare "ignore".
N-ai decit sa ma ignori! Inainte de a arunca insa cu epitete, poate ar trebui sa te si gindesti daca ai motivatie suficienta sa o faci fiindca faptul ca nu ascult de episcopii vostri nu-i ocara, ci cinste pentru mine.

“Dacă episcopul tău ar învăţa orice în afara rânduielii date, chiar de trăieşte în curăţie, sau de săvârşeşte semne, sau de prooroceşte, să îţi fie ţie ca un lup în blană de oaie, căci lucrează la nimicirea sufletelor.” (Sfântul Ignatie)

“Daca episcopul sau clericul este viclean în chestiunile credintei, atunci fugi si leapada-te de el, nu numai ca de un om, ci chiar si înger din cer de-ar fi.” (Sf. Ioan Gura de Aur)

“Sinodul nu este aceasta: să se întrunească simplu ierarhi şi preoţi, chiar dacă ar fi mulţi; ci să se întrunească în numele Domnului, spre pace şi spre păzirea canoanelor… şi nici unuia dintre ierarhi nu i s-a dat stăpânirea de a încălca canoanele, fără numai să le aplice şi să se alăture celor predanisite, şi să urmeze pe Sfinţii Părinţi, cei dinaintea noastră… Sf. Ioan Gură de Aur a spus deschis că duşmani ai lui Hristos sunt nu numai ereticii, ci şi cei aflaţi în comuniune cu ei.

Avem poruncă de la însuşi Apostolul Pavel ca, atunci cînd cineva învaţă ori ne sileşte să facem orice alt lucru decît am primit şi decît este scris de canoanele Sinoadelor ecumenice şi locale, acela urmează a fi osândit, că nefăcând parte din clerul sfinţit. Nici un sfânt nu a încălcat legea lui Dumnezeu; dar nici nu s-ar fi putut numi sfânt, dacă ar fi călcat-o…” (Sf. Teodor Studitul, Migne, PG Epistola II.81)

“Se cuvine sa ne îngradim pe noi însine si sa ne separam de episcopii care, în chip vadit, staruie în greseala privitor la cele ce tin de credinta si de adevar, asadar se vadesc a fi eretici sau nedrepti." (Sf. Nicodim Aghioritul)

“Atunci când episcopii predică eresul în public, în acest caz ei pot fi numiţi falşi-episcopi, iar toţi cei ce se îngrădesc pre sine de aceşti falşi episcopi nu numai că nu sunt supuşi certării, ci din contră, merită cinste.”(Canon 15, Sinod I-II).

Lukianos
Mesaje:28
Membru din:11 Ian 2013, 03:54
Confesiune:ortodox "stilist"
Preocupări:Adevarul

Re: BOSVR la ananghie

Mesaj necititde Lukianos » 17 Ian 2013, 02:29

pot sa-ti documentez exact ca tu te incadrezi in amindoua categoriile.
Demonstrează! Începe cu argumentele biblice...
Dacă nu mă convingi, pleci...
Cu multa placere pentru toti cei care au ochi sa vada, minte sa priceapa si inima cu care sa primeasca. Doamne ajuta!

Argumentatie biblica in favoarea separarii de eretici, lucru pe care dumneavoastra, conservatorii si asa – zis “traditionalisti” din bisericile ecumeniste, nu il faceti cind este vorba de ecumenisti si modernisti:

“Si va indemn, fratilor, sa va paziti de cei ce fac dezbinari si sminteli impotriva invataturii pe care ati primit-o. Departati-va de ei.” (Romani 16:17)

“Fratilor, va poruncim in numele Domnului nostru Iisus Hristos, sa va feriti de orice frate care umbla fara randuiala si nu dupa predania pe care ati primit-o de la noi.” (2 Tesaloneni 3:6)

“Daca cineva vine la voi si nu aduce invatatura aceasta, sa nu-l primiti in casa si sa nu-i ziceti: Bun venit!” (2 Ioan 1:10)

“De omul eretic, dupa intiia si a doua mustrare, departeaza-te.” (Tit 3:10)

In bisericile dumneavoastra (cu care va aflati in comuniune) din Siria, Liban si Egipt impartasiti monofiziti (siriaci si copti) pe fata, prin decizii sinodale:

“Nu dati cele sfinte ciinilor, nici nu aruncati margaritarele voastre inaintea porcilor, ca nu cumva sa le calce in picioare si, intorcindu-se sa va sfisie pe voi.” (Matei 7:6)

Tot acolo recunoasteti botezul ereticilor, desi Sfinta Scriptura zice:

“Este un Domn, o credinta, un botez.” (Efeseni 4:5)

Am plecat de la premisa ca admiteti ca cel putin ecumenismul si monofizismul sint erezii, altfel orice distinctie intre dumneavoastra si ecumenisti dispare, discutia devine complet lipsita de sens si nu-mi mai ramine decit… sa plec singur. N-am nici un fel de interes sa dialoghez cu ecumenistii, care si-au ales drumul lor, sa fie sanatosi! Nu sint primii care au parasit ortodoxia…

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: BOSVR la ananghie

Mesaj necititde protosinghel » 17 Ian 2013, 12:01

Stai, nu bate câmpii. Mai întâi demonstrează erezia şi-apoi necesitatea separării de ei...
Demonstrează că a ţine calendarul nou este erezie!

Lukianos
Mesaje:28
Membru din:11 Ian 2013, 03:54
Confesiune:ortodox "stilist"
Preocupări:Adevarul

Re: BOSVR la ananghie

Mesaj necititde Lukianos » 18 Ian 2013, 03:06

Stai, nu bate câmpii. Mai întâi demonstrează erezia şi-apoi necesitatea separării de ei...
Demonstrează că a ţine calendarul nou este erezie!
Cum adica “bat cimpii”? Mi s-a cerut sa demonstrez (desi as fi preferat sa fiu rugat pentru ca nu sint elevul sau argatul dumneavoastra) de ce sint cei din bisericile ecumeniste eretici si schismatici. Sau ce sa inteleg de aici? Ca ecumenismul si monofizismul nu sint erezii? Unde am vorbit eu despre calendar in acest thread, “BOSV la ananghie”, mai mult decit a spune ca schimbarea calendarului este numai virful icebergului si ca a fost bresa prin care s-a introdus ecumenismul in Biserica?

Dar nu-i o noutate pentru mine ca va convine (conservatorilor, traditionalistilor) sa rezumati totul la calendar, numai ca au trecut ceva ani si eschiva devine hilara pentru ca situatia nu mai seamana deloc cu cea de la 1924. Stiti prea bine ca putini eretici se mai intorc la dreapta credinta, cei mai multi se afunda si mai tare pentru ca ereziile au prostul obicei sa “evolueaze” de la rau la mai rau si satanic. Ce mai este calendarul fata de ridicarea in 1965 a anatemelor puse pe parasinagoga papei si recunoasterea tainelor romano – catolicilor, si nu numai ale acestora, dar si pe cele ale monofizitilor?

Dar daca vreti “calendar”, despre acela o sa discutam. Argumentatie biblica direct in favoarea unui calendar sau altul nu exista in Sfinta Scriptura pentru ca acela a devenit Traditie sute de ani mai tirziu, insa exista support berechet pentru pastrarea predaniei, si exact la aceasta se reduce schimbarea sau modificarea calendarului bisericesc. Iata ce spune chiar Sfintul Sinod BOR la 1903 in acest sens:

”Sfântul Sinod al Bisericii Ortodoxe Autocefale a României este de părere şi propune că trebuie să rămânem unde ne găsim astăzi, pentru că este imposibil să nu încălcăm rânduielile canoanelor dacă am dori să schimbăm sau să reformăm calendarul iulian, pe care Biserica Ortodoxă îl foloseşte de atât de mult timp. Pe lângă aceasta, nu ne este permis să atingem nici chiar cu un deget hotărârile străvechi care însemnează slava Bisericii noastre.”

In acelasi mod, Anatema de la 1583 (si neridicata vreodata), arata cit se poate de clar legatura organica cu Sfinta Traditie, si de aici si severitatea parintilor adunati in acest sinod pan – ortodox, sinod ecumenic in fapt pentru ca a fost al intregii Biserici a lui Hristos:

“Orişicine nu ar urma hotărârile Bisericii statuate în cele Şapte Soboare Ecumenice şi Sfintele Paşti socotite pentru a le urma, ci vrea să urmeze noua invenţie a pascaliei şi a noului calendar al astronomilor atei papişti, şi vor să răstălmăcească şi să distrugă dogmele şi tradiţia Bisericii care noi le-am moştenit de la Sfinţii Părinţi, anatema unora ca aceştia şi să fie îndepărtaţi de Biserică şi de împărtăşirea credinţei.”

Deci, schimbarea sau modificarea calendarului bisericesc nu poate fi infaptuita fara a afecta Sfinta Traditie, iar imuabilitatea Sfintei Traditii a fost hotarita si reconfirmata in atitea Sfinte Sinoade de catre Sfintii Parinti ai Bisericii in perfect acord cu Sfinta Scriptura:

“Pentru aceea se cuvine ca noi să luăm aminte cu atât mai mult la cele auzite, ca nu cumva să ne pierdem.” (Evrei 2:1)

“Deci, dar, fraţilor, staţi neclintiţi şi ţineţi predaniile pe care le-aţi învăţat, fie prin cuvânt, fie prin epistola noastră.” (2 Tesaloniceni 2:15)

“Fraţilor, vă laud că în toate vă aduceţi aminte de mine şi ţineţi predaniile cum vi le-am dat.”(1 Corinteni 11:2)

“Dacă vă propovăduieşte cineva altceva decât aţi primit - să fie anatema!” (Galateni 1:9)

“Iubiţilor, punând toată râvna să vă scriu despre mântuirea cea de obşte, simţit-am nevoie să vă scriu şi să vă îndemn ca să luptaţi pentru credinţa dată sfinţilor, odată pentru totdeauna.”(Iuda 1:3)

P.S. Am senzatia ca va irita subiectele pe care le abordez, desi n-am observat ca ecumenismul, serghianismul, calendarul, existenta bisericilor “stiliste” sa fie subiecte tabu pe acest forum. Pentru ca vad ca tineti la seriozitatea forumului as prefera sa va prezentati pozitia, pentru ca asa cum eu nu-mi bat joc de timpul si munca nimanui, vreau ca si efortul meu sa fie respectat.

Constantinos

Re: BOSVR la ananghie

Mesaj necititde Constantinos » 18 Ian 2013, 16:35

De ce s-au despartit unii in 1924 daca situatia nu era aceeasi? Cazuri particulare de ecumenism au existat si inainte de 1924 , ar urma ca in virtutea comuniunii si a " pomenirilor numelor de episcoti " biserica sa fi fost biruita si cazuta in gura iadului . Ierarhilor trebuie sa le spui despre monofiziti si nu persoanelor simple din popor sau copiilor , asta daca mai ai cat de cat capul pe umeri. Cea mai veche traditie , numita a apostolilor , este pentru postul de o saptamana , nu pentru postul exagerat si sarbatorirea la 29 iunie impreuna cu apusenii. Dupa gandirea zelotista sunt anatema si ierarhii care au schimbat traditia si au lungit diavolesc postul , acela care este tinut si de sinodul ROCOR . In 1583 deja se consumase sinodul 8 ecumenic al Sfantului Fotie si 9 ecumenic al lui Grigorie Palama . "Epilepticii " ziceau : " Orişicine nu ar urma hotărârile Bisericii statuate în cele Şapte Soboare Ecumenice ..."si cele urmatoare . Nu erau in stare sa identifice sinoadele ecumenice si acum trebuie sa cinstim o adunatura ca sinod ecumenic ? La anateme sunteti mai priceputi decat antihristul . " Anatema" sa fie orice episcop care se gaseste sub stapanire democratica , democratia fiind un mod de prigoana mai periculos decat comunismul, in urma acestei anateme ROCOR poate sa vada cu alti ochi serghianismul. Spor in continuare la "educat" si botezat catolici , protestanti si sectanti. Mai "ortodocsi " decat ortodocsii obisnuiti din oricare sinod al vreunei tari nu veti reusi sa-i faceti , ci in timp veti observa ideile gresite si inclinatiile lor eretice mult mai periculoase decat ale celor care considerati ca nu sunt Miruiti fiindca au un calendar modificat prost. Zelotistii au luat-o pe aratura de cand au inceput sa se tot desparta intre ei pe motive handicapate.

silvestru
Mesaje:367
Membru din:09 Apr 2010, 14:28
Confesiune:ortodox
Preocupări:Cunoaşterea, trăirea ortodoxă.

Re: BOSVR la ananghie

Mesaj necititde silvestru » 20 Ian 2013, 20:42

D-ul Lukianos, am câteva întrebări la care aştept răspuns din partea dvs, dacă binevoiţi.

1. Care grupare stilistă, din toate câte sunt, consideraţi că este Biserica cea Adevărată şi de ce?

2. Dvs aparţineti de BOSVR?
Cel ce vrea sa se mantuiasca cu intrebarea sa calatoreasca.
Din zilele lui Ioan Botezătorul până acum împărăţia cerurilor se ia prin străduinţă şi cei ce se silesc pun mâna pe ea.

Lukianos
Mesaje:28
Membru din:11 Ian 2013, 03:54
Confesiune:ortodox "stilist"
Preocupări:Adevarul

Re: BOSVR la ananghie

Mesaj necititde Lukianos » 22 Ian 2013, 03:57

D-ul Lukianos, am câteva întrebări la care aştept răspuns din partea dvs, dacă binevoiţi.

1. Care grupare stilistă, din toate câte sunt, consideraţi că este Biserica cea Adevărată şi de ce?

2. Dvs aparţineti de BOSVR?
Sigur, cu placere:

1. Nu cunosc foarte bine situatia din Rusia, dar probabil Biserica din Catacombe, recunoscuta de ROCOR ca Biserica Rusa din Rusia pe timpul guvernarii satanice - comuniste si aflata astazi sub conducerea IPS Tihon de Omsk si Siberia . In Grecia, sinodul IPS Kallinikos cu care se afla in comuniune o intreaga manastire atonita si zeci de parinti zeloti. In Romania, ar fi BOSV daca ar renunta la comuniunea cu ciprianitii. In rest, exista doar erezie si schisma indifferent de pretentia de fi Biserica cea adevarata. Toate sinoadele pomenite au ierarhi, manastiri si parohii in multe parti din lume.

Exista 3 curente "stiliste": florinit, mateit, ciprianit (dupa numele episcopilor care au condus la inceput Bisericile respective. Ciprianismul este erezie. Florinitii (sinodul actual Kallinikos) a fost confirmat in 1969 de catre ROCOR. Mateitii au primit si ei recunoastere in 1971 dar prin hirotesie, ceea ce initial au acceptat, insa mai apoi au refuzat sa o aplice ajungind in cele din urma chiar la contestarea ROCORului ca Biserica Ortodoxa. Ierarhia lor este consacrata de un singur episcop si se afla despartiti de Biserica.

2. Nu, n-am fost si nu sint membru BOSV.

silvestru
Mesaje:367
Membru din:09 Apr 2010, 14:28
Confesiune:ortodox
Preocupări:Cunoaşterea, trăirea ortodoxă.

Re: BOSVR la ananghie

Mesaj necititde silvestru » 22 Ian 2013, 18:54

Mulţumesc pt răspuns. Cred că sunteţi sincer.
Şi totuşi, dacă nici B.O.R şi nici B.O.S.V nu-i bună, românii ce alternativă mai au?

Sau ruşii, dacă biserica lor cea adevărată este infimă şi ascunsă prin catacombe?

Dvs sunteţi cu floriniţii şi sunteţi cleric de al lor? Ei cu ce Biserică mai au comuniune ?

Care sunt timpurile (anii) care credeţi că celelalte Biserici, inclusiv sf Munte au căzut din har şi pentru care motiv categoric, înafara de manastirea aia care o ştiţi dvs ( probabil Esfigmenou ) şi floriniţii mai sus menţionaţi?

Cer scuze pt multimea întrebărilor dar le consider necesare în lipsa unei expuneri detaliate a unei doctrine care se afirmă a fi deosebită şi adevărată.
Cel ce vrea sa se mantuiasca cu intrebarea sa calatoreasca.
Din zilele lui Ioan Botezătorul până acum împărăţia cerurilor se ia prin străduinţă şi cei ce se silesc pun mâna pe ea.

Lukianos
Mesaje:28
Membru din:11 Ian 2013, 03:54
Confesiune:ortodox "stilist"
Preocupări:Adevarul

Re: BOSVR la ananghie

Mesaj necititde Lukianos » 23 Ian 2013, 03:57

Traim vremuri grele, de mare incercare, dar cei care cred cu adevarat ca predania este lucrarea Duhului Sfint si sint insetati de Hristos gasesc intotdeauna solutii. Luati legatura cu cei care tin websiteul http://traditiaortodoxa.wordpress.com daca vreti sa cunoasteti si detalii.

Dupa cum am spus, Biserica are ierarhi, manastiri si parohii in multe parti din lume, in America, in Australia, in Europa de Vest, dar si in Bulgaria si Serbia unde pot fi intilniti cler si credinciosi din toate neamurile. Biserica Greaca recunoaste Biserica Rusa din Catacombe, dar nu se afla in comuniune cu aceasta din cauza unor neintelegeri cu privire la consacrarea recenta a unui episcop in Serbia .

In ce-i priveste pe ciprianiti, exista vesti foarte bune, sinodul lor din Grecia se afla in discutii pentru a doua oara cu Sfintul Sinod. Ne rugam lui Dumnezeu sa-i lumineze ca sa renunte la invataturile lor neortodoxe (pe care BOSV nu le aplica!) cu privire la Har in Bisericile ecumeniste. Cu ajutorul Domnului speram ca mai devreme decit mai tirziu sa ne impartasim din Sfintele Taine cu fratii nostri din BOSV.

Nu sint cleric, fac parte din Biserica Ortodoxa Adevarata a Greciei, Eparhia Americii.

Ereticii nu au Har mintuitor in tainele savirsite, dar nimeni nu poate stii momentul in care Dumnezeu si-a retras Harul din Biserica cazuta in erezie (doar mateitii sustin ca exact atunci cind au schimbat Sfinta Traditie prin introducerea calendarului reformat). Noi nu credem ca asta este problema noastra, insa avem obligatia sa ne separam de eretici cind erezia este predicata cu "capul descoperit". Asta este invatatura ortodoxa.


Înapoi la “ASPECTE ŞI PROBLEME CONCRETE DIN VIAŢA BISERICILOR ORTODOXE”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 4 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX