Problema comunitatilor ortodoxe romanesti din Torino

Informaţii, comentarii şi propuneri...
Este şi o subcategorie specială despre BOR.
danadoina
Mesaje:471
Membru din:01 Apr 2008, 22:26
Confesiune:ortodox
Re: Problema comunitatilor ortodoxe romanesti din Torino

Mesaj necititde danadoina » 08 Apr 2008, 00:21

Nu stiu ce probleme au comunitatile ortodoxe din Torino , dar ce nu inteleg este ce problema pot avea greco-catolicii
din cauza asta :? ! Care poate fi scopul unui profesor greco-catolic de a scormoni in stirile de bulevard ?
Ce reactii asteptati si in ce vreti sa improscati cu gunoi ? In Biserica Ortodoxa ? Nu o sa reusiti pentru ca este Mireasa lui Hristos! - cautati de trageti cu ochiul la Sfintii nostrii, veti avea mai mult de castigat decat coborandu-va la nivel de mahala !

PS: Scutiti-ne pe viitor de asemenea stiri, suntem destui pe forum care nu ne-am despatimit inca (din pacate !) si ne tulburam repede! :o

danadoina
Mesaje:471
Membru din:01 Apr 2008, 22:26
Confesiune:ortodox

Re: Problema comunitatilor ortodoxe romanesti din Torino

Mesaj necititde danadoina » 08 Apr 2008, 11:00

...3. Ştirile sunt binevenite mai ales că prezintă situaţia Bisericii Ortodoxe din diaspora şi a comunităţii române de acolo.
:lol:
Stimate Luciantodoran,
din lac in put ! Eu traiesc in diaspora si stirile acestea si cele de genul lor nu redau ADEVARUL !Este o mare prostie sau naivitate sa crezi ca aceasta este situatia Bisericii Ortodoxe din diaspora ! Desi pot gasi in 2 minute zeci de articole despre preoti catolici pedofili, eu nu cred si nici nu raspandesc faptul ca asta ii caracterizeaza pe preotii Bisericii catolice !

eu personal tind spre evitarea conflictelor, insa ceea ce a venit din coltul greco-catolic asa dea lungul timpului inclusiv peforumul cel vechi, acum articolul despre Lumina de la Ierusalim si colac peste pupaza articolul asta, a facut sa explodeze mamaliga, :mrgreen: , daca intelegeti ce vreau sa zic !

Avatar utilizator
atanasie
Mesaje:5
Membru din:07 Apr 2008, 16:44

Re: Problema comunitatilor ortodoxe romanesti din Torino

Mesaj necititde atanasie » 08 Apr 2008, 11:31

Oricum, imi lasa un gust foarte amar prozelitismul asta catolic atat de agresiv pe un forum ortodox! Chiar nu inteleg sensul si nu inteleg de ce acesti trei domni catolici nu stau la forumuri de credinta lor! Oare nu sunt deloc forumuri catolice? Cu atat mai mult, sa faca ei unul!

Avatar utilizator
Romaios
Mesaje:22
Membru din:05 Apr 2008, 13:16
Confesiune:ortodox
Localitate:Timişoara
Contact:

Re: Problema comunitatilor ortodoxe romanesti din Torino

Mesaj necititde Romaios » 08 Apr 2008, 11:49

Au şi dumnealor forum, şi încă unul foarte citit.
De asemenea, s-au confruntat cu o serie de postări incomode şi sistematice (n-aş zice agresive) din partea unor pravoslavnici mai tari de cerbice. Probabil încearcă să întoarcă favorul.
În tot cazul, eu mă bucur că sunt printre noi. Nu cred că e o idee bună să ghetto-izăm ortodoxia. Ca ortodox, mă întristau atitudinile ca cea de mai sus când postam pe forumul catolic.
באורך נראה אור

danadoina
Mesaje:471
Membru din:01 Apr 2008, 22:26
Confesiune:ortodox

Re: Problema comunitatilor ortodoxe romanesti din Torino

Mesaj necititde danadoina » 08 Apr 2008, 12:59

Iata o parte a regulamentului de participare pe Forumul catolic !

Am putea inlocui cuvintul CATOLIC cu ORTODOX, si totul ar fi la fel de valabil si pentru Forumul Ortodox, frati greco-catolici:


8. Dacă doriţi să provocaţi agitaţie pe forum, nu sunteţi bine venit.

Dacă doriţi să convingeţi (catolicii) ortodocsii , ne-(catolic) ortodox fiind, cât de mult greşesc, nu sunteţi bine venit. Acesta nu este un forum de dialog (catolici) ortodocsi - ne-(catolici)ortodocsi , ci un forum (catolic) ortodox. Se pot atinge şi probleme de dialog cu alte confesiuni sau chiar religii, dar în limita bunului simţ (plus mesaje constructive).

9. Pentru a fi mai clari: dragi vizitatori (necatolici) neortodocsi, sunteţi la noi acasă, pe teritoriul nostru. Deşi ar trebui să fie evident (adică de bun simţ), ne vedem obligaţi să precizăm: nu se acceptă texte care ofensează credinţa (catolică) ortodoxa, Biserica (Catolică) Ortodoxa (aplicabil şi credinţei creştine, Bisericii în general). Dacă aveţi un dubiu despre ceva legat de credinţa (catolică) ortodoxa trebuie să îl formulaţi în modul cel mai civilizat şi la modul interogativ nu afirmativ ("nu înţeleg dogma aceasta...mi-o explică cineva?" şi nu "trebuie să îţi lipsească o doagă la cap să crezi dogma asta!"). Dacă nu sunteţi capabil să puneţi cu cea mai mare delicateţe problemele, chiar tobă de documentaţie să fiţi, vă invităm să vă continuaţi navigarea mai departe, pe alte forumuri. Şi încă o dată: acesta nu este un forum de dialog (catolici) ortodocsi- ne-(catolici) ortdocsi, ci un forum (catolic) ortodox.

Suna aspru, dar sanatos ... ;)

Romaios, la inceput cand au intrat pe forum fratii grecocatolici, m-am gandit si eu ca nu poate sa devina decat interesant; din pacate cu timpul s-au spulberat iluziile; prozelitism, de multe ori mesaje obraznice incat pana si parintele Petru care de obicei are indelunga-rabdare l-a admonestat pe Luciantodoran, cu alte cuvinte tulburare.
Asa cum am scris mai sus, ar fi ideal daca s-ar respecta ceea ce ei insasi cer pe Forumul catolic si cum speranta moare ultima... :roll:

diaconul_Catalin

Re: Problema comunitatilor ortodoxe romanesti din Torino

Mesaj necititde diaconul_Catalin » 08 Apr 2008, 15:38

Si pe Forumul catolic sunt ortodocsi
Cu parere de rau, vreau sa va spun ca am vazut cum sunt tratati necatolicii pe forumul despre care vorbiti. Nu cred ca este un atu in plus ci unul in minus!

diaconul_Catalin

Re: Problema comunitatilor ortodoxe romanesti din Torino

Mesaj necititde diaconul_Catalin » 08 Apr 2008, 15:41

...nu vreau sa conving pe nimeni de aici ca sa isi schimbe confesiunea ci e vorba de un dialog firesc...
Un dialog in care nu incercati decat sa demonstrati cat de mult gresim, cu siguranta nu e un dialog firesc!

alex_dumitrescu
Mesaje:4
Membru din:07 Apr 2008, 01:53

Re: Problema comunitatilor ortodoxe romanesti din Torino

Mesaj necititde alex_dumitrescu » 08 Apr 2008, 21:43

Va pot spune eu macar un crampei despre situatia de la Torino. Mai precis de la Bis. Sf. Cuvioasa Parascheva unde slujeste Pr. Gheorghe VASILESCU, un parinte chiar deosebit , care a inchegat o comunitate de ortodocsi acolo.
Biserica e plasata intr-o zona destul de centrala si treci din strada printr-un gang intr-o mare curte interioara unde la un capat este Biserica.
Duminica in special, pe langa romanii/italienii(in general din familii mixte) credinciosi vin si multi romani atrasi doar pentru schimb de informatii, pentru o vorba romaneasca sau mai stiu eu ce scopuri. Plus ca in vecinatate am vazut ca este si o comunitate de negri, presupun africani, care isi fac veacul pe strada in general, aproape de gangul cu pricina. Foarte posibil ca cei care nu au treaba cu Biserica folosesc zona ca loc de intalnire si ca in acest fel vin si alte persoane dubioase, si ca acolo se pot pune la cale lucruri necurate. Chiar nu vad legatura cu Biserica! Ce are coada vacii cu stampila de la primarie?
Daca as fi un criminal si impreuna cu acolitii mei as avea o casa conspirativa gard in gard cu casa userului PadreCorry, devine acesta suspect?

danadoina
Mesaje:471
Membru din:01 Apr 2008, 22:26
Confesiune:ortodox

Re: Problema comunitatilor ortodoxe romanesti din Torino

Mesaj necititde danadoina » 08 Apr 2008, 22:37

Luciantudoran,
calmativa ! In germana se spune "pentru ca strigi mai tare nu ai mai multa dreptate" ! ;)
Iata ati primit si o relatare despre situatia din Torino :mrgreen: ; s-a dezamorsat "stirea-bomba" , sic ! :lol: !

PS:
..."Sunt aproape sigur că „interesant” înseamnă aici „biruitor”, satistăcător al dorinţei de a-l vedea pe celalalt la pământ." -
tot e ceva daca recunoasteti ca "aproape" sigur :lol: ! ( dati-mi voie sa va spun sincer ca va inselati ;) , la fel ca si cu "ura difuza pe catolici..." ) si ...ce idee cu bataia unui catolic, nu mi-a trecut prin cap pana acuma; un catolic nu ar fi greu de gasit, vecinul de sus cu care ne intelegem de altfel f.bine :mrgreen: !
...de , in fine, oricat ne-am contrazice noi pe forum, niciodata nu as fi in stare sa scriu un mesaj asa lung cu atatea invective ! e si asta o performanta !ma iertati ca nu va urez : "la mai mare "

Avatar utilizator
Hrisanti
Mesaje:93
Membru din:09 Apr 2008, 16:45
Confesiune:ortodox
Localitate:Franta

Re: Problema comunitatilor ortodoxe romanesti din Torino

Mesaj necititde Hrisanti » 09 Apr 2008, 16:49

Luciantudoran,
calmativa ! In germana se spune "pentru ca strigi mai tare nu ai mai multa dreptate" ! ;)
Cred ca si in romana este la fel de adevarat (ca si in franceza). :lol:
Prea Sfanta Nascatoare de Dumnezeu, miluieste-ne pe noi !


Înapoi la “ASPECTE ŞI PROBLEME CONCRETE DIN VIAŢA BISERICILOR ORTODOXE”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 5 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX