Mitropolia Slătioara

Informaţii, comentarii şi propuneri...
Este şi o subcategorie specială despre BOR.
davidotdx
Mesaje:3
Membru din:27 Noi 2013, 18:37
Confesiune:ortodox
Preocupări:cunoasterea de noi orizonturi
Mitropolia Slătioara

Mesaj necititde davidotdx » 27 Noi 2013, 18:59

Doamne ajută !

De curând,am dat peste câteva informații și vid. pe youtube despre Mitropolia Slătioara și ai ei slujitori.În vid. prezentate se spunea că ei nu mai au Harul Duhului Sfânt.De Sf. Gligherie(Glicherie ) ce părere aveți?

Mă poate lămuri cineva în privința acestor chestiuni?

David♱

Constantinos

Re: Mitropolia Slătioara

Mesaj necititde Constantinos » 28 Noi 2013, 13:05

Exista posibilitatea ca Glicherie sa fie sfant .. Îndracirea cea mai rea se gaseste in unii apartinand de mitropolia Slatioara, care privesc pe nou canonizatul parinte, sfantul Porfirie, ca pe cel din urma eretic sodomit.

davidotdx
Mesaje:3
Membru din:27 Noi 2013, 18:37
Confesiune:ortodox
Preocupări:cunoasterea de noi orizonturi

Re: Mitropolia Slătioara

Mesaj necititde davidotdx » 28 Noi 2013, 20:14

Știți și dvs. cum este ,omul ori crede ori nu crede ceva și și dacă crede caută motiv de îndoială (cel puțin mie așa mi se pare ).

David♱

AndreiDinu
Mesaje:65
Membru din:10 Iun 2013, 23:39
Confesiune:ateu
Preocupări:Teologie,Istorie,IT

Re: Mitropolia Slătioara

Mesaj necititde AndreiDinu » 20 Dec 2013, 11:02

Daca filmuletul respectiv apartine unui user numit "TheMist Anchorite" sau ceva de genul, nu e chiar de luat in seama tot ce spune. Mitropolia Slatioara sunt cei numiti "stilisti" si urmeaza calendarul vechi. Nu stiu daca sunt schismatici sau nu, dar in unele probleme (ecumenism, calendar) au dreptate. Spun si destule prostii cand umbla cu teorii despre "pierderea harului" in BOR, dar nici noi nu suntem mai prejos cand ii numim "stilisti" si nu incercam sa purtam un dialog cu ei in loc sa semnam acorduri cu monofiziti, catolici etc.


Înapoi la “ASPECTE ŞI PROBLEME CONCRETE DIN VIAŢA BISERICILOR ORTODOXE”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 12 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX
cron