Conflicte inter-ordodoxe cu substrat etnic

Informaţii, comentarii şi propuneri...
Este şi o subcategorie specială despre BOR.
Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:
Conflicte inter-ordodoxe cu substrat etnic

Mesaj necititde protosinghel » 25 Oct 2008, 22:06

Sunt multe conflictele de aceste fel. Dacă e să ne referim la români, poate cele mai multe le trăiesc cei din Basarabia şi mai ales cei din Ucraina de Nord (fostele judeţe Cernăuţi şi Hotin) şi Ucraina de Sud (fostele judeţe Ismail şi Cetatea Albă). M-a şocat însă şi acest caz.

Pisoiu Fericit
Mesaje:379
Membru din:05 Apr 2008, 19:08
Confesiune:ortodox
Localitate:N-E Scotiei

Re: Conflicte inter-ordodoxe cu substrat etnic

Mesaj necititde Pisoiu Fericit » 26 Oct 2008, 12:11

Sunt multe conflictele de aceste fel. Dacă e să ne referim la români, poate cele mai multe le trăiesc cei din Basarabia şi mai ales cei din Ucraina de Nord (fostele judeţe Cernăuţi şi Hotin) şi Ucraina de Sud (fostele judeţe Ismail şi Cetatea Albă). M-a şocat însă şi acest caz.
Da, am observat. Biserica e tarata in neste chestii politice fara sa fie vreo vina a ei. Ce are popa cu pactul ribbentropp-molotov nu stiu...

Cu sarbii nu stiu ce sa ne facem. Ne e mila ca au probleme cu albanezii, dar pe de alta parte nici lor nu le place de noi... Totusi banuiesc ca persoanele duhovnicesti nu sunt implicate in problema timocului, ci e mai mult politica... cel putin asa mi-ar placea sa cred... :(

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Conflicte inter-ordodoxe cu substrat etnic

Mesaj necititde protosinghel » 30 Oct 2008, 15:26

BOR nu recunoaşte "caterisirea" preotului român din Timoc şi optează pt negocieri cu Biserica Serbiei.
Sursa

Ratacitorul
Mesaje:4
Membru din:05 Noi 2008, 22:11

Re: Conflicte inter-ordodoxe cu substrat etnic

Mesaj necititde Ratacitorul » 06 Noi 2008, 00:42

Sa nu va suparati,dar se pare ca din punct de vedere caonic caterisirea nici nu era necesara.De vreme ce nu a fost hirotonit de episcopul legitim al eparhiei aceleia hirotonia este nula ,pt ca trebuia facuta cu adresa!Episcoul roman nu avea drept si nici putere sa faca lucrare pete hotar fara acordul episcoplui legitim!In concluzie daca episcopul legitim nu o primeste hirotonia este nula,iar Bor ar trebui sa canoniseasca pe episcopul care a facut lucrare peste hotar fara acordul episcopului legitim.Asta fara nici un considerent etnic!
Binecuvinteaza suflete al meu pe Domnul...!

Anthropos
Mesaje:99
Membru din:05 Apr 2008, 14:50
Confesiune:ortodox
Preocupări:teologie, stiinte politice
Localitate:Republica Moldova

Re: Conflicte inter-ordodoxe cu substrat etnic

Mesaj necititde Anthropos » 06 Noi 2008, 01:30

Ai dreptate, numai că şi sârbii sunt mârlani. Acolo e o zonă în care sârbii sunt minoritari, iar românii majoritari. Normal că dacă nu acceptă săvârşirea slujbelor în limba română, BOR trebuia să recurgă la aşa ceva, după cum recurge la înfiinţarea de eparhii paralele (cu cele greceşti şi ruseşti, de exemplu) în Occident. Sârbii sunt mai naţionalişti decât trebuie şi asta ia făcut tot timpul să piardă. Pe de altă parte, BOR nu are diplomaţi serioşi care să ştie să negocieze şi să obţine ceea ce trebuie.


Înapoi la “ASPECTE ŞI PROBLEME CONCRETE DIN VIAŢA BISERICILOR ORTODOXE”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 4 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX