Situaţia Bisericii Ortodoxe din Basarabia

Informaţii, comentarii şi propuneri...
Este şi o subcategorie specială despre BOR.
Avatar utilizator
Ierodiacon
Mesaje:58
Membru din:09 Iul 2010, 22:00
Confesiune:ortodox
Localitate:Turnu Magurele , Teleorman
Contact:
Re: Situaţia Bisericii Ortodoxe din Basarabia

Mesaj necititde Ierodiacon » 30 Iul 2010, 16:17

Sunt foarte multe motive. Cel mai important este dezinteresul Bucureştiului şi incopetenţa crasă a ÎPS Petru.
Daca nu ar exista aceste motive si Patriarhia Romana si-ar da interesul ,ierarhia BOM ar accepta sa treaca sub obladuirea canonica a Patriarhiei Romane ?

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Situaţia Bisericii Ortodoxe din Basarabia

Mesaj necititde protosinghel » 30 Iul 2010, 19:33

Sunt foarte multe motive. Cel mai important este dezinteresul Bucureştiului şi incopetenţa crasă a ÎPS Petru.
Daca nu ar exista aceste motive si Patriarhia Romana si-ar da interesul ,ierarhia BOM ar accepta sa treaca sub obladuirea canonica a Patriarhiei Romane ?
Eu cred că este naiv să spunem simplu DA sau NU. Trebuie să fie un proces firesc (indiferent cât de lung), care să fie şi voit de Dumnezeu, nu doar de politicienii cu sau fără mitră.

Avatar utilizator
Ierodiacon
Mesaje:58
Membru din:09 Iul 2010, 22:00
Confesiune:ortodox
Localitate:Turnu Magurele , Teleorman
Contact:

Re: Situaţia Bisericii Ortodoxe din Basarabia

Mesaj necititde Ierodiacon » 30 Iul 2010, 20:00

Daca Mitropolia Basarabiei se afla sub obladuirea canonica a Patriarhiei Romane inseamna ca tine stilul nou ?

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Situaţia Bisericii Ortodoxe din Basarabia

Mesaj necititde protosinghel » 30 Iul 2010, 20:03

Daca Mitropolia Basarabiei se afla sub obladuirea canonica a Patriarhiei Romane inseamna ca tine stilul nou ?
Nu. Doar câteva parohii ţin calendarul nou.

Avatar utilizator
Ierodiacon
Mesaje:58
Membru din:09 Iul 2010, 22:00
Confesiune:ortodox
Localitate:Turnu Magurele , Teleorman
Contact:

Re: Situaţia Bisericii Ortodoxe din Basarabia

Mesaj necititde Ierodiacon » 30 Iul 2010, 21:09

Dar stilistii din romania sunt considerati schismatici deoarece au schimbat calendarul sau pentru ca nu sunt recunoscuti de nimeni ?

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Situaţia Bisericii Ortodoxe din Basarabia

Mesaj necititde protosinghel » 31 Iul 2010, 08:08

Dar stilistii din romania sunt considerati schismatici deoarece au schimbat calendarul sau pentru ca nu sunt recunoscuti de nimeni ?
Pentru că nu sunt sub ascultarea Sinodului. S-au rupt de Biserică pt o problemă care nu constituie motiv de rupere/separare. Într-o ţară/provincie nu pot exista jurisdicţii ortodoxe paralele. Aşa cum Biserica Universală e UNA, tot aşa şi cea locală.

Avatar utilizator
Ierodiacon
Mesaje:58
Membru din:09 Iul 2010, 22:00
Confesiune:ortodox
Localitate:Turnu Magurele , Teleorman
Contact:

Re: Situaţia Bisericii Ortodoxe din Basarabia

Mesaj necititde Ierodiacon » 10 Aug 2010, 12:59

La 4 ani de la moartea tragica a PS Dorimedont a fost ales noul episcop de Edinet si Briceni ?

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Situaţia Bisericii Ortodoxe din Basarabia

Mesaj necititde protosinghel » 10 Aug 2010, 13:39

La 4 ani de la moartea tragica a PS Dorimedont a fost ales noul episcop de Edinet si Briceni ?
Eparhia este în subordinea directă a mitropolitului Vladimir. Posibil ca în această toamnă să fie numit (că în Biserica Rusă nu se alege) un nou episcop.

P.S. La acest subiect nu vreau să mai vb.

Avatar utilizator
Ierodiacon
Mesaje:58
Membru din:09 Iul 2010, 22:00
Confesiune:ortodox
Localitate:Turnu Magurele , Teleorman
Contact:

Re: Situaţia Bisericii Ortodoxe din Basarabia

Mesaj necititde Ierodiacon » 11 Aug 2010, 21:15

P.S. La acest subiect nu vreau să mai vb.
Ati spus ca nu doriti sa mai discutati despre acest subiect . Scuzati-ma ca va mai adresez o intrebare , daca nu vreti nu raspundeti . Se poate ca noul episcop sa fie in persoana fratelui PS Dorimedont , egumenul Hariton ?

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Situaţia Bisericii Ortodoxe din Basarabia

Mesaj necititde protosinghel » 11 Aug 2010, 22:11

Se poate ca noul episcop sa fie in persoana fratelui PS Dorimedont , egumenul Hariton ?
Categoric NU. Aşa ceva nu se va întâmpla niciodată.

Avatar utilizator
IEREU
Mesaje:175
Membru din:10 Mar 2010, 21:23
Confesiune:ortodox
Preocupări:muzică corală, profesor de religie
Localitate:Republica Moldova

Re: Situaţia Bisericii Ortodoxe din Basarabia

Mesaj necititde IEREU » 12 Aug 2010, 16:17

Pana nu demult si eu credeam ca Mitr. Basarabiei este un moft si nu are perspectiva. Desi fac parte din Mitr. Chisinaului si a...Moldovei, mi se pare ca lucrurile vor lua o alta intorsatura, asa vorbesc mai multi preoti. Motivele sunt multe. Da! Apare tot mai insistent factorul politic... Asa ca mai mult n-o sa mai judec, ci o sa ma rog mai sarguincios. Potoleste, Doamne, iar marea si furtuna!
"Cele ce ochiul n-a văzut şi urechea n-a auzit, şi la inima omului nu s-au suit, pe acestea le-a gătit Dumnezeu celor ce-L iubesc pe El" (1Cor.2,9)

Avatar utilizator
Ierodiacon
Mesaje:58
Membru din:09 Iul 2010, 22:00
Confesiune:ortodox
Localitate:Turnu Magurele , Teleorman
Contact:

Re: Situaţia Bisericii Ortodoxe din Basarabia

Mesaj necititde Ierodiacon » 21 Aug 2010, 13:56

Puteti detalia ce intorsatura ?

Avatar utilizator
IEREU
Mesaje:175
Membru din:10 Mar 2010, 21:23
Confesiune:ortodox
Preocupări:muzică corală, profesor de religie
Localitate:Republica Moldova

Re: Situaţia Bisericii Ortodoxe din Basarabia

Mesaj necititde IEREU » 21 Aug 2010, 22:03

Puteti detalia ce intorsatura ?
Observ ca Mitr. Basarabiei creste din toate punctele de vedere. Incetisor, dar sigur.
Am spus ca motivele sunt multe. Aici as pute invoca motive bine intemeiate, dar nu vreau sa scot gunoiul din ograda mea, mai bine il ingrop...
Factorul politic, de asemenea, isi baga nasul in oala. Nu putem vorbi deschis aici. Dar "in teritoriu" se vede f clar.
Daca lucrurile vor evulua ca acum, cred ca se vor recunoaste reciproc, iar urmatorul pas va fi unirea celor 2 mitr in una, ca in exemplul BORu cu BORu din diaspora. Nustiu ce fel de statut ar avea in asa situatie. Este parerea mea personala la moment.
"Cele ce ochiul n-a văzut şi urechea n-a auzit, şi la inima omului nu s-au suit, pe acestea le-a gătit Dumnezeu celor ce-L iubesc pe El" (1Cor.2,9)

Avatar utilizator
Ierodiacon
Mesaje:58
Membru din:09 Iul 2010, 22:00
Confesiune:ortodox
Localitate:Turnu Magurele , Teleorman
Contact:

Re: Situaţia Bisericii Ortodoxe din Basarabia

Mesaj necititde Ierodiacon » 22 Aug 2010, 11:50

Se pot unifica prin autocefalie ?

Avatar utilizator
IEREU
Mesaje:175
Membru din:10 Mar 2010, 21:23
Confesiune:ortodox
Preocupări:muzică corală, profesor de religie
Localitate:Republica Moldova

Re: Situaţia Bisericii Ortodoxe din Basarabia

Mesaj necititde IEREU » 22 Aug 2010, 18:48

Se pot unifica prin autocefalie ?
Este si asta o modalitate. Altceva vreau sa spun. Am prieteni, cumatri care sunt preoti, dar ne-am pomenit pe baricade diferite. Parohia unde imi fac misiunea, este bastina a 10 preoti in RM, dar in jurisdictii diferite. Se intampla sa ne rugam la ierurgii impreuna (inmormantari, dar si botez, cununie) si nu-i nici o problema, dar Sf. Lit. inca nu putem. Nu va dura f mult ac situatie, ci se va rezolva fireste. Eu sunt mai pragmatic si sunt convins ca autocefalia va urma dupa ce voi sluji Sf. Lit. cu preoti din cealalta jurisdictie. Nu gandesc singur asa.
"Cele ce ochiul n-a văzut şi urechea n-a auzit, şi la inima omului nu s-au suit, pe acestea le-a gătit Dumnezeu celor ce-L iubesc pe El" (1Cor.2,9)

Avatar utilizator
Ierodiacon
Mesaje:58
Membru din:09 Iul 2010, 22:00
Confesiune:ortodox
Localitate:Turnu Magurele , Teleorman
Contact:

Re: Situaţia Bisericii Ortodoxe din Basarabia

Mesaj necititde Ierodiacon » 24 Aug 2010, 20:08

Alta metoda nu prea cred ca este . Nu cred ca ar accepta mitropolitul promoscovit Vladimir sa treaca la romani sau IPS Petru la rusi . Sunteti de acord ?

Avatar utilizator
IEREU
Mesaje:175
Membru din:10 Mar 2010, 21:23
Confesiune:ortodox
Preocupări:muzică corală, profesor de religie
Localitate:Republica Moldova

Re: Situaţia Bisericii Ortodoxe din Basarabia

Mesaj necititde IEREU » 24 Aug 2010, 20:15

Alta metoda nu prea cred ca este . Nu cred ca ar accepta mitropolitul promoscovit Vladimir sa treaca la romani sau IPS Petru la rusi . Sunteti de acord ?
Deacord, doar ca precizez inca o data ca unii vor indrazni sa slujeasca si sf. lit. impreuna si fara consimtamantul chiriarhului. Doar patriarhii slujesc impreuna, da noi preotii de ce adica nu???
"Cele ce ochiul n-a văzut şi urechea n-a auzit, şi la inima omului nu s-au suit, pe acestea le-a gătit Dumnezeu celor ce-L iubesc pe El" (1Cor.2,9)

Avatar utilizator
Ierodiacon
Mesaje:58
Membru din:09 Iul 2010, 22:00
Confesiune:ortodox
Localitate:Turnu Magurele , Teleorman
Contact:

Re: Situaţia Bisericii Ortodoxe din Basarabia

Mesaj necititde Ierodiacon » 29 Aug 2010, 22:02

Dvs. stiti daca IPS Petru a reusit sa obtina gramota de eliberare de la rusi ?

Avatar utilizator
IEREU
Mesaje:175
Membru din:10 Mar 2010, 21:23
Confesiune:ortodox
Preocupări:muzică corală, profesor de religie
Localitate:Republica Moldova

Re: Situaţia Bisericii Ortodoxe din Basarabia

Mesaj necititde IEREU » 01 Sep 2010, 21:36

Dvs. stiti daca IPS Petru a reusit sa obtina gramota de eliberare de la rusi ?
Din cate cunosc, inca nu. Nici nu cred ca o va obtine. Are nevoie de ea Mitr. Petru?
"Cele ce ochiul n-a văzut şi urechea n-a auzit, şi la inima omului nu s-au suit, pe acestea le-a gătit Dumnezeu celor ce-L iubesc pe El" (1Cor.2,9)

Avatar utilizator
Ierodiacon
Mesaje:58
Membru din:09 Iul 2010, 22:00
Confesiune:ortodox
Localitate:Turnu Magurele , Teleorman
Contact:

Re: Situaţia Bisericii Ortodoxe din Basarabia

Mesaj necititde Ierodiacon » 01 Sep 2010, 22:44

Biserica rusă nu recunoaşte MB, fiindcă ÎPS Petru – fost episcop de Bălţi în cadrul Mitropoliei Moldovei (MM) – nu are gramotă de eliberare de la PRu, lucru cerut de legile bisericeşti.

- Cum ar putea Mitropolitul Petru să facă rost de asemenea “gramotă”?

- Fiind hirotonit episcop de Patriarhul rus şi dorind să treacă la Patriarhia Română, el trebuia să ceară gramotă de eliberare. Dar el n-a răspuns, de trei ori, invitaţiilor oficiale la Sinodul BRu şi, la 5 octombrie 1992, a fost oprit de a oficia cele sfinte. Peste două luni, a fost reactivată MB şi PS Petru a fost numit în fruntea acesteia. Aşa a început conflictul care, din păcate, durează până azi. Acum s-a format câte o comisie din partea celor două patriarhii, care s-au întâlnit în Bulgaria, dar n-au ajuns la un numitor comun. Noi credem că aceste comisii trebuie să se întâlnească în RM, pe câmpul de luptă – mai bine o dată să vezi decât de o sută de ori să auzi.

- În mod concret, cum poate fi unificată Biserica noastră?

- Numai prin dialog. E şi o chestiune politică, probabil, folosită mai ales înainte de alegeri, când mitropoliile îşi împart simpatia faţă de diverse partide. Eu aş zice să renunţăm la politică şi să ne împăcăm.

- Ce credeţi despre unificarea prin autocefalie?

- Pentru a fi autocefală, o biserică trebuie să aibă mai multe mitropolii, episcopii, şcoli şi să fie recunoscută nu numai de patriarhia care o binecuvântează, ci de toate bisericile autocefale-surori din lume, în special, cea a Constantinopolului. Avem exemplul autocefaliei Bisericii Americane, acceptată în 1970 de ruşi, dar nerecunoscută de Constantinopol. În plus, nu cred că, odată cu autocefalia, vor dispărea interesele Rusiei şi ale României pe acest pământ. De-a fi aşa, ambele patriarhii ar opta pentru autocefalie. Repet: cel mai bine ar fi ca Mitropolitul Basarabiei să facă o adresare către Patriarhul Alexii, să primească gramotă de eliberare şi să treacă oficial acolo unde se află – în Patriarhia Română. Atunci voi avea şi eu dreptul să slujesc cu el – ca şi cu alţi ierarhi români – şi toate tainele oficiate de MB vor fi recunoscute. PF Alexii nu are motive să-i refuze cererea.

- Aşadar, soluţionarea conflictului constă într-o “gramotă”?

- Mitropolitul Petru e la un pas de la trecerea canonică în Patriarhia Română, dar el nu vrea să facă acest pas. Şi astfel se amăgeşte întreaga societate – se crede că MB e cu neamul, cu România, dar, totodată, ea nu are dreptul de a săvârşi cele sfinte. Vinovat nu e doar ÎPS Petru, dar şi PR, care l-a recunoscut ca arhiereu, făcându-l să nu-şi simtă păcatul. Dacă aşa vor continua lucrurile, se va pierde canonicitatea şi legea bisericească şi ne vom transforma în partid politic sau în biserică democrată.
Pana nu obtine granota NU este un arhiereu canonic al BOR . Aceasta reiese din declaratiile IPS Vladimir . Sursa


Înapoi la “ASPECTE ŞI PROBLEME CONCRETE DIN VIAŢA BISERICILOR ORTODOXE”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 6 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX
cron