Lumina de la Ierusalim - înşelăciune?

Informaţii, comentarii şi propuneri...
Este şi o subcategorie specială despre BOR.
Remus-Emilian
Dragii mei,

Mesaj necititde Remus-Emilian » 07 Iul 2008, 19:41

Da. Dumnezeu Savaot este doar în Ortodoxie. De ce ? Lumina de la Sfântul Mormânt al Domnului, este cea mai clară dovadă. Minunea de la Dumnezeu și chemarea la Ortodoxie a tuturor oamenilor. Numai să vrea omul să caute. Nu vor avea cuvânt de îndreptățire la Judecată.

Acel videoclip nu este o instigare la răzvrătire, o chemare la a dovedi că ar fi o minciună văzută de capetele nebune ale înșelaților necăutători. Acel videoclip este o dovadă frumos înregistrată a minunii lui Dumnezeu pentru Mireasa lui Hristos, Ortodoxia.

Iar cine nu crede că Lumina Sfântă este minunea lui Dumnezeu Celui Viu, cine nu crede că ea este ca să arate oamenilor toți, că Ortodoxia este Dreapta Credință, Calea, Adevărul și Viața, că Hristos se află doar în Mireasa Lui; fie el episcop, fie creștin ortodox sau alt om, este în înșelare, Hristos nu se află în el, s-a lepădat de Dumnezeu Savaot, de virtuți și de drumul care duce la Viață, la mântuire. Hristos a înviat !

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Lumina de la Ierusalim - înşelăciune?

Mesaj necititde maria_andreea » 15 Iul 2008, 16:55

Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

diaconul_Catalin

Re: Lumina de la Ierusalim - înşelăciune?

Mesaj necititde diaconul_Catalin » 15 Iul 2008, 21:48

Banc (banc=gluma ieftina, conform Marele dicţionar de neologisme, Florin Marcu, Editura Saeculum, 2000) - care prin insasi definitia de gluma ieftine nu se potriveste cu teologia - dar care nu are nici cea mai mica legatura cu subiectul acestui topic: Sfanta lumina a invierii de la Ierusalim!

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Lumina de la Ierusalim - înşelăciune?

Mesaj necititde maria_andreea » 15 Iul 2008, 22:06

(...) banc=gluma ieftina, (...) - care prin insasi definitia de gluma ieftine nu se potriveste cu teologia - dar care nu are nici cea mai mica legatura cu subiectul acestui topic: Sfanta lumina a invierii de la Ierusalim.
:cry: :( Credeam ca pot destinde un pic atmosfera.

Imi cer iertare ca v-am deranjat cu "glume ieftine" :( .
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

Dionysie
Mesaje:695
Membru din:20 Dec 2010, 20:57
Confesiune:ortodox
Preocupări:înţelegerea
Localitate:fost: "aletheia"

Re: Lumina de la Ierusalim - înşelăciune?

Mesaj necititde Dionysie » 03 Dec 2011, 21:44

Referitor la lumina de la Ierusalim este totuşi de întrebat dacă prin astfel de minuni a vrut şi vrea Hristos să convingă de Adevăr. Pentru că miracolul în sine, şi mai ales acela care nu implică în mod direct viaţa spirituală a omului, este o putere care exercită totuşi o presiune asupra omului cam de dinafară. Ori tocmai aici este problema şi anume că Hristos S-a făcut om pentru că să mântuiască şi să vindece umanitatea din lăuntrul ei aşa încât lumina cea adevărată să strălucească în lăuntrul omului şi nu în afara lui; iar această lumină lăuntrică spirituală hristică este aceea care are puterea cu adevărat de a îi da omului convingerea nestrămutată a adevărului pe care Hristos l-a adus şi l-a revelat. Minunea exterioară, miracolul exterior, lumina exterioară poate fi privită ca un miracol care cu adevărat să exercite o putere de constrângere exterioară asupra omului şi să îi limiteze cu adevărat libertatea; ori Hristos a venit să aducă lumina lăuntrică, aceea care să nu exercite o convertire din constrângere, din supuşenie, din sentimentul robiei, şi care ar păstra pe om încă nepărtaş adevăratei libertăţi, ci aceea care să exercite în el o convertire din liberatate, din iubire, din alegere liberă, din sentimentul de fiu al lui Dumnezeu şi frate al lui Iisus Mântuitorul, iar nu din sentimentul de rob, de sclav. De aceea cred că dacă minunea luminii de la Ierusalim e adevărată, ea trebuie privită drept un simbol doar al luminii spirituale pe care Hristos a venit să o aprindă în noi şi să o ţină aprinsă şi vie. Şi aceste lucruri, această simbolistică ar fi bine ca aceia responsabili să o prezinte creştinilor, pentru că adevăratul miracol şi singurul care convinge cu adevărat este miracolul care poate avea loc în interior, în lăuntrul spiritului, acela care eliberează şi nu constrânge din afară ci convinge din lăuntru, din inima omului; adevăratul miracol pentru care Hristos a venit este deci acela al posibilităţii şi îndeplinirii teofaniei interioare, al manifestării luminii Sale necreate dumnezeieşti în lăuntrul minţii unite cu inima. Acesta este izvorul adevăratei convertiri şi acesta este semnul înaltei preţuiri pe care Însuşi Dumnezeu şi Iisus Hristos au arătat-o faţă de oameni, nedorindu-l pe acesta ca pe un rob, ca pe un sclav, care să se supună de frică, ci dorindu-l ca fiu, ca neam împărătesc, preoţie sfântă şi umblând din iubire şi din convingere în Legea Lui.

nemessis
Mesaje:348
Membru din:09 Dec 2010, 21:20
Confesiune:ateu
Preocupări:arta, stiinta, omul

Re: Lumina de la Ierusalim - înşelăciune?

Mesaj necititde nemessis » 07 Dec 2011, 09:48

Era de asteptat ca sa intru si eu in discutie.
1. de ce se ascunde patriarhul? de ce nu apare lumina in vazul tuturor? E ca si trucurile alea de copii in care faci ceva cu mainile la spate
2. de ce nu-si pune problema nimeni ca "inspectia" e facuta de un grup de oameni stabilit anterior? "Jucati rolul celor care inspecteaza mormantul, jobul vostru este sa nu gasiti nimic"
3. puneti mana la baza flacarii sau prin mijlocul flacarii de aceeasi dimensiuni, si miscati-o. Faceti asta cu orice flacara rosie. Pe urma spuneti-mi daca e vre-o diferenta. Va fi una mica si are legatura cu placebo.
4. Problema cu oamenii care sunt acolo: ei vor neaparat sa creada in minune. Cand vrei sa crezi, poti sa nu observi lucruri evidente. Probabil James Randi sau Penn Gilette ar sti mai bine ce se poate face, decat oricare dintre noi.
5. Faptul ca unii refuza sa se indoiasca e un indiciu clar ca nu le pasa daca e adevarat sau nu, ei vor sa fie adevarata. Din pacate realitatea nu e ceea ce vrea unul sau altul
6. Imaginile si filmuletele sunt de foarte foarte proasta calitate, e imposibil de a stabili ce e cu luminile.
7. e foamete in etiopia, sudan, somalia, etc, iar singura grija al lui Dumnezeu e sa se arate ortodocsilor.

Si inca ceva: lumanarile respective nu "ard", ina acelasi timp flacara poate fi data de la o lumanare la alta? Sa zicem ca e posibil, daca e miracol.
E un miracol la comanda...

Avatar utilizator
dimitrie
Mesaje:984
Membru din:03 Dec 2010, 01:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:preoţie, familie
Localitate:Craiova

Re: Lumina de la Ierusalim - înşelăciune?

Mesaj necititde dimitrie » 07 Dec 2011, 12:08

Ce religie au poliţiştii aceia care fac inspecţia, nemessis?
D-ta îi consideri pe evreii şi musulmanii de acolo idioţi; nu te duci să le "deschizi" ochii? Ori ţi se pare că Israelul nu are suficientă tehnologie să supravegheze tot ce mişcă pe acolo?
Dragostea unește și străbate lumile... Răsari odată, viață veșnică!

nemessis
Mesaje:348
Membru din:09 Dec 2010, 21:20
Confesiune:ateu
Preocupări:arta, stiinta, omul

Re: Lumina de la Ierusalim - înşelăciune?

Mesaj necititde nemessis » 07 Dec 2011, 12:32

am mai vazut articole pe tema asta, nicaieri nu spune ca ar fi politisti, si chiar de ar fi, cu bani cumperi orice, chiar si niste oameni care sa se prefaca ca sunt musulmani/evrei, orice. As vrea totusi sa pun in context: NU e vorba doar de banii pe care ii primesc indivizii care joaca rolul inspectorilor. Cati bani se sparg acolo anual pe hoteluri, pe suveniruri, pe cruciulite, pe tot felul de chestii? sute de mii de oameni, daca nu mai multi merg special pentru asta. O intreaga zona ia bani seriosi pe treaba asta. Ia minunea si o sa piarda multi bani.
Eu nu am zis ca sunt idioti, ba chiar si-au facut niste socoteli.

Insusi partea cu cautatul prin mormant e mult prea trasa de par: clar e un ritual, si ca atare se intampla exact ce prescrie ritualul. Si totusi, patriarhul nu face la vedere, fara camere de filmat, fara nimic.
Si chiar in topicul asta e undeva cineva care zice sa nu mai scrie intrebari, poate sminteste pe cineva. Inca cineva zicea ca aproape s-a smintit de niste argumente. De ce e frica asta? Daca ar fi adevarat categoric, atunci am putea sa discutam despre asta. Voi chiar vreti sa credeti, si NU VRETI sa se puna la indoiala. Asta e un mister pentru mine: de ce nu va intereseaza daca e adevarat sau fals?

nemessis
Mesaje:348
Membru din:09 Dec 2010, 21:20
Confesiune:ateu
Preocupări:arta, stiinta, omul

Re: Lumina de la Ierusalim - înşelăciune?

Mesaj necititde nemessis » 07 Dec 2011, 13:21

Incredibil, ce tampit pot sa fiu. Raspunsul era deosebit de simplu, si era chiar in fata mea tot timpul, daca aceasta descriere e corecta. Deocamdata pare, fiindca am vazut si in alte locuri.
Ceilalţi clerici pleacă şi Patriarhul singur se apropie de intrarea în Sf. Mormânt, unde este însoţit de către episcopul armean şi de către diferite oficialităţi civile. Patriarhul îşi scoate veşmintele şi mitra şi se supune percheziţionării din partea oficialităţilor civile, incluzând pe „primarul oraşului Ierusalim şi şeful poliţiei”, în scopul de a se determina faptul că nu are chibrituri ori alte dispozitive cu care să poată aprinde o lumânare. După această percheziţie, uşa Sf. Mormânt este deschisă, iar Patriarhul, purtând o tunică albă simplă, intră înăuntru însoţit de episcopul armean. Uşa este apoi închisă.
Cititi inca odata, fiindca aici ii "minunea". E fantastic de simplu si e folosit foarte des de magicienii de scena.
Poate sa caute cat vor in mormant, nu o sa gaseasca nimic.
Poate sa-l perchezitioneze cu raze pe patriarh, nu o sa gaseasca nimic.
Intre timp toata lumea il ignora pe armean.
NICAIERI nu am vazut nimic scris despre el. Nu se spune daca il perchezitioneaza sau nu. Probabil ca nu, toata lumea se concentreaza pe patriarh. Ba chiar inspectia mormantului e menit ca sa tina atentia departe de armean.

danadoina
Mesaje:471
Membru din:01 Apr 2008, 22:26
Confesiune:ortodox

Re: Lumina de la Ierusalim - înşelăciune?

Mesaj necititde danadoina » 07 Dec 2011, 14:18

Incredibil, ce tampit pot sa fiu. Raspunsul era deosebit de simplu, si era chiar in fata mea tot timpul, daca aceasta descriere e corecta. Deocamdata pare, fiindca am vazut si in alte locuri.
Ceilalţi clerici pleacă şi Patriarhul singur se apropie de intrarea în Sf. Mormânt, unde este însoţit de către episcopul armean şi de către diferite oficialităţi civile. Patriarhul îşi scoate veşmintele şi mitra şi se supune percheziţionării din partea oficialităţilor civile, incluzând pe „primarul oraşului Ierusalim şi şeful poliţiei”, în scopul de a se determina faptul că nu are chibrituri ori alte dispozitive cu care să poată aprinde o lumânare. După această percheziţie, uşa Sf. Mormânt este deschisă, iar Patriarhul, purtând o tunică albă simplă, intră înăuntru însoţit de episcopul armean. Uşa este apoi închisă.
Cititi inca odata, fiindca aici ii "minunea". E fantastic de simplu si e folosit foarte des de magicienii de scena.
Poate sa caute cat vor in mormant, nu o sa gaseasca nimic.
Poate sa-l perchezitioneze cu raze pe patriarh, nu o sa gaseasca nimic.
Intre timp toata lumea il ignora pe armean.
NICAIERI nu am vazut nimic scris despre el. Nu se spune daca il perchezitioneaza sau nu. Probabil ca nu, toata lumea se concentreaza pe patriarh. Ba chiar inspectia mormantului e menit ca sa tina atentia departe de armean.
:shock: mai sa fie... cum de nu a picat nimanui fisa de atatea sute de ani :x2
nemessis, "geniul Carpatilor" ...fuguta de le vinde pontul celor de acolo...chiar incuiati rau, bietii oameni... :lol:

Constantinos

Re: Lumina de la Ierusalim - înşelăciune?

Mesaj necititde Constantinos » 07 Dec 2011, 14:43

Armeanul are tot interesul sa nu vina lumina : http://www.sfaturiortodoxe.ro/sfanta_lumina.htm
Sunt si credinciosi adevarati care asteapta in apropierea Mormantului si li se aprind lumanarile.

danadoina
Mesaje:471
Membru din:01 Apr 2008, 22:26
Confesiune:ortodox

Re: Lumina de la Ierusalim - înşelăciune?

Mesaj necititde danadoina » 07 Dec 2011, 17:44

Armeanul are tot interesul sa nu vina lumina ......
Nemessis, imi permiti sa preiau eu pasa ? Constantinos, da' daca l-or cumparat ortodocsii pa armean ? :x6 ...

PS: cam asa ar merge argumentatia daca "etalonam" discutia la nivelul descoperirii-"bomba"al lui nemessis ... :roll:

nemessis
Mesaje:348
Membru din:09 Dec 2010, 21:20
Confesiune:ateu
Preocupări:arta, stiinta, omul

Re: Lumina de la Ierusalim - înşelăciune?

Mesaj necititde nemessis » 07 Dec 2011, 18:54

:shock: mai sa fie... cum de nu a picat nimanui fisa de atatea sute de ani :x2
Pai, nu e de mirare. Asta e rolul unui miracol: sa determine lumea sa nu mai gandeasca. Doar cand nu accepti ceea ce ti se spune te indoiesti si cauti raspunsuri mai bune. sa zici ca e un miracol nu e un raspuns, e o piedica ca sa afli adevarul.
Nu e mare lucru, Mai degraba m-a socat simplitatea POSIBILEI solutii.
nemessis, "geniul Carpatilor" ...fuguta de le vinde pontul celor de acolo...chiar incuiati rau, bietii oameni... :lol:
Tocmai am zis de ce nu sunt oamenii aia incuiati, chiar din contra, nu inteleg de ce se insista pe tema asta.
Dar am inteles ca sunt un geniu. Maica-mea zice ca nu e adevarat si ca cineva isi bate joc de mine pe internet. Psihologii spun ca ironia si glumele sunt mecanism de aparare. Puteti sa ma ironizati. fac si Eu (E mare, ca asa se cade la genii) des asta, din acelasi motiv ca si dumneavoastra.

Si da. Daca e episcop armean si ia parte la ritual, inseamna ca e ortodox, nu e din biserica apostolica armeana. Poate ma corectati, daca gresesc. Deci da. Armeanu e pe mana cu patriarhul. Cei din zona contribuie cu bucurie.

Constantinos

Re: Lumina de la Ierusalim - înşelăciune?

Mesaj necititde Constantinos » 07 Dec 2011, 20:55

Nu cred ca este ortodox, a existat si o bataie recent intre greci si armeni la Ierusalim. In trecut armenii au inlocuit fitilele de bumbac din candelele de la Mormant cu fier , cuie si tot s-au aprins de Inviere . Tot ei sunt mai bogati ca ortodocsii ; dar cat ai fi de bogat mai bine e sa ciupesti putin de la saraci decat sa demonstrezi ca a ta este credinta adevarata si sa fii putred de bogat. Probabil pentru nemesis lumina care a iesit din stalpul bisericii despicat este dovada ca turnurile gemene au fost cumva daramate de ortodocsii romani. Urmatoarea cum o fi pentru atei , realizata cu nailon? A nu se uita persoana care se sperie usor la manifestari demonice:
http://www.youtube.com/watch?feature=en ... K7SyWEGf5M

Avatar utilizator
dimitrie
Mesaje:984
Membru din:03 Dec 2010, 01:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:preoţie, familie
Localitate:Craiova

Re: Lumina de la Ierusalim - înşelăciune?

Mesaj necititde dimitrie » 08 Dec 2011, 00:23

nemessis, du-te la Ierusalim de Paşti şi dă-i în gât pe toţi. :x2 Ia şi-o lumânare cu fitil de vată minerală; nu te lăsa păcălit, mai ales că eşti un geniu!
Poate scăpăm şi noi de un ateu ... , şi te-oi întoarce un Nicolae.
Şi nouă ne place adevărul. :x22

Psalmul 100
1.
Mila şi judecata Ta voi cânta ţie, Doamne.
2. Cânta-voi şi voi merge, cu pricepere, în cale fără prihană. Când vei veni la mine?
3. Umblat-am întru nerăutatea inimii mele, în casa mea.
4. N-am pus înaintea ochilor mei lucru nelegiuit; pe călcătorii de lege i-am urât.
5. Nu s-a lipit de mine inima îndărătnică; pe cel rău, care se depărta de mine, nu l-am cunoscut.
6. Pe cel ce clevetea în ascuns pe vecinul său, pe acela l-am izgonit.
7. Cu cel mândru cu ochiul şi nesăţios cu inima, cu acela n-am mâncat.
8. Ochii mei sunt peste credincioşii pământului, ca să şadă ei împreună cu mine. Cel ce umbla pe cale fără prihană, acela îmi slujea.
9. Nu va locui în casa mea cel mândru; cel ce grăieşte nedreptăţi nu va sta înaintea ochilor mei.
10. În dimineţi voi judeca pe toţi păcătoşii pământului, ca să nimicesc din cetatea Domnului pe toţi cei ce lucrează fărădelegea.


P.S. Cred că nu te superi că nu ţi-a scris un geniu, ci unul "cu buze necurate înfăşat şi în păcate îngropat".
Dragostea unește și străbate lumile... Răsari odată, viață veșnică!

danadoina
Mesaje:471
Membru din:01 Apr 2008, 22:26
Confesiune:ortodox

Re: Lumina de la Ierusalim - înşelăciune?

Mesaj necititde danadoina » 08 Dec 2011, 13:15

:shock: mai sa fie... cum de nu a picat nimanui fisa de atatea sute de ani :x2
Pai, nu e de mirare. Asta e rolul unui miracol: sa determine lumea sa nu mai gandeasca. Doar cand nu accepti ceea ce ti se spune te indoiesti si cauti raspunsuri mai bune. sa zici ca e un miracol nu e un raspuns, e o piedica ca sa afli adevarul.
.....
draga nemessis, mi s-a parut ca este hilar nivelul la care ajunge discutia, de aia nu ma-m putut abtine...si

mi-au venit in minte vorbele lui PETRE TUTEA: “Eu cand discut cu un ateu e ca si cum as discuta cu usa”

Dionysie
Mesaje:695
Membru din:20 Dec 2010, 20:57
Confesiune:ortodox
Preocupări:înţelegerea
Localitate:fost: "aletheia"

Re: Lumina de la Ierusalim - înşelăciune?

Mesaj necititde Dionysie » 08 Dec 2011, 18:29

Deşi am încercat să abat discuţia pe un făgaş mai apropiat de credinţa creştină ortodoxă, aia autentică şi adevărată, se pare că ortodoxiştii nu se lasă şi ţin cu dinţii la minunea lor. Încă o dată şi repet, şi dacă acea minune ar fi una adevărată, ea nu este şi nu poate fi decât o minune simbol al adevăratei minuni: aprinderea luminii lui Hristos în lăuntrul spiritelor noastre prin Sfântul Duh. Însă e cam greu, nu-i aşa băieţaşi, să vă concentraţi asupra unor probleme adevărate şi să nu vă abateţi la false probleme?

Constantinos

Re: Lumina de la Ierusalim - înşelăciune?

Mesaj necititde Constantinos » 08 Dec 2011, 20:24

Sunt destui care au nevoie de minunea exterioara pana ajung la cea interioara. Astfel Sfantul Nicodim de la Tismana si Simeon Evlaviosul au stat fara sa arda in foc , sfintind ceva din el - in apa sfintita moleculele sau atomii se misca ordonat , altfel decat in cea nesfintita - spre folosul aproapelui.

Dionysie
Mesaje:695
Membru din:20 Dec 2010, 20:57
Confesiune:ortodox
Preocupări:înţelegerea
Localitate:fost: "aletheia"

Re: Lumina de la Ierusalim - înşelăciune?

Mesaj necititde Dionysie » 11 Dec 2011, 09:45

Da, da, sunt destui care vor să vadă miracole exterioare pentru că de fapt le lipseşte credinţa. Dar mai grav este faptul că se întreţine această stare de lucruri, în afara credinţei adevărate deci. Mai era un nu ştiu care "flutur" care am auzit că aducea lumina miracol de la Ierusalim cu un avion special, de culoare portocalie din câte îmi aduc aminte, ca să aibă şi rumânii noştri păcăliţi o "bucată" din lumina miracol. De fapt nu aceea este adevărata lumină de la Ierusalim; adevărata lumină sfântă este aceea a jertfei lui Hristos şi a învierii Sale din morţi, aceasta este adevărata lumină de la Ierusalim, iar ea este o lumină interioară. Cine nu are această lumină interioară caută atunci una exterioară pentru a arăta celor ce văd falsitatea aşa zisei lor credinţe. Mai sunt şi unii care chiar instrumentează aceast lucrare a falsităţii şi mai trag şi foloase, şi chiar considerabile, de pe urma ei.

Pr Haralambie
Mesaje:895
Membru din:14 Ian 2010, 19:54
Confesiune:ortodox
Preocupări:Sensul vieţii
Localitate:BOR
Contact:

Re: Lumina de la Ierusalim - înşelăciune?

Mesaj necititde Pr Haralambie » 11 Dec 2011, 16:03

Mai sunt şi unii care chiar instrumentează aceast lucrare a falsităţii şi mai trag şi foloase, şi chiar considerabile, de pe urma ei.
Cred că nu te referi că venirea luminii la Ierusalim este o falsitate, nu?
Cu mult respect.


Înapoi la “ASPECTE ŞI PROBLEME CONCRETE DIN VIAŢA BISERICILOR ORTODOXE”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 6 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX
cron