Lumina de la Ierusalim - înşelăciune?

Informaţii, comentarii şi propuneri...
Este şi o subcategorie specială despre BOR.
Dionysie
Mesaje:695
Membru din:20 Dec 2010, 20:57
Confesiune:ortodox
Preocupări:înţelegerea
Localitate:fost: "aletheia"
Re: Lumina de la Ierusalim - înşelăciune?

Mesaj necititde Dionysie » 11 Dec 2011, 16:25

Era vorba despre falsitatea credinţei falşilor credincioşi. De fapt, pe lângă unele aspecte pozitive, este evident că anumiţi inşi profită pur şi simplu de obedienţa şi ignoranţa rumânilor agitându-le prin faţa ochilor lumina de la Ierusalim. Însă dincolo de aceste manifestări ce se vede? Şi am scris clar într-un mesaj mai sus, chiar dacă acel miracol ar fi adevărat, el este doar un miracol simbol care să trimită, simbolic, la adevărata lumină spirituală care străluceşte în interiorul spiritului, în altarul spiritului, pentru că acesta este focul pe care a venit şi a dorit Hristos să îl aprindă. Doar nu crede cineva că toată lucrarea de mântuire a lui Hristos a avut ca scop aprinderea focului într-o lumânare? Hristos a venit deci să aducă aprinderea focului spiritual, revărsarea Duhului Sfânt, iar nu o lumină care să îi înfricoşeze pe oameni şi să îi supună prin puterea pe care o poate avea miracolul (exterior). Miracolul exterior constrânge, miracolul interior convinge !!

dumitru85
Mesaje:71
Membru din:21 Mai 2011, 22:49
Confesiune:alta religie
Preocupări:IT,religie,sport
Localitate:Bastionul Ortodocsilor,Republica Moldova,Chisinau

Re: Lumina de la Ierusalim - înşelăciune?

Mesaj necititde dumitru85 » 11 Dec 2011, 20:03

Spuneti-mi va rog da se permite cuiva sa intre in locul unde se aprinde flacara?Mi s-a spus ca in pereti sunt niste gauri si ca acolo sunt instalate niste oglinzi sau ceva de genul acesta si focuseaza lumina in directia dorita ,apoi toata lumina se stringe intr-un loc si aprinde flacara.
ortodox Evanghelic

danadoina
Mesaje:471
Membru din:01 Apr 2008, 22:26
Confesiune:ortodox

Re: Lumina de la Ierusalim - înşelăciune?

Mesaj necititde danadoina » 12 Dec 2011, 01:37

Spuneti-mi va rog da se permite cuiva sa intre in locul unde se aprinde flacara?Mi s-a spus ca in pereti sunt niste gauri si ca acolo sunt instalate niste oglinzi sau ceva de genul acesta si focuseaza lumina in directia dorita ,apoi toata lumina se stringe intr-un loc si aprinde flacara.
:x44
na, na, na si cum ramane cu armeanul lui nemessis ????

dumitru85
Mesaje:71
Membru din:21 Mai 2011, 22:49
Confesiune:alta religie
Preocupări:IT,religie,sport
Localitate:Bastionul Ortodocsilor,Republica Moldova,Chisinau

Re: Lumina de la Ierusalim - înşelăciune?

Mesaj necititde dumitru85 » 20 Dec 2011, 20:20

care armean?
ortodox Evanghelic

Marcus89

Re: Lumina de la Ierusalim - înşelăciune?

Mesaj necititde Marcus89 » 28 Dec 2011, 19:09

:x44
na, na, na si cum ramane cu armeanul lui nemessis ????
Nu e obligatoriu să fie așa cum zice nemessis... există și soluții mai simple.
"În 2005, într-o demonstratie, în direct, la o televiziune greacă, Michael Kalopoulos, autor şi istoric al religiei, a cufundat trei lumânări în fosfor alb.Lumânările s-au aprins spontan după aproximativ 20 de minute, datorită proprietăţilor de auto aprindere ale fosforului alb, atunci când intră în contact cu aerul. Potrivit site-ului Kalopoulos: Dacă fosfor se dizolvă într-un solvent organic adecvat, auto aprindere este amânată până solventul s-a evaporat. Experimente repetate au arătat că de aprindere poate fi amanata pentru o jumătate de oră sau mai mult, în funcţie de densitatea soluţiei şi solvent folosiţi."
sursa: Wikipedia

danadoina
Mesaje:471
Membru din:01 Apr 2008, 22:26
Confesiune:ortodox

Re: Lumina de la Ierusalim - înşelăciune?

Mesaj necititde danadoina » 28 Dec 2011, 22:28

:x44
na, na, na si cum ramane cu armeanul lui nemessis ????
Nu e obligatoriu să fie așa cum zice nemessis... există și soluții mai simple.
"În 2005, într-o demonstratie, în direct, la o televiziune greacă, Michael Kalopoulos, autor şi istoric al religiei, a cufundat trei lumânări în fosfor alb.Lumânările s-au aprins spontan după aproximativ 20 de minute, datorită proprietăţilor de auto aprindere ale fosforului alb, atunci când intră în contact cu aerul. Potrivit site-ului Kalopoulos: Dacă fosfor se dizolvă într-un solvent organic adecvat, auto aprindere este amânată până solventul s-a evaporat. Experimente repetate au arătat că de aprindere poate fi amanata pentru o jumătate de oră sau mai mult, în funcţie de densitatea soluţiei şi solvent folosiţi."
sursa: Wikipedia
argumente pentru atei:
1. se aprind lumanari si spontan la cei care sunt in biserica
2. flacara lumanarilor nu produce arsuri o perioada de timp, exista inregistrari in care se vede asta !
3. fasiile de lumina care apar prin vazduh

ca de frica de Dumnezeu a celor care ar inscena o asa pacaleala(toti Patriarhii de pana acum ai Ierusalimului !) cred ca nu te lasi impresionat, nu ?

Marcus89

Re: Lumina de la Ierusalim - înşelăciune?

Mesaj necititde Marcus89 » 29 Dec 2011, 11:28

argumente pentru atei:
1. se aprind lumanari si spontan la cei care sunt in biserica
Dimpotrivă, chiar acest lucru nu se observă în vreo filmare un astfel de "fenomen". Dar, ca să "complic" puțin situația, admit că ai dreptate și te întreb: De ce s-ar exclude posibilitatea ca ceilalți pelerini să nu aibă și ei lumânări tratate chimic pentru a produce auto combustie, persoane care ori au fost plătite de către biserică să țină secretul sau au primit acolo acele lumânări pentru "a nu avea asupra lor alte surse de foc"?
2. flacara lumanarilor nu produce arsuri o perioada de timp, exista inregistrari in care se vede asta !
"Asemeni tuturor minunile pretinse, mulți se îndoiesc de validitatea focul sfânt, observând, de exemplu, faptul că pelerinii cu mâini reci rezistă, în general, acestui focul pentru aceleași perioade foarte scurte de timp, care se poate realiza cu orice foc obișnuit."
sursa: tot wiki
3. fasiile de lumina care apar prin vazduh
Te rog frumos... am văzut efectele acelor filmări, și nu sunt deloc impresionante, create probabil de amatori. Dar dacă vrei, îi pot ajuta: le recomand Daz Studio 4 + Reality 2.0 plug-in pentru a aduga efecte mult mai realistice de lumini umbre, etc, și poate vor folosi și niște efecte video de auto-combustie a unor flcări care cu adevărat nu ard pe cei ce pun mâna în ele.
ca de frica de Dumnezeu a celor care ar inscena o asa pacaleala(toti Patriarhii de pana acum ai Ierusalimului !) cred ca nu te lasi impresionat, nu ?
Eu zic că mai mare este frica de a descoperi păcăleala :x8

nemessis
Mesaje:348
Membru din:09 Dec 2010, 21:20
Confesiune:ateu
Preocupări:arta, stiinta, omul

Re: Lumina de la Ierusalim - înşelăciune?

Mesaj necititde nemessis » 03 Ian 2012, 10:57

1. se aprind lumanari si spontan la cei care sunt in biserica
Am vazut ca se vorbeste despre fosfor alb, etc. E o solutie, dar si mai simplu e utilizarea unei brichete. In imbulzeala aia, in care oricum toata lumea se uita spre altar, sau are grija ca sa nu se piarda de cei din grupul lui, unii ar putea sa aprinda o lumanare si sa sustina ca s-a aprins singura. Chiar daca cineva a vazut, la 2 pasi lumea o sa sara spre lumanare. Nu ai ce sa discuti cu oameni care chiar vor sa creada ca au fost martori la o minune.
2. flacara lumanarilor nu produce arsuri o perioada de timp, exista inregistrari in care se vede asta !
...si exista inregistrarile unui rus, care face asta cu flacara normala. am incercat eu cu flacara normala. Tin sa intreb: daca flacara nu arde, de ce isi misca lumea mainile prin ea? Nu am azut nici o filmare, in care cineva sa tina mana 20 de secunde nemiscata in flacara.
Daca tot nu arde, cum se aprind celelalte lumanari? daca ar sti cineva cum se intampla combustia, ar intelege de ce e imposibil asa ceva
3. fasiile de lumina care apar prin vazduh
care fasii? inregistrarile vazute sunt de foarte proasta calitate, e imposibil de distins ceva concret.
ca de frica de Dumnezeu a celor care ar inscena o asa pacaleala(toti Patriarhii de pana acum ai Ierusalimului !) cred ca nu te lasi impresionat, nu ?
Nu. Pot sa aduc cateva exemple de reprezentanti ai bisericii care se pare ca nu au frica de dumnezeu. Inclusiv patriarhul roman si alti episcopi.
Cum se face ca nu am vazut nici un comunicat oficial al patriarhiei ierusalimului, referitoare la lumina lor? Sunt suspect de tacuti.

nemessis
Mesaje:348
Membru din:09 Dec 2010, 21:20
Confesiune:ateu
Preocupări:arta, stiinta, omul

Re: Lumina de la Ierusalim - înşelăciune?

Mesaj necititde nemessis » 03 Ian 2012, 11:04

sapam mai adanc in ideea de "frica de dumnezeu" al patriarhilor, cautam ceva comunicate din partea lor, iata site-ul lor oficial, prima pagina, vorbeste despre circurile dintre patriarhi...
http://www.gopoj.org/
Scade foarte mult din credibilitate, un circ de genul acesta.

Avatar utilizator
descoperire
Mesaje:164
Membru din:27 Dec 2011, 22:55
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:teologie,internet,sport,sanatate

Re: Lumina de la Ierusalim - înşelăciune?

Mesaj necititde descoperire » 03 Ian 2012, 17:20

Spuneti-mi va rog ce parere au catolicii la acest subiect?
Adă Doamne ziua aceea mai devreme!

Marcus89

Re: Lumina de la Ierusalim - înşelăciune?

Mesaj necititde Marcus89 » 03 Ian 2012, 17:31

Am vazut ca se vorbeste despre fosfor alb, etc. E o solutie, dar si mai simplu e utilizarea unei brichete.
Pentru a crea o iluzie poți folosi această metode și nu e mult mai complicată decât o brichetă...
din păcate cred că filmul e în lb. greacă și eu nu înțeleg mare lucru dar se pot observa multe din acesta
http://www.youtube.com/watch?feature=pl ... f87b05oM#!
Spuneti-mi va rog ce parere au catolicii la acest subiect?
din câte știu eu nu sunt de acord cu autenticitatea acestuia.

Avatar utilizator
descoperire
Mesaje:164
Membru din:27 Dec 2011, 22:55
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:teologie,internet,sport,sanatate

Re: Lumina de la Ierusalim - înşelăciune?

Mesaj necititde descoperire » 03 Ian 2012, 18:57

Am vazut ca se vorbeste despre fosfor alb, etc. E o solutie, dar si mai simplu e utilizarea unei brichete.
Pentru a crea o iluzie poți folosi această metode și nu e mult mai complicată decât o brichetă...
din păcate cred că filmul e în lb. greacă și eu nu înțeleg mare lucru dar se pot observa multe din acesta
http://www.youtube.com/watch?feature=pl ... f87b05oM#!
Spuneti-mi va rog ce parere au catolicii la acest subiect?
din câte știu eu nu sunt de acord cu autenticitatea acestuia.
Mdaa interesant!!Totusi se da voie cuiva sa intre in odaia unde se aprinde?
Adă Doamne ziua aceea mai devreme!

daniel tuduran
Mesaje:483
Membru din:12 Iul 2009, 19:28
Confesiune:ortodox
Localitate:or Brad,Hunedoara
Contact:

Re: Lumina de la Ierusalim - înşelăciune?

Mesaj necititde daniel tuduran » 04 Ian 2012, 10:35

nemessis,marcus,david si alti "baieti" destepti,trebuie sa intelegeti ca exista o gramada de posibilitati tehnice de a face sa apara lumina la Ierusalim dar totodata trebuie priceput ca lumea nu-i proasta.Ulciorul nu merge de multe ori la fantana.
Nu sunteti voi primii care contestati aparitia luminii si nici ultimii. Interesant e ca sunt destui din randul contestatarilor care si-au schimbat radical pozitia in urma experientei proprii.Voi nu aveti acesta experienta de la locul faptei,ramanet doar intrun cadru ipotetic.
Poate este interesant sa vedeti si opinia si argumentele unor "oameni, la fel de destepti ca voi ,care in urma experientelor personale cu Lumina Sfanta si-au schimbat radical viata.Poftiti link(materialul are subtirare in mai multe limbi,inclusiv romana)
http://www.oodegr.com/english/ekklisia/holylight.htm
„Marea vieţii văzând-o înălţându-se de viforul ispitelor, la limanul tău cel lin alergând, strig către Tine Doamne: scoate din stricăciune viaţa mea, mult Milostive!” (din slujba înmormântării)

Avatar utilizator
descoperire
Mesaje:164
Membru din:27 Dec 2011, 22:55
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:teologie,internet,sport,sanatate

Re: Lumina de la Ierusalim - înşelăciune?

Mesaj necititde descoperire » 04 Ian 2012, 10:59

Cred ca nu este problema luminii aici Daniele.Problema consta in faptul ca un ortodox niciodata nu pune la indoiala ceea ce este la el "in gradina".Adica orice eveniment sau minune este apriori adevarata.Este o problema de atitudine.Iti dau un exemplu:daca acum ar zice vreun preot ca a vazut-o pe maica Domnului vorbind cu un grup de calugari sunt absolut convins ca si tu vei afirma cu o convingere(tipic ortodocsilor) ca asta este o minune si intr-adevar a fost pentru ca unul de-ai vostri a spus asa si mai marii vostri au confirmat aceasta.
Daca nu am dreptate ma ierti.....
Adă Doamne ziua aceea mai devreme!

nemessis
Mesaje:348
Membru din:09 Dec 2010, 21:20
Confesiune:ateu
Preocupări:arta, stiinta, omul

Re: Lumina de la Ierusalim - înşelăciune?

Mesaj necititde nemessis » 04 Ian 2012, 14:47

sunt de acord cu descoperire.
Oamenii de acolo fac jumate din treaba, fiindca ei deja cred ca e o minune, si nu-si pun problema ca ar fi un fals.
Nu e vorba daca lumea e proasta sau nu, e vorba de credulitate.
chiar james randi, iluzionist spune in repetate randuri, ca oamenii din domeniul academic sunt cel mai usor de pacalit, fiindca sunt naivi si au incredere in oameni, le lipseste pragmatismul.

Experienta proprie e fara valoare, si am mai vorbit despre asta de nenumarate ori. Mergi te rog la un spectacol de iluzionism, si spune-mi ce ai vazut.
O sa vezi numai ce se vrea sa vezi. Totusi, nu ai pretentia ca ai vazut ceva magic in adevaratul sens al cuvantului, vei vedea iluzii. La fel e si in cazul luminii voastre: vezi ceea ce ti se permite.
Deci inca odata: cum ar putea sa aiba vreo importanta experienta personala?

Macar puteti sa intelegeti ca toate argumentele aduse in favoare autenticitatii miracolului sunt in cel mai bun caz discutabile?
ba chiar din contra, pana acum atitudinea standard a ortodocsilor este "E un miracol, da, asa ca nu mai puneti asa multe intrebari. e miracol. e miracol. e miracol..."

daniel tuduran
Mesaje:483
Membru din:12 Iul 2009, 19:28
Confesiune:ortodox
Localitate:or Brad,Hunedoara
Contact:

Re: Lumina de la Ierusalim - înşelăciune?

Mesaj necititde daniel tuduran » 04 Ian 2012, 15:15

Cred ca nu este problema luminii aici Daniele.Problema consta in faptul ca un ortodox niciodata nu pune la indoiala ceea ce este la el "in gradina".Adica orice eveniment sau minune este apriori adevarata.[b
..
Asta inseamna bigotism iar ortodoxia este antonimul bigotismului.Invatatura ortodoxa spune crede si incredinteaza-te (experimenteaza) ca cea ce crezi e adevarat.
Este o problema de atitudine[/b].Iti dau un exemplu:daca acum ar zice vreun preot ca a vazut-o pe maica Domnului vorbind cu un grup de calugari sunt absolut convins ca si tu vei afirma cu o convingere(tipic ortodocsilor) ca asta este o minune si intr-adevar a fost pentru ca unul de-ai vostri a spus asa si mai marii vostri au confirmat aceasta.
Ha,ha ,ha ce te mai pricepi la ortodoxie?Tu crezi ca la noi ii ca la voi?

Cela ce tuturor vedeniilor si tuturor viselor nu crede, filosof duhovnicesc este.(Sfantul Ioan Scararul )

Ia,si citeste pe "ciobanul" Cleopta si iti faci macar o parere care-i treaba cu vedenile
http://acvilaortodoxa.wordpress.com/201 ... nii-false/
Daca nu am dreptate ma ierti...
Sigur ca nu ai dreptate si te iert :)
Ultima oară modificat 04 Ian 2012, 15:18 de către daniel tuduran, modificat 1 dată în total.
„Marea vieţii văzând-o înălţându-se de viforul ispitelor, la limanul tău cel lin alergând, strig către Tine Doamne: scoate din stricăciune viaţa mea, mult Milostive!” (din slujba înmormântării)

daniel tuduran
Mesaje:483
Membru din:12 Iul 2009, 19:28
Confesiune:ortodox
Localitate:or Brad,Hunedoara
Contact:

Re: Lumina de la Ierusalim - înşelăciune?

Mesaj necititde daniel tuduran » 04 Ian 2012, 15:17

sunt de acord cu descoperire.
Oamenii de acolo fac jumate din treaba, fiindca ei deja cred ca e o minune, si nu-si pun problema ca ar fi un fals.
Nu e vorba daca lumea e proasta sau nu, e vorba de credulitate.
chiar james randi, iluzionist spune in repetate randuri, ca oamenii din domeniul academic sunt cel mai usor de pacalit, fiindca sunt naivi si au incredere in oameni, le lipseste pragmatismul.

Experienta proprie e fara valoare, si am mai vorbit despre asta de nenumarate ori. Mergi te rog la un spectacol de iluzionism, si spune-mi ce ai vazut.
O sa vezi numai ce se vrea sa vezi. Totusi, nu ai pretentia ca ai vazut ceva magic in adevaratul sens al cuvantului, vei vedea iluzii. La fel e si in cazul luminii voastre: vezi ceea ce ti se permite.
Deci inca odata: cum ar putea sa aiba vreo importanta experienta personala?

Macar puteti sa intelegeti ca toate argumentele aduse in favoare autenticitatii miracolului sunt in cel mai bun caz discutabile?
ba chiar din contra, pana acum atitudinea standard a ortodocsilor este "E un miracol, da, asa ca nu mai puneti asa multe intrebari. e miracol. e miracol. e miracol..."
nu stiu de ce dar am impresia ca filozofezi inainte de a vedea materialul?
L-ai vazut ori ba?
„Marea vieţii văzând-o înălţându-se de viforul ispitelor, la limanul tău cel lin alergând, strig către Tine Doamne: scoate din stricăciune viaţa mea, mult Milostive!” (din slujba înmormântării)

Marcus89

Re: Lumina de la Ierusalim - înşelăciune?

Mesaj necititde Marcus89 » 04 Ian 2012, 16:59

nu stiu de ce dar am impresia ca filozofezi inainte de a vedea materialul?
L-ai vazut ori ba?
Scuză-mă că mă bag și eu... dar te oferi cumva să ne plătești călătoria, cazarea, și ne asiguri un loc în față (în camera în care se întâmpă minunea) ca să ne convingi că e minune și nu iluzie?

nemessis a dat un răspuns deja pt întrebarea ta
Experienta proprie e fara valoare, si am mai vorbit despre asta de nenumarate ori. Mergi te rog la un spectacol de iluzionism, si spune-mi ce ai vazut.
O sa vezi numai ce se vrea sa vezi. Totusi, nu ai pretentia ca ai vazut ceva magic in adevaratul sens al cuvantului, vei vedea iluzii. La fel e si in cazul luminii voastre: vezi ceea ce ti se permite.

Avatar utilizator
dimitrie
Mesaje:984
Membru din:03 Dec 2010, 01:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:preoţie, familie
Localitate:Craiova

Re: Lumina de la Ierusalim - înşelăciune?

Mesaj necititde dimitrie » 04 Ian 2012, 18:40

D.-lor sceptici ori care negaţi realitatea minunii, puţin ne interesează ce credeţi acum! Însă, orice om dornic să afle adevărul, adevăr ce ar putea schimba radical concepţia lui de viaţă, nu cred că ar mai avea linişte până ar verifica singur cele cu pricina.
Ori neavând dovada "falsei minuni", doar bârfiţi. Ce ştiţi altceva să mai faceţi, ori acesta este modul dvs. ştiinţific de a vă susţine părerea?
Nu v-am spus că acolo, pe lângă ortodocşi, sunt implicate autorităţi şi persoane din "tabăra adversă" creştinismului şi Ortodoxiei?
Orice om de bună-credinţă stă un pic pe gânduri când are înainte-i date de acest fel. Aşadar, ca svanţi ce sunteţi, veniţi cu ceva palpabil! Nici nu ştiu care vă vor mulţumi mai mult: mahomedanii ori evreii?

Poate sunt un pic acid, dar ce ar mai fi de spus aici?
Dragostea unește și străbate lumile... Răsari odată, viață veșnică!

Marcus89

Re: Lumina de la Ierusalim - înşelăciune?

Mesaj necititde Marcus89 » 04 Ian 2012, 19:23

puţin ne interesează ce credeţi acum!
Foarte bine... deci putem continua, nu?
Nu v-am spus că acolo, pe lângă ortodocşi, sunt implicate autorităţi şi persoane din "tabăra adversă" creştinismului şi Ortodoxiei?
Care nu cred că sunt deranjați de profiturile din turism.


Înapoi la “ASPECTE ŞI PROBLEME CONCRETE DIN VIAŢA BISERICILOR ORTODOXE”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 7 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX