Sinodul Panortodox

Informaţii, comentarii şi propuneri...
Este şi o subcategorie specială despre BOR.
Bordeniuc Vasile
Mesaje:8
Membru din:30 Apr 2009, 13:03
Confesiune:ortodox
Re: Sinodul Panortodox

Mesaj necititde Bordeniuc Vasile » 05 Noi 2009, 17:59

Are dreptul acum careva din Sinoade sa anuleze ceva din punctele ce s-au hotarit la cele 7 Soboare Ecumenice??? :?:

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Sinodul Panortodox

Mesaj necititde protosinghel » 05 Noi 2009, 18:43

Are dreptul acum careva din Sinoade sa anuleze ceva din punctele ce s-au hotarit la cele 7 Soboare Ecumenice??? :?:
Din hotărârile dogmatice ale acelor Sinoade nimeni niciodată nu poate să schimbe ceva. Dar nici nu există astfel de intenţii.
Un eventual Sinod Panortodox are de lămurit extrem de multe probleme organizatorice, canonice şi liturgice, dar şi acestea pot fi luate doar în acord cu Scriptura şi Tradiţia Bisericii, aici incluzând şi Sinoadele Ecumenice.

Petre C
Mesaje:606
Membru din:24 Noi 2008, 21:42
Confesiune:ortodox
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Sinodul Panortodox

Mesaj necititde Petre C » 30 Noi 2009, 12:15


Eu zic să nu ne uităm la gogoaşele care le spun victimile reformei calendaristice. Aşa-zisele studii ale lui Branişte sau alţii, inclusiv textele p. Cleopa la această temă, au fost scrise şi răspândire pt a justifica decizia luată de patriarhul Miron, precum şi pentru a stopa sciziunea în Biserică. Teologic acele texte nu au nici o valoare. Pastoral ele au fost binevenite. Venea nu de la ierahi, ci de la profesori, preoţi de mir şi duhovnici.
Scrie clar Nae Ionescu (şi nu numai el) că erau mari scandaluri între creştiniii de atunci şi că reforma a fost impusă cu forţa de către jandarmi.

Mai puneti la categoria "gogoase" si cuvintele Pr. Sofronie (Cuvantari duhovnicesti, vol. al 2lea, Ed. Reintregirea):
"De ce vorbesc cu atâta - aş zice - întristare? Pentru că dorirea inimii mele este ca voi să vă însuşiţi acestea, să se depărteze de la voi acel chip al gândirii care este stâlcire a vieţii creştine. Îmi este greu să vorbesc astfel, pentru că mulţi bolnavi cu sufletul nu sunt în stare a auzi un astfel de cuvânt. Mulţi sunt care nu trăiesc veşnicia în Hristos, ci o curioasă formă a vieţii pământeşti. Lipsindu-le viziunea veşniciei, vremea şi zilele pentru ei devin singura realitate, şi se ceartă pe tema calendarului.
Când eram în Athos a avut loc reforma calendarului. Biserica Universală a vrut să reorânduiască curgerea vremii pe baza principiilor puse dintru început. Iar la început se întâmpla că Echinoxul era pe 9 Martie, iar apoi a ajuns sü fie pe 22. Dar această schimbare priveşte mai ales viaţa exterioară a societăţii omeneşti, ca să nu zic viaţa statală.
Dar a privi această latură ca pe o dogmă, ba chiar să rupi comuniunea liturgică, este urmarea neajunsului înţelegerii şi a lipsei de experienţă a veşniciei în Hristos. Tot ce este al pământului trece. În cei douăzeci de ani ai vieţii mele la Athos mi-a fost dureros să văd cum unii, chiar şi oamni buni, gândesc numai în termeni de zile, iar nu la veşnicie. Şi astfel, într-un chip ciudat se învârtoşează inima acelor oameni. De acum uşa inimii lor este închisă. Ei nu pot înţelege nici rugăciunea din Ghetsimani, nici moartea pe Golghota, nici gândul lui Simeon Noul Teolog sau al lui Siluan pentru faptul că fiecare dintre noi trebuie a se asemăna omului celui dintâi prin cuprinsul vieţii sale, adică să devină un Adam. Şi lipsa cugetului pe care ni-l învaţă Părinţii noştri face ca noi să stâlcim creştinismul, ridicând condiţiile statale şi ale vieţii sociale la nivel de dogmă."
"Că de voi şi umbla în mijlocul morţii, nu mă voi teme de rele; că Tu cu mine eşti." Ps. 22,4

Petre

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Sinodul Panortodox

Mesaj necititde protosinghel » 30 Noi 2009, 12:55

Mai puneti la categoria "gogoase" si cuvintele Pr. Sofronie (Cuvantari duhovnicesti, vol. al 2lea, Ed. Reintregirea)
Nu, nicidecum. E chiar o viziune foarte sănătoasă şi singura ORTODOXĂ.
Gogoaşe sunt apologiile pe care le face p. Cleopa şi Ene Branişte la calendarul nou.

Se ştia că "reforma calendaristică" va genera schismă. Şi dacă calendarul ca măsurătoare a timpului nu este dogmă, trebuia să o lase aşa. S-a preferat însă adaptarea după sistemele secularizate venite din Occident.
Cu adevărat, e o mare nebunie să faci schismă din cauza calendarului...

Petre C
Mesaje:606
Membru din:24 Noi 2008, 21:42
Confesiune:ortodox
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Sinodul Panortodox

Mesaj necititde Petre C » 30 Noi 2009, 13:00

Mai puneti la categoria "gogoase" si cuvintele Pr. Sofronie (Cuvantari duhovnicesti, vol. al 2lea, Ed. Reintregirea)
Nu, nicidecum. E chiar o viziune foarte sănătoasă şi singura ORTODOXĂ.
Gogoaşe sunt apologiile pe care le face p. Cleopa şi Ene Branişte la calendarul nou.

Se ştia că "reforma calendaristică" va genera schismă. Şi dacă calendarul ca măsurătoare a timpului nu este dogmă, trebuia să o lase aşa. S-a preferat însă adaptarea după sistemele secularizate venite din Occident.
Cu adevărat, e o mare nebunie să faci schismă din cauza calendarului...

Cred ca am inteles mai bine pozitia dvs. :)

Multumesc!
"Că de voi şi umbla în mijlocul morţii, nu mă voi teme de rele; că Tu cu mine eşti." Ps. 22,4

Petre

Avatar utilizator
mardadisho
Mesaje:95
Membru din:02 Ian 2014, 17:24
Confesiune:ortodox
Preocupări:pacea in partea noastra de Univers
Localitate:Bucuresti

Re: Sinodul Panortodox

Mesaj necititde mardadisho » 30 Ian 2014, 13:07

Now, the letters sent for the two preparatory meetings to be held in June, in Cyprus, and in December, in a place to be determined, present the following topics:
1. The Orthodox diaspora, where the jurisdiction over the Orthodox flock beyond national borders will be defined. According to the canons now in effect, before the growth in the phenomenon of emigration the faithful outside of their home country belong to the ecumenical patriarchate.
2. The manner of recognizing the status of autocephalous Church.
3. The manner of recognizing the status of Church autonomy.
4. Dypticha, meaning the rules of mutual canonical recognition among the Orthodox Churches.
5. Establishing a common calendar for feasts. For example, some Churches celebrate the Nativity on December 25, others 10 days later.
6. Impediments and canonicity of the sacrament of matrimony.
7. The question of fasting in the contemporary world.
8. Relationships with the other Christian confessions.
9. The ecumenical movement.
10. The contribution of the Orthodox in affirming the Christian ideals of peace, fraternity, and freedom.
O traducere:
Scrisoarea trimisa (de catre Patriarhul Bartolomeu) in vederea celor doua intalniri pregatitoare ce se vor tine in Cipru, in iunie, respectiv in decembrie 2009 (intr-un alt loc), prezinta urmatoarele subiecte:
1. Problema diasporei, ceea ce necesita si definirea juridisctiilor asupra popoarele ortodoxe de peste granitele nationale;
2. Modul de recunoastere al statutului de Biserica Autocefala;
3. Modul de recunoastere al statutului de Biserica Autonoma;
4. Dipticele: regulile privind recunoasterea canonica reciproca intre Bisericile Ortodoxe;
5. Stabilirea unui calendar comun pentru Praznice;
6. Impedimente si canonicitate a tainei casatoriei;
7. Problema postului in lumea contemporana;
8. Relatiile cu celelalte confesiuni ortodoxe;
9. Miscarea ecumenica;
10. Contributia Bisericilor Ortodoxe privind afirmarea idealurilor de pace, fraternitate si libertate.

Sper sa nu imi fi scapat nuante "tehnice".
Pe mine ma ingrijoreaza mai tare pct.6; mai ales in contextul in care e pe cale "legalizarea" lumeasca a tot felul de apucaturi de balamuc ale unor detracati (si cind ii numesc asa, nu ma refer la "clasicii" homosexuali, ci la pedofili si alti nenorociti). Banuiesc ca acest sinod va fi tinut cind momentul politic o va cere, si desigur ca se vor pleca, ca in 1920, cererilor venite din "Occidentul politic". E suficienta inca o inscenare gen unspe a noua, dar de amploare quasiglobala, si libertatile noastre vor fi amintiri frumoase. In acele conditii se va realiza tot ce doresc cei din umbra: de la o antireligie, unica, globala si obligatorie, pina la dependenta totala a individului de un stat care sustine desfriul, lacomia si nebunia.

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Sinodul Panortodox

Mesaj necititde protosinghel » 01 Feb 2014, 19:43

Nu vă faceţi griji, nici măcar cu p. 6. Acolo se vor concretiza alte chestiuni asupra cărora nu există o practică unitară:
- posibilitatea căsătoriilor mixtre (între creştini de diferite confesiuni sau chiar religii) şi modul de binecuvântare a acestora;
- gradele de rudenie;
- divorţul şi recăsătorirea (în ce condiţii);
- zilele de săvârşire a slujbei (tot nu există consens panortodox);
- alte întrebări care poate nu-mi vin acum.

Eu nu înţeleg care-i argumentul teologic de a ne teme de un Sinod Panortodox, din moment ce Biserica n-a mai avut aşa ceva de peste 1200 de ani, iar probleme s-au adunat destule?

Avatar utilizator
presviter
Mesaje:592
Membru din:24 Noi 2010, 09:30
Confesiune:ortodox
Preocupări:istorie, liturgică, pastorală
Localitate:București

Re: Sinodul Panortodox

Mesaj necititde presviter » 01 Feb 2014, 21:01

Eu nu înţeleg care-i argumentul teologic de a ne teme de un Sinod Panortodox, din moment ce Biserica n-a mai avut aşa ceva de peste 1200 de ani, iar probleme s-au adunat destule?
1. De sute de ani factorii politici au facut presiuni serioase pentru ca Biserica să se conformeze intereselor lor. Istoria sinoadelor ”pan-ortodoxe ” de la Lyon - 1274 și Florența - 1439, precum și conferințele mai recente de la Constantinopol - 1923 și Rodos - anii *60, ne-au lăsat până azi roade otrăvite ale ”sinodalității”.
2. Organizatoarea Marelui Sinod este Patriarhia Ecumenică, care, abuzând de propria sa titulatură, a apucat-o încă din 1920 pe calea ecumenismului. Niciunul din patriarhii care au ocupat acest prim scaun al ortodoxiei nu s-a remarcat prin fidelitate fata de Tradiția Bisericii, ci doar prin manevre diplomatice gesturi scandaloase și declarații tămâioase și uleioase care au mâhnit cugetul creștinilor evlavioși și au generat dezbinări cumplite în poporul dreptcredincios. La ce vreți să ne așteptăm din partea acestei instituții, ale cărei practici au fost importate și de alte Sinoadele altor țări ?
3. Ar fi bun un Sinod care să aducă la un consens divergențele liturgice și canonice ale diferitelor Biserici surori. Însă mai bine să continuăm cu aceste divergențe, decît să oferim un prilej forțelor potrivnice Credinței să-și bage coada, iar Sinodul să producă o revoluție cu efecte mult mai tragice decît divergențele noastre de azi. Exemplul Conciliului Vatican II nu trebuie uitat. Așteptat de mulți slujitori sinceri ca o întoarcere la Părinți, s-a arătat a fi mai degrabă o capitulare în fața post-modernismului, o demolare a propriilor ziduri care să permită o înfrățire a catolicilor cu întreaga umanitate. Însuși papa Paul VI recunoștea că Conciliul a fost mai degrabă inspirat de diavol, decît de Duhul Sfânt. De ce am crede la la noi lucrurile vor sta cu totul altfel ?
4. Insăși amânarea Sinodului, care ține de vreo 50 de ani, arată că acest proiect nu este pe placul lui Dumnezeu. Se convocat în primele secole sinooade locale și ecumenice în decurs de unul, maxim doi ani, iar acum, în secolul vitezei și al informației, ne trebuie jumate de secol ? Derizoriu...
5. În ce privește punctul 7, însăși prezența lui pe agenda Sinodului este indică intenții reformatoare de tip catolic.
6.A invocat vreunul din sfinții și din marii duhovnici ai vremurilor noastre necesitatea acestui Sinod ?
Părtaş sunt cu toţi cei ce se tem de Tine şi păzesc poruncile Tale. ps.118,63

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Sinodul Panortodox

Mesaj necititde protosinghel » 02 Feb 2014, 23:55

1. Eu nu exclud faptul că anumite diferenţe/divergenţe majore ar putea fi soluţionate şi pe o altă cale, care să exprime sobornicitatea Bisericii, dar nu neapărat prin Sinod, ci prin aprobarea unor documente comune, care să fie aprobate pe rând de Sinoadele tuturor Bisericilor. Ar putea să există şi alte căi sau variante. Numai că în felul acesta, o Biserică a Albaniei, Cehiei sau Poloniei, care au câteva zeci sau sute de mii de credincioşi, ar putea să răstoarne planurile Bisericilor cu zeci şi sute de milioane de credincioşi şi zeci sau chiar sute de episcopi. Iar canoanele vorbesc atât despre "egalitatea în drepturi", cât şi de "autoritatea celor mai mari".
2. Cel puţin ruşii, vor Sinodul Panortodox anume pentru a diminua pretenţiile nejustificate ale "fanarioţilor". Din câte ştiu, ruşii optează pentru ca fiecare Biserică Autocefală să deţină preşedenţia câte un an, după modelul UE, de exemplu. La o astfel de hotărâre se poate ajunge numai prin votul episcopilor din toată lumea, iar ruşii au mai mulţi episcopi decât toţi ceilalţi luaţi la un loc şi pot vota orice în favoarea lor. Aici, bineînţeles, sunt şi riscuri foarte mari, dar nu cred că vor face ceva, mai ales că tot ruşii sunt cei care doresc ca orice decizie să fie luată nu prin vot majoritar, ci prin consens.
3. Faptul că Sinodul nu se organizează, nu înseamnă neapărat semnul lipsei voii lui Dumnezeu. Poate fi şi semnul prea multei mândrii a omului, care nu vrea să renunţe la nimic. Pur şi simplu Constantinopolul şi Moscova, că ei sunt actorii principali, nu vor să convoace un Sinod fără să ştie dinainte care va fi rezultatul şi care le sunt aliaţii, şi care inamicii. Adică toată tergiversarea este mai mult legată de jocurile din culise, decât de probleme reale de convocare. Prin asta şi Sinodul Panortodox care se vrea organizat se deosebeşte toate alte Sinoade...
4. Iar în ce priveşte părerea marilor duhovnici, aş vrea să-mi arătaţi dacă au existat astfel de păreri în legătură cu Sinoadele Ecumenice sau Locale? Eu nu prea ştiu...

Avatar utilizator
presviter
Mesaje:592
Membru din:24 Noi 2010, 09:30
Confesiune:ortodox
Preocupări:istorie, liturgică, pastorală
Localitate:București

Re: Sinodul Panortodox

Mesaj necititde presviter » 03 Feb 2014, 20:33

Nu mi-ați răspuns la principala mea obiecție, și anume cum ar putea Marele Sinod să soluționeze principalele dispute fără a se lăsa influențat, ba chiar dirijat, de interese politice și meta-politice. Aceste grupuri ostile Bisericii deja au un cuvânt greu de spus în alegerea ierarhilor și în trasarea în Biserică a unor obiective cu totul potrivnice Evangheliei. Ecumenismul oficial și prioritatea dată problemelor financiare sunt doar două racile foarte vizibile pe care oricine le poate observa în Biserică. Un Mare Sinod, care i-ar reuni pe actualii lideri eclesiastici, ar imprima o creștere exponențială acestor derive. Atâta vreme cât nu rezolvăm acasă la noi probleme grave, ba nici nu admitem gravitatea lor, nu ne putem aștepta la rezultate ale Duhului pe masa Marelui Sinod.
Iar în ce priveşte părerea marilor duhovnici, aş vrea să-mi arătaţi dacă au existat astfel de păreri în legătură cu Sinoadele Ecumenice sau Locale? Eu nu prea ştiu...
Sinoadele ecumenice și locale erau cerute de oamenii sfinți ai acelor timpuri, pentru motive care țineau de domeniul dogmatic: învățătura ortodoxă era pe cale de a fi coruptă de diverse facțiuni din Biserică, uneori conduse chiar de Împărat sau de Patriarh.
Care este problema dogmatică care-i tulbură acum pe fanarioți ?
Părtaş sunt cu toţi cei ce se tem de Tine şi păzesc poruncile Tale. ps.118,63

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Sinodul Panortodox

Mesaj necititde protosinghel » 08 Feb 2014, 13:35

Sinoadele ecumenice și locale erau cerute de oamenii sfinți ai acelor timpuri, pentru motive care țineau de domeniul dogmatic: învățătura ortodoxă era pe cale de a fi coruptă de diverse facțiuni din Biserică, uneori conduse chiar de Împărat sau de Patriarh.
Nu este adevărat. TOATE Sinoadele Ecumenice şi multe din cele locale au fost convocate de împărat, cu cheltuiala şi influenţa lui. Problema e că acum nu mai avem împărat, dar probleme sunt.
Şi, de exemplu Sinodul Trulan, nu a abordat nici o problemă dogmatică, însă a dat foarte multe canoane organizatorice. Ceva de genul acesta e nevoie şi acum.
Iar dacă vor fi sau nu sinodalii influenţaţi, eu nu pot spune, dar cred că adunaţi toţi laolaltă şi susţinuţi cu rugăciunea întregii Biserici, nu se vor lăsa manipulaţi...

Avatar utilizator
mardadisho
Mesaje:95
Membru din:02 Ian 2014, 17:24
Confesiune:ortodox
Preocupări:pacea in partea noastra de Univers
Localitate:Bucuresti

Re: Sinodul Panortodox

Mesaj necititde mardadisho » 12 Mar 2014, 14:49

Deci s-a fixat anul desfasurarii. Hm...cred ca parintele presviter are mare dreptate. Eu precizez mai practic: un atentat "terorist" bine pus la cale de NSA si restul echipei, o "pandemie" mai mult in mass-media decit in realitate si, cel mai simplu si realist scenariu: o prabusire globala si completa a bursei, apoi starea de urgenta si legea martiala in ue, usa,si apoi restul tarilor: iata climatul perfect in care deciziile "ecumenice" ale unor mosi unsi cu prea multe alifii nu vor (mai putea) fi contestate, deoarece "legal" antimodernism = terorism.
Pe mine asta ma scoate din sarite, faptul ca dupa Constantin si Niceea, secole bune, Biserica fie si-a facut propria agenda politica cu nuante si pretexte spirituale ca in Vest, unde s-a ajuns la schisma si ereziile BC, fie a facut sluj si a ascultat de puterea lumeasca, chiar cu pretul persecutarii propriilor credinciosi, ca in Rasarit. Repet, unghiul meu de vedere nu este al unui sectar: e vorba de o problema de autoritate morala, in nici un caz de deviere dogmatica, adica ca as fi adeptul asa ceva, fereasca Cerul. Ca sa fiu mai clar: chiar trebuie ca autoritatea bisericeasca sa existe organizational neaparat din pdv legal (a se citi dpdv lumesc)?! Porunca Domnului, cea cu ducerea Evangheliei pina la marginile Pamintului, s-a facut in buna regula si trei secole fara "ajutor" si "consimtire legala" din partea statului roman/bizantin/franc. "Imparatia Mea nu este din lumea aceasta". Martirii care mergeau la a fi sfisiati sau arsi de vii in arene mergeau ca la nunta. Noi ne temem sa calcam nu Legea, ci legile date de diferiti cezari, vorba lui Vladimirescu, "politicesti si bisericesti". Fireste, Cezarului trebuie dat ce este al sau. Cu conditia sa nu vrea egal sau mai mult decit Ii dam lui Dumnezeu.

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Sinodul Panortodox

Mesaj necititde protosinghel » 15 Mar 2014, 19:38

Invitaţie la discuţii despre Marele Sinod Panortodox (anul 2016?):
http://www.teologie.net/2014/03/15/mare ... -probleme/

Victor
Mesaje:187
Membru din:02 Apr 2008, 19:28
Confesiune:ortodox
Localitate:Bucuresti

Re: Sinodul Panortodox

Mesaj necititde Victor » 15 Mar 2014, 20:34

,,Rămâne ca fiecare Biserică Ortodoxă Autocefală să-şi pregătească „echipa”
Ar fi foarte necesara o pre-catehizare a ,,poporului" ca sa nu mai avem atata ,,galagie" facuta de catre agitatorii ,,traditionalisti" care urmeaza in mod orbeste litera unor canoane si prescriptii.
Oricat le spui oamenilor niste principii simple si logice, tot nu inteleg. Cum schimbi o litera, cum te cauterizează ca eretic.
Romanii ori sunt total agnostici, ori au aceasi gandire precum rusii din timpul reformelor nikoniene din sec XVII. Exista, din pacate, riscul schismelor.

Este necesar ca postul Sfintilor Apostoli sa fie formulat intr-o maniera mai logica, rationala.Este ilogic sa postim, in unii ani, mai mult decat pentru Hristos si in mai numerosi ani decat atat, mai mult decat pentru Maica Domnului.

Sper sa se ,,insanatoseasca" ,,patriarhul Antiohiei" pana la sinod. Este trist si frustrant sa vezi cum jurisdictiile ortodoxe se bat prin tribunale pentru o biserica ortodoxa, sau cum isi caterisesc una alteia preotii, sau se cearta pe misionarismul in tarile neortodoxe.

porfirie
Mesaje:237
Membru din:13 Mai 2009, 20:24
Confesiune:ortodox

Re: Sinodul Panortodox

Mesaj necititde porfirie » 15 Mar 2014, 22:51

Parinte ma bucura mult articolul Sfintiei Voastre. Cred ca ati punctat concret problemele actuale. Bine, mai sunt si altele, prea multe chiar legate de calendar de exemplu. Iar problemele de bioetica sunt asa migaloase incat ma ingrijorez daca sinodul o sa aiba timp de toate sa le rezolve. Mi se pare ca trebuie sa dureze vreo 3 ani ca sa le rezolve pe toate foarte corect si concret. Cam cat o sa dureze acest sinod? Si cine poate fi un teolog roman pregatit in atatea domenii?

AndreiDinu
Mesaje:65
Membru din:10 Iun 2013, 23:39
Confesiune:ateu
Preocupări:Teologie,Istorie,IT

Re: Sinodul Panortodox

Mesaj necititde AndreiDinu » 16 Mar 2014, 21:19

Parerea mea este ca acest sinod nu are cum sa fie ecumenic daca in primul rand nu condamna erezia ecumenismului. Si nu va fi condamnata pentru ca majoritatea ierarhilor prezenti la sinod au gandire eretica. Sunt prea putini cei care s-ar putea opune. Mai ales PF Daniel mi-a lasat un gust amar cand am vazut ca l-a luat la sinaxa tot pe Nifon al Targovistei care face praf eclesiologia ortodoxa la fiecare adunare CMB.

Apoi temele de discutie sunt aproape aceleasi ca la dezastruosul sinod din 1923 si stim ce a adus acel sinod in lumea ortodoxa. Din nou calendarul, posturile, recasatorirea si ecumenismul. Eu zic ca e destul de evident ce se va discuta in legatura cu acestea, si anume se va incerca din nou secularizarea si adaptarea Bisericii la tendintele moderne. Este bine ca sunteti un om optimist parinte, dar aici nu cred ca putem fi optimisti.

Apoi eu zic ca ar trebui totusi sa fi atenti si la profetiile date de sfinti. Temele de discutie din acest sinod deja au fost anuntate de Sfantul Kuksa de Odessa:

"Nu peste mult timp va avea loc Sinodul Ecumenic, numit “sfânt”. Însă acest Sinod nu va fi cel de-al optulea, fiind o adunătură de necredincioşi. În cadrul lui toate credinţele se vor uni în una.

Posturile vor fi anulate, călugăria va fi anulată, călugărilor şi episcopilor li se va permite să se căsătorească, iar preoţilor, să se recăsătorească.

Stilul nou va fi introdus în toată Biserica Universală.

Noi însă nu trebuie să acceptăm aceste schimbări.

Fiţi vigilenţi!

Străduiţi-vă să mergeţi la Bisericile lui Dumnezeu acum, cât ele sunt încă ale noastre. Va veni timpul când nu le vom mai putea frecventa. Numai cei aleşi vor înţelege ce se întâmplă. Pe oameni îi vor obliga să se duca la biserica apostată, însa nu trebuie sa mergem într-acolo în nici un caz.

Vă rog, staţi în credinţa ortodoxă până la ultima suflare şi vă veţi mântui."

Imi place si pozitia parintelui Savatie cu privire la acest sinod: http://www.apologeticum.ro/2014/03/pari ... e-mancare/

Avatar utilizator
presviter
Mesaje:592
Membru din:24 Noi 2010, 09:30
Confesiune:ortodox
Preocupări:istorie, liturgică, pastorală
Localitate:București

Re: Sinodul Panortodox

Mesaj necititde presviter » 17 Mar 2014, 19:15

Biserica niciodată n-a dogmatizat sau oficializat numărul de şapte Sinoade Ecumenice,
În anul 879 a avut loc un Sinod la Constantinopol, care a condamnat erezia latină „filioque” şi orice modificare a Simbolului de Credinţă. Acest Sinod a avut toate caracteristicile unui Sinod Ecumenic(!) şi mult timp a fost numit în Răsărit „al VIII-lea Sinod Ecumenic”. Bineînţeles, Occidentul niciodată n-a recunoscut acest Sinod şi nu-l menţionează în manualele de istorie, iar plagiatorii noştri de manuale occidentale de asemenea nu spun mare lucru despre acest Sinod.


Totuși, eu vreau să întreb: de ce peste tot în pictura medievală ortodoxă (mă gândesc acum mai ales la bisericile moldovenești de sec XVI) apar pictate doar 7 Sinoade Ecumenice ? De ce nu apare nicăieri al optulea ? De ce însuși protagonistul celui de-al optulea Sinod, Sf. Fotie, nu a ocupat decât un loc periferic în hagiografia bizantină, și nu este deloc cunoscut celorlalte popoare ortodoxe (deși este inițiatorul convertirii acestora!).

Deci problema nu este doar a Occidentului anti-fotian și a plagiatorilor de manuale, ci este chiar o problemă a noastră internă. Există câțiva sfinți care s-au pronunțat asupra ecumenicității Sinodului din 880, dar conștiința Bisericii Ortodoxe nu i-a acordat o cinste cat de cat asemanatoare celor 7 precedente.

Cat despre Sinodul din 1351, nici atît. Însă Sf. Grigorie Palama a intrat triumfal în ceata Sfinților Părinți ai Ortodoxiei Universale. A avut parte de un biograf talentat, printre altele. :x22
Părtaş sunt cu toţi cei ce se tem de Tine şi păzesc poruncile Tale. ps.118,63

Avatar utilizator
mardadisho
Mesaje:95
Membru din:02 Ian 2014, 17:24
Confesiune:ortodox
Preocupări:pacea in partea noastra de Univers
Localitate:Bucuresti

Re: Sinodul Panortodox

Mesaj necititde mardadisho » 24 Mar 2014, 09:41

Se pare ca, din binevoia lui Dumnezeu, Rusia joaca un rol pozitiv pe multiple planuri: sprijina Siria, se opune imperialismului globalizant in Estul Europei si nu numai, si extrem de important, amina Conciliul Apostaziei. (Intentionat am folosit termenul catolic de conciliu. La cit se bate pe burta mosul deopotriva filetist si ecumenist grecotei de Bartolomeu cu papistasii, e clar ca va fi, daca si cind va fi, ceva in spirit V2. Sa nu fie!).
Inca ceva: nu inteleg de ce, daca se iau niste decizii aberante, sunt ca o fatalitate, mai ales pentru preoti si monahi: adica supunerea ar fi, chipurile, inevitabila. Unor astfel de "autoritati", care propavaduiesc un soi de "bisericism politic", nu crestinism, le trebuie raspuns cu "non serviam!" si "anathema!". :)
Ultima oară modificat 24 Mar 2014, 12:59 de către mardadisho, modificat 1 dată în total.

Constantinos

Re: Sinodul Panortodox

Mesaj necititde Constantinos » 24 Mar 2014, 12:16

In privinta postului sfintilor apostoli nu cred ca acei episcopi vor fi in stare sa-l lungeasca la 13 zile , fara dezlegari la peste si cu stabilirea sarbatorii intr-o duminica a sfintilor apostoli ( ca sa nu mai fie 29 iunie ) ci mai mult ca sigur vor scurta sub 7 zile ( la fel ca barba si parul ) contrar canonului .
In trecut o fi existat un episcop care sa fi participat atat la un sinod ecumenic fals cat si la unul adevarat astfel incat sa poata fi numit ierarh eretic si sfant ?
Banuiesc ca vor discuta si despre posibilitatea ca episcopul sa se insoare din moment ce deschis in Romania la cateva predici episcopii aminteau cu nostalgie despre perioada episcopilor insurati ; nu ca ar fi ei in stare sa lase " puterea " unor preoti de mir tineri , insurati si cu multi copii ci este necesar ( deoarece nu le mai zvacneste trupurile deloc incat sa aibe vre-o scurgere in timpul noptii ) sa se insoare ( e foarte rusinos sa cada ca adolescentii cand nu se mai pot abtine ) dar sa ramana si episcopi " calugari " . Slujba cununiei o v-or face singuri daca nu au facut-o deja si pot sa staruiasca in continuare in nebuna parere ca mai au puterea de a lega si dezlega .
Nu au decat sa faca dupa proorociile care ii vizeaza iar cei care-l asteapta pe antihristul acum in viitorul apropiat sa aibe parte de el pe lumea cealalta la fel ca toti proorocii mincinosi .

AndreiDinu
Mesaje:65
Membru din:10 Iun 2013, 23:39
Confesiune:ateu
Preocupări:Teologie,Istorie,IT

Re: Sinodul Panortodox

Mesaj necititde AndreiDinu » 26 Mar 2014, 16:20

Constantinos, decat sa raspunzi in zeflemea, mai bine nu mai raspunde.


Înapoi la “ASPECTE ŞI PROBLEME CONCRETE DIN VIAŢA BISERICILOR ORTODOXE”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 5 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX