Casatoria intre rude spirituale

Tot ce e legat de domeniile de mai sus...
andreea20
Mesaje:3
Membru din:28 Iul 2014, 21:39
Confesiune:ortodox
Preocupări:casnica
Casatoria intre rude spirituale

Mesaj necititde andreea20 » 28 Iul 2014, 21:43

Am o relatie cu nasul de botez al fetitei mele, nu stiam ca este interzis. Acum sunt insarcinata ce putem face?el vrea sa ne casatorim :( nu stie nimeni sa-mi raspuna de intreruperea sarcinii nu poate fi vorba ca refuz total asa ceva dar ce fac sa las copilul fara tata?

andreea20
Mesaje:3
Membru din:28 Iul 2014, 21:39
Confesiune:ortodox
Preocupări:casnica

Re: Casatoria intre rude spirituale

Mesaj necititde andreea20 » 07 Aug 2014, 09:02

Intre timp am ajuns la 16 saptamani de sarcina si am hotarat sa ne casatorim la primarie insa nu am mers si la biserica de teama de a nu fi judecati gresit inca speram sa ne raspunda cineva aici sa stim daca se poate face ceva. Doamne ajuta!

Pr Haralambie
Mesaje:895
Membru din:14 Ian 2010, 19:54
Confesiune:ortodox
Preocupări:Sensul vieţii
Localitate:BOR
Contact:

Re: Casatoria intre rude spirituale

Mesaj necititde Pr Haralambie » 07 Aug 2014, 12:11

Am o relatie cu nasul de botez al fetitei mele, nu stiam ca este interzis. Acum sunt insarcinata ce putem face?el vrea sa ne casatorim :( nu stie nimeni sa-mi raspuna de intreruperea sarcinii nu poate fi vorba ca refuz total asa ceva dar ce fac sa las copilul fara tata?
Sinodul VI Ecumenic, prin canonul 53, nu permite casatoria voastră deoarece o considera rudenie de gradul II. Si impune despartirea chiar dupa casatorie. Totusi, mergeti la episcopul locului ca el este in măsură să hotărască ce trebuie sa faceți. Poate veti obtine vreo dispensă...
Cu mult respect.

andreea20
Mesaje:3
Membru din:28 Iul 2014, 21:39
Confesiune:ortodox
Preocupări:casnica

Re: Casatoria intre rude spirituale

Mesaj necititde andreea20 » 08 Aug 2014, 11:09

Multumim pentru raspuns!Doamne ajuta!

RaduConstantin
Mesaje:1
Membru din:14 Sep 2017, 23:02
Confesiune:ortodox
Preocupări:Fotbal,pescuit,bowling

Re: Casatoria intre rude spirituale

Mesaj necititde RaduConstantin » 14 Sep 2017, 23:08

Fratele meu are o relatie cu o fata,acea fata are o nepoata cu care am eu o relatie.Intrebarea mea este: In caz de casatorie este legal si religios? Multumesc anticipat.

Pr Haralambie
Mesaje:895
Membru din:14 Ian 2010, 19:54
Confesiune:ortodox
Preocupări:Sensul vieţii
Localitate:BOR
Contact:

Re: Casatoria intre rude spirituale

Mesaj necititde Pr Haralambie » 15 Sep 2017, 18:10

Ghinion. Nici un concubinaj din acestea nu este legal si religios.
Cu mult respect.

Cristinabog
Mesaje:1
Membru din:27 Sep 2017, 19:13
Confesiune:ortodox
Preocupări:Casnica

Re: Casatoria intre rude spirituale

Mesaj necititde Cristinabog » 27 Sep 2017, 19:21

Buna seara. As dori si eu daca cinev in cunostinta de cauza ma poate linisti cu un sfat. Doresc sa ma csatoresc cu finul de botez al bunicului meu,ne iubim foarte mult,dar nu de curand am gasit,cercetand,ca se impiedica la casatorie rudele spirituale,si as vrea sa stiudaca ne incadram in acest aspect. Alta intrebare,daca am botezat un copil impreuna,nefiind cununti,este de asemenea interzis sa ne casatorim? Multumesc nticipat! Doamne ajuta!

Pispirica
Mesaje:1
Membru din:04 Dec 2017, 10:10
Confesiune:romano-catolic
Preocupări:Fotograf

Re: Casatoria intre rude spirituale

Mesaj necititde Pispirica » 04 Dec 2017, 10:19

Unchiul meu tocmai s-a căsătorit cu o fată.Acea fată are o soră ,eu pot să mă căsătoresc cu sora ei ? Eu sunt de origine Catolică iar ea Ortodoxă

Andreiasilevici
Mesaje:2
Membru din:11 Oct 2017, 23:28
Confesiune:ortodox
Preocupări:Elev

Re: Casatoria intre rude spirituale

Mesaj necititde Andreiasilevici » 22 Iul 2018, 00:44

Unchiul meu tocmai s-a căsătorit cu o fată.Acea fată are o soră ,eu pot să mă căsătoresc cu sora ei ? Eu sunt de origine Catolică iar ea Ortodoxă
Nu, că este un grad de rudenie fiarte apropiat ( 2).
Si dacă ai vrea, făcând abstractie (adică să zicem că nu ati fi rude) ar trebui sa treci la Ortodoxie


Înapoi la “CANOANE şi REGULI BISERICEŞTI”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 2 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX
cron