Despre relatia sotilor in post

Tot ce e legat de domeniile de mai sus...
Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:
Re: Despre relatia sotilor in post

Mesaj necititde protosinghel » 13 Mar 2015, 13:30

care pacat e mai mare ? Sa faci dragoste cu sotia in post , sau sa iti faci placerile singur ?
Al doilea e păcat, iar primul nici nu este păcat, ci o simplă slăbiciune!

mariansv
Mesaje:2
Membru din:12 Mar 2015, 23:26
Confesiune:ortodox
Preocupări:sofer

Re: Despre relatia sotilor in post

Mesaj necititde mariansv » 13 Mar 2015, 22:53

Multumesc pentru raspuns

alexpetru
Mesaje:2
Membru din:26 Mai 2016, 12:56
Confesiune:ortodox
Preocupări:muzica, teologia

Re: Despre relatia sotilor in post

Mesaj necititde alexpetru » 26 Mai 2016, 13:13

Am o nelamurire...in studentie la cursul de drept canonic s-a spus un lucru pe care nu il prea inteleg: cum ca miercurea si vinerea din afara posturilor, nu sunt oprite relatiile intre barbat si femeie. Cum sa inteleg asta? Citez:
"In principiu, postul înseamnă şi înfrânarea de la relaţiile conjugale ale soţilor. Dar între zilele de post se numără şi toate miercurile şi vinerile de peste an (afară de cele cu harţi), acestea însă nu sunt zile cu oprire de la relaţiile conjugale, după cum spune şi canonul 13 al Sf. Timotei al Alexandriei:
„Întrebare: Celor însoţiţi cu împreunarea nunţii, în care zile ale săptămânii trebuie a li se propune să se ferească de împreunare unul cu altul, şi în care au voie?
Răspuns: Cele ce le-am spus mai înainte le spun şi acum. Apostolul zice: „Să nu vă lipsiţi unul de altul decât numai prin înţelegere la timp numit, ca să vă îndeletniciţi cu rugăciunea, şi iarăşi să vă împreunaţi, ca să nu vă ispitească pe voi satana pentru neînfrânarea voastră" (I Cor. 7, 5). De nevoie însă trebuie a se feri sâmbăta şi duminica, pentru că în acestea se aduce Domnului jertfa cea duhovnicească”.
Sau nu inteleg eu bine?

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Despre relatia sotilor in post

Mesaj necititde protosinghel » 30 Mai 2016, 21:41

Nu aţi înţeles bine. Nu doar Sf. Timotei, ci şi orice preot întreg la minte, vă va spune că, dacă ambii soţi nu sunt de acord pentru postul de miercuri şi vineri (şi cu orice alt post), atunci trebuie găsit un echilibru şi, după principiul Sf. Pavel (I Cor. cap. 7), să existe "buna învoire a amândurora". Dar ideal este ca toate zilele de post alimentar să fie însoţite şi de postul conjugal.

alinaluca
Mesaje:3
Membru din:05 Ian 2017, 09:02
Confesiune:ortodox
Preocupări:viata de familie, crestere copii

Re: Despre relatia sotilor in post

Mesaj necititde alinaluca » 05 Ian 2017, 09:10

Doamne ajuta si La multi ani!
Daca unul din soti este mai sensibil si nu poate rabda post conjugal in timpul marilor posturi, iar din aceasta se zamisleste un copil, ce ar trebui sa faca celalat sot, care nu si-ar fi dorit relatii in timpul postului si stie ca nu e bine?
In timpul sarcinii... la fel ce trebuie sa faca cel care rezista fata de cel care nu rezista? Cum sa isi protejeze si copilul nenascut de la acest pacat si in acelasi timp sa nu strice relatia cu sotul?

Va multumesc!

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Despre relatia sotilor in post

Mesaj necititde protosinghel » 05 Ian 2017, 19:18

În acest caz trebuie să se bucure că Dumnezeu le-a dat un copil!
Ioachim şi Ana, Zaharia şi Elisabeta au zămislit după posturi îndelungate...

alinaluca
Mesaje:3
Membru din:05 Ian 2017, 09:02
Confesiune:ortodox
Preocupări:viata de familie, crestere copii

Re: Despre relatia sotilor in post

Mesaj necititde alinaluca » 06 Ian 2017, 16:06

Deci nu e pacat daca copilul a fost zamislit in timpul postului Craciunului?

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Despre relatia sotilor in post

Mesaj necititde protosinghel » 09 Ian 2017, 21:22

Deci nu e pacat daca copilul a fost zamislit in timpul postului Craciunului?
E bine ca în post soţii să se înfrâneze. Dar dacă şi au avut relaţii şi a fost zămislit un prunc, părinţii n-au decât să-I mulţumească lui Dumnezeu. Ce pot să mai facă? Să-l omoare?

alinaluca
Mesaje:3
Membru din:05 Ian 2017, 09:02
Confesiune:ortodox
Preocupări:viata de familie, crestere copii

Re: Despre relatia sotilor in post

Mesaj necititde alinaluca » 10 Ian 2017, 19:11

Doamne ajuta! Departe de noi acest gand. Multumesc pentru raspuns

didi04
Mesaje:1
Membru din:18 Dec 2017, 15:13
Confesiune:ortodox
Preocupări:Cititul

Re: Despre relatia sotilor in post

Mesaj necititde didi04 » 18 Dec 2017, 15:21

Buna ziua. Am si eu o intrebare, desi stiu ca postarea este cam veche. Cum ar trebui exact sa procedeze femeia care tine post si sotul zice ca intelege asta dar totusi cere apropiere fizica ? Sotul nu tine post niciodata si nu intelege de ce nu este permis in post desi i s-a explicat de nenumarate ori. Iar ca sa nu greseasca, ajunge doar la atingeri, masturbarea sotiei si evident se astepta sa i se ofere acelasi lucru si lui. Iar sotia nu stie cum sa refuze ca nu cumva sa dea impresii gresite sotului. Si asa ajunge ca ea sa tina post si sa se simta vinovata pentru ceea ce s-a intamplat. In cazul asta sotia ar trebui sa renunte si sa accepte impreunarea cu sotul ei ?

Pr Haralambie
Mesaje:895
Membru din:14 Ian 2010, 19:54
Confesiune:ortodox
Preocupări:Sensul vieţii
Localitate:BOR
Contact:

Re: Despre relatia sotilor in post

Mesaj necititde Pr Haralambie » 18 Dec 2017, 17:41

Este mai de folos ca soția sa facă compromisuri in anumite limite pentru buna înțelegere și pacea din casă. În înțelegerea ortodoxă, trupul soției aparține soțului și invers. Dumneavoastră puteți compensa acest neajuns al postului cu alte zile suplimentare de post sau cu rugăciune și milostenie mai multă.
Soții mai necredincioși trebuie determinați să înțeleagă că trebuie să facă și ei anumite compromisuri. Și mai trebuie sa știe că sunt anumite limite și în relația conjugală, cum ar fi perversiunile, care nu sunt permise.
Cu mult respect.

Piamater
Mesaje:50
Membru din:26 Ian 2018, 16:51
Confesiune:ortodox
Preocupări:Vanzatoare

Re: Despre relatia sotilor in post

Mesaj necititde Piamater » 08 Feb 2018, 11:29

care pacat e mai mare ? Sa faci dragoste cu sotia in post , sau sa iti faci placerile singur ?
Al doilea e păcat, iar primul nici nu este păcat, ci o simplă slăbiciune!
Cred ca a vrut sa întrebe dacă nu cumva e " preferabil" sa se " sacrifice " doar el ( pacatuind) decât sa o "sminteasca" și pe ea, sau, pur și simplu, ce alternativa îi rămâne dacă soția este prea încăpățânat și pur și simplu nu se lasă înduplecata, ca doar nu o poate "silui" propriu-zis... la fel nu știm cât de " ortodox" ar fi ca soții sa ajunga sa se "santajeze", unul sa spună " Cum mă abțin eu poți sa te abții și tu" iar celălalt sa spună " dacă nu mă primești mă împingi în păcat ".

Citatul inițial din Apostol, dacă îl iei pe dea întregul, suna foarte rezonabil; dacă însă îl tai în doua și iei separat fiecare afirmație, suna "placut" pentru unii și mai puțin plăcut pentru ceilalți. ..Dacă însă sapam mai adânc aflam ca de fapt trupurile noastre ale tuturor nu ne "aparțin" ci ne sunt date "spre folosinta"...


Înapoi la “CANOANE şi REGULI BISERICEŞTI”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 3 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX
cron