Reguli in biserica

Tot ce e legat de domeniile de mai sus...
Avatar utilizator
Cosmina
Mesaje:64
Membru din:24 Sep 2011, 19:52
Confesiune:ortodox
Preocupări:////
Re: Reguli in biserica

Mesaj necititde Cosmina » 07 Apr 2012, 20:28

Nu cred ca e "vin sfintit" ci doar vin simplu. Cred ca doar lumea ii spune "sfintit" pt ca presupune ca-i sfintit daca se da cu anafora.

Nu stiu daca-i asa peste tot, dar aici se imparte si vin de mosi, la pomeni, de sarbatorile mai mari (la cele cu bucurie, nu cu plans, ma refer) la iesirea din biserica,etc.
Deci vinul insoteste evenimentele importante in viata credinciosilor. Si la nunti se da vin, in posturi sunt zile cu dezlegare la vin, este deci un "aliment" important, si cu precadere in V.T. se face mult referire la vin, vinul fiind un simbol al prosperitatii si binefacerilor lui Dumnezeu. Daca pamantul e bun, via este buna, vinul este bun, si la fel si celelalte recolte. In N.T. vinul capata si o insemnatate mult mai speciala, pt ca vinul (nu alta bautura) este transformat in Sangele Domnului. (astea-s niste spicuiri din cartea "Taina hranei-retetele medicinii isihaste" de Ghelasie Gheorghe, daca e ceva gresit, atrageti-mi atentia, pt ca eu personal n-am cultura necesara sa contrazic ceva de prin cartea aia)

Prin urmare, o parere strict personala, nu vad de ce ar fi asa nepotrivit vinul (nesfintit) de luat dupa impartasanie cu anafora. Sau fara anafora, daca anafora este inlocuitoare a Darului.
Nici un păcătos, oricât de mare ar fi, să nu se piardă, dacă Maica Domnului îl apără. (Parintele Arsenie Papacioc)

Avatar utilizator
Cosmina
Mesaje:64
Membru din:24 Sep 2011, 19:52
Confesiune:ortodox
Preocupări:////

Re: Reguli in biserica

Mesaj necititde Cosmina » 07 Apr 2012, 20:59

Am văzut şi preotese cu capul descoperit, şi chiar le admir mai ales pe acelea care sunt tinere. Nu constă mîntuirea în fusta lungă pînă în pămînt.., dar cum am spus, depinde de regulile fiecărei familii.
Uite, in trecut inteleg regula asta cu fusta pana in pamant, dar nu mai cred ca este de actualitate. Si eu la inceput m-am gandit ca e bine... dar analizand mai bine problema:
In ziua de azi majoritatea femeilor poarta mai mult pantaloni. Fuste doar daca cere tinuta se serviciu sau la o ocazie/eveniment. Deci mai rar. Barbatii sunt obisnuiti sa vada femeile in pantaloni mai mult. In situatia asta, o femeie, mai ales tanara, in fusta, atrage atentia mai mult.
Si-n plus, ca sa spun adevarul... fustele lungi din ziua de azi nu sunt croite sa ascunda, ci sa evidentieze.Intelegeti la ce ma refer.
Am ajuns la concluzia ca niste pantaloni mai largi sunt mult mai ok in biserica decat o fusta lunga.

Daca vorbim de fuste lungi cum erau odata, pe vremea cand era bunica fata... da, alea sunt ok. Fusta gen "sac" sau plisata, lunga, fara decoratii, care nu se muleaza pe nimic...
Nici un păcătos, oricât de mare ar fi, să nu se piardă, dacă Maica Domnului îl apără. (Parintele Arsenie Papacioc)

OLGA

Re: Reguli in biserica

Mesaj necititde OLGA » 09 Apr 2012, 15:35

Am văzut şi preotese cu capul descoperit, şi chiar le admir mai ales pe acelea care sunt tinere. Nu constă mîntuirea în fusta lungă pînă în pămînt.., dar cum am spus, depinde de regulile fiecărei familii.
Uite, in trecut inteleg regula asta cu fusta pana in pamant, dar nu mai cred ca este de actualitate. Si eu la inceput m-am gandit ca e bine... dar analizand mai bine problema:
In ziua de azi majoritatea femeilor poarta mai mult pantaloni. Fuste doar daca cere tinuta se serviciu sau la o ocazie/eveniment. Deci mai rar. Barbatii sunt obisnuiti sa vada femeile in pantaloni mai mult. In situatia asta, o femeie, mai ales tanara, in fusta, atrage atentia mai mult.
Si-n plus, ca sa spun adevarul... fustele lungi din ziua de azi nu sunt croite sa ascunda, ci sa evidentieze.Intelegeti la ce ma refer.
Am ajuns la concluzia ca niste pantaloni mai largi sunt mult mai ok in biserica decat o fusta lunga.

Daca vorbim de fuste lungi cum erau odata, pe vremea cand era bunica fata... da, alea sunt ok. Fusta gen "sac" sau plisata, lunga, fara decoratii, care nu se muleaza pe nimic...
Eu nu înţeleg de ce preferă unele femei să poarte pantaloni.

OLGA

Re: Reguli in biserica

Mesaj necititde OLGA » 02 Ian 2016, 09:07

Nu cred ca e "vin sfintit" ci doar vin simplu. Cred ca doar lumea ii spune "sfintit" pt ca presupune ca-i sfintit daca se da cu anafora.

Nu stiu daca-i asa peste tot, dar aici se imparte si vin de mosi, la pomeni, de sarbatorile mai mari (la cele cu bucurie, nu cu plans, ma refer) la iesirea din biserica,etc.
Deci vinul insoteste evenimentele importante in viata credinciosilor. Si la nunti se da vin, in posturi sunt zile cu dezlegare la vin, este deci un "aliment" important, si cu precadere in V.T. se face mult referire la vin, vinul fiind un simbol al prosperitatii si binefacerilor lui Dumnezeu. Daca pamantul e bun, via este buna, vinul este bun, si la fel si celelalte recolte. In N.T. vinul capata si o insemnatate mult mai speciala, pt ca vinul (nu alta bautura) este transformat in Sangele Domnului. (astea-s niste spicuiri din cartea "Taina hranei-retetele medicinii isihaste" de Ghelasie Gheorghe, daca e ceva gresit, atrageti-mi atentia, pt ca eu personal n-am cultura necesara sa contrazic ceva de prin cartea aia)

Prin urmare, o parere strict personala, nu vad de ce ar fi asa nepotrivit vinul (nesfintit) de luat dupa impartasanie cu anafora. Sau fara anafora, daca anafora este inlocuitoare a Darului.
Nu cred că am auzit pe cineva spunând despre acel vin că e sfinţit, dar aşa m-am gândit eu la început şi, deşi am înţeles mai târziu ce rost are acel vin, am uitat sa fac ce trebuie când a trebuit.

ccristi
Mesaje:204
Membru din:25 Iun 2009, 13:05
Confesiune:ortodox

Reguli in biserica

Mesaj necititde ccristi » 02 Ian 2016, 09:10

De ce femeile nu au voie sa intre in altar ? Daca stie cineva , rog argumentare.
Multumesc

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Reguli in biserica

Mesaj necititde protosinghel » 02 Ian 2016, 13:35

De ce femeile nu au voie sa intre in altar ? Daca stie cineva , rog argumentare.
Multumesc
Despre asta se discută aici: viewtopic.php?f=12&t=2407

Mihai2016

Re: Reguli in biserica

Mesaj necititde Mihai2016 » 24 Feb 2016, 15:50

Daca un preot s-a taiat cu sf Copie la deget trebuie resfințita?Va intreb pentru ca pur şi simplu nu a facut nimic.

Pr Haralambie
Mesaje:895
Membru din:14 Ian 2010, 19:54
Confesiune:ortodox
Preocupări:Sensul vieţii
Localitate:BOR
Contact:

Re: Reguli in biserica

Mesaj necititde Pr Haralambie » 24 Feb 2016, 17:59

Daca un preot s-a taiat cu sf Copie la deget trebuie resfințita?Va intreb pentru ca pur şi simplu nu a facut nimic.
Nu!
Cu mult respect.

Mihai2016

Re: Reguli in biserica

Mesaj necititde Mihai2016 » 24 Feb 2016, 20:14

Dar ştiți cum a reuşit ? A vrut sa desfaca o sticla de vin in sf Altar.Dc nu trebuie resfințita?

Pr Haralambie
Mesaje:895
Membru din:14 Ian 2010, 19:54
Confesiune:ortodox
Preocupări:Sensul vieţii
Localitate:BOR
Contact:

Re: Reguli in biserica

Mesaj necititde Pr Haralambie » 24 Feb 2016, 20:53

Dar ştiți cum a reuşit ? A vrut sa desfaca o sticla de vin in sf Altar.Dc nu trebuie resfințita?
Pai de unde știți, erați de fata în absida altarului, sunteți cleric?
Pentru ca sfințirea înseamnă destinarea pentru un scop în slujire, iar acela nu a încetat. Și nici nu s-a spurcat.
Cu mult respect.

Mihai2016

Re: Reguli in biserica

Mesaj necititde Mihai2016 » 24 Feb 2016, 21:29

Cantareț Bisericesc ,eram in sf Altar s-a taiat, a atins şi sangele preotului ,nu mi se pare corect sa desfaci sticla de vin cu Sf Copie care se slujeste cu ea asta sa vedeți cat de badjocorite sfintele.(telefoane pe sf Masa,bani pe Sf masa si fapte inadegvate unui preot ,problema este ca sunt foarte mulți care indeparteaza oameni ,iar oameni tac ca nu vor sa judece un preot)pe scurt lipseste Credința preotilor.

Pr Haralambie
Mesaje:895
Membru din:14 Ian 2010, 19:54
Confesiune:ortodox
Preocupări:Sensul vieţii
Localitate:BOR
Contact:

Re: Reguli in biserica

Mesaj necititde Pr Haralambie » 24 Feb 2016, 21:42

Vedeți, dacă ați fi respectat canonul de a nu intra ca mirean în absida altarului, nu va sminteați. Astea sunt lucruri mărunte, nu ca asi fi de acord cu ele, dar chiar nu este cazul sa va simțiți pentru atât.
Cu mult respect.

Mihai2016

Re: Reguli in biserica

Mesaj necititde Mihai2016 » 24 Feb 2016, 22:00

Cântarețul Bisericesc face parte din clerul Biserici şi cu asta am încheiat orce discuție .Toate astea ține de fiecare individ in parte si relația lui cu Dumnezeu fie mirean sau cler Dumnezeu ştie unde trebuie sa priveasca, oameni de rand ei sunt prioritatea nu clerul .

Pr Haralambie
Mesaje:895
Membru din:14 Ian 2010, 19:54
Confesiune:ortodox
Preocupări:Sensul vieţii
Localitate:BOR
Contact:

Re: Reguli in biserica

Mesaj necititde Pr Haralambie » 24 Feb 2016, 22:13

Cântărețul facea odinioară parte din clerul inferior numai dacă avea hirotesie de cântăreț, ceea ce nu se practică astăzi decât ca si formalitate de trecere spre hirotonia in diacon. Și chiar de ați avea-o hirotonia de cantaret, tot nu aveți dreptul sa intrați în spațiul altarului, pentru ca nu e locul dvs acolo, afară doar dacă v-a dat voie preotul ăla "pacatos".
Văd că vă preocupă foarte mult și judecați cu multă acrivie ceea ce trebuie sa facă preotul, nu însă și în ceea ce va privește.
Cu mult respect.

Mihai2016

Re: Reguli in biserica

Mesaj necititde Mihai2016 » 24 Feb 2016, 22:32

Semnal de alarma ca preoții nu mai sunt preoții buni,blanzi plini de traire ,grabnic ajutatori, cu credința etccc pe asta mizeaza si preoți ca nu-i bn ca ei sa fie judecați si mananca şi beau( țuica ) şi traiesc pt stomac , speranța este la pusnici noştri şi la calugari noştri buni.Nu e suficient sa studiezi profund trebuie sa si pui in aplicare ce inveți pe alți .Fapte ,bunătate nu sa ne dam unul mai interesant ca altul .Succes la fapte bune tuturor şi sa ne ierte Dumnezeu lipsa faptei bune şi a rugaciuni.

catalinconstantin
Mesaje:152
Membru din:06 Mar 2011, 16:14
Confesiune:ortodox

Re: Reguli in biserica

Mesaj necititde catalinconstantin » 30 Dec 2018, 14:58

Un canon spune ca mirenii nu au voie sa intre in Altar.
Ce fac cu paracliserul care trebuie sa taie anafura, sa golească vinul, uleiul, etc.?
Ce spune istoria bisericii si traditia aici?
As dori sa-l expediez în pronaos unde sa taie anafura și să faca celelalte.
Va multumesc.

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Reguli in biserica

Mesaj necititde protosinghel » 03 Ian 2019, 13:16

Paracliserii primesc binecuvântarea de a ajuta preotul şi sunt nevoiţi să intre în altar. Acum nu li se mai face hirotesie pentru a-i introduce în cler.
Deci nu vă împiedicaţi de acest canon care niciodată nu a fost respectat, ci trebuie doar să-i înţelegeţi duhul: în altar nu se intră fără treabă şi fără binecuvântarea preotului!


Înapoi la “CANOANE şi REGULI BISERICEŞTI”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 10 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX