Reguli in biserica

Tot ce e legat de domeniile de mai sus...
ccristi
Mesaje:204
Membru din:25 Iun 2009, 13:05
Confesiune:ortodox
Re: vesminte preotesti

Mesaj necititde ccristi » 18 Noi 2009, 12:04

Puteti sa ne spuneti cum trebuie sa fie imbracat preotul atunci cand se savarseste una din cele sapte taine ?
Pot exista exceptii de la regula cand preotul este in afara bisericii ? Care sunt acestea ?
Am vazut ca inainte de Utrenie preotii impartasesc copii doar cu epitrahilul si chiar pe la usa diaconeasca miazazi :ugeek:
In biserica Impartasirea credinciosilor nu ar trebui facuta doar pe la usile imparatesti indiferent de momentul slujbei ? Asta spunea parintele protosinghel pe forum.
Spovedania o fac doar cu epitrahilul (asta in biserica ).
Toate aastea le-am vazut la o biserica din Bucuresti.

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: vesminte preotesti

Mesaj necititde protosinghel » 18 Noi 2009, 12:51

Puteti sa ne spuneti cum trebuie sa fie imbracat preotul atunci cand se savarseste una din cele sapte taine?
Repet încă odată: Biserica Ortodoxă nu are 7 Taine şi odată ce se greşeşte în raţionalizarea acestui număr, şi alte raţionamente de săvârşirea tainelor este greşit.
Doar la Liturghie, şi implicit la hirotonie, este nevoie de toate veşmintele.
Toate celelalte slujbe bisericeşti (indiferent că sunt "Taine" sau "Ierurgii"):
- dacă au Evanghelie, se fac cu epitrahil şi felon; iar
- dacă nu au Evanghelie, doar cu epitrahil.
Deci spovedania se poate face doar cu epitrahil...
Pot exista exceptii de la regula cand preotul este in afara bisericii ? Care sunt acestea ?
Singura excepţie - caz de moarte a primitorului Tainei!
Am vazut ca inainte de Utrenie preotii impartasesc copii doar cu epitrahilul si chiar pe la usa diaconeasca miazazi...
Dacă-i uşă diaconească, deja nu mai contează care dintre ele este. Ar fi bine să fie şi cu felon şi să împărtăşească prin Sf. Uşi.
Dar o greşeală capitală nu poţi spune că este...

ccristi
Mesaje:204
Membru din:25 Iun 2009, 13:05
Confesiune:ortodox

Re: circ ieftin

Mesaj necititde ccristi » 02 Dec 2009, 14:02

Am vazut la o parohie din Bucuresti un preot cand primea liturghiile (biletele cu vii si morti pentru sf Liturghie) ii aseza pe credinciosi , pe fiecare in parte in genunchi si le citea ceva apoi le returna biletelele.
Oare , acele biletele nu trebuiau sa ramana la preot la sf Liturghie si sa le citesca intr-un anumit moment al slujbei ?
Asezatul credinciosiilor in genunchi la inminarea biletelelor face destul zgomot si distrage atentia de la slujba. Eu unul o percep ca pe o mandrie a preotului in sensul ca s-a trezit chiar la sf Liturghie sa arate lumii cat se roaga el pentru lume ,fatarnicie si ce mai preot are parohia :lol:
Si se citesc pomelnice cu morti (cca 15 min) la iesirea cu cinstitele daruri pe solee.
Cadirea mare la heruvic..
Si asta exact in centru capitalei aproape de km zero. :oops: :lol:
Sunt normale toate astea ?

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Reguli in biserica

Mesaj necititde protosinghel » 02 Dec 2009, 15:51

După cum s-a mai spus - nu sunt normale!

ccristi
Mesaje:204
Membru din:25 Iun 2009, 13:05
Confesiune:ortodox

Re: Reguli in biserica

Mesaj necititde ccristi » 07 Dec 2009, 08:49

Unde trebuiesc puse sf moaste (acolo unde exista ) in biserica ? (ex naos , pronaos , solee etc )
Va multumesc

ccristi
Mesaje:204
Membru din:25 Iun 2009, 13:05
Confesiune:ortodox

Re: Reguli in biserica

Mesaj necititde ccristi » 21 Dec 2009, 12:13

Femeia are dreptul sa faca parte din consiliul parohial sau sa fie epitrop ?

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Reguli in biserica

Mesaj necititde protosinghel » 21 Dec 2009, 12:15

Femeia are dreptul sa faca parte din consiliul parohial sau sa fie epitrop ?
Sigur că da!

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Reguli in biserica

Mesaj necititde protosinghel » 21 Dec 2009, 12:15

Unde trebuiesc puse sf moaste (acolo unde exista ) in biserica ? (ex naos , pronaos , solee etc )
Va multumesc
Unde este mai mult loc, dar e de dorit ca acesta să fie un loc de cinste, adică mai lângă altar.

ccristi
Mesaje:204
Membru din:25 Iun 2009, 13:05
Confesiune:ortodox

Re: Reguli in biserica-alegeri

Mesaj necititde ccristi » 25 Ian 2010, 16:10

Este normal ca cineva sa fie ales consilier parohial la mai multe parohii ?

slujitorul
Mesaje:8
Membru din:20 Ian 2010, 00:21
Confesiune:ortodox

Re: vesminte preotesti

Mesaj necititde slujitorul » 25 Ian 2010, 22:02

Am vazut ca inainte de Utrenie preotii impartasesc copii doar cu epitrahilul si chiar pe la usa diaconeasca miazazi...
Dacă-i uşă diaconească, deja nu mai contează care dintre ele este. Ar fi bine să fie şi cu felon şi să împărtăşească prin Sf. Uşi.
Dar o greşeală capitală nu poţi spune că este...
Preotul poate impartasi doar cu epitrahilul. Aceasta situatie se intalneste mai ales la impartasirea bolnavilor.
In privinta Spovedaniei, in Molitfelnicul romanesc parca exista o indrumare in care se insista ca este obligatorie purtarea felonului, desi eu tind sa cred ca se poate face si doar cu epitrahilul...

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: vesminte preotesti

Mesaj necititde protosinghel » 25 Ian 2010, 23:49

Preotul poate impartasi doar cu epitrahilul. Aceasta situatie se intalneste mai ales la impartasirea bolnavilor.
In privinta Spovedaniei, in Molitfelnicul romanesc parca exista o indrumare in care se insista ca este obligatorie purtarea felonului, desi eu tind sa cred ca se poate face si doar cu epitrahilul...
Când merge la casa bolnvaului, desigur se poate şi numai cu epitrahilul, dar dacă e în biserică şi se poate de făcut totul după regulă, ce să transformăm totul în excepţie?!

slujitorul
Mesaje:8
Membru din:20 Ian 2010, 00:21
Confesiune:ortodox

Re: Reguli in biserica

Mesaj necititde slujitorul » 26 Ian 2010, 11:36

De fapt, atat in Molitfelnic cat si in Tipic scrie ca si in cazul impartasirii bolnavilor preotul sa aiba si felonul. La fel este si la spovedanie.
Dar aceste randuieli le putem gasi si prin normative mai vechi ale Bisericii (canoane) sau doar in randuielile tipiconale ale cartilor de cult (care cred ca sunt mai subiective decat ar trebui)?

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Reguli in biserica

Mesaj necititde protosinghel » 26 Ian 2010, 23:16

Dar aceste randuieli le putem gasi si prin normative mai vechi ale Bisericii (canoane) sau doar in randuielile tipiconale ale cartilor de cult (care cred ca sunt mai subiective decat ar trebui)?
Aceste lucruri nu le vom şti niciodată, pt că vechile cărţi conţineau doar rugăciunile, fără nici o indicaţie (rubrică). Ele s-au scris destul de târziu şi nu ştim dacă reflectau o tradiţie generală sau una locală.

slujitorul
Mesaje:8
Membru din:20 Ian 2010, 00:21
Confesiune:ortodox

Re: Reguli in biserica

Mesaj necititde slujitorul » 26 Ian 2010, 23:59

Da, pai cred ca ne incalcim deja in filacterii si in ciucuri... pierzand duhul randuielilor Bisericii...

ccristi
Mesaje:204
Membru din:25 Iun 2009, 13:05
Confesiune:ortodox

Re: Despre prinoase

Mesaj necititde ccristi » 08 Mar 2010, 12:53

Prinoasele ce se aseaza pe masa din stinga si care se citesc la sfirsitul liturghiei se impart saracilor de catre cei ce le-au adus sau se lasa preotului ?

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Despre prinoase

Mesaj necititde protosinghel » 08 Mar 2010, 22:20

Prinoasele ce se aseaza pe masa din stinga si care se citesc la sfirsitul liturghiei se impart saracilor de catre cei ce le-au adus sau se lasa preotului ?
Ele sunt lăsate pentru a fi "administrate" de preot. Trebuie să-şi lase şi lui (şi familiei lui), dar să dea şi altora...

ccristi
Mesaje:204
Membru din:25 Iun 2009, 13:05
Confesiune:ortodox

Re: Implicarea politicului in biserica

Mesaj necititde ccristi » 27 Aug 2010, 06:37

Va rog sa-mi spuneti daca e normal ca un preot,, P ,,sa se supuna unei hotarari a consiliului local (al primariei) ce vizeaza permiterea de catre acest preot ,,P,,a dreptului altui preot de a savarsii parastase in biserica la care este paroh preotul ,,P,,.
Statutar exista asa ceva ?
Din cate stiu eu preotul se ,,supune sau colaboreaza statutar,,cu consiliul bisericesc si nu cu cel politic; Este adevarat ?
Pana unde poate merge politicul in biserica ?
Nu este un abuz al politicului in biserica ?

Veronika
Mesaje:135
Membru din:05 Sep 2010, 23:00
Confesiune:ortodox
Preocupări:biologie, spiritualitate ortodoxa
Localitate:Chişinău

Re: Reguli in biserica

Mesaj necititde Veronika » 18 Mar 2012, 14:55

Se observa in BOR ca o parte din preoti au barba iar altii nu?
Cum ar trebui sa se poarte?
Este vreun temei biblic sau dogmatic pentru aceasta?
Va multumesc

... " Iar preoteasa se vede ca-i preoteasa: mereu in rochie si cu capul acoperit, fie in biserica sau dupa cumparaturi!!"
Dacă ar umbla cu capul descoperit pe la cumpărături şi nu numai, ar trebui să nu mai fie numită sau văzută ca preoteasă? :)
Toate acestea, cred că ţine de evlavia fiecăreia, de vîrstă şi mai ales de ascultarea faţă de bărbat (preot).
Am văzut şi preotese cu capul descoperit, şi chiar le admir mai ales pe acelea care sunt tinere. Nu constă mîntuirea în fusta lungă pînă în pămînt.., dar cum am spus, depinde de regulile fiecărei familii.

OLGA

Re: Reguli in biserica

Mesaj necititde OLGA » 31 Mar 2012, 19:31

Părinte Petru, după ce luăm Sfânta Împărtăşanie, ce trebuie să luâm mai întâi Anafura sau vinul sfinţit? Aici ni se dă vinul imediat după ce ne împărtăşim, iar dupa ce ne-a miruit părintele am luat şi Anafura. În prima biserică în care m-am împărtăşit, paharul cu vin se punea lângă Anafură şi lua fiecare cum credea că e bine. De-abia acum mă gândii că Anafura trebuie luată întâi. Greşesc?

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Reguli in biserica

Mesaj necititde protosinghel » 01 Apr 2012, 10:00

Părinte Petru, după ce luăm Sfânta Împărtăşanie, ce trebuie să luâm mai întâi Anafura sau vinul sfinţit? Aici ni se dă vinul imediat după ce ne împărtăşim, iar dupa ce ne-a miruit părintele am luat şi Anafura. În prima biserică în care m-am împărtăşit, paharul cu vin se punea lângă Anafură şi lua fiecare cum credea că e bine. De-abia acum mă gândii că Anafura trebuie luată întâi. Greşesc?
Nu înţeleg despre ce fel de "vin sfinţit" spuneţi, dar ordinea oricum este asta: împărtăşirea-anafura-agheazma (mică) / vin. În loc de anafură se poate lua şi o bucată de pâine simplă, numai că în acest caz nu se mai poate lua agheazmă, ci obligatoriu trebuie vin sau apă. Şi acestea se iau pentru ca nu cumva ceva din Sfânta Împărtăşanie să mai rămână în gură, dar nu pt că ar fi obligatoriu de le luat.
Logic şi terminologic împărtăşania şi anafura (antidoron) se exclud reciproc. În practică însă, lucrurile stau altfel şi chiar unele rânduieli canonice din sec. IX încoace, impune reguli mai stricte pentru luarea anafurei.


Înapoi la “CANOANE şi REGULI BISERICEŞTI”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 14 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX
cron