Este obligatorie sfinţirea icoanelor?

Tot ce e legat de domeniile de mai sus...
ccristi
Mesaje:204
Membru din:25 Iun 2009, 13:05
Confesiune:ortodox
Re: Este obligatorie sfinţirea icoanelor?

Mesaj necititde ccristi » 22 Oct 2009, 09:44

Zilele astea pe Trinitas tv ni se spunea la emisiunea ,,Calea credintei,, ca icoanele trebuiesc tinute 40 zile in biserica pentru sfintire.
Ce spuneti de asta?
Eu va inteleg pe dvs la aceasta problema dar ce puteti sau ce putem face sa indreptam lucrurile mai ales cand vin de la persoane f.autorizate (pr prof dr samd)?

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Este obligatorie sfinţirea icoanelor?

Mesaj necititde protosinghel » 22 Oct 2009, 09:50

Dar cine a zis că ”avem ceva de îndreptat”? Vai cum răstălmăciți voi lucrurile... :o
În prezent, în Biserica Ortodoxă, icoanele se sfințesc și se țin un anumit număr de zile în biserică. Așa trebuie să facem și noi. Asta e practica de acum a Bisericii, iar mai sus eu am vorbit de ISTORIE, care nu trebuie neglijată, mai ales atunci când auziți despre călugări care au icoane ”nesfințite” la chilie...

Anthropos
Mesaje:99
Membru din:05 Apr 2008, 14:50
Confesiune:ortodox
Preocupări:teologie, stiinte politice
Localitate:Republica Moldova

Re: Este obligatorie sfinţirea icoanelor?

Mesaj necititde Anthropos » 27 Oct 2009, 12:19

Eu i-aş întreba pe Ccristi şi Daniil: ce aduce nou sfinţirea icoanelor acestora, şi prin ce, după părerea lor, vine "noutatea"? Se poate spune că ceea ce "vine ca noutate" nu a existat mai înainte în icoană?

ccristi
Mesaje:204
Membru din:25 Iun 2009, 13:05
Confesiune:ortodox

Re: Este obligatorie sfinţirea icoanelor?

Mesaj necititde ccristi » 27 Oct 2009, 14:15

Sigur ca sfintirea icoanelor inseamna mult pentru mine (ortodox roman).Simple picturi ale sfintilor nu putem sa le consideram dacat opere de arta mai mult sau mai putin reusite.O icoana nesfintita o consider chip zugravit(cioplit) si asa ceva nu folosesc la rugaciunile mele particulare.Poate gresesc ,dar asta este convingerea mea.Faptul ca este sfintita ne face sa o consideram purtatoare de Duh Sfint si asta ne ajuta la rugaciuni.Mai bine pot sa ma rog direct lui D-zeu fara icoane decat daca as folosi picturi sau poze decupate din carti.
Dvs ati gasit biserici cu icoane nesfintite?

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Este obligatorie sfinţirea icoanelor?

Mesaj necititde protosinghel » 27 Oct 2009, 14:28

Dvs ati gasit biserici cu icoane nesfintite?
Dar dvstră ştiţi că în Rânduiala sfinţirii bisericii NICĂIERI nu se vorbeşte despre sfinţirea icoanelor de pe pereţi.
Există doar o rânduială aparte, care se anexează, dar ea este pentru sfinţirea catapetesmei / tâmplei / iconostasului. Despre pictura murală - nici un cuvânt. Chiar acum am recitit rânduiala... ;)

ccristi
Mesaje:204
Membru din:25 Iun 2009, 13:05
Confesiune:ortodox

Re: Este obligatorie sfinţirea icoanelor?

Mesaj necititde ccristi » 27 Oct 2009, 14:44

Si atunci putem spune ca icoanele din biserici nu sunt sfintite?
Nu cumva la tarnosire se stropeste toata biserica cu aghiazma?

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Este obligatorie sfinţirea icoanelor?

Mesaj necititde protosinghel » 27 Oct 2009, 14:56

Si atunci putem spune ca icoanele din biserici nu sunt sfintite?
Eu nu am spus asta... Eu am vrut doar să fac nişte precizări pt cei care insistă pe o logică foarte rigidă.
Nu cumva la tarnosire se stropeste toata biserica cu aghiazma?
Dar sfinţirea vine doar prin aghiasmă sau este nevoie şi de rugăciune?

daniil
Mesaje:9
Membru din:16 Oct 2009, 09:35
Confesiune:ortodox

Re: Este obligatorie sfinţirea icoanelor?

Mesaj necititde daniil » 27 Oct 2009, 17:13

Eu i-aş întreba pe Ccristi şi Daniil: ce aduce nou sfinţirea icoanelor acestora, şi prin ce, după părerea lor, vine "noutatea"? Se poate spune că ceea ce "vine ca noutate" nu a existat mai înainte în icoană?
Eu stiam ca Dumnezeu Tatal este Creatorul, Dumnezeu Fiul -Mantuitorul si Dumnezeu Duhul Sfant-Sfintitorul. Deci Duhul Sfant este cel care , in urma invocarii , sfinteste;
pai cum sa nu fie diferenta intre o icoana pictata nesfintita si una sfintita prin Duhul Sfant;
Parintele Protosinghel facerea referire nu la nesfintirea icoanelor de nici un fel ,ci la sfintirea lor prin insusi chipul reprezentat pe ele;Aici era nedumerirea mea;
dar o pictura nesfintita nici dupa randuiala bisericii , nici dupa chipul reprezentat pe ea, ramane o opera mai mult sau mai putin de arta; nu tine de arta sacra;

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Este obligatorie sfinţirea icoanelor?

Mesaj necititde maria_andreea » 27 Oct 2009, 17:26

Pustnicii nu aveau icoane (sfintite sau nesfintite) si totusi rugaciunea catre Sfinti, Maica Domnului sau Mantuitorul le era implinita.
In drum spre munca, scoala etc nu avem icoane atarnand in aer in fata noastra si totusi multi se roaga in gand si culmea simt ca rugaciunea le-a fost auzita si implinita.

Intrebarea mea este: o icoana sfintita la Sf. Munte sau "o Icoana" zugravita in inima prezenta oriunde ?
O icoana sfintita sau nu pentru cel care nu este pus in vie legatura cu Cei reprezentati nu este Icoana, este poza, imagine, reprezentare orice, numai Icoana nu.
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

daniil
Mesaje:9
Membru din:16 Oct 2009, 09:35
Confesiune:ortodox

Re: Este obligatorie sfinţirea icoanelor?

Mesaj necititde daniil » 27 Oct 2009, 17:39

Pustnicii nu aveau icoane (sfintite sau nesfintite) si totusi rugaciunea catre Sfinti, Maica Domnului sau Mantuitorul le era implinita.
In drum spre munca, scoala etc nu avem icoane atarnand in aer in fata noastra si totusi multi se roaga in gand si culmea simt ca rugaciunea le-a fost auzita si implinita.

Intrebarea mea este: o icoana sfintita la Sf. Munte sau "o Icoana" zugravita in inima prezenta oriunde ?
O icoana sfintita sau nu pentru cel care nu este pus in vie legatura cu Cei reprezentati nu este Icoana, este poza, imagine, reprezentare orice, numai Icoana nu.

Sunt de acord cu dvs ,insa nu trebuie minimizat rolul icoanelor; ele sunt ferestre catre gradina lui Dumnezeu;
este adevarat, te poti ruga oriunde; eu am icoane acasa, la birou ( am primit-o in dar de la un client care este preot) , in buzunar etc;
Simpla lor prezenta nu este suficienta daca nu exista si rugaciune; trebuiesc impletite;
''Rugati-va neincetat'' ne indeamna Sf Ap Pavel, insa , daca rugaciunea este facuta avand in preajma si o icoana, parca este altfel....''parerea mea''

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Este obligatorie sfinţirea icoanelor?

Mesaj necititde maria_andreea » 27 Oct 2009, 19:03

insa nu trebuie minimizat rolul icoanelor; ele sunt ferestre catre gradina lui Dumnezeu
pentru cel care nu este pus in vie legatura cu Cei reprezentati nu este Icoana
adica Icoana este fereastra catre gradina Lui Dumnezeu, deci nu am minimizat rolul lor ;) .
daca rugaciunea este facuta avand in preajma si o icoana, parca este altfel
Cum ne putem da seama daca o icoana este sfintita sau nu, de unde stiti ca preotul nu va adus o icoana nesfintita ?
Este bine sa avem icoane cu noi, la noi in camere, insa ele trebuie sa ramana un obiect, un instrument catre ceva mai inalt, spre asemanarea noastra cu starea din care am cazut.
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Este obligatorie sfinţirea icoanelor?

Mesaj necititde protosinghel » 27 Oct 2009, 19:35

Si atunci putem spune ca icoanele din biserici nu sunt sfintite?
Nu cumva la tarnosire se stropeste toata biserica cu aghiazma?
Apropo, dacă mergem pe linia asta, atunci și icoanele de la mine din chile sunt sfințite, pt că de mai multe ori am stropit chilia cu aghiasmă... ;)
Deci sunt ok.

Neo
Mesaje:4
Membru din:27 Oct 2009, 18:40
Confesiune:ortodox

?

Mesaj necititde Neo » 01 Noi 2009, 15:23

Cum consideri:
Este Sfint omul care s-a marturisit cu vrednicie (pocainduse de toate pacatele)?
Putem considera ca daca ne-am marturisit cu vrednicie, iar apoi ne-am impartasit - Domnul este in noi pina ce vom savirsi primul pacat dupa impartasanie?
Care sint semnele in baza carora pot concluziona ca Domnul este in mine, sau, daca nu in mine, in baza carora sa-mi dau seama ca este in altcineva?

PS: "Pocaindu-se de toate pacatele" - se are in vedere ca cu citeva zile inainte de a se marturisi a lasat absolut orice grija lumeasca (inghitind doar o bucatica de prescura sau piine si putina aghiasma sau apa - cind nu-l mai duc picioarele), si afundind mintea cu inima cu tot in Sfinta Scriptura si in rugaciune, cauta sa-si vada pacatele, si primind -cu bunavointa Domnului- vederea acestora, primeste si lacrimi pentru a le plinge, si apoi, dupa ce isi da seama ca inima lui este creata de Domnul pentru Domnul, iar orice patima, pacat sau gind neplacut Domnului este dezgustator si lui, primeste caldura, lumina si linistea sufleteasca (ce-i confirma iertarea pacatelor) si se lasa total coplesit de aceasta ...

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: ?

Mesaj necititde protosinghel » 02 Noi 2009, 10:48

Nu văd nicio legătură cu subiectul care se discută şi nici nu înţeleg pe cine şi ce vrei să întrebi, dar încercăm totuşi, chiar dacă o vom face foarte retoric...
Este Sfint omul care s-a marturisit cu vrednicie (pocainduse de toate pacatele)?
Asta de unde ai luat-o? Eu prima dată aud de o asemenea idee!
Putem considera ca daca ne-am marturisit cu vrednicie, iar apoi ne-am impartasit - Domnul este in noi pina ce vom savirsi primul pacat dupa impartasanie?
Iarăşi cred că pui prost problema. De ce "până la primul"? Şi-apoi depinde şi de păcat...

Cred că e bine să întrebi toate astea pe duhovnicul tău, pt că după întrebări, îmi dau seama că ai nevoie de o discuţie vine cu cineva, care să-ţi lămurească mai multe întrebări. Mă tem că forumul nostru nu te va mulţumi în această privinţă. Orientarea forumului e puţin de o altă natură.

Logos
Mesaje:1
Membru din:22 Noi 2009, 21:24
Confesiune:ortodox

Re: Este obligatorie sfinţirea icoanelor?

Mesaj necititde Logos » 27 Noi 2009, 20:43

Problema legata de sfintirea icoanelor este una care angreneaza in principal randuiala bisericilor locale. Exista multe diferente intre Biserica Greciei(spre ex) si Biserica Rusa referitor la anumite practici liturgice si chiar la Sfinte Taine. Sinodul VII Ecumenic este de referinta pt problema de fata, insa timpul, istoria, au necesitat introducerea acestor rugaciuni de sfintire pentru a clarifica diferenta existenta intre picturile corecte din punct de vedere ermineutic si cele cu lipsuri. Adica, rostul rugaciunilor este de a conferi coanei pictate legitimitate in raport cu canoanele specifice picturii bisericesti. Iar, in ceeea ce priveste puterea si sfintenia icoanei, Sf.Traditie marturiseste ca le are inca de la inceput, cuprinse potential in chipul a ceea ce este zugravit pe ea. Iar rugaciunile de sfintire nu fac decat sa recunoasca realitatea de obiect sfintit a icoanei, sa-i confere acesteia cinstirea cuvenita si sa traseze in viziunea comunitatii, elementele caracteristice precum si utilitatile spirituale pe care aceasta le indeplineste.

strainul
Mesaje:31
Membru din:26 Apr 2009, 21:29
Confesiune:ortodox

Re: Este obligatorie sfinţirea icoanelor?

Mesaj necititde strainul » 30 Noi 2009, 10:09

Voi incepe prin a spune ca parintele Pruteanu apartinand de un arhiereu,nu poate avea alta pozitie publica,dacat aceea a arhiereului sau!Faptul ca a apartinut de BOR,nu este o obligatie de a adopta pozitia BOR acum!Daca are pareri deosebite(privind ceea ce apartine de cult)fata de arhiereul sau,intai discuta cu acesta,si apoi,daca se mentine deosebirea de pareri,se adreseaza sinodului a carui sufragana este eparhia arhiereului sau.In acelasi timp pt a isi spune public o parere critica asupra situatiei dintr-o patriarhie cu care patriarhia de care apartine sfintia sa este in comuniune euharistica,are tot nevoie de binecuvantarea arhiereului sau.Deci nu poate fi judecat pt pozitia pe care o exprima ci doar i se poate cere sa precizeze daca are binecuvantare de la arhiereul sau pt a se amesteca criticand in situatia altei patriarhii!Fiind preot foarte instruit trebuie sa consideram ca exprima pozitia BORuse fiinca instructia sfintiei sale il fereste de necunoasterea obligatiilor ce ii revin!
Asa ca nu poate fi criticat pt ca exprima pozitia BORuse fata de invatamantul teologic din Patriarhia Romananiei!Eventual ,se pot declansa asperitati din acesta pricina, intre cele doua patriarhii!
Referitor la sfintirea icoanelor,as face trimitere la sfintirea obiectelor de cult poruncita lui Moise!
De asemni as atrage atentia ca a sfinti inseamna de fapt ,,a curati''.si din cate stiu in cult se face ,,pt curatire'' o cerere.Aceasta cerere in forme stabilite de sinoade reprezinta cerea de,,curatire'' a icoanelor!Parintele tine in chilia sfintiei-sale icoane nesfiintie pe un perete sfintit.Nu cred ca va spune despre chilie ca nu este sfintita.
In timpul nostru ,,curatirea'' nu se mai face prin rascumparare cu sange de animale fara betesug(,fiindca Mantuitorul a rascumparat firea omeneasca)ci prin cerere ca si noi sau obiecte sa fim sub incidenta curatirii harice.Este nevoie de ,,cerere'' ,pt ca omul fiind liber creat, trebuie ca sa aleaga dupa voia sa ,,curatia'' sau sa ramana in necuratie.Deci nu chipul ,ci cererea curateste fiindca puterea de a sfinti este harica,apartinand lui Dumnezeu.Nici un sfant nu sfinteste si cu atat mai putin chipul sau.Aceasta este sustinerea ortodoxa adevarata;restul sunt eresuri din popor.grav este cand clericii sustin aceste erori dogmatice!Aceasta ,,cerere'' este ritualul de sfintire!Arhiereii cu puterea de a lega sau dezlega au stabilit diverse forme rituale pt aceasta cerere!Se spune impropiu ca preotul sfinteste,fiinca el doar oficiaza cererea, iar sfintirea se face apoi in virtutea promisiunii,,tot ce veti cere de la Tatal meu...etc,de catre Dumnezeu!
Las insa pe parintele Pruteanu sa dezvolte subiectul,ca unul instruit in scoli inalte si pt ca nu-mi permit sa nu-i acord respectul cuvenit pt instructia sa!

strainul
Mesaje:31
Membru din:26 Apr 2009, 21:29
Confesiune:ortodox

Re: Este obligatorie sfinţirea icoanelor?

Mesaj necititde strainul » 30 Noi 2009, 10:15

Daca ati facut cerere desfintire pt acele icoane conform celor legate de arhiereul sfintiei tale acele icoane sunt sfintite.Daca nu ati respectat cele hotarate de arhiereu privitor la aceasta(acceptul arhiereului asupra unor r1tualuri cat si acceptul asupra iconomiei unor ritualuri este hotarare)nu sunt sfintite pt nesupunere

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Este obligatorie sfinţirea icoanelor?

Mesaj necititde protosinghel » 30 Noi 2009, 11:38

1. Eu aş zice că înainte de a învinui de erezie şi neascultare, să ne învăţăm a scrie corect româneşte. Este ruşine ca un "cleric din Patriarhia Rusă" să vă facă dvstră această observaţie. Oricum, încă de acum 12 ani am constat că mulţi basarabeni sunt mai români decât cei care doar se cred a fi...
2. Atâta timp cât nu există o hotărâre dogmatică a Bisericii care ne obligă la sfinţirea icoanelor (!), ci mai degrabă vorbeşte despre sfinţirea acestora de însuşi harul persoanei zugrăvite (vezi Sinodul VII), dvstră puteţi pleca la plimbare, pt a da astfel de lecţii de teologie doctorilor în teologie din cuprinsul BOR. Ei voi înghiţi mai uşor gogoaşele astea decât eu, răzvrătitul şi neascultătorul, o fac. La urma urmei, las pe cinstitul episcopat să se autosesizeze dacă eu greşesc şi să-mi şi demonstreze acest lucru.
3. Părerea expusă de mine face parte din Tradiţia Bisericii şi nu e o părere personală. Mai multe decât atât, eu nu am negat importanţa sfinţirii icoanelor, ci m-am opus afirmaţiei precum că "icoanele nesfinţite" nu ar fi icoane, ci portrete sau tablouri. Deci fiţi atenţi la nuanţe.

Dumnezeu să lumineze minţile şi celor care sunt mai "străini" de Adevăr.

strainul
Mesaje:31
Membru din:26 Apr 2009, 21:29
Confesiune:ortodox

Re: Este obligatorie sfinţirea icoanelor?

Mesaj necititde strainul » 30 Noi 2009, 15:49

Din pacate, eu fac parte din aceasta Patriarhie doar de vre-un an.Iar limba romana an invatat-o in Iordania si Egipt fara profesori ci ca autodidact.Tot asa am invatat si limba rusa .Numai ca in limba rusa nu stiu sa scriu in grafie latina pt ca sunt niste litere si semne,carora eu nu stiu sa le gasesc corespondent.Pt ca voi mai fi sub jurisdictia Patriarhiei romane inca vreun an , ma voi stradui sa invat mai bine.Nu mi-a lipsit dorinta de instructie vreodata,ci doar posibilitatea uneori!Sa aperam ca la vara voi veni spre partile sfintiei tale cautand un nou loc de vietuire pt fratii mei si atunci voi incerca a ta gasi pt a vorbi fie in romaneste fie in ruseste dupa voia sfintiei tale!De altfel asta este si scopul meu pe forum:sa ma familiarizez cu atmosfera din viitorul loc al vietuirii mele!Dar...toate la timpul lor!
Si dimpotriva eu am apreciat pe sfintia ta ca un carturar format la scoli inalte si banuiesc ca nu va este asta spre suparare!
Cum noi nu ne inchinam la icoane ci doar le cinstim tot asa nici unchip pictat nu sfinteste ci numai Dumnezeu care s-a facut cunoscut oamenilor ca Sfanta Treime!Ori puterea Lui Dumnezeu a fost doar delegata prin ,,ce veti lega ...etc!Si ...nu a fost delegata chipurilor pictate ci apostolilor vii!
Eu nu am studiat mai mult decat...teologia pustiei!

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Este obligatorie sfinţirea icoanelor?

Mesaj necititde protosinghel » 30 Noi 2009, 19:43

Vă înţeleg.
Bine, vă ateptăm pe la noi...


Înapoi la “CANOANE şi REGULI BISERICEŞTI”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 52 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX
cron