Simple intrebari, maruntisuri, babisme...

Tot ce e legat de domeniile de mai sus...
ccristi
Mesaje:204
Membru din:25 Iun 2009, 13:05
Confesiune:ortodox
Simple intrebari, maruntisuri, babisme...

Mesaj necititde ccristi » 22 Oct 2009, 09:39

Pentru a lumina! Restul sunt simboluri, iar uneori simple speculaţii pt care eu nu dau nici un ban. La noi la mănăstire, mai ales la slujbele zilnice de noapte, fără lumănări (la strană şi în altar) ar fi imposibil, pt că nu folosim curentul electric la slujbe.
De ce se aprind luminile la ,,Slava celui ce ne-ai aratat noua lumina,, in cadrul sfintei Liturghi? Daca nu ar fi curent electric la biserica nu s-ar aprinde nimic?

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Simple intrebari,maruntisuri,babiseme...

Mesaj necititde protosinghel » 22 Oct 2009, 09:47

De ce se aprind luminile la ,,Slava celui ce ne-ai aratat noua lumina,, in cadrul sfintei Liturghi? Daca nu ar fi curent electric la biserica nu s-ar aprinde nimic?
Iartă-mă, dar numai oameni cu asemenea cunoștințe de liturgică pot pune așa întrebări...

ccristi
Mesaje:204
Membru din:25 Iun 2009, 13:05
Confesiune:ortodox

Re: Simple intrebari,maruntisuri,babiseme...

Mesaj necititde ccristi » 22 Oct 2009, 10:20

Va multumesc
Dar cunostintele mele la liturgica sunt zero;tocmai de aceea va intreb ca sa invat macar sa ajung la nota cinci.

ccristi
Mesaje:204
Membru din:25 Iun 2009, 13:05
Confesiune:ortodox

Re: Simple intrebari, maruntisuri, babisme...

Mesaj necititde ccristi » 23 Oct 2009, 15:27

Ma intreb daca e normal ca cineva sa fie botezat cu un nume, sa foloseasca numele cu care a fost botezat pana la o varsta si apoi sa raspunda la un alt nume(referire fac la calugari)? Putem vorbi de un al doilea botez?
In fata lui D-zeu cu ce nume va raspunde sau va fi raspunzator?
Se intimpla si in lumea laica cand se pun 2-3 nume copilului si sa-l strige numai cum vor parinti sau situatii cand i se pune un singur nume si parinti folosesc altul nici macar un derivat din acesta.
Se pot folosi si derivate din nume(ex Ion-Nelu ;Gheorghe-Gicu-Ghita)?

Va multumesc
Ultima oară modificat 23 Oct 2009, 18:59 de către Florina, modificat 1 dată în total.
Motiv: Am modificat in titlu ceea ce era gresit si a solicitat autorul mesajului. Am considerat ca randul prin care cerea modificarea greselii sale este "off topic" si, pentru fluidizarea subiectului, am sters fraza cu pricina.

filio
Mesaje:2
Membru din:07 Oct 2008, 08:11
Confesiune:ortodox

Re: Simple intrebari,maruntisuri,babiseme...

Mesaj necititde filio » 23 Oct 2009, 20:34

De ce se aprind luminile la ,,Slava celui ce ne-ai aratat noua lumina,, in cadrul sfintei Liturghi? Daca nu ar fi curent electric la biserica nu s-ar aprinde nimic?
Daaaaaaaaaaaaaaaaa!!!O intrebare foarte interesanta....
Dupa cate imi aduc aminte de cursurile de Liturgica, predate de p.Petru :D , in vechime, prin manastiri si schituri, se facea priveghere de toata noaptea, iar cand se ajungea la "Slava Tie, Celui ce ne-ai aratat lumina..", nu mai era nevoie de curent electric (care pe atunci nici nu era :D ) pentru ca deja se facea dimineata, si rasarea soarele!!!
Este un raspuns foarte simplu!!!...

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Simple intrebari, maruntisuri, babisme...

Mesaj necititde protosinghel » 24 Oct 2009, 11:02

Filio, slab ai învățat la Liturgică. Trebuia în primul rând să observi greșeala din întrebare. "Slavă Ţie Celui ce ne-ai arătat lumina..." şi Doxologia nu sunt la începutul Liturghiei, ci la sfârşitul Utreniei. Îţi dai seama ce se va întâmpla în mintea lui ccristi, dacă acesta va merge la o priveghere şi va auzi că această Doxologie se cântă seara?! Nu mai zic de o situaţie absolut normală, ca între sfârşitul Utreniei şi începutul Liturghiei să se pună şi Ceasurile 1,3 şi 6, care prin parohiile româneşti nu se pun...

ccristi
Mesaje:204
Membru din:25 Iun 2009, 13:05
Confesiune:ortodox

Re: Simple intrebari, maruntisuri, babisme...

Mesaj necititde ccristi » 26 Oct 2009, 09:32

Facind exceptie de la greseala din intrebarea mea sa inteleg ca raspunsul dat de filio este corect? Sa inteleg ca ar trebui sincronizate momentele slujbelor cu rasaritul soarelui? Si daca nu reusim asta trebuie sa aprindem luminari sau policandru in locul rasaritului? Si daca nici nu reusim sincronizarea si nici nu aprindem luminile e cumva vreo problema?

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Simple intrebari, maruntisuri, babisme...

Mesaj necititde protosinghel » 26 Oct 2009, 14:22

Fără sincronizare, ele îşi pierd sensul simbolic şi duhovnicesc. Rămân însă valabile ca rugăciuni...
Oricum, Doxologia trebuie cântată la răsăritul soarelui. Aşa-i corect. Mai târziu urmează Liturghia.

ccristi
Mesaje:204
Membru din:25 Iun 2009, 13:05
Confesiune:ortodox

Re: Simple intrebari, maruntisuri, babisme...

Mesaj necititde ccristi » 28 Oct 2009, 11:21

Ce trebuie facut cu ceea ce a ramas de la anafura? Banuiesc ca nu poate fi lasata pana la urmatoarea Liturghie(pericol sa o roada soarecii etc).

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Simple intrebari, maruntisuri, babisme...

Mesaj necititde protosinghel » 28 Oct 2009, 11:24

Ce trebuie facut cu ceea ce a ramas de la anafura? Banuiesc ca nu poate fi lasata pana la urmatoarea Liturghie(pericol sa o roada soarecii etc).
Se dă la credincioşi, ca aceştia să consume în fiecare dimineaţă, pe nemâncate, după ce-şi fac rugăciunile de dimineaţă.
Dacă nu, atunci o mănâncă paraclisierul până crapă...

ccristi
Mesaje:204
Membru din:25 Iun 2009, 13:05
Confesiune:ortodox

Re: Simple intrebari, maruntisuri, babisme...

Mesaj necititde ccristi » 29 Oct 2009, 11:17

Se poate ca un preot ortodox sa faca o slujba de inmormantare pentru cei decedati dar de alte confesiuni?.
Intreb asta in conditiile in care se intimpla ,de ex un catolic practicant trece la cele vesnice intr-o zona ortodoxa si nu exista mijloace spre a-l transporta in zona unde a trait sau de ce nu un ortodox intr-o tara catolica sau protestanta.
Nu am intilnit ac situatie , dar doar ma intreb.
Sau mai bine zis sunt niste reguli ecumenice internatioanale ca un preot de o confesiune sa poata sa zica macar cativa psalmi ,sa faca o tamaiere pentru cel de alta confesiune?
Este permisa inmormantarea unuia de o confesiune in cimitire ale altor confesiuni?

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Simple intrebari, maruntisuri, babisme...

Mesaj necititde protosinghel » 29 Oct 2009, 11:25

Acest lucru este interzis. O hătărâre de anul trecut a Sinodului BOR repetă această interdicţie.
Preotul ortodox nu poate citi un eretic rugăciuni de dezlegare şi nici nu le putem cânta ereticilor "Cu Sfinţii ordihneşte, Hristoase, sufletele robului Tău (N)..."

ccristi
Mesaje:204
Membru din:25 Iun 2009, 13:05
Confesiune:ortodox

Re: Simple intrebari, maruntisuri, babisme...

Mesaj necititde ccristi » 29 Oct 2009, 13:39

Eu nu ma gandeam chiar la nu stiu ce rugaciuni sau cantari ci macar citirea de psalmi,o cadire simpla; parca nu prea ar merita nimeni sa fie dus ca un caine la groapa.
Totusi putea fi un crestin ortodox practicant si sa fie trecut la cele vesnice in republica ,,noname,,unde nu exista posibilitati pentru a avea preot ortodox si nici sa fie adus in tara ;parca e prea de tot.
Eu va inteleg si va dau dreptate la ceea ce ati spus dar totusi ar trebui discutata f sus ac problema.E prea de tot.Pana si pe sinucigasi ii citeste cineva...

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Simple intrebari, maruntisuri, babisme...

Mesaj necititde protosinghel » 29 Oct 2009, 14:36

Cu atât mai mult, un ortodox nu poate fi îngropat de un papistaş sau protestant. E mai bine să fie dus la groapă de rudele lui ortodoxe, care să-i cânte "Sfinte Dumnezeule", decât se fie dus de nişte eretici, care n-au nici preoţie şi nici har...

ccristi
Mesaje:204
Membru din:25 Iun 2009, 13:05
Confesiune:ortodox

Re: Simple intrebari, maruntisuri, babisme...

Mesaj necititde ccristi » 02 Noi 2009, 10:43

Aud destul de des despre ,,preoti misionari,,.
Ce sunt acestia ? Au parohie pe undeva ? Unde slujesc,unde se impartasesc?
Va multumesc

ccristi
Mesaje:204
Membru din:25 Iun 2009, 13:05
Confesiune:ortodox

Re: Simple intrebari, maruntisuri, babisme...

Mesaj necititde ccristi » 22 Noi 2010, 14:14

Se pot face parastase in ziua celor 12 praznice imparatesti ? Dar nunta ?
Daca nu se pot face , exista vreo exceptie ?

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Simple intrebari, maruntisuri, babisme...

Mesaj necititde protosinghel » 22 Noi 2010, 14:23

Se pot face parastase in ziua celor 12 praznice imparatesti ? Dar nunta ?
Daca nu se pot face , exista vreo exceptie ?
Nu se poate face nici una, nici alta, iar excepţii nu există.

filoaghioritul
Mesaje:15
Membru din:12 Aug 2011, 17:29
Confesiune:ortodox
Localitate:BN, Ro

Re: Simple intrebari, maruntisuri, babisme...

Mesaj necititde filoaghioritul » 22 Aug 2011, 12:24

Îţi dai seama ce se va întâmpla în mintea lui ccristi, dacă acesta va merge la o priveghere şi va auzi că această Doxologie se cântă seara?! Nu mai zic de o situaţie absolut normală, ca între sfârşitul Utreniei şi începutul Liturghiei să se pună şi Ceasurile 1,3 şi 6, care prin parohiile româneşti nu se pun...
....din pacate sunt multe Manastiri in romania unde se face Utrenia SEARA, dupa 19.00.... sau la miezul noptii... si atunci care este legatura dintre slujba si timpul ei, daca aceasta nu se mai respecta???
Iar de ceasuri nu mai zic... numai la capela facultatii mai faceam ceasurile, si astea numai la sarbatori si praznice, cand faceam priveghere ca la Sf.Munte... de la 21.00 pana pe la 03 - 04.00 dimineata... Iar in parohii nici canoanele de la Utrenie nu se mai citesc...
Ultima oară modificat 22 Aug 2011, 12:42 de către filoaghioritul, modificat 1 dată în total.
Harul Domnului nostru Iisus Hristos si dragostea lui Dumnezeu-Tatal si impartasirea Sfantului Duh, sa fie cu Voi cu toti!

filoaghioritul
Mesaje:15
Membru din:12 Aug 2011, 17:29
Confesiune:ortodox
Localitate:BN, Ro

Re: Simple intrebari, maruntisuri, babisme...

Mesaj necititde filoaghioritul » 22 Aug 2011, 12:33

Se pot face parastase in ziua celor 12 praznice imparatesti ? Dar nunta ?
Daca nu se pot face , exista vreo exceptie ?
Nu se poate face nici una, nici alta, iar excepţii nu există.
...inainte ca lumea sa faca din Nunta un prilej de destrabalare, se faceau si in Sarbatori, ba chiar in cadrul Sf.Liturghii.... de aici a ramas "paharul cu vin si piscotele" (sau prescura), ca mirii se impartaseau la Liturghie... dar pentru ca unii miri nu veneau CURATI la Nunta, NU puteau primi Euharistia... si s-a mutat DUPA Liturghie dandu-se mirilor doar paine si vin SIMPLE... O nunta "umbreste" un praznic imparatesc, toti isi indreapta atentia la Nunta, uita si de Praznic... Eu unul am facut nunta Duminica, ne-am impartasit, apoi Cununia, apoi MASA, doar cu rude si doi-trei vecini... SIMPLU, doar vin si apa si suc am pus la masa, iar in ciuda simplitatii, mancarea le-a dat cea mai mare satisfactie nuntasilor, nu pentru aspect si design, ci pentru gatt, ca si designul a fost atat de simplu, ca la o manastire.... ! a tinut vreo 3-4 ore... apoi toti au plecat acasa...
Iertati!
Ultima oară modificat 22 Aug 2011, 12:42 de către filoaghioritul, modificat 1 dată în total.
Harul Domnului nostru Iisus Hristos si dragostea lui Dumnezeu-Tatal si impartasirea Sfantului Duh, sa fie cu Voi cu toti!

filoaghioritul
Mesaje:15
Membru din:12 Aug 2011, 17:29
Confesiune:ortodox
Localitate:BN, Ro

Re: Simple intrebari, maruntisuri, babisme...

Mesaj necititde filoaghioritul » 22 Aug 2011, 12:36

Ce trebuie facut cu ceea ce a ramas de la anafura? Banuiesc ca nu poate fi lasata pana la urmatoarea Liturghie(pericol sa o roada soarecii etc).
Se dă la credincioşi, ca aceştia să consume în fiecare dimineaţă, pe nemâncate, după ce-şi fac rugăciunile de dimineaţă.
Dacă nu, atunci o mănâncă paraclisierul până crapă...
...eu cand eram paraclisier in copilarie, firmiturile le duceam intr-un loc ferit unde stiam ca vin pasarele multe, si le puneam lor, in 2h nu mai era nici urma de firmitura de anafora... Parinte Petru, am gresit?
Harul Domnului nostru Iisus Hristos si dragostea lui Dumnezeu-Tatal si impartasirea Sfantului Duh, sa fie cu Voi cu toti!


Înapoi la “CANOANE şi REGULI BISERICEŞTI”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 6 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX