Dispensa pentru cununie

Tot ce e legat de domeniile de mai sus...
alexandra
Mesaje:3
Membru din:20 Noi 2009, 12:24
Confesiune:ortodox
Dispensa pentru cununie

Mesaj necititde alexandra » 20 Noi 2009, 13:53

As vrea sa stiu in ce conditii se acorda dispensa pentru cununie intre rudele de gradul 6. Stiu ca Biserica interzice casatoriile intre rude pana la gradul 7, dar pentru gradele 5,6 si 7 se pot acorda dispense de catre episcopi. Va rog sa-mi spuneti, daca stiti, care este rolul acestei dispense, in ce conditii se poate obtine si cum. De asemnea,mi-ar prinde bine orice sfat crestinesc si orice discutie pe aceasta tema!

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Dispensa pentru cununie

Mesaj necititde protosinghel » 20 Noi 2009, 14:14

Pentru gradul 5 trebuie dispinsă de la Sinod, şi n-am auzit ca Sinodul să se ocupe în ultima vreme cu aşa ceva. De obicei, ea se dă atunci când tinerii, din neştiinţă, au început să trăiască împreună, iar fata este însărcinată sau poate a şi născut...
Cam tot în aşa condiţii dă şi episcopul dispensă pt gradul 6. Dar asta nu înseamnă că trebuie să faci tot posibilul să rămâi însărcinată, doar pt a obţine dispensă.

Tehnic, obţinerea dispensei se face simplu. Vă adresaţi la Secretariatul Centrului Eparhia de care ţineţi.

alexandra
Mesaje:3
Membru din:20 Noi 2009, 12:24
Confesiune:ortodox

Re: Dispensa pentru cununie

Mesaj necititde alexandra » 20 Noi 2009, 14:26

Dar daca nu a fost din nestiinta si a fost in deplina cunostinta de cauza se mai poate acorda dispensa? Noi am inceput sa traim impreuna stiind ce fel de neamuri suntem dar avand in vedere ca legea interzice pana la gradul 4. Ulterior, cand deja ne gandeam la casatoria civila, am aflat ca Biserica merge mai departe decat legea. In aceste conditii ce putem face?

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Dispensa pentru cununie

Mesaj necititde protosinghel » 20 Noi 2009, 15:57

Mergeţi împreună la episcopul locului. Cereţi audienţă... Dacă tot vă căsătoriţi, să aveţi şi binecuvântare.

toader
Mesaje:8
Membru din:21 Feb 2010, 21:08
Confesiune:ortodox

Re: Dispensa pentru cununie

Mesaj necititde toader » 15 Apr 2010, 19:02

Dacă bunicii tinerilor sunt fraţi, se pot căsătorii aceştia?

georgedimoiu
Mesaje:144
Membru din:17 Mar 2010, 22:04
Confesiune:ortodox
Localitate:Timisoara, preot
Contact:

Re: Dispensa pentru cununie

Mesaj necititde georgedimoiu » 15 Apr 2010, 19:50

Gradul 6 de rudenie cei doi sunt verișori de gradul doi, interzis la limită.
Ar fi bine să renunțe dacă nu au conceput un copil. Dacă copilul este pe drum nu ucideți ci încercați să obțineți dispensa și Dumnezeu cu mila.
Doresc să deschid un subiect: dacă episcopul, din diferite motive dă binecuvântare, preotul poate fi obligat să facă cununia, dacă din motive morale nu vrea?
Apărătoare Doamnă pentu biruinţă, mulţumim!
Vă iubesc pe toți!
Pace celor ce vin – Bucurie celor ce rămân – Binecuvântare celor ce pleacă

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Dispensa pentru cununie

Mesaj necititde protosinghel » 22 Apr 2010, 12:50

dacă episcopul, din diferite motive dă binecuvântare, preotul poate fi obligat să facă cununia, dacă din motive morale nu vrea?
Preotul nu face nimic cu de la sine putere, ci ca din partea episcopului. Dacă e o chestiune dogmatică importantă (cum ar fi împărtăşirea cu ereticii), preotul este îndeptăţit să nu facă "ascultare", dar dacă nu, preotul trebuie să fac tot ce i se spune, fără procese de conştiinţă. Răspunde episcopul!

Avatar utilizator
Florin-Constantin
Mesaje:10
Membru din:13 Mar 2010, 06:12
Confesiune:ortodox
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Dispensa pentru cununie

Mesaj necititde Florin-Constantin » 22 Apr 2010, 22:28

Parinte Petru, am auzit un caz (de la Sibiu) in care doi frati s-au casatorit cu doua surori. In mod normal fiecare frate devine cumnat cu sora sotiei. Insa, au fost casatoriti in aceiasi zi, si au considerat asta ca fiind o "portita de scapare". Dar nu au fost casatoriti in acelasi timp, ci unul dupa altul. Cat de corecta este practica? Exista vreo exceptie la vreun canon?
"Iata, Doamne, Tu si eu. Uita-te la mine ce-am ajuns, ce-a mai ramas din zidirea Ta. Uita-te si ma plange, ca eu singur nu ma pot plange". (Pr. Savatie Bastovoi)

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Dispensa pentru cununie

Mesaj necititde protosinghel » 23 Apr 2010, 06:25

Scris este: "Să nu ispiteşti pe Domnul Dumnezeul tău..."


Înapoi la “CANOANE şi REGULI BISERICEŞTI”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 55 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX
cron