Despre purtarea baticului

Tot ce e legat de domeniile de mai sus...
andr3y
Mesaje:184
Membru din:14 Dec 2009, 14:30
Confesiune:ortodox
Preocupări:ciclism, electronica, fizica, matematica
Localitate:Neamt, Romania
Contact:
Re: Despre purtarea baticului

Mesaj necititde andr3y » 29 Dec 2009, 16:36

Andrei, iarta-ma dar aici nu mai sunt de acord cu tine.
Daca un barbat este ispitit de gandul desfranarii, asa cum spui tu, asta nu inseaman ca femeile trebuie sa se inchida intr-o camera pt a nu fi vazute de barbat. Gandul acela il are pt ca nu si-a infranat altele dinainte. Inafara Bisericii sa nu iti inchipui ca umblam cvasi-dezbracate, doamne fereste ci pur si simplu nu cred ca un fir de par care se vede prin neacoperirea lui cu batic este motiv de sminteala pt cineva. In BIserica am motiv sa ma smeresc, in timp ce inafara nu vad nici unul.

Am ajuns la o concluzie baticul il purtam pt a ne smerii in fata cui merita "capetele jos" nu pentru ca (virgula) capul descoperit este motiv de sminteala. Pentru cine este, repet, este din cauze multiple neimputate acelui fir de par nevinovat.

;) Tu stii mai bine! De fapt voi stiti mai bine!
Uitati un articol in legatura cu portul femeilor http://dulcecasa.blogspot.com/2009/03/d ... la-in.html

Avatar utilizator
Florina
Mesaje:515
Membru din:02 Apr 2008, 06:16
Confesiune:ortodox
Preocupări:profesor de religie
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Despre purtarea baticului

Mesaj necititde Florina » 29 Dec 2009, 17:34

Nu sunt de acord cu ceea ce scrie in acel link. Cand este primavara, vara, toamna, port fusta, dar iarna, port pantaloni. Si asta cu binecuvantarea duhovnicului, care stie ca nu pentru a sminti port, ci din cauza frigului. Cred ca as muri la cele 5 ore de naveta pe zi sa fiu in fusta! Sa fim seriosi, Dumnezeu nu ne cere sa ne imbolnavim!

andr3y
Mesaje:184
Membru din:14 Dec 2009, 14:30
Confesiune:ortodox
Preocupări:ciclism, electronica, fizica, matematica
Localitate:Neamt, Romania
Contact:

Re: Despre purtarea baticului

Mesaj necititde andr3y » 29 Dec 2009, 17:58

Nu sunt de acord cu ceea ce scrie in acel link. Cand este primavara, vara, toamna, port fusta, dar iarna, port pantaloni. Si asta cu binecuvantarea duhovnicului, care stie ca nu pentru a sminti port, ci din cauza frigului. Cred ca as muri la cele 5 ore de naveta pe zi sa fiu in fusta! Sa fim seriosi, Dumnezeu nu ne cere sa ne imbolnavim!
Poti purta ciorapi mai grosi pe dedesupt :D :D :D .

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Despre purtarea baticului

Mesaj necititde maria_andreea » 03 Ian 2010, 20:49

Am promis ca va aduc si raspunsul unui preot calugar. Raspunsul lui a fost ca baticul trebuie purtat chiar si la rugaciunea particulara, daca nu aceasta nu e primita.
Eu as vrea totusi sa stiu si parerea celorlalti preoti (sau a fiilor lor duhovnicesti, inregistrati aici) in privinta relatiei rugaciune-batic.
Va multumesc!
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

Avatar utilizator
Florina
Mesaje:515
Membru din:02 Apr 2008, 06:16
Confesiune:ortodox
Preocupări:profesor de religie
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Despre purtarea baticului

Mesaj necititde Florina » 03 Ian 2010, 21:00

In privinta rugaciunii particulare, parintele meu duhovnic (calugar) a spus ca trebuie sa fim ca in biserica, adica in fusta si batic, pentru ca stam in fata lui Dumnezeu si nu este cuviincios sa fim indecenti. Au fost calugari care nu s-au dezgolit nici cand treceau raurile, din respect fata de ingerul pazitor. Cu atat mai mult la rugaciune, sa avem evlavie si prin ceea ce purtam.

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Despre purtarea baticului

Mesaj necititde maria_andreea » 03 Ian 2010, 21:03

Multumesc, Florina!
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

andr3y
Mesaje:184
Membru din:14 Dec 2009, 14:30
Confesiune:ortodox
Preocupări:ciclism, electronica, fizica, matematica
Localitate:Neamt, Romania
Contact:

Re: Despre purtarea baticului

Mesaj necititde andr3y » 03 Ian 2010, 22:35

Eu nu va inteleg!.... ma rog.. faceti cum credeti! Dar parerea mea e ca femeia trebuie in fiecare clipa sa fie pregatita pentru intalnirea cu Hristos! Parintele Arsenie Papacioc spunea ca cel care face rugaciune de tipic de fapt nu se roaga! Urmand sfatul apostolului : "rugati-va neincetat", as tinde sa spun ca femeia (oricare ar fi varsta, exceptie facand copiii), trebuie sa fie pregatita tot timpul pentru a se intalni cu Hristos (altfel inseamna ca nu se roaga :D :D :D :D , ci face rugaciune de tipic).

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Despre purtarea baticului

Mesaj necititde maria_andreea » 03 Ian 2010, 23:04

Ce iti pasa tie Andrei, tu esti baiat. Noi femeile/fetele care ne-am nascut mai tarziu, prin 80, ne-am confruntat cu influenta occidentala adusa odata cu capitalismul economic unde baticul era si este un capitol necunoscut. Pentru mamele, bunicile noaste e mai usor ele asa s-au nascut, toata lumea il purta (cel putin la tara bunica mea si doarme cu el). Pe cand la noi e o adevarata dovada de eroism, de curaj sa iti asumi raspunderea de al purta mereu.

Nu prea inteleg legatura dintre rugaciunea de toata vremea si batic (care e drept te umileste putin), dar asta e, poate cu timpul...
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

andr3y
Mesaje:184
Membru din:14 Dec 2009, 14:30
Confesiune:ortodox
Preocupări:ciclism, electronica, fizica, matematica
Localitate:Neamt, Romania
Contact:

Re: Despre purtarea baticului

Mesaj necititde andr3y » 03 Ian 2010, 23:40

Bine... sa spunem ca la faza cu baticul am fost cam rau... dar fusta?... obligatoriu. La batic, na, poate lucrezi intr-un domeniu bancar, unde sa fim realisti, numai batic iti mai trebuie! Dar fusta trebuie la tot pasul (indiferent de vreme)... Daca nu, vorba aia... stiti pentru ce a fost facuta femeia? Sau mai bine spus, stiti ce rol trebuie sa aiba femeeia in societate?

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Despre purtarea baticului

Mesaj necititde protosinghel » 04 Ian 2010, 07:16

Dar fusta trebuie la tot pasul (indiferent de vreme)...
E una să spui cum e bine şi e cu totul altceva să spui cum e obligatoriu. Pentru că dacă fusta este un element obligatoriu, înseamnă că trebuie să alungăm din biserică toate fetele în pantaloni, or eu nu m-aş încumenta să fac acest lucru...

Petre C
Mesaje:606
Membru din:24 Noi 2008, 21:42
Confesiune:ortodox
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Despre purtarea baticului

Mesaj necititde Petre C » 04 Ian 2010, 10:03

Dar fusta trebuie la tot pasul (indiferent de vreme)...
E una să spui cum e bine şi e cu totul altceva să spui cum e obligatoriu. Pentru că dacă fusta este un element obligatoriu, înseamnă că trebuie să alungăm din biserică toate fetele în pantaloni, or eu nu m-aş încumenta să fac acest lucru...
Iata un mesaj interesant al Ep. Ilarion de Volokalamsk. Preasfintia sa apara femeile care vin in pantaloni la biserica spunand ca ar fi absurd ca consideram ca pantalonii apartin exclusiv barbatilor, deoarece sunt folositi de catre femei de mai bine de 80 de ani. Ep. Ilarion a mai adaugat ca "Dumnezeu se uita la inima omului, nu la haina lui".
"Că de voi şi umbla în mijlocul morţii, nu mă voi teme de rele; că Tu cu mine eşti." Ps. 22,4

Petre

andr3y
Mesaje:184
Membru din:14 Dec 2009, 14:30
Confesiune:ortodox
Preocupări:ciclism, electronica, fizica, matematica
Localitate:Neamt, Romania
Contact:

Re: Despre purtarea baticului

Mesaj necititde andr3y » 04 Ian 2010, 10:24

Nu alungate ... Doamne fereste! Dar mustrate si invatate cum trebuie sa se poarte, si in biserica dar si in societate! ... Bine si pana acum 80 de ani cum de au putut sta in fuste (necunoscand pantalonii)? Nu zic .. e adevarat ca pe Dumnezeu nu il intereseaza hainele de pe om, dar pe celalalt om de langa noi poate ca il intereseaza si uneori il si influenteaza; sa nu uitam ca trai in lume, si trebuie sa fim oarecum precauti in tot ceea ce facem (inclusiv in purtatul hainelor).

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Despre purtarea baticului

Mesaj necititde protosinghel » 04 Ian 2010, 11:23

sa nu uitam ca trai in lume, si trebuie sa fim oarecum precauti in tot ceea ce facem (inclusiv in purtatul hainelor).
Da, ai dreptate. De aceea prefer ca femeia să fie în pantaloni decât în fuste scurte sau unele lungi dar transparente...

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Despre purtarea baticului

Mesaj necititde maria_andreea » 04 Ian 2010, 14:23

Am inteles, fusta si baticul nu sunt obligatorii, insa decenta in imbracaminte, da.

Putem opta pentru batic (inclusiv fusta decenta, etc) in fata Sf. Altar, a Icoanelor, insa asta tine de sensibilitatea fiecaruia fata de Persoanele cu care vorbeste, de asemenea acolo unde stim ca se nevoiesc, preoti, calugari, pustinici etc trebuie sa avem grija sa nu fim istrumentul prin care vine ispita, in lume insa sunt putini oameni traitori, marea parte nu au nicio legatura cu viata duhovniceasca de aceea pentru ei sa vada fete cu batice pe cap e smintitor (le da prilejul de a-si bate joc de ele), pentru cei putini care se nevoiesc si in lume gasesc ca femeia cu capul descoperit care trece pe strada poate sa nu fie vazuta de el, daca vrea, in sensul ca isi poate intoarce capul.

Va multumesc!
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

andr3y
Mesaje:184
Membru din:14 Dec 2009, 14:30
Confesiune:ortodox
Preocupări:ciclism, electronica, fizica, matematica
Localitate:Neamt, Romania
Contact:

Re: Despre purtarea baticului

Mesaj necititde andr3y » 04 Ian 2010, 16:49

femeia să fie în pantaloni decât în fuste scurte sau unele lungi dar transparente...
Cred ca este acelasi lucru! Ori pantaloni ori fusta scurta sau lunga dar transparenta e aproape acelasi lucru. Pantalonii sunt destinati sa fie purtati doar de barbati (cel putin eu asa stiu). Femeile au inceput sa preia aceasta vestimentatie (si aceasta cu greu) abia de pe la sf. sec VIII - inceputul sec XIX (si erau purtati de catre acestea doar atunci cand lucrau). Incetul cu incetul, in virtutea egalitatii barbatului si femeii (ceea ce mi se pare o aberatie), a drepturilor omului si a altor idei "stralucite" si iluministe, acestia au inceput sa faca parte (pe nesimtite ce e drept) din garderoba femeilor! E foarte adevarat ca nu este scris de nimeni ca fusta este obligatorie, dar tinand cont ca moda purtatului pantalonilor a aparut mult mai tarziu la femei, reiese ca inainte de a da aceasta libertate femeilor sa poarte pantalonii, fusta era oarecum obligatorie (pentru ca era singurul accesoriu); si chiar si atunci cand era vazuta vreo femeie care purta pantaloni, se simtea din partea celorlalti o senzatie de anormalist (chiar si din partea femeilor).
Eu nu sunt adeptul teoriei conform careia acoperim un rau cu un alt rau; adica din doua rele aleg raul care e mai putin "daunator". Nu! Ori elimin raul de tot, ori ma compromit si acoper raul cu un altul.
Sper sa nu se supere nimeni pe mine, dar femeia ar trebui sa poarte fusta, cel putin, atat in biserica cat si in afara acesteia. Nu zic ca purtand acestea, gata se smereste, sau gata se mantuieste, sau gata rugaciunea ei este ascultata! Nu, sunt alti factori mult mai importanti de care depind acestea (mantuirea, smerenia, rugaciunea). Doar ca, aceste lucruri mici, ne ajuta foarte mult la infaptuirea celor mari; dupa cum am mai spus si la inceput: nu o sa vedem o femeie (de orice varsta) care vrea sa ii urmeze lui Hristos, imbracandu-se (poate fara intentie) ca si cum ar fi la agatat, sau ca si cum ar vrea sa scoata in evidenta ceva! Nu. Frumusetea femeii apartine barbatului ei si atat (lui trebuie sa ii arate tot ceea ce are mai frumos, nu celorlalti). Nu vreau sa par egoist, sau eu stiu ... sa tind spre gelozie, dar eu asa vad legatura intre barbat si femeie (abia atunci se formeaza omul pe care l-a creat Dumnezeu). Si parafrazand vorba lui Hristos, ca numai poftind cu ea in inima lui a si savarsit adulter (in vremea aceea femeia nu purta pantaloni), imi pun intrebarea: cu cat mai repede va cadea in adulter un barbat vazand o femeie in pantaloni? Eu zic ca sansele sunt mult mai mari ca acel barbat sa cada in adulter. Si ca sa fie si mai bine pentru diavol, moda parca vrea pantaloni mai stramti, mai rupti, mai nu stiu cum cu zorzonele, cu clipici, tocmai ca sa atraga atentia (chiar si fara sa vrei).
De aceea, eu nu prea sunt cu ideea de pantaloni la femei. Poate ca exista si femei care se imbraca in pantaloni (chiar si la biserica) si fara sa atraga atentia, si chiar care au o legatura foarte stransa cu biserica, dar eu zic de cazul general, care ar trebui respectat de toti (fara exceptii), ca altfel degeaba ma apuc eu si ii spun unei femei care poarta pantaloni mai deocheati, ca nu e bine, ca ea imi da imediat peste nas "dar femeia aceea de la biserica de ce poarta?", si gata mi-a inchis gura; nu mai pot spune nimic. Macar de dragul unitatii sa facem aceasta!
Sper sa nu supar pe nimeni cu aceste afirmatii, dar eu asa cred ca sta "treaba" cu pantalonii astia!

Iertati si Doamne ajuta!

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Despre purtarea baticului

Mesaj necititde maria_andreea » 04 Ian 2010, 17:56

Incetul cu incetul, in virtutea egalitatii barbatului si femeii [...] acestia au inceput sa faca parte (pe nesimtite ce e drept) din garderoba femeilor!
Femeia lucreaza aproape cot la cot cu barbatul sau chiar mai mult, de aceea si ea are nevoie de vestimentatie mai legera.

Daca vrem sa se pastreze portul femeii ca in vechime (fusta, batic) atunci sa-i redam si statutul de odinioara (femeie care se ocupa de casa si copii atat, nu serviciu in schimburi-se intorce la 24:00, pleaca la 14:00 sau naveta)...trebuie sa fim si realisti, nu doar idealisti. ;)
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

andr3y
Mesaje:184
Membru din:14 Dec 2009, 14:30
Confesiune:ortodox
Preocupări:ciclism, electronica, fizica, matematica
Localitate:Neamt, Romania
Contact:

Re: Despre purtarea baticului

Mesaj necititde andr3y » 04 Ian 2010, 18:52

Bine, dar ideea conform careia femeia trebuie sa lucreze "cot la cot" cu barbatul mi se pare destul de aberanta! Eu nu sunt de acord cu aceasta conceptie. Femeia nu poate fi egala barbatului (in aceasta privinta). Dumnezeu nu a lasat femeia langa barbat ca sa fie ca el (daca este un barbat, de ce sa mai avem nevoie de inca unul?), ci sa ii fie spre ajutor; adica sa faca treburile pe care acesta nu le poate face! De pilda, daca un barbat, sa spunem ca pleaca la servici de dimineata si vine seara, automat ca in timpul zilei nu poate sa isi faca mancare, sa se ingrijeasca de ale trupului (aici ma refer la vestimentatie), sa mai faca si ordine prin casa si toate cele; aici intervine femeia. Cel putin eu asa vad lucrurile: barbatul trebuie sa aduca banul in casa, iar femeia sa il coordoneze :D :D :D . Si chiar daca, sa presupunem, ca realitatea este cruda, si cu toate astea nu ajung banii si toate celelalate (traim intr-o societate capitalista), femeia isi poate gasi un loc de munca, dar pe masura ei, si in asa fel incat sa isi poata indeplini si aceste indatoriri fata de barbat, in primul rand! Faptul ca realitatea este asa, asta nu inseamna ca e si bine! Ea nu ne da totdeauna modele bune de urmat. ;)
Nu numai in vechime se purtau asa femeile! Eu am vazut si astazi femei (musulmane ce e drept) care in tot locul (indiferent de servici) erau cu batic si fusta! Acelea cum de pot purta?
Doamne ajuta!

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Despre purtarea baticului

Mesaj necititde maria_andreea » 24 Ian 2010, 17:08

Mi s-ar putea spune:
- Faţa fecioarelor ereticilor este palidă, mâinile şi picioarele uscate, îmbrăcămintea aspră şi de
proastă calitate, privirea ochilor potolită.
- Ei şi? Ce folos, când privirea lăuntrică este obraznică şi îndrăzneaţă? Poate fi ceva mai obraznic
şi mai îndrăzneţ decât privirea aceea lăuntrică a sufletului, care convinge şi privirea ochilor
trupului să socotească rele făpturile lui Dumnezeu? “Toată slava fiicei împăratului vine
dinlăuntru”, spune David.

Fecioara ereticilor a călcat în picioare aceste cuvinte profetice; este înconjurată pe dinafară cu
slava unei fecioare, dar pe dinăuntru este plină de necinste. Aceasta-i grozăvia, că faţă de oameni
arată multă bunătate şi bună-cuviinţă, iar faţă de Dumnezeu, Creatorul ei, se poartă ca o nebună.
Nu îndrăzneşte să se uite în faţa omului - dacă mai sunt astfel de fecioare printre eretici -, dar se
uită cu ochi neruşinaţi în faţa Stăpânului oamenilor şi grăieşte cuvinte nelegiuite împotriva
măreţiei lui Dumnezeu. Într-adevăr, faţa lor e galbenă ca lemnul de merişor şi seamănă cu faţa
unui mort. Dar sunt vrednice de lacrimi şi de mult plânset nu numai pentru că-şi chinuiesc şi-şi
istovesc în zadar trupurile lor cu postul şi cu fecioria, dar şi pentru că fac aceasta spre propria lor
pierzare.

Îmbrăcămintea lor e aspră şi de proastă calitate? Fecioria însă nu stă în îmbrăcăminte şi în
culoarea hainelor! Fecioria stă în trup şi în suflet!
N-ar fi o prostie să numeşti pe cineva filosof
după barbă şi păr, după bastonul de filosof ce-l are în mâini şi după mantia de filosof aruncată pe
umeri, şi nu după purtările sale, după sufletul său? N-ar fi o prostie să numeşti pe cineva ostaş
după hlamidă ;>i după centură, şi nu după vigoarea trupului şi după curajul său? Tot aşa şi cu
fecioara, ri-ar fi, oare, o prostie să dăm cuiva iute şi degrabă numele de fecioară
- nume atât de
minunat ce depăşeşte tot ce-i omenesc - pentru că are părul neîngrijit şi faţa mohorâtă, pentru că
poartă haine cernite, fără a-i cerceta cu de-amănuntul sufletul, fără a cunoaşte bine starea
sufletului ei?
Pavel care a rânduit legile acestei mari nevointe, legile fecioriei, nu ne îngăduie să
procedăm aşa. Pavel ne porunceşte să recunoaştem pe cei care intră în această luptă după
credinţa lor, după sufletul lor, şi nu după haine.
Pavel spune: “Oricine se luptă se înfrânează de la
toate” adică toate care vatămă sănătatea sufletului; iar în altă parte spune: “nimeni nu se
încununează dacă nu se luptă după regulă”.
Sfântul Ioan Gură de Aur, Despre feciorie.
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

andr3y
Mesaje:184
Membru din:14 Dec 2009, 14:30
Confesiune:ortodox
Preocupări:ciclism, electronica, fizica, matematica
Localitate:Neamt, Romania
Contact:

Re: Despre purtarea baticului

Mesaj necititde andr3y » 24 Ian 2010, 22:51

Nu stiu in ce context a spus Sf. Ioan predica asta, dar banuiesc ca se adresa unor femei care se ingrijeau numai de exterior, neglijand astfel adevarata munca a unei crestine, adica cea din interior! Vroia sa le indemne, ca pe langa cele exterioare, sa se ingrijeasca si de cele interioare, ca ele sunt mai importante si cu adevarat necesare. Insa, din cate am inteeles, nu exclude portul lor, adica nu spune ca "umblati cum vreti pe dinafara, ca oricum important e ce aveti in interior"! Si Hristos a spus ca nu tot cel ce zice Doamne, Doamne va intra in Imparatia Cerurilor; dar asta nu inseamna ca nu mai avem voie sa spunem Doamne Doamne sau ca nu sunt importante aceste cuvinte; doar ca ele trebuiesc impletite cu fapte implinite!
Ceea ce avem in interior se exteriorizeaza si deseori spune multe lucruri despre noi. De aceea si preotii ne mai atrag atentia si ne spun " Sa fim smeriti "si in vorba si in port" pe langa adevarata smerenie, dar nu ca si cum acestea ar trebui sa primeze, ci doar ca ele sunt o completare a ceea ce avem in interiorul nostru! Mare grija!
La prima vedere, am putea spune ca, gata, daca si Sf. Ioan spune ca nu e important lucru exterior, inseamna ca nu trebuie sa ne mai ingrijim de ele, ca putem fi si fara sa le purtam (ma imbrac cum vreau eu si cum imi place), sau ca nu sunt importante. Repet: este incompatibila starea de pocainta si de smerenie cu o tinuta indecenta! La fel starea in care dorim sa urmam voii lui Hristos cu starea in care urmam voii noastre, si mai ales in biserica si in timpul slujbei! Nu exista compromis; adica hai ca merge si asta, ca doar nu e chiar asa un mare pacat. Nu! Ce e drept, drept sa fie!
Eu raman totusi la parerea ca femeia trebuiie sa poarte batic si fusta (cel putin in biserica)! Nu exista un motiv serios care sa o impiedice sa faca acest gest! Hai ca in afara ei (a bisericii), mai zic (cu toate ca si acolo la inceput tindeam si credeam cu tarie ca trebuie sa le poarte), dar in biserica nu exista piedica (poate doar lipsa banilor - nu ai bani sa iti cumperi un batic si o fusta).

Iertati si Doamne ajuta!

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Despre purtarea baticului

Mesaj necititde maria_andreea » 24 Ian 2010, 23:32

Am postat scrierea pentru a vedea şi o altă părere mai puţin radicală, care parcă spune "femeie/fecioaro nu te mântuieşte fusta şi baticul că dacă rezolvi partea dinăuntru a paharului ce-a din exterior va strălucii de la sine." ;)
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)


Înapoi la “CANOANE şi REGULI BISERICEŞTI”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 16 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX
cron