se poate un copil boteza de 2 ori?

Tot ce e legat de domeniile de mai sus...
LauraAlbu
Mesaje:2
Membru din:15 Feb 2010, 10:20
Confesiune:ortodox
se poate un copil boteza de 2 ori?

Mesaj necititde LauraAlbu » 24 Feb 2010, 11:01

se poate un copil boteza de 2 ori in aceeasi religie?

am un fiu de 2 ani si, din pacate, nasul lui de botez (casatorit civil cu o adventista) s-a indepartat de tot de noi si de copilul nostru si nu mai poate fi numit nas in adevaratul sens al cuvantului. intrucat eu doresc ca baiatul sa aiba nasi (eu nu i-am cunsocut pe ai mei) care sa ii fie aproape in viata, as dori sa il botez din nou, sa aleg de data aceasta o persoana care sa ii fie nas/ nasa cu sufletul, nu doar cu numele...se poate face acest lucru? ce ar trebui sa fac? va multumesc

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: se poate un copil boteza de 2 ori?

Mesaj necititde protosinghel » 24 Feb 2010, 12:10

se poate un copil boteza de 2 ori in aceeasi religie?

am un fiu de 2 ani si, din pacate, nasul lui de botez (casatorit civil cu o adventista) s-a indepartat de tot de noi si de copilul nostru si nu mai poate fi numit nas in adevaratul sens al cuvantului. intrucat eu doresc ca baiatul sa aiba nasi (eu nu i-am cunsocut pe ai mei) care sa ii fie aproape in viata, as dori sa il botez din nou, sa aleg de data aceasta o persoana care sa ii fie nas/ nasa cu sufletul, nu doar cu numele...se poate face acest lucru? ce ar trebui sa fac? va multumesc
Doamnă, există un singur Botez - cel ortodox - şi el nu se poate nicidecum repeta.
Dacă copilul nu are naş, căutaţi pe cineva care s-ar oferi să-i fie de acum înainte, dar asta nu înseamnă că tb să mai botezaţi copilul odată. Doamne, fereşte!
Acesta va fi un fel de "naş adoptiv", care va avea aceleaşi obligaţii ca şi naşul de drept. Puteţi consacra acest eveniment printr-o masă la o zi de naştere a copilului, dar botezul ortodox nu se repetă în nici un caz.
La urma urmei, dacă părinţii sunt buni ortodocşi, lipsa naşilor nu e o mare problemă şi ea nici nu se simte...

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: se poate un copil boteza de 2 ori?

Mesaj necititde maria_andreea » 24 Feb 2010, 21:57

Nu trebuie să intraţi în panică, dacă slujitorul rânduit de Dumnezeu nu îşi va mai îndeplini datoria. Dumnezeu prin Îngerul păzitor primit la Botez va găsi negreşit altă cale a vă ocroti şi povăţui copilul. Cum spunea părintele Petru dvstră sunteti prima învăţătoare.

Omul e tentat să creadă că e "singur pe lume" pentru a fi deznădăjduit. Problema e cum reuşim să deschidem ochii pentru a vedea că Dumnezeu e cu noi, că oamenii din jur nu ne sunt vrăjmaşi, că suntem fraţi într-u Hristos, deci puternici ;) .
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)


Înapoi la “CANOANE şi REGULI BISERICEŞTI”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 21 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX