DESPRE SCHIMBAREA CALENDARULUI

Tot ce e legat de domeniile de mai sus...
AUREL
Mesaje:54
Membru din:01 Ian 2009, 16:59
Confesiune:ortodox "stilist"
DESPRE SCHIMBAREA CALENDARULUI

Mesaj necititde AUREL » 31 Mar 2010, 16:01

Expunerea Pr. Danion Vasile din Biserica Ortodoxa Romana, cu referire la schimbarea calendarului, este fara echivoc, nepartizana, si cheama la reflectie.
Stiu ca Florin Cosmin va scoate primul sabia, dar acuma are in fata un preot din propria Biserica.
Ce contraargumene credibile se pot aduce unui adevar atat de clar exprimat de o fata bisericeasca ce nu observa calendarul vechi !?
Nu poate fi acuzat de stilism, argumentul favorit al unora.....

http://www.crestinortodox.ro/forum/newr ... ply&t=8918

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: DESPRE SCHIMBAREA CALENDARULUI

Mesaj necititde protosinghel » 31 Mar 2010, 17:00

Expunerea Pr. Danion Vasile din Biserica Ortodoxa Romana, cu referire la schimbarea calendarului, este fara echivoc, nepartizana, si cheama la reflectie.
Stiu ca Florin Cosmin va scoate primul sabia, dar acuma are in fata un preot din propria Biserica.
Ce vorbiţi prostii!? Danion Vasile nu este preot în BOR.
Se aude că este mitropolit prin nu ştiu ce "Biserică Secretă", dar cleric al BOR nu a fost şi nici nu va fi!

georgedimoiu
Mesaje:144
Membru din:17 Mar 2010, 22:04
Confesiune:ortodox
Localitate:Timisoara, preot
Contact:

Re: DESPRE SCHIMBAREA CALENDARULUI

Mesaj necititde georgedimoiu » 31 Mar 2010, 18:21

Din câte știu eu Danion Vasile este laic în BOR unul dintre cei care își dau cu părerea despre spiritualitatea ortodoxă.
Apărătoare Doamnă pentu biruinţă, mulţumim!
Vă iubesc pe toți!
Pace celor ce vin – Bucurie celor ce rămân – Binecuvântare celor ce pleacă

Petre C
Mesaje:606
Membru din:24 Noi 2008, 21:42
Confesiune:ortodox
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: DESPRE SCHIMBAREA CALENDARULUI

Mesaj necititde Petre C » 31 Mar 2010, 19:09

Din câte știu eu Danion Vasile este laic în BOR unul dintre cei care își dau cu părerea despre spiritualitatea ortodoxă.
Asa am crezut si eu pana azi. Cititi acest comentariu de pe blogul lui Laurentiu Dumitru:
pr Ciprian :
Date: March 31, 2010 @ 12:57 pm
Exista in Filocalie, parca in scrierile Sf. Maxim Marturisitorul, mentiunea despre o patima mai putin cunoscuta, aceea de a lupta mereu impotriva patimilor, in sensul de a vedea patimi si pacate peste tot, chiar si acolo unde ele de fapt nu sunt, si a nu te putea linisti.
Eu il cunosc pe Danion foarte bine si pot spune urmatoarele
- mi-a marturisit de mai multe ori ca este foarte mandru. L-am intrebat cum poate atunci sa isi asume misiunea de marturisitor, atata vreme cat nu lupta cu patima aceasta. Intr-adevar, orice ortodox este dator sa marturiseasca credinta sa, insa cand el este manat de mandrie si de slava desarta, nu va reusi sa marturiseasca pe Hristos, adica sa zideasca Adevarul in sufletele celorlalti, ci va reusi numai sa se marturiseasca pe sine, folosindu-se de Hristos.
- Danion, chiar daca nu o marturiseste public, intr-adevar nu mai crede ca Biserica Ortodoxa Romana are har, ci adevarata Biserica este cea din catacombe.
- insa Danion nu vrea sa plece singur din Biserica Ortodoxa, ci vrea sa ia cu el pe enoriasii lui – asa ii considera pe cei care il asculta la conferinte. El stie ca datorita pacatelor tineretii – ma refer la yoga si sex, pe care le-a publicat in Jurnalul convertirii – are impediment major la preotie. De aceea incearca sa isi formeze, incet-incet, propria lui Biserica.

- parintele Iustin l-a tinut aproape pentru ca l-a vazut ca este bolnav de un spirit pseudo-mesianic – de genul eu sunt adevaratul marturisitor si toti trebuie sa fie de acord cu mine – si a incercat sa ii insufle din adevarata dragoste fata de oameni. Adica Danion iubeste mult adevarul, insa nu accepta nici o parare contradictorie.
- cred, si i-am spus asta si personal, ar trebui sa se testeze putin, in sesnsul de a avea o perioada in care sa se linisteasca. Chiar si parintele Arsenie Boca, vazand ca predicile sale nu dau roadele asteptate, a tacut, mi se pare vreo 3 ani, in sensul ca nu a mai predicat.
- acolo ar fi adevaratul test pentru Danion – hai ca stim cat bine a facut, eu respect enorm munca lui de propovaduire, insa sa taca – nu pentru a ascunde adevarul, ci pentru a face loc lui Hristos, Pacea cea adevarata, sa se salasluiasca in sufletul lui – asadar sa taca, macar pentru o scurta perioada ar putea ?
Mie mi-a spus odata – pr Iustin sa faca bine sa fie de acord cu ceea ce spun eu, ca sunt mai bine informat ca el.
Deci, ca orice om care s-a expus mult atacurilor diavolului, si Danion are nevoie de linistire, de interiorizare. Asta pentru a se putea odihni si a recapata forte noi. Sper, si i-am scris si personal, ca Dumnezeu nu il va lasa sa plece din Biserica Ortodoxa, ca nu va cobori in catacombe. Nu acolo e harul.
Vrem sa stim unde e Biserica adevarata si ne smintim de ierarhi ? Atunci sa ii urmam pe parintii duhovnicesti adevarati, sa facem cum fac ei. Iar la acest capitol toti marii parinti de azi – pr Iustin – Dumnezeu sa ii dea sanatate si sa ni-l mai lase alaturi de noi, pr Arsenie Papacioc, pr Iulian de la Prodromu, pr Stefan de la Lacu etc etc – toti sunt pe aceeasi linie, neparasind pentru nici un motiv Biserica Ortodoxa.
Pr Dr Staicu Ciprian-Ioan
"Că de voi şi umbla în mijlocul morţii, nu mă voi teme de rele; că Tu cu mine eşti." Ps. 22,4

Petre

georgedimoiu
Mesaje:144
Membru din:17 Mar 2010, 22:04
Confesiune:ortodox
Localitate:Timisoara, preot
Contact:

Re: DESPRE SCHIMBAREA CALENDARULUI

Mesaj necititde georgedimoiu » 01 Apr 2010, 12:21

Dacă tot veni discuția pe tema aceasta să știți că pericolul fărâmițării e foarte mare. In Europa există zeci de mitropoli "ortodoxe" care nu se află în comuniune cu nimeni, mai există și biseica dizidentă ucraineană. La noi există acea biserică secretă înfințată de Ioan Preoteasa căsătorit, divorțat, violent, care nu se știe de unde are hirotonia de episcop, care are preoți femei și stareță de mânăstire căsătorită. Pe acest personaj l-am cunoscut în primul an de facultate la Sibiu, a fost coleg cu mine, apoi s-a mutat la București.
Apărătoare Doamnă pentu biruinţă, mulţumim!
Vă iubesc pe toți!
Pace celor ce vin – Bucurie celor ce rămân – Binecuvântare celor ce pleacă


Înapoi la “CANOANE şi REGULI BISERICEŞTI”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 25 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX