Postul în ziua de luni

Tot ce e legat de domeniile de mai sus...
CristinaThenewone
Mesaje:47
Membru din:09 Mar 2011, 18:46
Confesiune:ortodox
Re: Postul în ziua de luni

Mesaj necititde CristinaThenewone » 30 Sep 2012, 15:06

@Cosmina (si nu numai)

Pt un mirean e simplu. Dar pt cei din manastire ? Acolo trebuie sa te supui orbeste ascultarii. La manastire se gateste pt toti cei din obste (in general). Astfel, din cauza ca a ,,visat" cineva, candva, de atunci hai sa tina toti cei din manstire post luni? Si nici macar nu se stie exact explicatia ? Pt calugari cred ce le e benefic, chiar indicat, gandind si logic. Dar pt calugarite, ar putea fi o povara fara temei. Nu zic, daca cineva are ravna, n-are decat sa tina post cat o vrea, cu binecuvantarea Duhovnicului. Dar sa nu se faca o regula generala, fara un temei real. De asta as fi vrut sa aflu argumentul celor care au stabilit in sec 12, 13 sa se tina post si luni.Unde apar aceste hotarari luate de sinoade ? In Dr Canonic?

Sunt multi stareti sau simpli Preoti care nu stiu prea multa Teologie. Se axeaza mai mult pe practica liturgica si cam atat. Nu stie sa raspunda la intrebari cu argumente din Biblie sau din scrierile Sf Parinti. Nu prea mi se pare normal...Trebuie sa iti cunoasti religia si de ce faci intr-un fel si nu in altul. Iar apoi sa faca si cateheze cu oamenii. Altfel, ce facem, invatam de la sectari - protestanti,neoprotestanti ? Daca te duci sa intrebi ceva se simt deranjati din confortul lor. Asa s-a ajuns sa se scrie pe pomelinice la morti:,,mort fara lumanare", de parca lumanarea i-ar conditiona mantuirea. Iar Preotul cand primea pomelnicele le mai si citea cu voce tare, sa se raspandeasca prostia:,, mort fara lumanare" (atunci cine auzea se gandea: aoleu, n-am scris si eu asta, data viitoare o sa scriu si eu, in plus, trebuie sa mai tin cont sa am lumanarea in preajma mortului, cand s-o intampla). Trebuie sa ne intoarcem la scoala. Eu pe cine sa intreb? Pe profesorii de la Universitati (fara sa fiu inscrisa la facultate, ca nu are rost sa cheltui bani cu taxele scolare) ? Cine sta de noi?
Ma mai batea gandul poate oi intra vreodata in manastire, cine stie cum va fi viata...si incercam sa inteleg anumite lucruri dinainte...Dar nu prea cred ca o sa ma impac cu ascultarea...asa ca...mai bine in lume...(De asta si indragesc deviza:,,Pt cei ce cred constient", iar nu ,,crede si nu cerceta" !).

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Postul în ziua de luni

Mesaj necititde maria_andreea » 01 Oct 2012, 12:29

Pt calugari cred ce le e benefic, chiar indicat, gandind si logic. Dar pt calugarite, ar putea fi o povara fara temei.
Nu sunt de acord! Consider că atât sufletul călugărului cât şi al călugăriţei are aceea capacitate şi putinţă de a se nevoi, ruga, smeri... Mi se pare greşită această diferenţă.
Eu susţin sus şi tare: postul este bun, nu doar luni, miercuri şi vineri ci dacă se poate mereu să ducem o viaţă de înfrânare (atenţie nu am spus "post" ci "înfrânare, cumpătare").
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

CristinaThenewone
Mesaje:47
Membru din:09 Mar 2011, 18:46
Confesiune:ortodox

Re: Postul în ziua de luni

Mesaj necititde CristinaThenewone » 01 Oct 2012, 16:12

Pt calugari cred ce le e benefic, chiar indicat, gandind si logic. Dar pt calugarite, ar putea fi o povara fara temei.
Nu sunt de acord! Consider că atât sufletul călugărului cât şi al călugăriţei are aceea capacitate şi putinţă de a se nevoi, ruga, smeri... Mi se pare greşită această diferenţă.
Eu susţin sus şi tare: postul este bun, nu doar luni, miercuri şi vineri ci dacă se poate mereu să ducem o viaţă de înfrânare (atenţie nu am spus "post" ci "înfrânare, cumpătare").
E adevarat ca putem pune semnul egal intre sufletul barbatului si cel al femeii, dar nu putem pune semnul egal intre trupul barbatului si trupul femeii. Or mai fi si exceptii nu zic ca nu. Si ca sa ma fac cat de cat inteleasa, pot sa spun ca inclusiv creierul barbatului difera de cel al femeii. Se stie clar ca alimentatia influenteaza multe in organism. Dar cel mai predispusi par sa fie barbatii, din unele puncte de vedere. De asta in unele manastiri nu se consuma carne, consumul de grasimi si zahar este redus, iar accesul femeilor nu este permis. De asta, pt ca organismul lor difera de al nostru. Asta in prima instanta. Ca sunt multi calugari care ajung sa nu mai aiba probleme din cauza prezentei unei femei da, este adevarat, insa, pana acolo, a avut de luptat (bineinteles ca i-a ajutat si Dumnezeu, fara El nu facem nimic).Am auzit o inregistrare chiar aseara la un post de radio in care Parintele Arsenie Papacioc povestea ca atunci cand s-a dus in Muntele Athos si a zis ca a spovedit femei, a fost intrebat cu uimire: ,,Spovediti femei???!!" Si el a inceput apoi sa le explice facandu-le o paralela intre citatul biblic care spune ca daca cineva nu vrea sa manance carne sa nu inceapa sa dispretuiasca acest aliment, caci toate cate a facut Dumnezeu sunt curate. La fel sa nu dispretuiasca nici pe cel ce mananca. Apoi a mai zis ca maica Domnului a fost o femeie biologica, ca ori care alta, si daca Maicii Domnului i se aduce cinstire, cum sa ajunga ei sa dispretuiasca femeia, problema era la ei nu la altcineva. Tot Dumnezeu a creat-o si pe femeie.

In zilele noastre, in care mancarea de post nu mai e curata, din cauza ca e crescuta cu tot felul de ingrasaminte chimice, si e tot mai saraca in substante nutritive din cauza ca solul e din ce in ce mai sarac in minerale, si cum sunt manastiri care primesc alimente de la enoriasi sau din alte surse: sponsorizari, donatii, aceste produse nu sunt crescute pe teritoriul manastirii cu ingrasamant natural, deci nu ai control asupra calitatii. Simti doar ca rosiile nu au gust si altele de acest gen. Insa ce poti sa faci? Nu esti staret, nu poti sa comentezi, te supui orbeste si cu asta basta. Pe parcurs nu stii de ce nu ai putere , de ce te imbolnavesti de una, de alta...Dar, vaci pe terenurile din jurul manastirii de obicei exista, sau date la stana. Astfel, exista o sursa curata de proteine (lapte, branza). Mai si oua de la gaini...merge....Dar altfel...mereu fasole care unora nu le prieste, sau soia modificata genetic care poate fi daunatoare, sau mazare congelata care parca nu hraneste? Trebuie o alimentatie variata. Oricum, sa zicem ca nu ar fi greu sa se tina post si luni. Dar macar sa-i inteleg ratiunea, ca spre exemplu daca ramane de sambata, duminica mancare de dulce, cam ar fi pacat sa o lasi se se deprecieze pana marti, mancarea e buna proaspata. Din moment ce nu conteaza atat de mult mancarea ci infranarea de la a manca carne de om si de la alte pacate, postul in ziua de luni poate incurca un pic, mai ales daca nu are un temei solid, pt toata lumea. Femeile, daca nu au o alimentatie care sa includa si proteine, in afara de carbohidrati, poate ajunge sa faca depresie, sa zicem si una usoara.

Iar cine vrea sa tina post, n-are decat sa tina in continuu, treaba lui si a Duhovnicului sau.

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Postul în ziua de luni

Mesaj necititde maria_andreea » 01 Oct 2012, 18:34

dar nu putem pune semnul egal intre trupul barbatului si trupul femeii.
Mă gândeam că la asta te-ai gândit când ai afirmat mai sus, însă eu ştiu că nimeni nu dă mâncarea de post la porţie. Fiecare poate mânca atât cât îi cere organismul: unul o pâine, altul 2, altul un sfert etc., fiecare cunoscându-şi măsura.
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

CristinaThenewone
Mesaje:47
Membru din:09 Mar 2011, 18:46
Confesiune:ortodox

Re: Postul în ziua de luni

Mesaj necititde CristinaThenewone » 01 Oct 2012, 19:45

dar nu putem pune semnul egal intre trupul barbatului si trupul femeii.
Fiecare poate mânca atât cât îi cere organismul: unul o pâine, altul 2, altul un sfert etc., fiecare cunoscându-şi măsura.

Ferice de tine ca nu ai nevoie de diversificare. Inseamna ca ai sanatate!
Eu, dupa ce am tinut tot postul Sf Pasti (fara primele 3 zile ca aveam mancare de dulce si era pacat s-o arunc pe criza asta economica), pt ca n-a avut timp Duhovnicul sa ma spovedeasca, mi-a zis sa revin in luna mai. Dar pt spovedanie trebuia sa tin iar post o saptamana. Si eram atat de slabita, incat n-am putut sa mai tin post. Si am asteptat pana mi-am mai revenit, dar am tot asteptat, ca a venit sarbatoarea Sf Apostoli Petru si Pavel. Atunci am tinut iar post. Desigur, ca pana la aceasta sarbatoare in zilele de miercuri si vineri am tinut post, daca s-o fi intamplat sa nu fi tinut, poate ocazional, nu mai tin minte.

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Postul în ziua de luni

Mesaj necititde maria_andreea » 01 Oct 2012, 19:58

Ferice de tine ca nu ai nevoie de diversificare.
Păi pentru cei cu probleme de sănătate sunt şi dezlegări :) . Postul este pentru a construi, evolua nu pentru a strica, involua.
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

CristinaThenewone
Mesaje:47
Membru din:09 Mar 2011, 18:46
Confesiune:ortodox

Re: Postul în ziua de luni

Mesaj necititde CristinaThenewone » 23 Oct 2012, 16:25

Ferice de tine ca nu ai nevoie de diversificare.
Păi pentru cei cu probleme de sănătate sunt şi dezlegări :) . Postul este pentru a construi, evolua nu pentru a strica, involua.
Stiu ca scriu acest mesaj cam tarziu, dar parca simteam nevoia sa aprob. De acord ca exista si dezlegarile.
Si imi cer scuze (mai ales fata de Pr) daca am deranjat cu atitudinea mea.


Înapoi la “CANOANE şi REGULI BISERICEŞTI”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 16 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX