Postul în ziua de luni

Tot ce e legat de domeniile de mai sus...
Veronika
Mesaje:135
Membru din:05 Sep 2010, 23:00
Confesiune:ortodox
Preocupări:biologie, spiritualitate ortodoxa
Localitate:Chişinău
Postul în ziua de luni

Mesaj necititde Veronika » 08 Sep 2010, 20:39

Cei mai mulţi creştini postesc pe lîngă cele 4 posturi de peste an, miercurea şi vinerea. Semnificaţia postului din aceste zile o cunoaşte fiecare creştin ortodox, însă mai puţini postesc şi cunosc importanţa şi folosul postului în zi de luni. Totuşi care este importanţa şi semnificaţia postului în zi de luni, cine ar trebui să postească (în afară de călugări), şi care ar fi pregătirea cuvenită?

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Postul în ziua de luni

Mesaj necititde protosinghel » 08 Sep 2010, 20:49

Eu încă n-am auzit un argument serios pentru postul de luni, nici măcar pentru călugări.
Iar ca mirenii să ţină post în fiecare zi de luni, nu văd un lucru normal şi nu-l recomand.

Avatar utilizator
IEREU
Mesaje:175
Membru din:10 Mar 2010, 21:23
Confesiune:ortodox
Preocupări:muzică corală, profesor de religie
Localitate:Republica Moldova

Re: Postul în ziua de luni

Mesaj necititde IEREU » 09 Sep 2010, 21:33

Eu încă n-am auzit un argument serios pentru postul de luni, nici măcar pentru călugări.
Iar ca mirenii să ţină post în fiecare zi de luni, nu văd un lucru normal şi nu-l recomand.
Nu sunt bine informat la acest capitol. Tot ce stiu este argumentul fundamentat pe Mt.5,20 "Căci zic vouă: Că de nu va prisosi dreptatea voastră mai mult decât a cărturarilor şi a fariseilor, nu veţi intra în împărăţia cerurilor".
Inteleg eu ca noi crestinii trebuie sa facem mai mult decat faceau carturarii si fariseii.
Acum, cum posteau fariseii? Raspuns: Lc.18,12 "Postesc de două ori pe săptămână". Ei posteau lunea si joia.
Deci noi sa postim trei zile pe saptamana? Da! Cand? Luni, miercuri si vineri. Anume asa am postit toata copilaria mea.
Dar sa nu fie/para un jug, cum a spus si parintele Petru, nu-l recomand.
Pe de alta parte, (parerea mea este) consider ca duminica este o zi de post, pt crestinul care merge la biserica si nu mananca nimic de dimineata pana la 12,00. Daca putem sa luam in calcul oarecum si duminica ca post, atunci avem 3 zile postite pe saptamana si am implinit cuvantul Mantuitorului din Mt.5,20. Daca am gresit ceva in expunerea mea, va rog sa ma corectati.
"Cele ce ochiul n-a văzut şi urechea n-a auzit, şi la inima omului nu s-au suit, pe acestea le-a gătit Dumnezeu celor ce-L iubesc pe El" (1Cor.2,9)

Avatar utilizator
Florina
Mesaje:515
Membru din:02 Apr 2008, 06:16
Confesiune:ortodox
Preocupări:profesor de religie
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Postul în ziua de luni

Mesaj necititde Florina » 09 Sep 2010, 23:04

Tot ce stiu este argumentul fundamentat pe Mt.5,20 "Căci zic vouă: Că de nu va prisosi dreptatea voastră mai mult decât a cărturarilor şi a fariseilor, nu veţi intra în împărăţia cerurilor".
Am auzit și eu argumentul asta, dar... dacă postește cineva lunea și se mândrește apoi în sinea sa ca dreptatea lui prisosește fata de a fariseilor și a cărturarilor? Nu e mai bine sa se tina, asa cum zicea Părintele Petru, numai ce a rânduit, cu ințelepciune, Biserica?

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Postul în ziua de luni

Mesaj necititde protosinghel » 10 Sep 2010, 07:22

Tot ce stiu este argumentul fundamentat pe Mt.5,20 "Căci zic vouă: Că de nu va prisosi dreptatea voastră mai mult decât a cărturarilor şi a fariseilor, nu veţi intra în împărăţia cerurilor".
Inteleg eu ca noi crestinii trebuie sa facem mai mult decat faceau carturarii si fariseii.
Acum, cum posteau fariseii? Raspuns: Lc.18,12 "Postesc de două ori pe săptămână". Ei posteau lunea si joia.
Deci noi sa postim trei zile pe saptamana? Da! Cand? Luni, miercuri si vineri.
A rămas să mai spuneţi că lunea postim pentru Îngerul Păzitor (cum zic unii) şi aţi epuizat toate teologumenele băbeşti la această temă.
Şi eu de mulţi ani postesc lunea, dar dacă merg în ospeţie pe la mireni şi-mi pun ceva de dulce (afară de carne) eu mănânc, întrucât acest post pentru ei nu este obligatorii şi mulţi nu ştiu de vânturile monahale. Dacă însă e miercuri şi vineri, fie şi în ospeţie, nu încalc postul şi le spun că şi pentru ei acest post este obligatoriu.
Pe de alta parte, (parerea mea este) consider ca duminica este o zi de post, pt crestinul care merge la biserica si nu mananca nimic de dimineata pana la 12,00. Daca putem sa luam in calcul oarecum si duminica ca post, atunci avem 3 zile postite pe saptamana si am implinit cuvantul Mantuitorului din Mt.5,20. Daca am gresit ceva in expunerea mea, va rog sa ma corectati.
Postul de duminică dimineaţa nu este unul ascetic, ci pre-euharistic. E pentru cei care se împărtăşesc dau cel puţin ar trebui să facă asta. Nu poate fi considerată o zi de post, căci în Biserica Ortodoxă, spre deosebire de ramadanul islamic de exemplu, postul trebuie să cuprindă toate cele 24 de ore ale unei diurne.

silvestru
Mesaje:367
Membru din:09 Apr 2010, 14:28
Confesiune:ortodox
Preocupări:Cunoaşterea, trăirea ortodoxă.

Re: Postul în ziua de luni

Mesaj necititde silvestru » 10 Sep 2010, 14:16

Tot ce stiu este argumentul fundamentat pe Mt.5,20 "Căci zic vouă: Că de nu va prisosi dreptatea voastră mai mult decât a cărturarilor şi a fariseilor, nu veţi intra în împărăţia cerurilor".
Am auzit și eu argumentul asta, dar... dacă postește cineva lunea și se mândrește apoi în sinea sa ca dreptatea lui prisosește fata de a fariseilor și a cărturarilor? Nu e mai bine sa se tina, asa cum zicea Părintele Petru, numai ce a rânduit, cu ințelepciune, Biserica?
Daca e sa o interpretam asa nu mai facem nimic nici o data,pai si faptul ca sti sa te strecori apare tot un succes care poate sa te ispiteasca spre mandrie,nu trebuie sa ne facem astfel de temeri ,numai ceea ce facem sa fie fundamentat serios si sa aiba un scop ortodox si apropos este si o mandrie buna care nu numai ca este daunatoare dar care este chiar recomandata,atunci cand ne laudam cu iubirea Lui Dumnezeu pt noi sau impotriva dracilor sau a pacatului cind il dispretuim tot o mandrie din partea noastra este dar buna,parca Ioan scararul spune ceva despre ea prin scara.
Iar despre postul de lunea asa cunosc si eu argumentele care sau adus mai sus ,pe linga astea pt linistea casei ,pt sanatate ,dar tot fara un fundament sigur ci doar din traditie.
Cel putin la manastirile din Moldova(ro) este obligatoriu ,nu stiu daca la toate iar pt mireni cine vrea ,eu practica o consider un fapt laudabil pt cel care o are.
Cel ce vrea sa se mantuiasca cu intrebarea sa calatoreasca.
Din zilele lui Ioan Botezătorul până acum împărăţia cerurilor se ia prin străduinţă şi cei ce se silesc pun mâna pe ea.

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Postul în ziua de luni

Mesaj necititde protosinghel » 10 Sep 2010, 15:46

Cel putin la manastirile din Moldova(ro) este obligatoriu ,nu stiu daca la toate iar pt mireni cine vrea ,eu practica o consider un fapt laudabil pt cel care o are.
Şi la mănăstirile din Basarabia tot este obligatoriu... În Athos şi Rusia la fel.

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: Postul în ziua de luni

Mesaj necititde IOACHIM » 12 Oct 2010, 21:12

A rămas să mai spuneţi că lunea postim pentru Îngerul Păzitor (cum zic unii) şi aţi epuizat toate teologumenele băbeşti la această temă.
Şi eu de mulţi ani postesc lunea, dar dacă merg în ospeţie pe la mireni şi-mi pun ceva de dulce (afară de carne) eu mănânc, întrucât acest post pentru ei nu este obligatorii şi mulţi nu ştiu de vânturile monahale. Dacă însă e miercuri şi vineri, fie şi în ospeţie, nu încalc postul şi le spun că şi pentru ei acest post este obligatoriu.
:lol:

- Acuma... spun unii parinti, si nu chiar fara temei... ca dacă mergi în ospeţie pe la mireni şi-ti pune ceva de dulce poti sa mananci, chiar si carne de-ar fi; dar asta e un aspect particular ... deja tine de altceva.

catehumen
Mesaje:72
Membru din:26 Iun 2011, 23:36
Confesiune:ortodox

Re: Postul în ziua de luni

Mesaj necititde catehumen » 16 Aug 2011, 23:37

Cît de veche este practica de a posti în zi de luni?
Se găseşte în careva izvoare liturgice?
Cînd s-a generalizat?

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Postul în ziua de luni

Mesaj necititde protosinghel » 17 Aug 2011, 12:08

Cît de veche este practica de a posti în zi de luni?
Se găseşte în careva izvoare liturgice?
Cînd s-a generalizat?
Este vorba de practica monahală de la începutul mileniului II (sec. 12-13), care mai târziu a devenit obligatorie pt toate mănăstirile, fiind îmbrăţişată şi de unii mireni.
Nu am izvoarele la îndemână, dar aşa ţin eu minte...

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Postul în ziua de luni

Mesaj necititde maria_andreea » 17 Aug 2011, 21:26

Ca şi creştin cred că este de apreciat atunci când încercăm să ne strunim voinţa la lucrare prin întărirea minţii (prin cunoaştinţe etc), dar însăşi această cale implică şi o lucrare efectivă a simţurilor noastre, a trupului pentru că pentru a distinge bine lucrurile în minte e nevoie de o minte dreaptă urmare a curăţirii de patimi care se face şi prin post.

Creştinului postul trebuie să-i fie drag şi nu doar în zi de miercuri şi vineri ci chiar în oricare zi trebuie să ducă o viaţă cumpătată pentru Domnul, iar dacă i se oferă o ocazie binecuvântată (cu ascultare) de a posti pentru mântuire şi într-o altă zi (luni) el trebuie să primească cu bucurie acest lucru căci pentru "îndestularea" sufletului său o face.

Nu consider că pentru mireni, acest lucru este anevoios ci din contră mireanul fiind şi el creştin chemat la viaţa veşnică prin acesta îşi poate uşura urcuşul duhovnicesc şi chiar traiul zilnic prin aceea că sufletul se poate ruga mai curat, iar trupul rămâne netulburat ne-mai-frământându-se cu feluritele bucăţi pe care trebuie să le gătească, de asemenea creştinului îi va rămâne resurse pentru a milui pe alţii.

Postul e bun, chiar şi în zi de luni, pentru aceea că ne linişteşte simţurile, însă aşa cum şi biserica recomandă, doar celor cu sănătatea bună pentru ca nu cumva prin uscarea trupului să-l facem neputincios pentru lucrarea duhovnicească.
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: Postul în ziua de luni

Mesaj necititde IOACHIM » 18 Aug 2011, 02:12

De ce oare inca mai vb. de post doar ca mancare/nemancare?

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Postul în ziua de luni

Mesaj necititde maria_andreea » 19 Aug 2011, 14:05

De ce oare inca mai vb. de post doar ca mancare/nemancare?
:) Pentru că asta înseamnă a posti (o mică jertă prin nemâncare/mîncare pentru păcatele/schimbabilitatea firii noastre noastre) ... restul lăsăm la mila Domnului, Doctorul sufletelor şi al trupurilor.
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

Dionysie
Mesaje:695
Membru din:20 Dec 2010, 20:57
Confesiune:ortodox
Preocupări:înţelegerea
Localitate:fost: "aletheia"

Re: Postul în ziua de luni

Mesaj necititde Dionysie » 19 Aug 2011, 19:25

De ce oare inca mai vb. de post doar ca mancare/nemancare?
Păi ce altceva ştiu majoritatea dintre "pravoslavnicii" rumâni ?? Cred că aţi observat chiar mai mult, şi anume că sfintele taine, şi în special Botezul [cu care sunt în general "familiarizaţi" petrecăreţii rumânaşi] sunt privite, chiar dacă nu pe mărturisite, ca nişte acte de magie, un fel de vrăjitorie de la Dumnezeu, şi care sunt făcute din tradiţie şi ca să dea bine printre concetăţeni, ca să îi vadă lumea că şi-au făcut şi ei ritual "creştinesc". Uitaţi-vă care este imaginea Botezului Creştin Ortodox în mass-media [de o anumită factură, dar majoritară, deşi, dacă lucrurile ar fi stat conform statisticilor, majoritatea în mass-media rumânească trebuia să aibă o orientare creştină ortodoxă, nu-i aşa ??] din Rumânia şi vă veţi convinge: un ritual magic care să îi "facă bine" şi să îi "dea bine" pruncului acum şi pe viitor; care lepădare de Satana ?? care pocăinţă [metanoia] ?? care credinţă ?? care unire cu Hristos ?? care făptura cea nouă ?? care viaţa cea nouă ?? care naştere din nou ?? care naştere din Duhul Sfânt ?? care îmbrăcare cu Hristos ?? care moarte faţă de păcat şi viaţă pentru Dumnezeu ?? CARE, CARE, CARE etc. ??!! şi lista poate continua cu multitudinea de nenorociri ale Babilonului "creştin" "ortodox".

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Postul în ziua de luni

Mesaj necititde maria_andreea » 20 Aug 2011, 21:42

Cred că aţi observat chiar mai mult, şi anume că sfintele taine, şi în special Botezul [cu care sunt în general "familiarizaţi" petrecăreţii rumânaşi] sunt privite, chiar dacă nu pe mărturisite, ca nişte acte de magie, un fel de vrăjitorie de la Dumnezeu, şi care sunt făcute din tradiţie şi ca să dea bine printre concetăţeni, ca să îi vadă lumea că şi-au făcut şi ei ritual "creştinesc".
Cred că nu vorbiţi serios. Iar dacă da, această idee vă aparţine însă ea NU caracterizează românii. Prima dată am aflat de semnificaţia botezului de la o femeie simplă de la ţară când mi-a spus că se va încreştina un copil. Eu nu ştiam că ei spuneau Botezului încreştinare agregând în acest cuvânt semnificaţia Botezului. Iată! exemplu că românii nu sunt cum vi se par...
Uitaţi-vă care este imaginea Botezului Creştin Ortodox în mass-media
Ce apare în mass media priveşte 1% din români, restul sunt oameni simpli care îşi încreştinează copilul. Şi apoi copilul acela, indiferent de credinţa pe care o au părinţii primeşte pecetea Duhului Sfânt şi când va creşte suficient să înţeleagă ce mare dar a primit va aduce slavă Lui Dumnezeu.
un ritual magic care să îi "facă bine" şi să îi "dea bine" pruncului acum şi pe viitor; care lepădare de Satana ?? care pocăinţă [metanoia] ?? care credinţă ?? care unire cu Hristos ?? care făptura cea nouă ?? care viaţa cea nouă ?? care naştere din nou ?? care naştere din Duhul Sfânt ?? care îmbrăcare cu Hristos ?? care moarte faţă de păcat şi viaţă pentru Dumnezeu ??
Taina Botezului indiferent de credinţa părinţilor, spun din nou, e valabil şi prin el se petrec toate aceste lucruri : lepădare de satana, naştere din Duh etc. Chiar şi în al 11-lea ceas copilul-creştin poate primii lucrarea duhovnicească, ce ne priveşte pe noi.

PS: Încercaţi, vă rog, să nu mai generalizaţi dezamăgirile pentru că ele NU sunt realitatea, iar ca şi creştin ortodox puteţi induce în eroare pe alţii, sau nici dvstră nu credeţi în puterea Lui Dumnezeu care singur îi cunoaşte pe sfinţii Săi !?
Şi apoi suntem off topic, deschideţi altul dacă doriţi cu "dezamăgirile <aletheei>" de ex.
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

Dionysie
Mesaje:695
Membru din:20 Dec 2010, 20:57
Confesiune:ortodox
Preocupări:înţelegerea
Localitate:fost: "aletheia"

Re: Postul în ziua de luni

Mesaj necititde Dionysie » 20 Aug 2011, 22:05

Maria cred că ai de gând să mă duci cu pluta, dar norocul meu este că sunt mai viclean decât tine. Nu se răspunde la întrebările pe care le-am pus şi la multe alte întrebări care privesc o adevărată viaţă creştină. Apropo, pe acolo pe la tine pe la facultate câţi din "pravoslavnici" aduc slavă lui Dumnezeu ? Asta în cazul în care au vreo minimă preocupare, noţiune, problemă cu Dumnezeu; în cazul în care Dumnezeul revelat Bisericii are cea mai mică însemnătate pentru ei. Hai, uimeşte-mă, cu pravoslavia studenţilor de la ştiinţe economice !! Ia spune-ne şi nouă şi uimeşte-ne câţi aşa-zişi profesori aduc slavă lui Dumnezeu, mai precis câţi sunt plagiatori ? câţi nu îşi fac cursurile conform adevăratei programe universitare ? câţi bani grei mănâncă ei fără ca să îi merite ? adică fără ca banii pe care îi câştigă să aibă vreo minimă acoperire în "munca" la care se "zdrobesc" "pentru slava lui Dumnezeu" ? câţi stau pe pile şi relaţii şi nu pe competenţe, şi câţi şi-au luat un doctorat corect ? câţi studenţi promovează ei fără ca studenţii respectivi să merite promovarea, şi fac aceste promovări pentru ca să îşi ţină numărul de studenţi plătitori de taxe de studii, taxe de înmatriculare, taxe de re-(re)-(re)-examinare, taxe pentru diplome, taxe pentru mersul la WC, taxe pentru respirat aerul universitar, taxe pentru ce vrei tu.... ?? câţi studenţi pentru "slava lui Dumnezeu" îşi merită promovarea ? câţi îşi iau licenţa în mod corect ? câţi ajung în mod corect să susţină examenul de licenţă şi pe cel de masterat ?? şi ar mai fi multe întrebări, dar vreau să mă uimeşti cu ce fac "pravoslavnicii" rumânaşi carpatini şi mioritici pentru a aduce slavă lui Dumneezu. Asta bineînţeles în cazul în care ai o capacitate reală de analiză corectă, obiectivă, fără părtinire de gaşcă formalistă "pravoslavnică".

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: Postul în ziua de luni

Mesaj necititde IOACHIM » 23 Aug 2011, 00:38

De ce oare inca mai vb. de post doar ca mancare/nemancare?
:) Pentru că asta înseamnă a posti (o mică jertă prin nemâncare/mîncare pentru păcatele/schimbabilitatea firii noastre noastre) ... restul lăsăm la mila Domnului, Doctorul sufletelor şi al trupurilor.
. Nici pe departe nu inseamna asta postul... decat in sens secundar sau, daca vrei, ca efect secundar. Adam a cazut pt. ca mancat? Mancarea(mancatul) in sine l-a facut sa cada? Eu n-am auzit de pacatul mancarii (mancatului) ca si cauza a caderii!!!
Pe scurt postul e ASCULTARE sau taierea voii. Despre mancarea de care zici tu, Sf. Ioan GUra de aur zice doar atat: SA NU FITI MANCATORI DE CARNE DE OM. Poftim.... Sau cum zice un duhovnic de-l stiu eu: BAAAAA... faptele nu laptele!!!!! Si asta-i cam tot despre mancare/nemancare.
. E adevrat... e si sensul asta. DACA vrei temei adevarat la kestiunea cu mancarea iti recomand sa citesti Costion Nicolescu... nu mai stiu exact cartea, gasesti si pe net. http://axa.info.ro/arhiva/anul-ii/axa-2 ... =component
. E post nu doar de mancare dar si cu faptele, su cu mintea, cu ochii... cu toate madularele. Si daca vrei model de postire (ascultare) ai cel mai bun indemn/model in rug. Domneasca: faca-se voia TA. Adica Postul. Postesti de ale tale si le faci pe ale LUI. Asta ar fi ascultarea sau taierea voii sau "luati jugul meu asupra voasra ca usor este".
. acuma... normal ca daca nu le poti face pe cele dinafara, usoare..... cum le vei face pe cele dinlauntru, mai grele. Deci si postul in sensul reductionist are logica lui. Cam asta ar fi, pe scrut, cu postul.

CristinaThenewone
Mesaje:47
Membru din:09 Mar 2011, 18:46
Confesiune:ortodox

Re: Postul în ziua de luni

Mesaj necititde CristinaThenewone » 16 Sep 2012, 08:16

Pana la urma, care este argumentul pt care s-a hotarat in sec 12, 13 ca monahii si monahiile sa tina post si luni ? E obligatoriu sau tine de staret(a) ?
Mi-ar placea sa citesc cum zice in izvoarele din aceste secole, dar habar n-am unde sa caut...

Constantinos

Re: Postul în ziua de luni

Mesaj necititde Constantinos » 16 Sep 2012, 12:41

" De cînd s-a făcut monah Cuviosul Pafnutie, aceasta era rînduiala vieţii şi a pustniciei lui: Luni şi vineri nu gusta nimic, miercuri mîncare uscată, iar în celelalte zile mînca cu fraţii."
Fiind preot dar neslujind din frica si apoi din cauza batranetii : " Sîmbătă a fost la Sfînta Liturghie, iar după sfîrşitul ei l-au rugat ucenicii să guste puţină hrană, că este sîmbătă, şi de Joi n-a gustat nimic. Părintele le răspunse: "Ştiu şi eu aceasta, şi după dumnezeieştile pravile se cade a gusta sîmbăta, pentru dezlegarea postului; însă bolnavului i se cade ca trei zile să se înfrîneze de hrană înaintea împărtăşirii cu dumnezeieştile Taine. Şi n-a gustat nimic pînă în ziua Duminicii." Nu sunt de acord cu cele prezentate, nu le aplic in viata mea , dar sa fie cunoscute pana nu ajung cenzurate ca si multe alte pasaje din Vietile Sfintilor.
Sursa : http://www.vietile-sfintilor.ro/vieti/m ... nutie.html

Avatar utilizator
Cosmina
Mesaje:64
Membru din:24 Sep 2011, 19:52
Confesiune:ortodox
Preocupări:////

Re: Postul în ziua de luni

Mesaj necititde Cosmina » 25 Sep 2012, 09:49

Cei mai mulţi creştini postesc pe lîngă cele 4 posturi de peste an, miercurea şi vinerea. Semnificaţia postului din aceste zile o cunoaşte fiecare creştin ortodox, însă mai puţini postesc şi cunosc importanţa şi folosul postului în zi de luni. Totuşi care este importanţa şi semnificaţia postului în zi de luni, cine ar trebui să postească (în afară de călugări), şi care ar fi pregătirea cuvenită?
Parintele Cleopa recomanda postul lunea- pt ingeri- din cate-mi amintesc. De-acolo multora le-a intrat in cap chestia asta.
Ce sa zic... daca vrei sa tii, intreaba-ti duhovnicul. Daca zice ca poti sa tii, tine, daca nu, nu. E simplu.
Nici un păcătos, oricât de mare ar fi, să nu se piardă, dacă Maica Domnului îl apără. (Parintele Arsenie Papacioc)


Înapoi la “CANOANE şi REGULI BISERICEŞTI”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 14 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX