Vanzari in Biserica

Tot ce e legat de domeniile de mai sus...
Avatar utilizator
valy0017
Mesaje:36
Membru din:05 Apr 2008, 20:36
Localitate:Iasi sau Bârlad
Contact:
Vanzari in Biserica

Mesaj necititde valy0017 » 06 Apr 2008, 02:21

Sfânta Evanghelie după Matei, cap. 21
9 Iar mulţimile care mergeau înaintea Lui şi care veneau după El strigau zicând: Osana Fiului lui David; binecuvântat este Cel ce vine întru numele Domnului! Osana întru cei de sus!
10 Şi intrând El în Ierusalim, toată cetatea s-a cutremurat, zicând: Cine este Acesta?
11 Iar mulţimile răspundeau: Acesta este Iisus, proorocul din Nazaretul Galileii.
12 Şi a intrat Iisus în templu şi a alungat pe toţi cei ce vindeau şi cumpărau în templu şi a răsturnat mesele schimbătorilor de bani şi scaunele celor care vindeau porumbei.
13 Şi a zis lor: Scris este: "Casa Mea, casă de rugăciune se va chema, iar voi o faceţi peşteră de tâlhari!"
Am un prieten crestin ortodox care nu mai intra in Biserica pentru ca se fac prea multe afaceri :D asa a spus el cel putin. Probabil ca a fost doar cireasa de pe tort, un tort umplut de lene, comoditate ... etc si a gasit scuza perfecta. Dar e oare bine sa se vanda in Biserica si sa se umble cu bani, telefoane mobile ?... am vazut in unele biserici chiar baietii de la cor erau "bipuiti" in timp ce cantau. sau plata pomelnicului imi aduce a... prostiile alea de la catolici, indulgente. scuzati ca m=am enervat asa, dar vreau o lumina, un raspuns.
"POCAITI-VA CA S-A APROPIAT IMPARATIA CERURILOR"

Victor
Mesaje:187
Membru din:02 Apr 2008, 19:28
Confesiune:ortodox
Localitate:Bucuresti

Re: Vanzari in Biserica

Mesaj necititde Victor » 06 Apr 2008, 13:29

Probabil ca a fost doar cireasa de pe tort, un tort umplut de lene, comoditate ... etc si a gasit scuza perfecta.
Asa fac multi din pacate. Lumea trebuie sa stie ca la biserica te duci pentru tine, nu pentru altul, sau daca se fac sau nu ,,afaceri" in biserica
Dar e oare bine sa se vanda in Biserica si sa se umble cu bani
,
Un minim de vanzare este util. Lumea are nevoie de lumanari, mai vede o carte pe care o vrea si o cumpere, iar acestea trebuiesc platite. Nu e bine sa se exagereze. In pasajul din evanghelie este prezentata o exagerare. Templul devenise o adevarata afacere. Un pretext de inbogatire. Pe cand la noi din vanzarea lumanarilor nu se face o avere.
sau plata pomelnicului imi aduce a... prostiile alea de la catolici, indulgente. scuzati ca m=am enervat asa, dar vreau o lumina, un raspuns.
Banii pentru pomelnice sunt o urmare a obiceiului de a aduce un dar la biserica. Pe vremuri nu se dadeau direct bani (nici nu prea aveai de unde...Una e o societate agrara si alta o societate capitalista, cand toata lumea are ,,bani de buzunar") ci se dadeau lumanari, prescuri si in special ulei.
Acum oamenilor le e mai comod sa dea direct bani.
Este insa o mare diferenta fata de catolici. La catolici esti obligat sa dai bani, pe cand la noi nu esti. Totul e un dar pe care tu il dai Dumnezeu. La noi nu vine patriarhul sa zica ca iti mantuieste sufletul daca dai bani la biserica, asa cum face papa cu indulgentele.

Avatar utilizator
Florina
Mesaje:515
Membru din:02 Apr 2008, 06:16
Confesiune:ortodox
Preocupări:profesor de religie
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Vanzari in Biserica

Mesaj necititde Florina » 06 Apr 2008, 14:07

...e oare bine sa se vanda in Biserica si sa se umble cu bani, telefoane mobile ?
Cuviosul Paisie Aghioritul si Parintele Porfirie ne spun sa punem ganduri bune in minte.
Ia sa ne gandim: daca nu dam acea contributie anuala si biserica nu vinde nimic, din ce sa se intretina?
Cand mai vezi tarabe, sa te gandesti ca aceia care cumpara ajuta la sporirea bisericii. Macar cu o caramida. De ce sari imediat cu judecata?
Ultima oară modificat 10 Apr 2008, 08:00 de către Anonymous, modificat 1 dată în total.
Motiv: Quote - citat: Nu citati integral mesajului anterior! (Dacă este necesar, citati portiunea de text la care faceti referire).

Cristian
Mesaje:63
Membru din:06 Apr 2008, 15:14
Confesiune:ortodox

Re: Vanzari in Biserica

Mesaj necititde Cristian » 06 Apr 2008, 15:35

Iisus a spun de atatea ori ca Imparatia lui nu este aici. Ca Templul poate fi distrus si El il poate reface in trei zile.
Templele in care el intra sunt constituite de catre oameni.
Acei schimbatori de bani si vanzatori reprezinta de fapt pacatele care erau facute pana atunci si modul de viata al oamenilor, un mod pe care El il schimba dupa ce este acceptat.
Ce a facut el apoi in acel Templu ? A vindecat; si trupuri si suflete.
Cum a fost primit El cand a intrat in Templu ? Ca un rege. Si peste putin timp aceeiasi oameni l-au preferat pe Baraba, cand au fost pusi sa aleaga.

"Casa Mea, casă de rugăciune se va chema, iar voi o faceţi peşteră de tâlhari!". El se referea la Casa din sufletele oamenilor.

mihailoss
Mesaje:46
Membru din:01 Apr 2008, 20:38
Confesiune:ortodox
Localitate:Prahova

Re: Vanzari in Biserica

Mesaj necititde mihailoss » 06 Apr 2008, 18:22

"Casa Mea, casă de rugăciune se va chema, iar voi o faceţi peşteră de tâlhari!". El se referea la Casa din sufletele oamenilor.

Eu cred ca se referea si la templul acela..

Mai cred ca Mantuitorul nu s-a maniat pe negustorii din templu pt comertul in sine pe care il faceau, ci pt ca prin acea activitate Dumnezeu era uitat, sfidat, tocmai in locul in care El era prezent cel mai mult, iar comertul era o cale prin care oamenii isi puneau in practica gandurile de inavutire, de lacomie, de iubire de argint.

Daca ar fi fost un comert de "ajutor reciproc", adica daca ar fi fost vandute diferite chestii care ar fi ajutat la manifestarea pietatii evreului (si numai in acest scop, adica animale de jertfa, tamaie, etc), Mantuitorul nu cred ca s-ar fi suparat. In schimb, in Templu erau schimbatorii de bani(camatari) si diferiti comercianti care numai manifestarea credintei evreului nu doreau. Era firesc sa se scandalizeze.
Cred ca in bisericile ortodoxe scopul "magazinaselor" este pt ajutorarea credinciosului si nu pt inflorirea vreunei afaceri, iar in virtutea acestui fapt nu cred ca tre sa ne scandalizam in nici un fel. Chiar sunt f folositoare magazinasele. De unde sa ia crestinul o carte de rugaciune atunci cand are mai mare nevoie? Sau o icoana?
Ca mai sunt si "afaceri" si parinti afaceristi..asta e alta treaba, mai sunt si uscaturi, insa afacerile nu sunt o regula in BOR!

Salutari!
"Sa stam bine, sa stam cu frica, sa luam aminte.."

gigelchiazna
Mesaje:9
Membru din:02 Apr 2008, 00:40
Contact:

Re: Vanzari in Biserica

Mesaj necititde gigelchiazna » 09 Apr 2008, 02:23

problema pusa este una fantasmagorica dupa parerea mea, adica e ca si cum ne-am astepta ca in Biserica sa fie numai ingeri. cat timp in Biserica suntem oameni si cladirea Bisericii nu este puscarie nu se poate impune nimic. asta referitor la telefoane, cat despre platirea pomelnicelor sau vanzarea de obiecte, numai un super zgarcit si un mega carcotas poate sa aduca asemenea argumente ca sa justifice reticenta lui de a intra in biserica.

in primul rand nu am auzit un preot care sa reufuze un pomelnic care nu avea bani, iar daca majoritatea oamenilor au bun simt si au inima buna si doresc sa dea bani, asta nu poate fi argument pentru el ca sa nu mai intre in biserica. este hilar! intr-adevar este cireasa de pe un tort nu al leneii cat al inselarii, adica uneori diavolii ne aduc in minte tot felul de lucruri negative si minciuni legate de biserica si preoti ca sa ne tina in lanturile lor.

unsuflet
Mesaje:198
Membru din:05 Apr 2008, 16:46
Confesiune:ortodox
Contact:

Re: Vanzari in Biserica

Mesaj necititde unsuflet » 09 Apr 2008, 16:24

Am un prieten crestin ortodox care nu mai intra in Biserica pentru ca se fac prea multe afaceri
Bine ar fi sa-ti sfatuiesti prietenul sa se duca la biserica, chiar daca in jurul lui sunt unii oameni care vorbesc ca la piata, chiar daca sunt unii care raspund la telefon in timpul slujbei chiar, chiar daca nu intelege de ce oamenii dau bani atunci cand dau un pomelnic, pentru ca in Biserica intri pentru ca te cheama Dumnezeu; si te duci sa vorbesti cu El (prin rugaciune) si sa-ti vorbeasca Dumnezeu. E in avantajul sufletul lui sa nu renunte a mai intra in Biserica, doar pentru ca sunt unii oameni mai putin sporiti duhovniceste care n-au inteles ca Biserica este loc de inchinaciune. Cu timpul ii ajuta Dumnezeu sa inteleaga... Important e ca prietenul tau sa nu-si mai piarda timpul uitandu-se in jurul lui si sa comenteze si sa observe defectele celorlalti, ca nu-l ajuta la nimic!!! (dovada, deja nu mai vrea sa intre in biserica).
Sa intre in biserica, sa stea acolo doar pentru Dumnezeu si de dragul lui Dumnezeu, si o sa vada ca sufletul lui tot o sa aiba folos, chiar daca in jurul lui se intampla multe care ar fi de preferat sa nu se intample (de ex: ca ii apuca pe unii povestitul despre nepoti...etc... :O))
Ultima oară modificat 10 Apr 2008, 08:01 de către Anonymous, modificat 1 dată în total.
Motiv: Quote - citat: Nu citati integral mesajului anterior! (Dacă este necesar, citati portiunea de text la care faceti referire).
"DUMNEZEU S-a facut purtator de trup pentru ca omul sa poata deveni purtator de DUH"

Pisoiu Fericit
Mesaje:379
Membru din:05 Apr 2008, 19:08
Confesiune:ortodox
Localitate:N-E Scotiei

Re: Vanzari in Biserica

Mesaj necititde Pisoiu Fericit » 11 Apr 2008, 23:06

Ce? Sa nu se mai vanda ??? Pai io lumanari de unde iau???

Io am o icoana si aia luata de al o biserica, in care am intrat cand am iesit de la Camera de comert. E icoana mea si o am la mine in camera pe perete. Si daca nu ar fi avut-o in biserica, io nu stiu de unde imi luam o icoana... Poate acuma ca am atatia prieteni credinciosi imi ziceau ei de unde dar pe vremea aia nu as fi stiut.

In concluzie, vindeti, ca ajuta pisoii rataciti...

Avatar utilizator
valy0017
Mesaje:36
Membru din:05 Apr 2008, 20:36
Localitate:Iasi sau Bârlad
Contact:

Re: Vanzari in Biserica

Mesaj necititde valy0017 » 14 Apr 2008, 19:13

Eu nu am spus sa nu se dea contributia aia anuala ( mica - adevarat ) sau sa nu se faca vanzari . E adevarat ca este nevoie de un fond material acolo pentru a mentine curatenia, intretinerea si au si ei destule probleme (adica refuz sa ma implic cand spun ei, asta-i adevarul ca prin comportamentul meu arat ca nu-mi pasa daca au sau nu cu ce se descurca) . Dar ma intreb daca nu ar fi mai bine daca s-ar face langa biserica un centru special pentru asa ceva - nu inauntru sa deranjeze pe toti cei care stau si asculta slujba. Si ma gandesc ca nici nu s-ar mai inghesui acolo la coltu ala unde se vand cateva treburi marunte ce-i drept. Iar cu pomelnicu - asa-i e bine sa se dea daruri pentru biserica, dar ma cam ... simt nu stiu cum cand vad acolo - Nume Prenume Suma si Data - niste coloane mari unde-s trecuti toti care dau aceste "daruri" :) si trebuie sa mai spun ca in unele locuri am vazut asta . Si nu vreau sa judec , vreau in primul rand sa ma lamuresc - ca stiu ca gresesc dar macar sa invat si sa aflu cum e bine.

adaugat mesajul urmator

Acuma .. separat de ce am scris mai sus - eu va multumesc pentru raspunsuri si ... cred ca am mai inteles ceva ceva , recunosc e destul loc de mai bine - nu am prea mers la Biserica la fel ca voi Duminica de Duminica(sau si mai des), asa ca am multe de recuperat de-acum incolo.
Ultima oară modificat 17 Apr 2008, 11:08 de către Anonymous, modificat 1 dată în total.
Motiv: 6. Post dupa post: Nu scrieţi două mesaje unul după altul. Editaţi-l pe cel vechi şi adăugaţi acolo ce mai aveţi de spus.
"POCAITI-VA CA S-A APROPIAT IMPARATIA CERURILOR"

unsuflet
Mesaje:198
Membru din:05 Apr 2008, 16:46
Confesiune:ortodox
Contact:

Re: Vanzari in Biserica

Mesaj necititde unsuflet » 14 Apr 2008, 20:06

Dar ma intreb daca nu ar fi mai bine daca s-ar face langa biserica un centru special pentru asa ceva - nu inauntru sa deranjeze pe toti cei care stau si asculta slujba. Si ma gandesc ca nici nu s-ar mai inghesui acolo la coltu ala unde se vand cateva treburi marunte ce-i drept
.

Eu zic ca e normal sa fie in biserica un colt in care sa se vanda lumanari si icoane, tamaie, mir, etc. Problema e ca cei care intra in biserica nu constientizeaza ca deranjeaza daca vorbesc prea tare cu persoana care vinde...
La unele biserici exista langa biserica un astfel de loc, sa-i spunem un magazin cu obiecte de cult (carti, icoane, candele, etc), dar tot mai sunt si in biserica (adica lumanarile nu poti sa le cumperi decat din biserica)
Iar cu pomelnicu - asa-i e bine sa se dea daruri pentru biserica, dar ma cam ... simt nu stiu cum cand vad acolo - Nume Prenume Suma si Data - niste coloane mari unde-s trecuti toti care dau aceste "daruri" :)


N-am intalnit asa hartii pentru scris pomelnice, dar ma gandesc ca rostul scrierii numelui si prenumelui ar fi pentru ca preotul sa-i pomeneasca pe cei care au facut darul; iar scrisul sumei pe care ai dat-o o fi din principii administrative, ca sa aiba casierul bisericii (sau cum sa-i spun...) si o dovada scrisa a cati bani s-au donat bisericii. Doar pentru asta, ca altfel, stie Dumnezeu bine cine da, cat da, si de ce da.
"DUMNEZEU S-a facut purtator de trup pentru ca omul sa poata deveni purtator de DUH"

Avatar utilizator
valy0017
Mesaje:36
Membru din:05 Apr 2008, 20:36
Localitate:Iasi sau Bârlad
Contact:

Re: Vanzari in Biserica

Mesaj necititde valy0017 » 14 Apr 2008, 20:46

bine, multumesc. cred ca asa este. oricum sper sa inteleaga totusi si persoanele acelea care vorbesc tare - oi fi si eu printre ele - daca da rugati-va ca si eu sa inteleg ca trebuie respectata si linistea la slujba si in biserica. Doamne Ajuta !
"POCAITI-VA CA S-A APROPIAT IMPARATIA CERURILOR"

Pisoiu Fericit
Mesaje:379
Membru din:05 Apr 2008, 19:08
Confesiune:ortodox
Localitate:N-E Scotiei

Re: Vanzari in Biserica

Mesaj necititde Pisoiu Fericit » 15 Apr 2008, 23:25

Dar ma intreb daca nu ar fi mai bine daca s-ar face langa biserica un centru special pentru asa ceva - nu inauntru sa deranjeze pe toti cei care stau si asculta slujba.
Deci problema e ca unde sa se vanda, nu daca sa se vanda... Pai faptul ca e inauntru e numai o problema administrativa. Da mai gandeste-te si tu: Noi nu avem bani sa restauram bisericile toate si tu vrei sa facem chioscuri langa fiecare biserica ???

Avatar utilizator
Dahnah
Mesaje:105
Membru din:20 Apr 2008, 20:21
Confesiune:ortodox
Contact:

Re: Vanzari in Biserica

Mesaj necititde Dahnah » 20 Apr 2008, 22:48

Sunteti siguri ca nu se cer bani pentru pomelnice? ca nu ar trebui, da, dar sa fim seriosi...
"Desfătează-te în Domnul şi îţi va împlini ţie cererile inimii tale." (Psalmul 36:4)

Avatar utilizator
valy0017
Mesaje:36
Membru din:05 Apr 2008, 20:36
Localitate:Iasi sau Bârlad
Contact:

Re: Vanzari in Biserica

Mesaj necititde valy0017 » 21 Apr 2008, 22:16

Am un prieten crestin ortodox care nu mai intra in Biserica pentru ca se fac prea multe afaceri
Bine ar fi sa-ti sfatuiesti prietenul sa se duca la biserica, chiar daca in jurul lui sunt unii oameni care vorbesc ca la piata, chiar daca sunt unii care raspund la telefon in timpul slujbei chiar, chiar daca nu intelege de ce oamenii dau bani atunci cand dau un pomelnic, pentru ca in Biserica intri pentru ca te cheama Dumnezeu; si te duci sa vorbesti cu El (prin rugaciune) si sa-ti vorbeasca Dumnezeu.
Da, i-am spus asa ; el mi-a raspuns ca-l descopera pe Dumnezeu mult mai bine si mai usor pe un camp , o padure etc cu liniste pt ca in biserica nu mai e liniste acum. In natura el are tot ce isi doreste si astfel este intr-o permanenta comuniune cu Dumnezeu... cam greu pentru mine sa raspund
"POCAITI-VA CA S-A APROPIAT IMPARATIA CERURILOR"

unsuflet
Mesaje:198
Membru din:05 Apr 2008, 16:46
Confesiune:ortodox
Contact:

Re: Vanzari in Biserica

Mesaj necititde unsuflet » 21 Apr 2008, 22:59

Da, i-am spus asa ; el mi-a raspuns ca-l descopera pe Dumnezeu mult mai bine si mai usor pe un camp , o padure etc cu liniste pt ca in biserica nu mai e liniste acum. In natura el are tot ce isi doreste si astfel este intr-o permanenta comuniune cu Dumnezeu... cam greu pentru mine sa raspund
Sunt Manastiri unde e liniste in biserica, sa se duca acolo. sunt si biserici unde e mai multa liniste.
Da, asa e in liniste il simti pe Dumnezeu. Si e frumos ca se duce in mijlocul naturii si se gandeste la Dumnezeu, numai sa nu renunte sa se mai duca la biserica, pentru ca tot o sa aiba nevoie de preot!!!
Cine il spovedeste, cununa etc. cum se mai impartaseste daca nu mai vrea sa pune piciorul in biserica, Doamne Fereste de asa ceva!!!
Mi-a venit asa un gand, ca si galagia asta din biserici, poate sa fie o tactica a vicleanului, ca sa ii scoata pe crestini din biserica...Ca doar stiut e ca poate sa intre si in biserica sclemberisticul ala...
Macar sa se duca in manastiri la slujbe. Romania e plina de manastiri si biserici slava Domnului!
+ daca faci rugaciunea catre Dumnezeu cu nevointa, vine mai repede harul la tine, si il bucuri si pe Dumnezeu ca tu tot te duci la el acasa sa-i dai buna ziua :)
"DUMNEZEU S-a facut purtator de trup pentru ca omul sa poata deveni purtator de DUH"

diaconul_Catalin

Re: Vanzari in Biserica

Mesaj necititde diaconul_Catalin » 22 Apr 2008, 11:36

...mi-a raspuns ca-l descopera pe Dumnezeu mult mai bine si mai usor pe un camp , o padure...
Daca Il descopera pe Dumnezeu in natura, inseamna ca Dumnezeu il striga si i se descopera. Totusi trebuie avertizat ca exista pericolul, pentru el, ca dorindu-si sa-L cunoasca pe Dumnezeu in natura, sa-L inteleaga gresit. Este posibil sa totemizeze (nu stiu daca exista termenul, dar asta mi-a venit in minte pentru a descrie riscul) natura, neintelegandu-L pe Dumnezeu si reducandu-L la un copac, sau o piatra, sau la intregul univers. Dumnezeu e Altul, asa ca va avea nevoie de Biserica, de preot (asa cum spune si unsuflet). Va avea nevoie sa se impartaseasca, iar impartasirea nu inseamna sa vii la biserica cand iese cu sfintele daruri, si sa pleci dupa ce te-ai impartasit. (Despre slujbele la care trebuie sa participi ca sa te poti impartasi).

Avatar utilizator
valy0017
Mesaje:36
Membru din:05 Apr 2008, 20:36
Localitate:Iasi sau Bârlad
Contact:

Re: Vanzari in Biserica

Mesaj necititde valy0017 » 22 Apr 2008, 16:13

Da, multumesc. Nu stiu cum sa-i spun toate astea fara sa intampin si o opozitie desi sunt foarte bune si adevarate. Daca as avea o viata asa cum o are un credincios adevarat si as merge la biserica in consecinta credintei mele adevarate ar fi doar o simpla formalitate sa-i spun, pentru ca toata viata mea i-ar spune lui destule, dar iata ca in felul in care traiesc mi-e greu sa spun si niste lucruri simple si evidente.
"POCAITI-VA CA S-A APROPIAT IMPARATIA CERURILOR"

unsuflet
Mesaje:198
Membru din:05 Apr 2008, 16:46
Confesiune:ortodox
Contact:

Re: Vanzari in Biserica

Mesaj necititde unsuflet » 22 Apr 2008, 19:39

ar fi doar o simpla formalitate sa-i spun, pentru ca toata viata mea i-ar spune lui destule, dar iata ca in felul in care traiesc mi-e greu sa spun si niste lucruri simple si evidente.
Usor sau greu tu spune-i-le! :)
Spune-i ca stii de la preoti, spune-i ca stii de la diaconul Catalin.
Poti eventual sa-l inviti sa intre pe forum, nu? de ce nu?
Poti sa-i dai adresa asta de email si sa vorbesaca cu Parintele Firmilian, care sta chiar la Locurele, cu Parintele Adrian Fageteanu. Adresa de mail a parintelui este firmilian@yahoo.com iar blog-ul, haiducul.ablog.ro (pe vechiul forum avea nume user haiducul; daca nu ma insel)
sau poate sa scrie la Manastirea Dervent:
http://www.dervent.ro/contact.php?cID=contact&rType=C
sau sa vb. cu Maica Siluana:
http://www.sfintii-arhangheli.ro/maica- ... spunde.php
S-ar putea sa nu raspunda imediat, pentru ca e Postul Pastelui, dar or sa raspunda SIGUR

Apropos de exemplul vietii, si ca ti-ar fi mai usor sa convingi prin evemplul vietii...pai nu le e usor calugarilor sa
convinga...nu le-a fost usor sfintilor...mereu o sa te lovesti de incapatanare, da' nu conteaza tu spune ce ai de spus, ca s-ar putea ca in anumite clipe sa-si aduca aminte de ce i-ai spus si sa zica:"Hai sa fac ce mi-a zis"
"DUMNEZEU S-a facut purtator de trup pentru ca omul sa poata deveni purtator de DUH"

Avatar utilizator
Florina
Mesaje:515
Membru din:02 Apr 2008, 06:16
Confesiune:ortodox
Preocupări:profesor de religie
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Vanzari in Biserica

Mesaj necititde Florina » 22 Apr 2008, 19:59

Poti sa-i dai adresa asta de email si sa vorbesaca cu Parintele Firmilian, care sta chiar la Locurele, cu Parintele Adrian Fageteanu. Adresa de mail a parintelui este firmilian@yahoo.com iar blog-ul, haiducul.ablog.ro (pe vechiul forum avea nume user haiducul; daca nu ma insel)
Parintele Firmilian nu mai are blogul, iar la net nu mai are acces. Il poate contacta insa telefonic...

diaconul_Catalin

Re: Vanzari in Biserica

Mesaj necititde diaconul_Catalin » 23 Apr 2008, 08:38

...cum sa-i spun toate astea fara sa intampin si o opozitie...
Daca ar fi fost usor, probabil il convingeau altii pana acum.
Gandeste-te ce s-ar intampla daca nu ai face-o. Daca ar pieri in ratacirea sa, nu ai fi responsabil ca nu ai facut tot ce ti-a fost in putinta pentru a-l indrepta? Aici nu se aplica bunul simt: sa nu cumva sa supar.


Înapoi la “CANOANE şi REGULI BISERICEŞTI”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 58 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX