Despre lumânari

Tot ce e legat de domeniile de mai sus...
OLGA
Re: Despre lumânari

Mesaj necititde OLGA » 21 Mai 2012, 05:40

Vă mulţumesc pentru intenţie, dar nu vă înţeleg
.

ce vreau eu sa spun e ca de cate ori criticam vrun preot, cu voie sau fara voie, se bucura vrajmasii preotilor (adica dracii) si se intristeaza Dumnezeu, atunci cand cu voie sau fara sa ne dam seama spunem ceva care loveste in preot.
Dumnezeu se intristeaza de altfel de cate ori lovim unul in altul, de voie sau fara voie, crezand ca noi facem bine de fapt...

sper ca m-ai inteles ce vreau sa spun, acum.
Ia-o ca pe un sfat, nu considera ca te-am judecat, certat, sau altceva rau.

iti doresc numai bine in viata asta, si mantuire sufletului
sa ma pomenesti si pe mine in rugaciunile tale, daca-ti amintesti de mine. multumesc
Eu cred că îl iubesc după poruncă şi pe preot. Şi pe lângă faptul că ţin şi la el nespus de mult, chiar îmi este simpatic de multe ori, dar sunt foarte suparata de felul în care înţelege să-şi facă datoria de preot (mă afectează foarte mult) şi nu cred că Dumnezeu nu vrea să rostim adevărul care trebuie rostit. De ce credeţi că eu nu am încercat să mă împăc cu dânsul?

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Despre lumânari

Mesaj necititde protosinghel » 21 Mai 2012, 09:59

Da, multă lume spune: "Merg duminica la biserică, aprind lumânari şi plec acasă. Deci sunt credincios."
Li se pare lucru mai mare decât a asculta cu evlavie Sfânta Liturghie.
Dar ce înseamnă a asculta Sf. Liturghie? Tocmai asta nu înţeleg nici oamenii, căci de ascultat o pot face şi la radio. Ei vor să participe măcar în vreun fel. Şi dacă nimeni nu le explică că adevărata participare este împărtăşirea cu Trupul şi Sângele lui Hristos (ideal: la fiecare Liturghie), atunci ei participă doar prin aprinderi de lumânări.

unsuflet
Mesaje:198
Membru din:05 Apr 2008, 16:46
Confesiune:ortodox
Contact:

Re: Despre lumânari

Mesaj necititde unsuflet » 21 Mai 2012, 14:54

Eu cred că îl iubesc după poruncă şi pe preot. Şi pe lângă faptul că ţin şi la el nespus de mult, chiar îmi este simpatic de multe ori, dar sunt foarte suparata de felul în care înţelege să-şi facă datoria de preot (mă afectează foarte mult) şi nu cred că Dumnezeu nu vrea să rostim adevărul care trebuie rostit. De ce credeţi că eu nu am încercat să mă împăc cu dânsul?
eu stiu ca daca vrei sa te impaci cu un om, te duci si vorbesti cu el intre patru ochi si ii spui lui sincer tot ce ai in suflet, si nu se poate sa n-ajute Dumnezeu sa se ajunga la intelegere.
daca tu in mintea ta il critici, pentru ca spui tu, "esti foarte suparata de felul in care intelege sa-si faca datoria de preot"...eu nu vad iubire aici..., vad critica...
cand te duci sa vorbesti cu el, du-te cu gand bun, lasa gandul critic acasa... si te va intelege.
Ai grija, ca ii bucuri pe vrajmasi si il intristezi pe Dumnezeu.
Eu sunt convinsa ca preotul e preot bun,
Dumnezeu sa te ajute, sa te faca sa intelegi ce e de inteles.

Numai bine iti doresc.
"DUMNEZEU S-a facut purtator de trup pentru ca omul sa poata deveni purtator de DUH"

OLGA

Re: Despre lumânari

Mesaj necititde OLGA » 21 Mai 2012, 21:04

Eu cred că îl iubesc după poruncă şi pe preot. Şi pe lângă faptul că ţin şi la el nespus de mult, chiar îmi este simpatic de multe ori, dar sunt foarte suparata de felul în care înţelege să-şi facă datoria de preot (mă afectează foarte mult) şi nu cred că Dumnezeu nu vrea să rostim adevărul care trebuie rostit. De ce credeţi că eu nu am încercat să mă împăc cu dânsul?
eu stiu ca daca vrei sa te impaci cu un om, te duci si vorbesti cu el intre patru ochi si ii spui lui sincer tot ce ai in suflet, si nu se poate sa n-ajute Dumnezeu sa se ajunga la intelegere.
daca tu in mintea ta il critici, pentru ca spui tu, "esti foarte suparata de felul in care intelege sa-si faca datoria de preot"...eu nu vad iubire aici..., vad critica...
cand te duci sa vorbesti cu el, du-te cu gand bun, lasa gandul critic acasa... si te va intelege.
Ai grija, ca ii bucuri pe vrajmasi si il intristezi pe Dumnezeu.
Eu sunt convinsa ca preotul e preot bun,
Dumnezeu sa te ajute, sa te faca sa intelegi ce e de inteles.

Numai bine iti doresc.
Nu cred că mă înţelegeţi. Cred că mă judecaţi cu aceeaşi măsură cu care credeţi că îl judec eu pe preot.

unsuflet
Mesaje:198
Membru din:05 Apr 2008, 16:46
Confesiune:ortodox
Contact:

Re: Despre lumânari

Mesaj necititde unsuflet » 21 Mai 2012, 22:10

Eu cred că îl iubesc după poruncă şi pe preot. Şi pe lângă faptul că ţin şi la el nespus de mult, chiar îmi este simpatic de multe ori, dar sunt foarte suparata de felul în care înţelege să-şi facă datoria de preot (mă afectează foarte mult) şi nu cred că Dumnezeu nu vrea să rostim adevărul care trebuie rostit. De ce credeţi că eu nu am încercat să mă împăc cu dânsul?
eu stiu ca daca vrei sa te impaci cu un om, te duci si vorbesti cu el intre patru ochi si ii spui lui sincer tot ce ai in suflet, si nu se poate sa n-ajute Dumnezeu sa se ajunga la intelegere.
daca tu in mintea ta il critici, pentru ca spui tu, "esti foarte suparata de felul in care intelege sa-si faca datoria de preot"...eu nu vad iubire aici..., vad critica...
cand te duci sa vorbesti cu el, du-te cu gand bun, lasa gandul critic acasa... si te va intelege.
Ai grija, ca ii bucuri pe vrajmasi si il intristezi pe Dumnezeu.
Eu sunt convinsa ca preotul e preot bun,
Dumnezeu sa te ajute, sa te faca sa intelegi ce e de inteles.

Numai bine iti doresc.
Nu cred că mă înţelegeţi. Cred că mă judecaţi cu aceeaşi măsură cu care credeţi că îl judec eu pe preot.
nu v-am judecat deloc, eu doar v- am dat un sfat. Si v-am atras atentia ca ii bucurati pe draci si il intristati pe Dumnezeu
imi pare rau ca ati inteles ca va judec.
sa stii ca, gandurile alea critice care-ti pot veni in cap si pe care tu le poti accepta sau nu, pot veni de la draci...
bine e , sa nu mai accepti gandurile critice care-ti vin in minte, legat de preot si asta iti va ajuta, vei vedea.
Inca o data, nu te judec/va judec.
Insa adevarat e ca ma doare sa vad scris: "sunt foarte suparata de felul în care înţelege să-şi facă datoria de preot "

O rugaciune facuta pentru preot, va poate ajuta pe dumneavostra. (e sfat, nu e judecata!)

si inca un sfat, de cate ori va vin in ganduri de judecata fata de vreun preot, ganditi-va ca Dumnezeu poate sa faca oricand un Sfant din el (cum poate face si din orice alt om), iar dumneavoastra ramaneti cu pacatul ca ati judecat sau gandit de rau un Sfant...
Nu-i bine sa judeci de fapt nici macar un pacatos, oricat de pacatos ar fi el, ca nu-l ajuti cu nimic...si nici pe tine nu te ajuti...

Numai bine va doresc, si sper sa intelegeti ce-am vrut sa spun.
"DUMNEZEU S-a facut purtator de trup pentru ca omul sa poata deveni purtator de DUH"

OLGA

Re: Despre lumânari

Mesaj necititde OLGA » 23 Mai 2012, 22:25



Nu-i bine sa judeci de fapt nici macar un pacatos, oricat de pacatos ar fi el, ca nu-l ajuti cu nimic...si nici pe tine nu te ajuti...

Numai bine va doresc, si sper sa intelegeti ce-am vrut sa spun.
Eu nu cred că acest preot îşi face datoria de preot şi nu cred că asta înseamnă că îl judec. Credeţi că lui Dumnezeu îi place păstorul care nu îşi are grijă de turmă. Nouă de ce trebuie să ne placă ce nu-i place lui Dumnezeu?Vi se pare normal ca un preot să nu facă slujbele pentru că "are treabă" şi fără să fi cerut binecuvântarea ierarhului?

unsuflet
Mesaje:198
Membru din:05 Apr 2008, 16:46
Confesiune:ortodox
Contact:

Re: Despre lumânari

Mesaj necititde unsuflet » 24 Mai 2012, 05:52

Olga,

am spus si asta:

Dumnezeu poate sa faca oricand un Sfant din el (cum poate face si din orice alt om), iar dumneavoastra ramaneti cu pacatul ca ati judecat sau gandit de rau un Sfant...
Nu-i bine sa judeci de fapt nici macar un pacatos, oricat de pacatos ar fi el, ca nu-l ajuti cu nimic...si nici pe tine nu te ajuti...

adaug: rugati-va pentru preot, de dragul lui Dumnezeu !
Preotii au ispite MARI, MARI de tot !!!

n-are binecuvantarea episcopului...cum de stiti dumneavoastra pentru ce are sau nu binecuvantare?


Numai bine
"DUMNEZEU S-a facut purtator de trup pentru ca omul sa poata deveni purtator de DUH"

OLGA

Re: Despre lumânari

Mesaj necititde OLGA » 24 Mai 2012, 10:25

Olga,

am spus si asta:

Dumnezeu poate sa faca oricand un Sfant din el (cum poate face si din orice alt om), iar dumneavoastra ramaneti cu pacatul ca ati judecat sau gandit de rau un Sfant...
Nu-i bine sa judeci de fapt nici macar un pacatos, oricat de pacatos ar fi el, ca nu-l ajuti cu nimic...si nici pe tine nu te ajuti...

adaug: rugati-va pentru preot, de dragul lui Dumnezeu !
Preotii au ispite MARI, MARI de tot !!!

n-are binecuvantarea episcopului...cum de stiti dumneavoastra pentru ce are sau nu binecuvantare?



Numai bine
Şi pentru că l-am întrebat. Poate că Dumnezeu vrea să facă sfânt din el arătându-i cât mai repede că nu e bine ce face şi nu lăsând atâţia oamenii să agonizeze pentru că preotul nu îşi face datoria.

unsuflet
Mesaje:198
Membru din:05 Apr 2008, 16:46
Confesiune:ortodox
Contact:

Re: Despre lumânari

Mesaj necititde unsuflet » 24 Mai 2012, 15:13


Şi pentru că l-am întrebat. Poate că Dumnezeu vrea să facă sfânt din el arătându-i cât mai repede că nu e bine ce face şi nu lăsând atâţia oamenii să agonizeze pentru că preotul nu îşi face datoria.
Nu spune tu, ca nu-si face datoria, ca nu stii tu ce-i in sufletul lui, cum se roaga, si cand se roaga...
Poate ca Dumnezeu vrea sa vada dragostea voastra fata de el, sa vada cum va rugati pentru el.
Cand o sa ne judece Dumnezeu o sa ne judece pentru ce-am facut noi, nu pentru ce-au facut altii.
Poate ca asta-i incercare pentru voi, Dumnezeu voua va incearca dragostea fata de parintele vostru duhovnicesc.
am mai spus, Preotii au mari ispite.

Numai bine
"DUMNEZEU S-a facut purtator de trup pentru ca omul sa poata deveni purtator de DUH"

valercosma
Mesaje:63
Membru din:16 Apr 2011, 12:05
Confesiune:ortodox

Re: Despre lumânari

Mesaj necititde valercosma » 24 Mai 2012, 19:10

"Insirind cuvinte multe, la icoane, orice-ai spune, cind le spui numai din gura, n-ai facut o rugaciune. Doua vorbe sunt destule, chiar cind limba-ti este muta, daca sufletul tau striga din adicu-i Doamne ajuta". Daca o luminare te duce la biserica, si daca mai poti si zice Doamne ajuta, cred ca este mult lucrul acesta. Ce ne facem cu cei care se numesc totusi crestini dar nu calca pragul bisericii niciodata?


Înapoi la “CANOANE şi REGULI BISERICEŞTI”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 7 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX