Putem refuza oficierea unor slujbe ortodocşilor formali?

Tot ce e legat de domeniile de mai sus...
Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:
Re: Putem refuza oficierea unor slujbe ortodocşilor formali?

Mesaj necititde protosinghel » 05 Iun 2012, 21:17

Mai de preferat este botezul pruncilor decat al adultilor foarte bine pregatiti ,care nu pot scoate o lacrima de umilinta la primirea tainei . Catehizarea parintilor ar trebui sa se faca rapid si un pic mai nebuneste. Li se explica ca pruncul trebuie adus foarte des la impartasit, daca nu fac aceasta mai bine il sugruma , omoara ( eutanasiaza).
Auziţi, în ce sectă se învaţă asta? Căci cu Ortodoxia nici nu seamănă...

Constantinos

Re: Putem refuza oficierea unor slujbe ortodocşilor formali?

Mesaj necititde Constantinos » 06 Iun 2012, 09:03

Sper sa ne vedem odata in fata parinte si atunci sa fie de la Dumnezeu sa nu-mi iau revansa fata de sfintia voastra , facandu-i de ras pe cei care se impartasesc spre osanda : http://www.poezie.ro/index.php/personal ... _Bisericii

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Putem refuza oficierea unor slujbe ortodocşilor formali?

Mesaj necititde protosinghel » 06 Iun 2012, 09:54

Săracu΄ părintele "Constantinos"... :(

Constantinos

Re: Putem refuza oficierea unor slujbe ortodocşilor formali?

Mesaj necititde Constantinos » 06 Iun 2012, 10:46

Eu cand m-am inscris am dat linkul si numele real, credeam ca sfintia voastra m-ati acceptat. Daca o mama are un copil din flori si in virtutea obiceiului vrea sa il boteze cu toate ca nu prea stie ce este ortodoxia ii refuzati copilului botezul (spre inmultirea numarului sectantilor)?

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Putem refuza oficierea unor slujbe ortodocşilor formali?

Mesaj necititde protosinghel » 06 Iun 2012, 16:54

Eu cand m-am inscris am dat linkul si numele real, credeam ca sfintia voastra m-ati acceptat.
Da, şi cred că vă cheamă Constantin, nu Constantinos. Deci ghilimelele asta au scos în evidenţă.
Daca o mama are un copil din flori si in virtutea obiceiului vrea sa il boteze cu toate ca nu prea stie ce este ortodoxia ii refuzati copilului botezul
Da.
(spre inmultirea numarului sectantilor)?
Nu. ;)

Avatar utilizator
presviter
Mesaje:592
Membru din:24 Noi 2010, 09:30
Confesiune:ortodox
Preocupări:istorie, liturgică, pastorală
Localitate:București

Re: Putem refuza oficierea unor slujbe ortodocşilor formali?

Mesaj necititde presviter » 22 Iul 2012, 16:19

Părinte, cred că ar trebui sa ne încurajați cu exemple de fermitate în a refuza - din dragoste față de Dumnezeu și față de cel rătăcit - oficierea unor slujbe îndătinate. Cu exemple din alte țări, din alte patriarhii, ba chiar din alte biserice neortodoxe.
Simt că aici în țară acesta a fost, este și va fi un subiect tabu, și uneori mă descurajez sau mă tîmpesc și nu mai merg cu tot dinadinsul împotriva curentului. Știu că nu sunt singurul care încearcă să meargă împotriva curentului, dar nu prea îi știu pe cei care mai fac asemenea.

Cîteva probleme care îmi dau dureri de cap sunt acestea:

1. Într-un oraș mare oamenii vin la mine de la diferite distanțe, din diverse motive. Inițial port cu ei o discuție. Dacă ei sunt refractari față de viața duhovnicească, este simplu. Dar mulți manifestă o deschidere ambiguă, și nu știu, după peste 10 ani de catehizări, cît de dornici sunt să se schimbe. Cei mai mulți, deși receptivi, o lasă moale după trecerea momentului, și dispar. Care ar trebui să fie acele fapte obiective prin care să se manifeste seriozitatea lor ?

2. Multi vin de departe si nu este posibil ca pe termen lung sa ajungă la biserica mea, iar in parohia lor nu vor să meargă (aglomerație, vorbărie în timpul slujbei, taxe, cântari siropoase, descurajarea împărtășirii, chiar si pentru copii uneori). Cum pot fi înbisericiți în astfel de cazuri ?

3. Ar fi bun un angajament scris pe care familiile care solicită botezuri sau cununii să și-l ia, exprimîndu-și astfel mai serios dorința de a trăi o viață creștină pe viitor ?
Părtaş sunt cu toţi cei ce se tem de Tine şi păzesc poruncile Tale. ps.118,63

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Putem refuza oficierea unor slujbe ortodocşilor formali?

Mesaj necititde protosinghel » 24 Iul 2012, 17:32

Părinte, cred că ar trebui sa ne încurajați cu exemple de fermitate în a refuza - din dragoste față de Dumnezeu și față de cel rătăcit - oficierea unor slujbe îndătinate. Cu exemple din alte țări, din alte patriarhii, ba chiar din alte biserice neortodoxe.
Simt că aici în țară acesta a fost, este și va fi un subiect tabu, și uneori mă descurajez sau mă tîmpesc și nu mai merg cu tot dinadinsul împotriva curentului. Știu că nu sunt singurul care încearcă să meargă împotriva curentului, dar nu prea îi știu pe cei care mai fac asemenea.
Mi s-a părut că în Grecia acest subiect este şi mai tabu decât în România, iar a face ceva sănătos cred că se poate doar acolo unde ortodocşii sunt în minoritate sau se botează când sunt maturi (cum încă se mai întâmplă în Rusia, nemaivorbind de Occident).
Dacă sincer, eu nu am o experienţă personală prea bogată în domeniul pastoral-misionar, dar l-am cunoscut pe preotul rus din Lisabona, la care chiar şi românii vin pt catehizare (căci la biserica românească nu se face aşa ceva). Acest preot este blamat de mulţi, iar unii chiar au scris plângeri la Moscova, pentru a fi revocat. Motivul: refuzul de a oficia unele Taine celor care se declară ortodocşi. Iniţial chiar şi episcopul se uita straniu la metodele şi consecvenţa sa, dar venind la faţa locului s-a convins că părintele procedează cât se poate de ortodox, iar în jurul său sunt zeci de creştini foarte conştienţi şi activi, care ţin mult la părintele lor în primul rând pt că nu se joacă de-a Biserica.
Într-un oraș mare oamenii vin la mine de la diferite distanțe, din diverse motive. Inițial port cu ei o discuție. Dacă ei sunt refractari față de viața duhovnicească, este simplu. Dar mulți manifestă o deschidere ambiguă, și nu știu, după peste 10 ani de catehizări, cît de dornici sunt să se schimbe. Cei mai mulți, deși receptivi, o lasă moale după trecerea momentului, și dispar. Care ar trebui să fie acele fapte obiective prin care să se manifeste seriozitatea lor ?
Cred că din start nu trebuie să ne aşteptăm la rezultate prea mari. Dacă în Hristos, care făcea minuni evidente, nu au crezut toţi, de ce ne-am aştepta să creadă în cuvântul nostru, când ei observă că una spunem, dar alta facem (şi asta nu o spun cu referire la sf. voastră, ci în general).
Deci trebuie să ne mulţumim că din toate locurile în care am aruncat sămânţa, cel puţin 2-3 loturi s-au arătat a fi pământ bun şi nici acelea nu aduc rod egal, ci unul 100, altul 60 şi altul 30.
Cred că seriozitatea lor poate fi menţinută numai prin împărtăşire sistematică şi implicarea în anumite lucrări ale Bisericii (dacă ei acceptă acest lucru).
Multi vin de departe si nu este posibil ca pe termen lung sa ajungă la biserica mea, iar in parohia lor nu vor să meargă (aglomerație, vorbărie în timpul slujbei, taxe, cântari siropoase, descurajarea împărtășirii, chiar si pentru copii uneori). Cum pot fi înbisericiți în astfel de cazuri ?
În Portugalia, parohiile sunt la zeci şi chiar sute de km distanţă una de alta. Eu am crezut că în felul acesta vom reuşi să-i determinăm pe unii să facă cateheză şi să vină pt botez sau cununie la biserica de mai aproape, decât să facă 150 de km pt a merge la alta, unde nu se cere nimic. Şi iată că, cel puţin parţial, m-am înşelat. Dar e bine că numai parţial. Ortodoxia este a celor aleşi şi străduitori. Cei slabi nu au ce căuta, dacă nici măcar nu-şi recunosc slăbiciunea şi nu vor să se îndrepte.
Ar fi bun un angajament scris pe care familiile care solicită botezuri sau cununii să și-l ia, exprimîndu-și astfel mai serios dorința de a trăi o viață creștină pe viitor ?
În trecut, prin sec. 4-6, în anumite regiuni exista aşa ceva înainte de botez şi cred că ar trebui să existe şi acum. Un angajament semnat înainte de botez ar trebui să fie suficient şi pt cununie, părerea mea.

Avatar utilizator
presviter
Mesaje:592
Membru din:24 Noi 2010, 09:30
Confesiune:ortodox
Preocupări:istorie, liturgică, pastorală
Localitate:București

Re: Putem refuza oficierea unor slujbe ortodocşilor formali?

Mesaj necititde presviter » 24 Iul 2012, 19:13

eu nu am o experienţă personală prea bogată în domeniul pastoral-misionar
Sper să aveți de acum înainte. :)
Ortodoxia este a celor aleşi şi străduitori. Cei slabi nu au ce căuta, dacă nici măcar nu-şi recunosc slăbiciunea şi nu vor să se îndrepte.
Eu sunt de acord, dar cine mai subscrie ?
Un angajament semnat înainte de botez ar trebui să fie suficient şi pt cununie, părerea mea.

Eu zic că oamenii mai întîi se cunună, și apoi iși aduc copii la botez. Deci momentul cheie rămîne Cununia.
Părtaş sunt cu toţi cei ce se tem de Tine şi păzesc poruncile Tale. ps.118,63

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Putem refuza oficierea unor slujbe ortodocşilor formali?

Mesaj necititde protosinghel » 24 Iul 2012, 19:58

Eu zic că oamenii mai întîi se cunună, și apoi iși aduc copii la botez. Deci momentul cheie rămîne Cununia.
Asta e ca şi discuţia: ce a fost mai întâi, oul sau găina? Bineînţeles, dacă nu şi-au asumat propriul botez, pot recupera ceva la cununie şi să nu mai repede greşelile în viaţa copiiilor lor. Dar să nu uite că şi ei sunt botezaţi. Eu tot timpul spun celor prezenţi la botez că este o ocazie de a medita la propriul botez.

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Putem refuza oficierea unor slujbe ortodocşilor formali?

Mesaj necititde protosinghel » 24 Iul 2012, 22:10


Avatar utilizator
presviter
Mesaje:592
Membru din:24 Noi 2010, 09:30
Confesiune:ortodox
Preocupări:istorie, liturgică, pastorală
Localitate:București

Re: Putem refuza oficierea unor slujbe ortodocşilor formali?

Mesaj necititde presviter » 25 Iul 2012, 13:18

Mulțumim, părinte, este cît se poate de limpede.
Din motivele enumerate de sf. vs., un preot nu poate să îi cheme pe creștini la 12 cateheze, bună ar fi și una singură, dar înaintea ei trebuie să fie kerigma care să separe apele.

În vederea Cununiei, eu le dau acest Ghid, și îi chem la cateheză după ce l-au citit.

În vederea Botezului, nu am o carte la fel de bună. Există Schmemann, dar este destul de elevat pentru cei mai mulți.
Dacă știți ceva ?
Părtaş sunt cu toţi cei ce se tem de Tine şi păzesc poruncile Tale. ps.118,63

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Putem refuza oficierea unor slujbe ortodocşilor formali?

Mesaj necititde protosinghel » 25 Iul 2012, 13:25

În vederea Botezului, nu am o carte la fel de bună. Există Schmemann, dar este destul de elevat pentru cei mai mulți.
Dacă știți ceva ?
Eu cred că sf. voastră aveţi suficientă pregătire şi experienţă ca să scrieţi ceva. Putem face şi ceva împreună, dar abia de prin noiembrie încolo...

rmonica
Mesaje:9
Membru din:31 Iul 2012, 14:54
Confesiune:ortodox
Preocupări:profesoara de religie

Re: Putem refuza oficierea unor slujbe ortodocşilor formali?

Mesaj necititde rmonica » 31 Iul 2012, 17:26

Eu cred ca acest subiect are destul de multe de dezbatut. Intotdeauna se vor pune la indoiala obiceiurile bisericesti din dferite regiuni.

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Putem refuza oficierea unor slujbe ortodocşilor formali?

Mesaj necititde maria_andreea » 31 Iul 2012, 18:47

Eu cred ca acest subiect are destul de multe de dezbatut.
Ca de exemplu?
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

Avatar utilizator
presviter
Mesaje:592
Membru din:24 Noi 2010, 09:30
Confesiune:ortodox
Preocupări:istorie, liturgică, pastorală
Localitate:București

Re: Putem refuza oficierea unor slujbe ortodocşilor formali?

Mesaj necititde presviter » 19 Aug 2012, 11:32

Sf. Vasile, Canonul 26.Curvia nu este nunta si nici inceput de nunta. De aceea, daca este cu putinta e bine sa se desparta cei ce s-au luat prin curvie. Iar, daca ei sfatuiesc sa traiasca impreuna, sa fie supusi la canonisire pentru curvie (7 ani) si apoi sa li se ingaduie a trai impreuna, ca sa nu se intample ceva mai rau.
Cum comentați acest canon?
Este curvia dintre doi tineri o pricină suficientă pentru a le refuza Cununia ?
Părtaş sunt cu toţi cei ce se tem de Tine şi păzesc poruncile Tale. ps.118,63

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Putem refuza oficierea unor slujbe ortodocşilor formali?

Mesaj necititde protosinghel » 19 Aug 2012, 23:06

Sf. Vasile, Canonul 26.Curvia nu este nunta si nici inceput de nunta. De aceea, daca este cu putinta e bine sa se desparta cei ce s-au luat prin curvie. Iar, daca ei sfatuiesc sa traiasca impreuna, sa fie supusi la canonisire pentru curvie (7 ani) si apoi sa li se ingaduie a trai impreuna, ca sa nu se intample ceva mai rau.
Cum comentați acest canon?
Unii ar spune: E UN SIMPLU CANON...
Este curvia dintre doi tineri o pricină suficientă pentru a le refuza Cununia ?
Nu ştiu cum s-ar putea întâmpla asta. Cununia este binecuvântarea căsătoriei, care mai întâi de toate este un act civil. Dacă ei sunt căsătoriţi civil, deja nu mai este curvie, în schimb li se poate refuza Cununia din cauza necredinţei şi a neînţelegerii rostului Cununiei. Trebuie să recunoaştem că cei mai mulţi se Cunună "pentru că aşa trebuie", "aşa-i tradiţia".

În general, subiectul e complicat, iar principiile canonice şi liturgice nu pot fi aplicate la toată lumea la fel.

Avatar utilizator
presviter
Mesaje:592
Membru din:24 Noi 2010, 09:30
Confesiune:ortodox
Preocupări:istorie, liturgică, pastorală
Localitate:București

Re: Putem refuza oficierea unor slujbe ortodocşilor formali?

Mesaj necititde presviter » 24 Aug 2012, 13:17

Cununia este binecuvântarea căsătoriei, care mai întâi de toate este un act civil. Dacă ei sunt căsătoriţi civil, deja nu mai este curvie, în schimb li se poate refuza Cununia din cauza necredinţei şi a neînţelegerii rostului Cununiei.
Eu cred că Cununia este binecuvântarea căsătoriei dintre doi creștini, și atunci contează mult și ce fac ei înaintea căsătoriei, mai ales că la noi căsătoria și Cununia sunt deobicei făcute deodată.

Un alt motiv de refuzare este și relația dintre un credincios și un necredincios. Atît de des fete cuminți și evlavioase acceptă la un moment dat relații păcătoase cu tineri care n-au nici o treabă cu Biserică, pe motivul că totuși sunt băieți buni iar ele îi vor aduce cu timpul pe calea credinței. Rezultatele sunt adesea tragice, fiindcă din curvie (prostituție) nu se poate naște ceva plăcut lui Dumnezeu.

Mai grav este când noi, preoții, ne facem părtași la această prostituție și la această iluzie cum că dacă ei se iubesc de atîția ani, cum să nu-i cununi ? Dar ce facem cu învățătura Scripturii :?:
Nu vă înjugaţi la jug străin cu cei necredincioşi, căci ce însoţire are dreptatea cu fărădelegea? Sau ce împărtăşire are lumina cu întunericul?
Şi ce învoire este între Hristos şi Veliar sau ce parte are un credincios cu un necredincios?
Sau ce înţelegere este între templul lui Dumnezeu şi idoli? Căci noi suntem templu al Dumnezeului celui viu, precum Dumnezeu a zis că: "Voi locui în ei şi voi umbla şi voi fi Dumnezeul lor şi ei vor fi poporul Meu".
De aceea: "Ieşiţi din mijlocul lor şi vă osebiţi, zice Domnul, şi de ce este necurat să nu vă atingeţi şi Eu vă voi primi pe voi.
Şi voi fi vouă tată, şi veţi fi Mie fii şi fiice", zice Domnul Atotţiitorul.
II Cor. VI, 14-18

O zic mai întîi pentru mine, care mult am greșit.
Părtaş sunt cu toţi cei ce se tem de Tine şi păzesc poruncile Tale. ps.118,63

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Putem refuza oficierea unor slujbe ortodocşilor formali?

Mesaj necititde protosinghel » 19 Sep 2012, 15:02

Am stat şi m-am gândit mult la treaba asta şi vreau să-mi spun părerea despre cei care trăiesc înainte de căsătorie-cununie.
1. Dacă doi tineri au avut relaţii trupeşti înainte de căsătorie, dar au realizat acest lucru, s-au pocăit şi în perioada de la spovedanie şi până la căsătorie au trăit în curăţie, aceştia să fie cununaţi şi chiar împărtăşiţi, căci dacă nu sunt vrednici de împărtăşire, nu sunt vrednici nici de cununie. Se poate chiar amâna căsătoria pentru a aduce pocăinţă, în cazul în care vor să fie cununaţi de Biserică. Termenul acesta de aşteptare cred că trebuie să fie de cel puţin 3 luni, ţinând cont de faptul că deja avea în plan căsătoria şi nu au fost nişte relaţii ocazionale.
2. Dacă tinerii necăsătoriţi au curvit, dar nu aduc pocăinţă şi înfrânare înainte de căsătorie-cununie, aceşti nu pot fi nicidecum cununaţi. (E ca şi cum ai hirotoni fără nici o reţinere pe un bărbat, care vreme îndelungată şi-a pus epitrahilul în gât şi a spovedit oameni, fără să fie hirotonit.)

Avatar utilizator
presviter
Mesaje:592
Membru din:24 Noi 2010, 09:30
Confesiune:ortodox
Preocupări:istorie, liturgică, pastorală
Localitate:București

Re: Putem refuza oficierea unor slujbe ortodocşilor formali?

Mesaj necititde presviter » 19 Sep 2012, 15:56

Se poate chiar amâna căsătoria pentru a aduce pocăinţă, în cazul în care vor să fie cununaţi de Biserică.
Asta se poate doar cu cei inbisericiți, nu cu cei care vin să facă rezervare pentru data de ... Și totuși, aceștia din urmă sunt cei mai numeroși. Din experiență pot să spun că, chiar dacă acceptă o pregătire de 2-3 luni, nu sunt nicidecum vrednici de împărtășit la sfârșitul acestei perioade. Și atunci, cum să facem: să-i împărtășim doar pentru a ne pune de acord cu principiul convergenței euharistice a Tainelor ?
Un alt motiv de refuzare este și relația dintre un credincios și un necredincios. Atît de des fete cuminți și evlavioase acceptă la un moment dat relații păcătoase cu tineri care n-au nici o treabă cu Biserică, pe motivul că totuși sunt băieți buni iar ele îi vor aduce cu timpul pe calea credinței. Rezultatele sunt adesea tragice, fiindcă din curvie (prostituție) nu se poate naște ceva plăcut lui Dumnezeu.
Dar despre acest caz ce credeți ?
Părtaş sunt cu toţi cei ce se tem de Tine şi păzesc poruncile Tale. ps.118,63

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Putem refuza oficierea unor slujbe ortodocşilor formali?

Mesaj necititde protosinghel » 19 Sep 2012, 19:40

Se poate chiar amâna căsătoria pentru a aduce pocăinţă, în cazul în care vor să fie cununaţi de Biserică.
Asta se poate doar cu cei inbisericiți, nu cu cei care vin să facă rezervare pentru data de ... Și totuși, aceștia din urmă sunt cei mai numeroși.
Da, ştiu. Dar preoţii ar trebui să nu se mai comporte ca funcţionari la agenţia de servicii religioase confundată de ei cu Biserica Ortodoxă, ci toate datele şi evenimentele să fie programate în funcţie de rânduielile bisericeşti. Aici în Portugalia noi nici nu stăm de vorbă de cei care spun că "noi vrem să ne botezaţi copilul la data de...". Abia la penultima sau chiar ultima cateheză fixăm data atunci când vor sau pot ei, iar ora este de la sine înţeleasă - slujba este unită cu Liturghia.
Din experiență pot să spun că, chiar dacă acceptă o pregătire de 2-3 luni, nu sunt nicidecum vrednici de împărtășit la sfârșitul acestei perioade. Și atunci, cum să facem: să-i împărtășim doar pentru a ne pune de acord cu principiul convergenței euharistice a Tainelor ?
"Vrednicia" e o chestie relativă, dar eu cred că după 2-3 luni de pregătire oamenii au totuşi o pregătire, care îi va ajuta în viaţă.
Iar a împărtăşi pe cineva doar după "principiul convergenţei euharistice a Tainelor" este un lucru bun şi sănătos, dar nu trebuie absolutizat şi formalizat. Excepţii de la acest principiu pot fi multe, dar acestea nu trebuie să (re)devină regulă.
Un alt motiv de refuzare este și relația dintre un credincios și un necredincios. Atît de des fete cuminți și evlavioase acceptă la un moment dat relații păcătoase cu tineri care n-au nici o treabă cu Biserică, pe motivul că totuși sunt băieți buni iar ele îi vor aduce cu timpul pe calea credinței. Rezultatele sunt adesea tragice, fiindcă din curvie (prostituție) nu se poate naște ceva plăcut lui Dumnezeu.
Dar despre acest caz ce credeți ?
Necredinţa cuiva este primul şi cel mai mare impediment pentru săvârşirea oricărei Taine. Aici nici nu avem ce discuta.


Înapoi la “CANOANE şi REGULI BISERICEŞTI”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 13 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX