inmormantarea facuta de diacon ...

Tot ce e legat de domeniile de mai sus...
diacon
Mesaje:9
Membru din:27 Dec 2010, 19:25
Confesiune:ortodox
Contact:
inmormantarea facuta de diacon ...

Mesaj necititde diacon » 28 Dec 2010, 17:11

am o nedumerire am vazut pe un diacon ortodox ducand mortul la groapa si pecetluind groapa este corect oare???

va multumesc anticipat daca imi lasati si ceva linkuri sau vre-un tipic care sa tina mai multe despre slujirea diaconilor in biserica ortodoxa, as vrea sa stiu despre toate miscarile lor detaliat :)

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: inmormantarea facuta de diacon ...

Mesaj necititde protosinghel » 28 Dec 2010, 18:44

am o nedumerire am vazut pe un diacon ortodox ducand mortul la groapa si pecetluind groapa este corect oare???
În lipsa preotului, decât să fie înmormântat fără cleric, mai bine cu diacon.
Chestia cu "pecetluirea gropii" e un obicei local şi destul de târziu, de aceea regulile bisericeşti nu prevăd în ce măsură el poate sau nu poate fi făcut de diacon. Poate să nu fie făcut deloc, că nu-i nici o problemă.
Oricum, o înmormântare făcută (complet sau parţial) de diacon este o excepţie care nu trebuie să devină regulă.
lasati si ceva linkuri sau vre-un tipic care sa tina mai multe despre slujirea diaconilor in biserica ortodoxa, as vrea sa stiu despre toate miscarile lor detaliat :)
Chestia cu "mişcările" e lipsită de importanţă şi variază de la un loc la altul şi de la o perioadă la alta.
Deci urmează să vă acomodaţi cu "mişcările" care le faceţi acolo unde slujiţi (cu condiţia ca ele să nu încalce flagrant principiile generale ale cultului ortodox), iar dacă veţi sluji în altă parte, să aveţi de asemenea capacitatea de acomodare şi să nu vă împiedicaţi de un gest sau altul. Nu este unul mai ortodox şi altul mai eretic.

diacon
Mesaje:9
Membru din:27 Dec 2010, 19:25
Confesiune:ortodox
Contact:

Re: inmormantarea facuta de diacon ...

Mesaj necititde diacon » 28 Dec 2010, 18:59

va multumesc mult pt raspuns parinte.

cu "miscarile" e cam naspa, ca am slujit cu mai multi si fiecare sustine ca viziunea lui e corecta...

si acum caut si eu un tipic care sa arate ce si cum face diaconu exact ca dupa sa nu mai fie motive de discutat veridicitatea unora, ca de exemplu la polileu cand se intra dupa evanghelie diaconu intra pe usile diaconesti sau prin usile imparatesti ? si sarutarile prestolului ... inchinaciunile la protos si etc

daca stiti un asemenea tipic VA ROG datimi un indiciu . Multumesc

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: inmormantarea facuta de diacon ...

Mesaj necititde protosinghel » 28 Dec 2010, 19:25

Faceţi cum v-am spus, părinţele!
Şi nimeni nu poate pretinde la adevăr din acest pdv. Există sute de tradiţii locale şi toate au şi puncte bune şi slabe.

diacon
Mesaje:9
Membru din:27 Dec 2010, 19:25
Confesiune:ortodox
Contact:

Re: inmormantarea facuta de diacon ...

Mesaj necititde diacon » 28 Dec 2010, 19:33

multumesc mult... asa o sa fac

(apropo am facut facultatea la cluj , ati fost zilele astea pe acolo de unde am si aflat de D-voastra,)

doamne ajuta


Înapoi la “CANOANE şi REGULI BISERICEŞTI”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 45 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX
cron