Despre împărtăşirea cu aceeaşi linguriţă

Tot ce e legat de domeniile de mai sus...
Avatar utilizator
Florina
Mesaje:515
Membru din:02 Apr 2008, 06:16
Confesiune:ortodox
Preocupări:profesor de religie
Localitate:Bucuresti
Contact:
Despre împărtăşirea cu aceeaşi linguriţă

Mesaj necititde Florina » 13 Mar 2011, 21:32

Acum câteva zile când mă întorceam de la şcoală, în maxi taxi, am auzit o doamnă foarte revoltată care îi spunea unei prietene că ea nu se mai împărtăşeşte pentru că preotul foloseşte aceeaşi linguriţă la toată lumea. Şi că ea sugerează să se facă un studiu câţi oameni se îmbolnăvesc după ce se împărtăşesc cu aceeaşi linguriţă după oameni grav bolnavi. Noi, creştinii ortodocşi, ştim că Hristos este Doctorul sufletelor şi al trupurilor şi că Trupul şi Sângele Său reprezintă cel mai sfânt lucru de pe pământ. Şi că sfânta împărtăşanie este spre sfinţire, spre luminare, spre curăţire. În plus, unii nu ştiu că se rosteşte o rugăciune de sfinţire a linguriţei. În urma acestei discuţii între acea doamnă şi prietena ei (care o aproba întru totul), mi-am dat seama că ar fi bine într-adevăr să se facă acest studiu. Ca să vadă şi necredincioşii şi puţin credincioşii că Dumnezeu face minuni palpabile şi că ABSOLUT NIMENI NU S-A ÎMBOLNĂVIT ÎMPĂRTĂŞINDU-SE DUPĂ UN BOLNAV! Sunt absolut convinsă că puţin credincioşii vor fi şocaţi să vadă că oamenii se însănătoşesc şi primesc putere după ce se unesc cu Hristos. CU VREDNICIE!

Sursa: http://florina.megablog.ro/2011/03/10/d ... lingurita/

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Despre împărtăşirea cu aceeaşi linguriţă

Mesaj necititde protosinghel » 13 Mar 2011, 22:56

De un astfel de studiu au nevoie cei necredincioşi. Şi chiar dacă ar fi un studiu f. obiectiv, după toate rigorile ştiinţifice/sociologice, tot nu ar crede.
Eu astăzi am împărtăşit în jur de 300 de oameni. M-aş bucura ca toţi să se îmbolnăvească de dorul după Dumnezeu, că altceva nu cred că-i prinde...

valercosma
Mesaje:63
Membru din:16 Apr 2011, 12:05
Confesiune:ortodox

Re: Despre împărtăşirea cu aceeaşi linguriţă

Mesaj necititde valercosma » 26 Apr 2011, 14:49

folosirea unui tacam pentru o multime este ceva care lezeaza educatia primita, dar sa nu uitam ca preotul consuma Sf. Taine ramase in potir si nu are oroare de aceasta .Ar trebui acceptata o metoda care sa nu indeparteze oamenii de Sf. Impartasanie fiindca Mintuitorul a zis:adevarat va spun ca daca nu mancati Trupul Fiului Omului si daca nu beti sangele Lui nu aveti viata in voi insiva, cine mananca Trupul Meu si bea Singele Meu are viata vesnica si Eu il voi invia in ziua de apoi.(Ioan 6,53-54)

Avatar utilizator
dimitrie
Mesaje:984
Membru din:03 Dec 2010, 01:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:preoţie, familie
Localitate:Craiova

Re: Despre împărtăşirea cu aceeaşi linguriţă

Mesaj necititde dimitrie » 26 Apr 2011, 19:35

folosirea unui tacam pentru o multime este ceva care lezeaza educatia primita, dar sa nu uitam ca preotul consuma Sf. Taine ramase in potir si nu are oroare de aceasta .Ar trebui acceptata o metoda care sa nu indeparteze oamenii de Sf. Impartasanie fiindca Mintuitorul a zis:adevarat va spun ca daca nu mancati Trupul Fiului Omului si daca nu beti sangele Lui nu aveti viata in voi insiva, cine mananca Trupul Meu si bea Singele Meu are viata vesnica si Eu il voi invia in ziua de apoi.(Ioan 6,53-54)
În aceste situaţii nu metoda îndepărtează, ci necredinţa ori îngreţoşarea. Cum ai putea să te îmbolnăveşti (ba chiar mortal) când te hrăneşti cu chiar Viaţa? Nu linguriţa de obeşte ar fi cauza la o adică (în caz de îmbolnăvire), ci nevrednicia, după cum spune Apostolul:
"27. Astfel, oricine va mânca Pâinea Aceasta sau va bea Paharul Domnului cu nevrednicie, va fi vinovat faţă de Trupul şi Sângele Domnului.
28. Să se cerceteze însă omul pe sine şi aşa să mănânce din Pâine şi să bea din Pahar.
29. Căci cel ce mănâncă şi bea cu nevrednicie, osândă îşi mănâncă şi bea, nesocotind Trupul Domnului.
30. De aceea, mulţi dintre voi sunt neputincioşi şi bolnavi şi mulţi au murit.
31. Căci de ne-am fi judecat noi înşine, nu am mai fi judecaţi.
32. Dar, fiind judecaţi de Domnul, suntem pedepsiţi, ca să nu fim osândiţi împreună cu lumea." 1Cor.11
Deci, mai întâi ar tebui oamenii să ştie că în Potir este Cineva, nu simplu ceva. Iar Acel Cineva nu poate să transmită decât viaţa, sănătatea, etc. (a se vedea conţinutul rugăciunilor de dinainte şi de după împărtăşire) celor ce cu vrednicie Îl primesc.
Însă, există şi situaţii în care folosim iconomia, ca pogorământ pentru neputinţa cuiva care, deşi înţelege acestea, o anumită îngreţoşare îl copleşeşte. Şi am în minte următoarele:
-cazul unui preot (de această dată) care, neputând trece peste îngreţoşare, foloseşte linguriţe de unică fol. în împărtăşirea bolnavilor de la spitalul de boli infecţioase. Ce să facă sărmanul? Îi este peste putere;
-cazul în care o mămică slabă în credinţă, decide ca să nu-şi mai împărtăşească copilul dacă nu este folosită o altă linguriţă, alta decât cea de obşte. Şi atunci, putem ori să-i împărtăşim prima dată copilul dumneaei, ori să folosim o altă linguriţă. Această linguriţă va fi sfinţită în prealabil, pe care nu o va mai putea lua însă acasă (în cazul în care-i aparţine), fiind deci afierosită/consacrată (prin sfinţire) suljirii Sfintelor Taine.
Dragostea unește și străbate lumile... Răsari odată, viață veșnică!

dumio
Mesaje:471
Membru din:03 Aug 2010, 14:58
Confesiune:ortodox

Re: Despre împărtăşirea cu aceeaşi linguriţă

Mesaj necititde dumio » 27 Apr 2011, 19:16

Pe langa lingurita, se mai foloseste si pocrovatul! Asadar, daca exista vreunul molipsit de ipohondrie, sa i se stearga lingurita de pocrovat, iar dupa aceasta sa fie impartasit.

Naty
Mesaje:21
Membru din:11 Mar 2011, 00:01
Confesiune:ortodox
Localitate:Chisinau

Re: Despre împărtăşirea cu aceeaşi linguriţă

Mesaj necititde Naty » 04 Mai 2011, 16:54

Am mai inalnit si unii care zic ca nu saruta mana preotului, ca nu e igienic.
Uneori prostia umana ma depaseste.
Doamne iarta-ma pentru judecata.

Avatar utilizator
PanainteGabriel
Mesaje:38
Membru din:06 Mar 2011, 13:03
Confesiune:ortodox
Preocupări:Teologie și legătorie de carte
Localitate:Iași
Contact:

Re: Despre împărtăşirea cu aceeaşi linguriţă

Mesaj necititde PanainteGabriel » 19 Mai 2011, 09:49

Un ortodox autentic practicant, nici prin gand nu s-ar gandi la o astfel de idee.In general, aceste idei reformatoare apar cu precadere la doua feluri de oameni:
1.Aceia care toata viata, au praduit timpul lui Dumnezeu in folosul lor trupesc si nu duhovnicesc, iar la batranete din cauza ca nu mai sunt activi din pct de vedere social, incep sa mearga la Biserica.
2.Aceia, care fie nu au credinta fi sunt extrem de inculti din pct de vedere teologic; pentru acesti oameni, nici macar cuvantul Cuvantului, nu inseamna nimic.Atunci cand, dracul teolog, arhiconul, le intra-n minte si suflet, praful s-a ales de ei.Exemplul cel mai graitor, sunt majoritatea neo-protestantilor, care au dat si ei de Biblie, si incep sa se dea mari teologici, talcuind-o dupa propria intelpciune si cugetare si nu prin luminare Divina, prin rugarea Cuvantului, ca acesta sa se reveleze lor.

Cand cele 2 temperamente, sa zicem, se contopesc... sa ne fereasca Dumnezeu! :lol:

Apropo de vorbitul, ,,ortodocsilor" care intra-n Biserica la Pasti si Craciun ( sau poate nici atunci) sau poate la o cununie/botez/inmormantare, vorbeau 2 femei despre moartea unui profesor cam de 40 ani : "Pentru ce traieste omul? Sa-si faca o familie, o casa, sa-si cumpere o masina..."
Va las pe voi sa cugetati la gandirea acelei doamne... :|

In consecinta, cum a zis si Pr.Pruteanu, numai cei necredinciosi au nevoie de dovezi.Din pacate ei sunt mai rai ca Apostolul Toma; el a fost oarecum necredincios fiindca era un intelectual al vremii si nu putea crede aceea minune, a Invierii Mantuitorului.Dar cei care sustin, ca te poti imbolnavi sunt deosibiti de stupizi...ca sa nu zic altfel.
Cand numai te-ai gandit ca te-ai putea imbolnavi, ai redus Trupul lui Hristos de la nestricaciune la stricaciune, de la un Trup Tainic la apa si vin.Din pacate, acestia nu gandesc problema in profunzimea ei.Ei nu se gandesc la faptul, ca a rationaliza taina Sfintei Impartasanii inseamna a distruge toata Biserica, tot scopul ei de mantuire a omului.Caci daca nu iei pecetea lui Hristos asupra ta, prin Sf.Euharistie, la ce foloseste pocainta, spovedania, lacrimile pentru pacate, si rugaciunile indelungate.

Doamne ajuta! :roll:
Mulțimea cunoștințelor nu te învață să ai minte. (Heraclit de Efes)

nemessis
Mesaje:348
Membru din:09 Dec 2010, 21:20
Confesiune:ateu
Preocupări:arta, stiinta, omul

Re: Despre împărtăşirea cu aceeaşi linguriţă

Mesaj necititde nemessis » 14 Iul 2011, 12:31

Eu am o alta problema cu situatia data:
Prietena mea nu are nici o problema la impartasanie, dar mai bine ar muri de sete decat sa bea din acelasi pahar/sticla cu mine. :roll:
In rest, oricine isi pune problema imbolnavirii, ar trebui doua secunde sa gandeasca si ar avea raspunsul:
vinul are alcool 9%, parca. alcoolul dezinfecteaza, deci ar ramane foarte putini microbi. Ce mai ramane se ocupa sistemul imunitar.
Sifilisul si alte probleme de magnitudinea asta sunt relativ rare(ar fi mai interesant cum rezista microbii Treponema pallidum in solutie cu glucoza si 9% alcool), oricum, nimeni nu ar indrazini sa faca legatura.

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: Despre împărtăşirea cu aceeaşi linguriţă

Mesaj necititde IOACHIM » 15 Iul 2011, 14:05

problema nu e cu situatia... e cu cu prietena ta.
In rest, oricine isi pune problema imbolnavirii, ar trebui doua secunde sa gandeasca si ar avea raspunsul: e lingurita de argint si de aia. E vin si are alcool, alcoolul dezinfecteaza, deci e clar. La fel si cu aghiazma, cu ionii de argint.... prostii. Am mai auzit noi de-astea.

In rest, oricine isi pune problema imbolnavirii, ar trebui doua secunde sa CREADA si ar avea raspunsul: HRISTOS.


Înapoi la “CANOANE şi REGULI BISERICEŞTI”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 16 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX