Necurăţia femeii întinează !?

Tot ce e legat de domeniile de mai sus...
Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:
Necurăţia femeii întinează !?

Mesaj necititde maria_andreea » 24 Aug 2011, 11:48

Îmi cer iertare că din nou deschid un topic pt acest subiect, dar sunt total bulversată în legătură cu acest aspect. Ştiam că în perioada menstruaţiei femeia nu trebuie să se apropie de cele sfinte (Împărtăşanie, Icoane, Anafură, Aghiazmă, Sf. Veşminte), dar nu pentru că ar fi necurată şi le-ar putea întina pe cele sfinte ci pentru că din ea curge un anumit fel de sânge. După încetarea ciclului o femeie s-a dus la spovedit, după ce s-a mărturisit femeia a spus preotului că deşi i-a dat dezlegare pt Euharistie, ea nu se va apropia pt că doreşte să aştepte 7 zile pt a şti sigur că s-a curăţit total de necurăţia ei. :shock: Părintele a spus că va trebui să-şi ardă epitrahilul din această cauză (femeia s-a apropiat de Veşmintele Sfinte, înainte de curăţia ei 100%, adică aşteptarea 7 zile după încetarea ciclului).

Chiar este necurată femeia, în această perioadă !? Necurăţia ei întinează cele sfinte !?
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Necurăţia femeii întinează !?

Mesaj necititde protosinghel » 24 Aug 2011, 16:19

Îmi cer iertare că din nou deschid un topic pt acest subiect, dar sunt total bulversată în legătură cu acest aspect. Ştiam că în perioada menstruaţiei femeia nu trebuie să se apropie de cele sfinte (Împărtăşanie, Icoane, Anafură, Aghiazmă, Sf. Veşminte), dar nu pentru că ar fi necurată şi le-ar putea întina pe cele sfinte ci pentru că din ea curge un anumit fel de sânge. După încetarea ciclului o femeie s-a dus la spovedit, după ce s-a mărturisit femeia a spus preotului că deşi i-a dat dezlegare pt Euharistie, ea nu se va apropia pt că doreşte să aştepte 7 zile pt a şti sigur că s-a curăţit total de necurăţia ei. :shock: Părintele a spus că va trebui să-şi ardă epitrahilul din această cauză (femeia s-a apropiat de Veşmintele Sfinte, înainte de curăţia ei 100%, adică aşteptarea 7 zile după încetarea ciclului). Chiar este necurată femeia, în această perioadă !? Necurăţia ei întinează cele sfinte !?
Iertaţi-mă, dar aceştia sunt preoţi cretini. Hristos nu şi-a aruncat hainele de pe El să le dea la foc după ce s-a atins de el femeia cu scurgerea de sânge, iar imbecilul ăsta vrea să dea epitrahilul pe foc chiar dacă femeii i s-a terminat ciclul?
Femeia se poate împărtăşi a doua zi după terminarea ciclului, iar preoţii proşti trebuie opriţi de la împărtăşanie până le vin minţile la cap.

Pr Haralambie
Mesaje:895
Membru din:14 Ian 2010, 19:54
Confesiune:ortodox
Preocupări:Sensul vieţii
Localitate:BOR
Contact:

Re: Necurăţia femeii întinează !?

Mesaj necititde Pr Haralambie » 24 Aug 2011, 23:14

Îmi cer iertare că din nou deschid un topic pt acest subiect, dar sunt total bulversată în legătură cu acest aspect. Ştiam că în perioada menstruaţiei femeia nu trebuie să se apropie de cele sfinte (Împărtăşanie, Icoane, Anafură, Aghiazmă, Sf. Veşminte), dar nu pentru că ar fi necurată şi le-ar putea întina pe cele sfinte ci pentru că din ea curge un anumit fel de sânge. După încetarea ciclului o femeie s-a dus la spovedit, după ce s-a mărturisit femeia a spus preotului că deşi i-a dat dezlegare pt Euharistie, ea nu se va apropia pt că doreşte să aştepte 7 zile pt a şti sigur că s-a curăţit total de necurăţia ei. :shock: Părintele a spus că va trebui să-şi ardă epitrahilul din această cauză (femeia s-a apropiat de Veşmintele Sfinte, înainte de curăţia ei 100%, adică aşteptarea 7 zile după încetarea ciclului).

Chiar este necurată femeia, în această perioadă !? Necurăţia ei întinează cele sfinte !?
Ei, nu trebuie luată chiar aşa literal orice afirmaţie care din gură în gură îşi denaturează sensul şi înţelesul.
Cu atât mai mult că adevăratul scop îl ştie doar cel care a afirmat şi apoi motivul care a determinat afirmaţia.
Eu, sincer, înţeleg şi altceva, văd că părintele i-a dat dezlegare pt împărtăşire, deoarece a considerat că sîngerarea a încetat, ori dacă era un extremist riguros, fanatic ( cum lasă să se înţeleagă afirmaţia sf sale cu epitarahilul)nu ar fi făcut acest fapt, deci altul este motivul, chiar dacă nu-l cunoaştem.
Dar, s-ar putea aşa cum se întâmplă cu unele femei care sunt mai "deştepte" decât duhovnicul la spovedit, care dau ele tonul şi hotărârea, adică, dacă le spui da, ele spun nu, şi invers, ele ştiu, ele dreg, ele fac... etc.
Acest fapt care, subtil, deranjează, cred că l-a determinat pe părintele să se pronunţe ironic, în felul care a făcut-o, nu că gata de acum chiar aşa o să şi facă.
Cu alte cuvinte, s-ar putea să-i fi spus cu subînţeles cam aşa: dacă eşti mai cuminte ca mine şi te consideri necurată şi hotărăşti tu in locul meu ce să faci, de ce ai venit măi sub epitrahilul meu, nu tot harul lucrează şi în această taină?
Sau aici se poate atinge de "necurăţia" ta şi numai acolo la sfinte nu?
Dacă eşti "necurată" înseamnă că trebuie să dau foc la epitrahil pt că este sfinţit, este curat.
Iar femeia, gata!!! părintele mă consideră aşa şi aşa, a spus că trebuie să dea foc, bla, bla, bla, etc. Si aşa ies bârfele şi zâzaniile...
Deci aşa situaţie, aşa răspuns, nu este deloc imposibil...
Cu mult respect.

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Necurăţia femeii întinează !?

Mesaj necititde maria_andreea » 11 Sep 2011, 21:14

Nu vreau să căutăm vinovaţii, doresc să înţeleg interdicţia femeii de a intra în Biserică, de a se atinge de cele sfinte pt că astfel voi înţelege şi gravitatea nerespectării acestei reguli.
Se spune ca o posibilă explicaţie că în Biserică se aduce numai jertfă nesângerosă, iar femeia este într-o perioadă sângeroasă.

Să vedem dacă am înţeles bine această explicaţie. Adică noi, în general de dăruim Lui Hristos ("pe noi înşine...") pentru care am fost răscumpăraţi ca jerfă, dar nesângeroasă, când femeile sângerează nu se pot dărui Lui pt că nu sunt jerfă nesângeroasă. De aici înţeleg că Dumnezeu apreciază atât starea sufletului (curat/ plin de gânduri viclene şi rele) cât şi starea trupului (nesângeros/sângeros). Dar eu cred că Dumnezeu se uită mai mult la sufletul omului, de ce deci din cauza trupului care nu corespunde pt a fi prezentat ca jertfă trebuie să fie lipsit şi sufletul a se prezenta la Altarul curăţirii. O femeie/un om când intră într-o Biserică uită de trupul său trăind în convorbire sufletească cu Dumnezeu...

Care este deci starea trup-suflet plăcută Lui Dumnezeu ?
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Necurăţia femeii întinează !?

Mesaj necititde maria_andreea » 11 Sep 2011, 21:20

Părinte Petru, femeia trebuie să respecte un număr de câteva zile după încetarea ciclului, 7-8 departe de Cele Sfinte pt siguranţă absolută, vă vorbesc ca femeie care ştiu că în această perioadă mai pot avea loc mici curgeri de sânge...
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Necurăţia femeii întinează !?

Mesaj necititde protosinghel » 12 Sep 2011, 12:23

Părinte Petru, femeia trebuie să respecte un număr de câteva zile după încetarea ciclului, 7-8 departe de Cele Sfinte pt siguranţă absolută, vă vorbesc ca femeie care ştiu că în această perioadă mai pot avea loc mici curgeri de sânge...
Deja am mai spus-o. Este nevoie de una, maxim două zile după ciclu, pentru a fi sigură că totul s-a terminat. "Vă vorbesc asta" după ce am întrebat pe unele maici cu dreaptă socoteală. Nu este nicio regulă cu 7-8 zile, iar dacă ar fi, oricum ar trebui anulată pt că e absurdă.

cristina23
Mesaje:2
Membru din:19 Sep 2011, 22:58
Confesiune:ortodox

Re: Necurăţia femeii întinează !?

Mesaj necititde cristina23 » 20 Sep 2011, 09:19

Doamne ajuta!
As dori sa stiu (ca sa imi fie clar) daca femeia are voie sau nu sa intre in Biserica in aceasta perioada. Parintele Arsenie Boca spunea ca daca o femeie care se afla la menstruatie intra in Biserica, aceasta ar trebui resfintita...unii preoti spun ca poti intra in Biserica, dar sa nu te apropii de icoane si preot. Va rog sa ma ajutati cu un raspuns. Va multumesc

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Necurăţia femeii întinează !?

Mesaj necititde maria_andreea » 20 Sep 2011, 10:49

As dori sa stiu (ca sa imi fie clar) daca femeia are voie sau nu sa intre in Biserica in aceasta perioada. Parintele Arsenie Boca spunea ca daca o femeie care se afla la menstruatie intra in Biserica, aceasta ar trebui resfintita...unii preoti spun ca poti intra in Biserica, dar sa nu te apropii de icoane si preot.
Sper să vă dea un răspuns bun un preot.

Din ce am aflat eu faţă de acest subiect:
1. Putem intra, dar să nu ne atingem de Icoane, Veşminte, Anafură, Aghiasmă, Sf. Taine. Adică să stai cât mai departe de ele la uşă sau la perete;
2. Nu putem intra în această perioadă ba mai mul chiar şi distanţa faţă de biserică în această perioadă trebuie să fie de câţiva metrii, iar după încetarea ciclului ar fi bine pt precauţie, siguranţă că totul s-a sfârşit :) să nu primim/atingem cele sfinte 7-8 zile.

Cel mai bine este să faci ce decide duhovnicul (în semnificaţia lui reală, nu doar formală) pt că el este chezaş pt sufletul tău mai ales că o să întâlneşti păreri diferite de la mai mulţi preoţi care o să te ameţească neştiind defapt până la urmă cum să acţionezi. Dar dacă urmezi calea duhovnicului eşti împăcată în această privinţă.
Să faci întru toate ce-ţi spune duhovnicul (ascultare), iată cheia de boltă neluată în seamă de mulţi.

Eu cred că sunt prea păcătoasă de aceea nu înţeleg deocamdată acest raţionament. De ce femeia este considerată lucru întinat în această perioadă fiind nevoie de resfinţire, ardere după ea !? :x7
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

cristina23
Mesaje:2
Membru din:19 Sep 2011, 22:58
Confesiune:ortodox

Re: Necurăţia femeii întinează !?

Mesaj necititde cristina23 » 20 Sep 2011, 11:10

Multumesc pentru lamuriri. Promit ca voi cerceta acest subiect si voi reveni cu ceea ce am aflat.
Doamne ajuta!

Avatar utilizator
Cosmina
Mesaje:64
Membru din:24 Sep 2011, 19:52
Confesiune:ortodox
Preocupări:////

Re: Necurăţia femeii întinează !?

Mesaj necititde Cosmina » 27 Sep 2011, 21:58

Iertaţi-mă, dar aceştia sunt preoţi cretini. Hristos nu şi-a aruncat hainele de pe El să le dea la foc după ce s-a atins de el femeia cu scurgerea de sânge, iar imbecilul ăsta vrea să dea epitrahilul pe foc chiar dacă femeii i s-a terminat ciclul?
Femeia se poate împărtăşi a doua zi după terminarea ciclului, iar preoţii proşti trebuie opriţi de la împărtăşanie până le vin minţile la cap.
:-? nu cred, preotul respectiv cred ca asa gandeste, asa crede ca este bine, si face o prostie din nestiinta... dar cu dorinta de a placea Domnului.

Nu e ca pilda cu femeia aceea care i-a turnat lui Iisus mir scump pe cap? Era foarte scump, si l-a adus si intr-un vas scump,de alabastru. Iuda avea dreptate cand a zis ca ar fi fost mai bine sa vanda mirul si atatia bani sa-i dea la saraci. Dar Dumnezeu, vazand buna ravna a femeii, a lasat-o, si le-a zis apostolilor sa n-o supere. N-a vrut sa o descurajeze. Asa cum un om care aduce un lucru scump si inutil intr-o biserica, un covor sau o vaza- doar nu-i zici sa duca inapoi lucrurile alea si banii sa-i imparta saracilor, ca biserica poate sa stea si fara ele...

Cam asa cred ca e si cu ce face acest preot cu epitrahilul... el vrea doar sa faca ce crede ca e bine sa fie placut in fata lui Dumnezeu... o sa vada Dumnezeu eforturile lui..chiar asa, in prostie cum sunt ele, ca doar nu-si arde epitrahilul din ura, ci din dorinta de a face bine, si-n fata lui Dumnezeu, si-n fata femeii aceleia. Poate asa a fost invatat de altii/asa a apucat.O sa-i deschida Dumnezeu ochii la un moment dat sa vada ca exagereaza inutil.
Nici un păcătos, oricât de mare ar fi, să nu se piardă, dacă Maica Domnului îl apără. (Parintele Arsenie Papacioc)

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Necurăţia femeii întinează !?

Mesaj necititde protosinghel » 27 Sep 2011, 22:01

Dacă ar fi vorba despre un creştin simplu, puteam să cred în buna intenţie şi simplitate duhovnicească, dar când e vorba despre un preot, chiar nu pot fi tolerant într-o problemă atât de simplu şi "naturală/firescă". E părerea mea...

danadoina
Mesaje:471
Membru din:01 Apr 2008, 22:26
Confesiune:ortodox

Re: Necurăţia femeii întinează !?

Mesaj necititde danadoina » 27 Sep 2011, 22:36

mie m-i se pare judecata p. Haralambie
Ei, nu trebuie luată chiar aşa literal orice afirmaţie care din gură în gură îşi denaturează sensul şi înţelesul.
Cu atât mai mult că adevăratul scop îl ştie doar cel care a afirmat şi apoi motivul care a determinat afirmaţia.
Eu, sincer, înţeleg şi altceva, văd că părintele i-a dat dezlegare pt împărtăşire, deoarece a considerat că sîngerarea a încetat, ori dacă era un extremist riguros, fanatic ( cum lasă să se înţeleagă afirmaţia sf sale cu epitarahilul)nu ar fi făcut acest fapt, deci altul este motivul, chiar dacă nu-l cunoaştem.
Dar, s-ar putea aşa cum se întâmplă cu unele femei care sunt mai "deştepte" decât duhovnicul la spovedit, care dau ele tonul şi hotărârea, adică, dacă le spui da, ele spun nu, şi invers, ele ştiu, ele dreg, ele fac... etc.
Acest fapt care, subtil, deranjează, cred că l-a determinat pe părintele să se pronunţe ironic, în felul care a făcut-o, nu că gata de acum chiar aşa o să şi facă.
Cu alte cuvinte, s-ar putea să-i fi spus cu subînţeles cam aşa: dacă eşti mai cuminte ca mine şi te consideri necurată şi hotărăşti tu in locul meu ce să faci, de ce ai venit măi sub epitrahilul meu, nu tot harul lucrează şi în această taină?
Sau aici se poate atinge de "necurăţia" ta şi numai acolo la sfinte nu?
Dacă eşti "necurată" înseamnă că trebuie să dau foc la epitrahil pt că este sfinţit, este curat.
Iar femeia, gata!!! părintele mă consideră aşa şi aşa, a spus că trebuie să dea foc, bla, bla, bla, etc. Si aşa ies bârfele şi zâzaniile...
Deci aşa situaţie, aşa răspuns, nu este deloc imposibil...

foarte pertinenta ! mai ales datorita acestui argument:
"Eu, sincer, înţeleg şi altceva, văd că părintele i-a dat dezlegare pt împărtăşire, deoarece a considerat că sîngerarea a încetat, ori dacă era un extremist riguros, fanatic ( cum lasă să se înţeleagă afirmaţia sf sale cu epitarahilul)nu ar fi făcut acest fapt, deci altul este motivul, chiar dacă nu-l cunoaştem."
si uite ca s-a intamplat chiar asa:
"Si aşa ies bârfele şi zâzaniile"

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Necurăţia femeii întinează !?

Mesaj necititde protosinghel » 28 Sep 2011, 23:17

Eu chiar m-aş bucura dacă acel părinte a spus treaba cu epitrahilul ÎN GLUMĂ. Şi dacă a fost aşa, atunci să se înveţe să facă glumele în aşa fel încât toată lumea să le înţeleagă.
Iertaţi-mă dacă am fost prea dur.

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Necurăţia femeii întinează !?

Mesaj necititde maria_andreea » 29 Sep 2011, 12:39

Eu chiar m-aş bucura dacă acel părinte a spus treaba cu epitrahilul ÎN GLUMĂ. Şi dacă a fost aşa, atunci să se înveţe să facă glumele în aşa fel încât toată lumea să le înţeleagă.
Aveţi dreptate părinte. Nu sunteţi dur pt că acest gest nefiind înţeles săraca femeie câtva timp nu a mai ştiut ce să creadă despre ea, despre Biserică şi de aceea am cerut şi eu înţeles în altă parte. Dacă sunt lucruri neştiute sau ştiute numai de unii trebuie explicate şi apoi dacă sunt încălcate pedepsite pt aceste gesturi pot face victime sigure.
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

Cata1986
Mesaje:6
Membru din:29 Sep 2011, 21:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:lucrator comercial

Re: Necurăţia femeii întinează !?

Mesaj necititde Cata1986 » 30 Sep 2011, 08:57

Din ce am aflat eu faţă de acest subiect:
1. Putem intra, dar să nu ne atingem de Icoane, Veşminte, Anafură, Aghiasmă, Sf. Taine. Adică să stai cât mai departe de ele la uşă sau la perete;
2. Nu putem intra în această perioadă ba mai mul chiar şi distanţa faţă de biserică în această perioadă trebuie să fie de câţiva metrii, iar după încetarea ciclului ar fi bine pt precauţie, siguranţă că totul s-a sfârşit să nu primim/atingem cele sfinte 7-8 zile.

Pai pana la urma cum s-a lamurit problema .Care raspuns e valabil 1 sau 2 ?Judecand dupa indreptare de spovedanie (care asa cum s-a spus uneori pot sminti ) sau ingreuna viata unui crestin cel putin unul incepator, ar trebui sa mergem pe varianta 2.Dar totusi cate femei intra in acea per la Biserica ,si macar numai sa il intrebe ceva pe preot ...care e tot intrare in Biserica nu? Si sa fim seriosi la slujbe mari ....sarbatori etc ....vin sute si sute de femei ...este imposibil din acelea macar cateva sa nu fie in acea per a lunii ....si sa zicem ca nu ating nimic ...dar stau doar in biserica si se roaga ....tot ar trebui resfintita Biserica judecand dupa afitmatiile unora .Deci mergand cu rationamentul pana la capat defapt nu cred ca mai avem vreo biserica "curata" pe undeva .Ar trebui sa vina in fiecare zi cate un sobor de preoti /episcopi sa resfinteasca bisericile .Ceea ce ar fi dea dreptul ciudat ! Apropo si animalele daca s-ar apropia de Sf Biserica ,dupa aceleasi judecati ar trebui resfintita !Asa se spune , si totusi sunt fel de fel de animale care intra in curtea bisericii de-a lungul unei zile ,inevitabil (caini ,pisici )!

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Necurăţia femeii întinează !?

Mesaj necititde protosinghel » 30 Sep 2011, 18:20

Concluzia dvstră (din cele scrise mai sus) este personală şi foarte simplistă. Plus că n-am mai auzit de "cele sfinte 7-8 zile". Cine le-a sfinţit şi le-a reglementat.

Puteţi sau nu fi de acord, dar eu îmi repet concluzia: în timpul ciclului femeia poate intra în biserică, dar să nu sărute icoanele, să nu ia anafură şi agheazmă şi mai ales împărtăşire. Se pot face şi excepţii, de exemplu cununia a fost fixată din timp, iar mireasa are ciclu. Se face cununia, dar fără împărtăşirea mirilor, aşa cum ar fi normal.

După terminarea ciclului, aşa cum am scris deja de nenumărate ori, nu e nevoie să se aştepte 7-8 zile sau mai ştiu eu câte, ci imediat după ce femeia ştie sigur că totul s-a încheiat, intră în regim normal.

Asta e părerea pe care am auzit-o la mai mulţi mari duhovnici, cu mult simţ al discernământului. Mi se pare că este în acord şi cu duhul Evangheliei şi al Canoanelor.

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Necurăţia femeii întinează !?

Mesaj necititde maria_andreea » 02 Oct 2011, 15:00

După terminarea ciclului, aşa cum am scris deja de nenumărate ori, nu e nevoie să se aştepte 7-8 zile sau mai ştiu eu câte, ci imediat după ce femeia ştie sigur că totul s-a încheiat, intră în regim normal.
Asta e părerea pe care am auzit-o la mai mulţi mari duhovnici, cu mult simţ al discernământului.
Întradevăr, şi eu am primit acelaşi sfat de la un duhovnic care pt mine este mare.
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

Avatar utilizator
presviter
Mesaje:592
Membru din:24 Noi 2010, 09:30
Confesiune:ortodox
Preocupări:istorie, liturgică, pastorală
Localitate:București

Re: Necurăţia femeii întinează !?

Mesaj necititde presviter » 20 Oct 2011, 15:19

A.
Femeia în perioada ciclului, poate intra în biserică, dar fără se sărute icoanele, să ia anafură şi să fie unsă cu ulei sfinţit
Sigur că poate să meargă. E mai bine să stea acasă?
B.
Femeia nu este necurată după naştere sau în timpul ciclului decât din perspectiva hemoragiei care o împiedică să se împărtăşească (!),
C.
Toate prescripțiile legate de "femeia lehuză" şi pretinsa ei "necurăţie" sunt de prin sec. XII-XIII şi nu au fost reflectate în Sfintele Canoane, dar au devenit totuşi parte a Regulilor noastre bisericeşti. Deci trebuie respectate, chiar dacă sunt puţin trase de păr.
Între primele 2 afirmații și a treia există o contradicție.
De ce femeia poate asculta slujba în biserică în perioada ciclului, dar nu o poate face în perioada lăuziei ?
Părtaş sunt cu toţi cei ce se tem de Tine şi păzesc poruncile Tale. ps.118,63

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Necurăţia femeii întinează !?

Mesaj necititde maria_andreea » 20 Oct 2011, 22:12

Perioadele acestea (40 zle după naştere, durata ciclului) trebuie respectate, adică nu ne apropiem de nimic din ce este curat şi sfânt. Avem şi exemplul Maicii Domnului, care doar după 40 zile a intrat în Templu, nu !? Eu aş fi dorit să fiu lămurită de ce, care este raţiunea acestei interdicţii.
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Necurăţia femeii întinează !?

Mesaj necititde protosinghel » 23 Oct 2011, 22:06

Perioadele acestea (40 zle după naştere, durata ciclului) trebuie respectate, adică nu ne apropiem de nimic din ce este curat şi sfânt. Avem şi exemplul Maicii Domnului, care doar după 40 zile a intrat în Templu, nu !? Eu aş fi dorit să fiu lămurită de ce, care este raţiunea acestei interdicţii.
1. În trecut, chiar până acum 50-70 de ani, lumea nu purta chiloţi, iar femeile purtau doar fuste/rochii, nicidecum pantaloni. Singura soluţie practică şi de igienă era ca femeia să stea culcată sau, cel puţin, să nu iasă din casă.
2. Erau singurile perioade când femeia se putea odihni şi reabilita fizic. Nu e puţin lucur pentu vremurile de atunci şi chiar cele de acum.

Despre o necurăţie în sensul direct al cuvântului nu poate fi vorba. Termenul şi ideea sunt legate de faptul că orice curge din organul genital (fie bărbătesc, fie femeiesc) era perceput ca o necurăţie şi poate că o astfel de gândire nu e chiar atât de greşită. Dar în plan moral, aceste scurgeri nu-l întinează moral pe om.


Înapoi la “CANOANE şi REGULI BISERICEŞTI”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 11 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX