Citirea celor şase psalmi

Tot ce e legat de domeniile de mai sus...
Veronika
Mesaje:135
Membru din:05 Sep 2010, 23:00
Confesiune:ortodox
Preocupări:biologie, spiritualitate ortodoxa
Localitate:Chişinău
Citirea celor şase psalmi

Mesaj necititde Veronika » 09 Ian 2012, 21:29

Am fost la o mănăstire, şi am văzut că cei şase psalmi de la utrenie erau citiţi doar de maica stareţă,şi blagocina. Din curiozitate, am întrebat de maici cine poate citi psalmii, şi mi-au zis că pot citi doar cele care au rasă (reasă). Îmi doream să mai citesc şi eu cîteodată, dar văzînd această rînduială, n-am îndrăznit să le zic nimic, ştiind că în biserică citeşte cine doreşte.
Este scris prin canoane despre această rînduială, sau poate fi doar unele obiceiuri din anumite regiuni?

Avatar utilizator
apologet
Mesaje:99
Membru din:22 Aug 2008, 21:17
Confesiune:ortodox
Preocupări:scot balastul din teologie
Localitate:România

Re: Citirea celor şase psalmi

Mesaj necititde apologet » 16 Ian 2012, 14:10

Am fost la o mănăstire, şi am văzut că cei şase psalmi de la utrenie erau citiţi doar de maica stareţă,şi blagocina. Din curiozitate, am întrebat de maici cine poate citi psalmii, şi mi-au zis că pot citi doar cele care au rasă (reasă). Îmi doream să mai citesc şi eu cîteodată, dar văzînd această rînduială, n-am îndrăznit să le zic nimic, ştiind că în biserică citeşte cine doreşte.
Este scris prin canoane despre această rînduială, sau poate fi doar unele obiceiuri din anumite regiuni?
Din câte ştiu eu, Tipicul spune ca aceşti psalmi să fie citiţi de către "cel mai mare". Deci în mănăstiri îi citeşte stareţul sau altcineva mai mare. În parohii însă poate citi oricine. Până la urmă, nu-i o prevedere foarte importantă, dar prim mănăstiri se respectă.


Înapoi la “CANOANE şi REGULI BISERICEŞTI”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 2 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX