Ortodoxia şi Naţionalismul. Drapele la biserici

Tot ce e legat de domeniile de mai sus...
Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:
Ortodoxia şi Naţionalismul. Drapele la biserici

Mesaj necititde protosinghel » 02 Mar 2012, 16:59

Eu înţeleg că trebuie să fim patrioţi (şi chiar mă consider patriot), dar atunci când patriotismul degenerează în naţionalism, mi se pare deja un lucru grav şi neortodox (necreştin). Expresiile naţionalismului sunt diferite şi le-am putea analiza pe rând, dar încep cu unul mai simplu şi mai bătător la ochi.

Văd aici în Grecia drapelul statului elen la fiecare biserică. L-am văzut şi la multe biserici din România. În R. Moldova şi Rusia aşa ceva nu există.
Ce părere aveţi? Eu, de exemplu, nu sunt deacord. Cel mult se poate pune un drapel la "cimitirele eroilor", dar la biserici nicidecum!

E foarte grav când o Biserică este în primul rând Română, Greacă, Rusă (etc.) şi abia apoi Ortodoxă (poate nu atât în sensul dogmatic, cât mai ales cel de universalitate ortodoxă şi deschidere spre ceilalţi ortodocşi ca "popor (unic) al lui Dumnezeu").

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Ortodoxia şi Naţionalismul. Drapele la biserici

Mesaj necititde maria_andreea » 02 Mar 2012, 20:29

Părinte, dacă s-ar rezolva problema formalismului în Biserică, s-ar rezolva şi problema drapelului, adică el ar dispărea de la biserici. Acest aspect nu e decât o palidă consecinţă a formalismului pe lângă altele mai stridente, din păcate.
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Ortodoxia şi Naţionalismul. Drapele la biserici

Mesaj necititde protosinghel » 02 Mar 2012, 20:33

Părinte, dacă s-ar rezolva problema formalismului în Biserică, s-ar rezolva şi problema drapelului, adică el ar dispărea de la biserici. Acest aspect nu e decât o palidă consecinţă a formalismului pe lângă altele mai stridente, din păcate.
Dacă sincer, eu nu văd legătura dintre formalism şi drapel, dar ideea am luat-o la condei...

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Ortodoxia şi Naţionalismul. Drapele la biserici

Mesaj necititde maria_andreea » 02 Mar 2012, 20:50

eu nu văd legătura dintre formalism şi drapel
Dacă cei care au biserica în grijă trăiesc profund ortodoxia, cred şi trăiesc în şi prin Tainele Bisericii care nu admite să fie profanate sau el să fie osândit căci le-a administrat unor oameni indiferenţi Cele Sfinte atunci va înţelege că biserica lui nu poartă "marca" Greciei, Rusiei, României ci este biserica deschisă tuturor (indiferent de naţiune) celor care cu inimă smerită şi conştientă ridică într-un cuget laude şi mulţumiri Dumnezeului lor.

Formalismul împiedică comuniunea. Drapelul indică aparteneţa unei naţiuni, deci ceilalţi sunt excluşi din start, nu direct, dar indirect.

PS: Mie chiar şi să închid uşa mi se pare un gest care dovedeşte formalism... în iubire. Dacă eşti în comuniune cu ceilalţi nu îţi este frică de ei că îţi fac rău, iar dacă intră să ia ceva, foarte bine, le dau şi eu ce au nevoie dacă cumva nu au găsit ei ;) .
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Ortodoxia şi Naţionalismul. Drapele la biserici

Mesaj necititde protosinghel » 02 Mar 2012, 21:31

Măi, ce femeie filosoafă avem printre noi... :x2

daniel tuduran
Mesaje:483
Membru din:12 Iul 2009, 19:28
Confesiune:ortodox
Localitate:or Brad,Hunedoara
Contact:

Re: Ortodoxia şi Naţionalismul. Drapele la biserici

Mesaj necititde daniel tuduran » 03 Mar 2012, 14:28

In Romania (cel putin in zona mea) avem o moda noua:pe toate cladirile este arborat steagul UE.Seamana foarte mult cu steagul ala rosu comunist. :cry: ,doar culoarea difera.
Nu m-as mira sa vedem agatat si pe la biserici steagul asta.
Interesant e ca in unele biserici np am vazut steagul Israelului. ;)
„Marea vieţii văzând-o înălţându-se de viforul ispitelor, la limanul tău cel lin alergând, strig către Tine Doamne: scoate din stricăciune viaţa mea, mult Milostive!” (din slujba înmormântării)

Avatar utilizator
presviter
Mesaje:592
Membru din:24 Noi 2010, 09:30
Confesiune:ortodox
Preocupări:istorie, liturgică, pastorală
Localitate:București

Re: Ortodoxia şi Naţionalismul. Drapele la biserici

Mesaj necititde presviter » 03 Mar 2012, 15:43

Eu zic că este o poblemă cu rădăcini foarte adînci. Grecii, chiar dacă ar da jos drapelul cu dungi alb-albastre, ar rămâne cu cel galben cu vultur bicefal. Secole de-a rîndul, Ortodoxia a fost asociată doar cu statul bizantin, și multe încercări de încreștinare ale neamurilor vecine a fost făcută (și) cu scopul ”revenirii” lor sub ascultarea imperială. Aceste neamuri au avut însă o altă opinie și au luptat instinctiv pentru autocefalie, încă din sec. V.
Din sec. XIX, autocefalia, cu o puternică doză de filetism, s-a afirmat mai puternic pe tulpina naționalismelor inspirate de Revoluția Franceză și s-a consolidat ca unică ideologie oficială a Bisericilor surori. Drapelul este doar vîrful aisbergului. Tai vîrful, apar imediat altul, problema rămîne.

Se zice că dacă s-ar desființa papalitatea, catolicismul ar exploda. Cred că același lucru s-ar întîmpla și cu Ortodoxia, dacă dacă am renunța cu toții la autocefalie.
Părtaş sunt cu toţi cei ce se tem de Tine şi păzesc poruncile Tale. ps.118,63

Anthropos
Mesaje:99
Membru din:05 Apr 2008, 14:50
Confesiune:ortodox
Preocupări:teologie, stiinte politice
Localitate:Republica Moldova

Re: Ortodoxia şi Naţionalismul. Drapele la biserici

Mesaj necititde Anthropos » 06 Mar 2012, 14:48

Secole de-a rîndul, Ortodoxia a fost asociată doar cu statul bizantin, și multe încercări de încreștinare ale neamurilor vecine a fost făcută (și) cu scopul ”revenirii” lor sub ascultarea imperială.
Nu putem nega anumite implicaţii din afară în viaţa Bisericii, chiar dacă pe urmă ele au fost "lustruite" încât totul pare ok.
Se ştie că Sinodul 3 Ecumenic a fost convocat mai mult din cauza că patriarhul Nestorie a pus-o la punct pe Pulheria, care-şi închipuia că este "reîncarnarea" Maicii Domnului. Ea cera să se împărtăşească în altar şi s-a autointitulat "mireasa lui Hristos".
Sinodul 5 Ecumenic a fost convocat din cauza că "akefalii", adică creştinii de la periferie nesupuşi împăratului, preferau să fie excomunicaţi şi catalogaţi ca eretici, decât să se supună acestuia. Subtilităţile teologice au fost precizate mai târziu. Iniţial ele erau secundare şi acest lucru e confirmat de apartenenţa soţiei lui Iustininan, Theodora, la monofiziţi.

Pr Haralambie
Mesaje:895
Membru din:14 Ian 2010, 19:54
Confesiune:ortodox
Preocupări:Sensul vieţii
Localitate:BOR
Contact:

Re: Ortodoxia şi Naţionalismul. Drapele la biserici

Mesaj necititde Pr Haralambie » 06 Mar 2012, 17:05

Nu putem nega anumite implicaţii din afară în viaţa Bisericii, chiar dacă pe urmă ele au fost "lustruite" încât totul pare ok.
Se ştie că Sinodul 3 Ecumenic a fost convocat mai mult din cauza că patriarhul Nestorie a pus-o la punct pe Pulheria, care-şi închipuia că este reîncarnarea Maicii Domnului. Ea cera să se împărtăşească în altar şi s-a autointitulat "mireasa lui Hristos".
Sinodul 5 Ecumenic a fost convocat din cauza că "akefalii", adică creştinii de la periferie nesupuşi împăratului, preferau să fie excomunicaţi şi catalogaţi ca eretici, decât să se supună acestuia. Subtilităţile teologice au fost precizate mai târziu. Iniţial ele erau secundare şi acest lucru e confirmat de apartenenţa soţiei lui Iustininan, Theodora, la monofiziţi.
Acestea nu prea sunt cunoscute în istoria BU, din B.O.R. Puteţi să daţi şi ceva note de referinţă?
Cu mult respect.

Constantinos

Re: Ortodoxia şi Naţionalismul. Drapele la biserici

Mesaj necititde Constantinos » 07 Mar 2012, 17:38

In Canada gasesti mai usor o biserica ortodoxa cu ajutorul steagurilor daca nu are arhitectura potrivita. Sfanta Pulheria isi are craniul aproape de Petru Voda, daca era bolnava psihic nu mai avea cum sa ajunga la o asa de mare sfintenie. Poate fi numita logodnica si mireasa a lui Hristos. Daca este un pic de adevar in ce s-a zis mai inainte (?),Nestorie trebuia sa-i dea voie sa se impartaseasca in altar, singura , nevazuta de popor.

Avatar utilizator
presviter
Mesaje:592
Membru din:24 Noi 2010, 09:30
Confesiune:ortodox
Preocupări:istorie, liturgică, pastorală
Localitate:București

Re: Ortodoxia şi Naţionalismul. Drapele la biserici

Mesaj necititde presviter » 07 Mar 2012, 21:44

Or fi în Canada biserici cu steaguri, dar tot pe acolo sunt și comunități ortodoxe eliberate de naționalism; biserici în care se slujește în engleză dar și cu unele pasaje în limbi est-europene, ca toți să se simtă acasă la modul cel mai firesc. Un acasă care nu se bazează pe tricolor, călușari și sarmale (deși le poate cuprinde și pe ele), nici pe vise bicefale, ci pe acel ”bine ne este nouă, Doamne, să fim aici.”
Și cred, și mărturisesc, că acel lucru este posibil și aici, în ciuda efigiei de pe calendarele noastre.

Cred că discuția se îndreaptă spre această întrebare :
Pe aici, pe forum, oare chiar sunt oameni care cred că mântuirea este pe neamuri :?:
Părtaş sunt cu toţi cei ce se tem de Tine şi păzesc poruncile Tale. ps.118,63

Avatar utilizator
presviter
Mesaje:592
Membru din:24 Noi 2010, 09:30
Confesiune:ortodox
Preocupări:istorie, liturgică, pastorală
Localitate:București

Re: Ortodoxia şi Naţionalismul. Drapele la biserici

Mesaj necititde presviter » 13 Mar 2012, 22:22

Cred că va trebui să răspund singur la întrebarea mea:

Ideea mântuirii pe neamuri este o derivă filetistă de secol XX, care nu are de-a face cu eclesiologia și cu teologia patristică și nici măcar cu cea scolastică. Scolastica este însă cu ușurință pusă la zid, iar ideile mesianiste de extrema dreaptă văd că sunt îndelungate în zile.

Oare mai înțelegem noi cântarea: Cu noi este Dumnezeu, înțelegeți neamuri și vă plecați ?

În acest sens vrea să semnalez și versetele:
Drept aceea, mergând, învăţaţi toate neamurile, botezându-le în numele Tatălui şi al Fiului şi al Sfântului Duh, Învăţându-le să păzească toate câte v-am poruncit vouă, şi iată Eu cu voi sunt în toate zilele, până la sfârşitul veacului. Amin. (Matei XXVIII;19-20)
pe care se reazemă naționalismul bisericesc, și care mai degrabă se traduc corect așa:
Mergînd, faceți ucenici dintre toate neamurile, botezîndu-i în numele...

Sună altfel, nu ?
Părtaş sunt cu toţi cei ce se tem de Tine şi păzesc poruncile Tale. ps.118,63

celprost
Mesaje:161
Membru din:09 Feb 2012, 12:39
Confesiune:ortodox
Preocupări:sinceritatea, simplitatea, bunul simt

Re: Ortodoxia şi Naţionalismul. Drapele la biserici

Mesaj necititde celprost » 13 Mar 2012, 23:15

Oare mai înțelegem noi cântarea: Cu noi este Dumnezeu, înțelegeți neamuri și vă plecați ?

În acest sens vrea să semnalez și versetele:
Drept aceea, mergând, învăţaţi toate neamurile, botezându-le în numele Tatălui şi al Fiului şi al Sfântului Duh, Învăţându-le să păzească toate câte v-am poruncit vouă, şi iată Eu cu voi sunt în toate zilele, până la sfârşitul veacului. Amin. (Matei XXVIII;19-20)
pe care se reazemă naționalismul bisericesc, și care mai degrabă se traduc corect așa:
Mergînd, faceți ucenici dintre toate neamurile, botezîndu-i în numele...

Sună altfel, nu ?
O intrebare in plus nu strica. Mai pun si eu una: oare Biserica ar trebui sa imbrace haina nationalista sau Natiunea ar trebui sa imbrace haina bisericeasca?
Vai vouă, cărturarilor şi fariseilor făţarnici! Că închideţi împărăţia cerurilor înaintea oamenilor; că voi nu intraţi, şi nici pe cei ce vor să intre nu-i lăsaţi.
(Matei 23:13)

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Ortodoxia şi Naţionalismul. Drapele la biserici

Mesaj necititde maria_andreea » 14 Mar 2012, 07:54

oare Biserica ar trebui sa imbrace haina nationalista sau Natiunea ar trebui sa imbrace haina bisericeasca?
"Câţi în Hristos v-aţi botezat în Hristos v-aţi şi îmbrăcat! Aliluia!" deci haina Lui Hristos şi nu naţionalistă sau a unei alte instituţii care are haină din piele de lup.
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Ortodoxia şi Naţionalismul. Drapele la biserici

Mesaj necititde protosinghel » 13 Apr 2012, 15:44

Cel mai prost naţionalism pe care l-am văzut. Nici grecilor nu le-a trecut aşa ceva prin cap.
Vă las să-l descoperiţi singuri şi să vă exprimaţi părerea...


OLGA

Re: Ortodoxia şi Naţionalismul. Drapele la biserici

Mesaj necititde OLGA » 14 Apr 2012, 00:32

Nici drapelele nu cred că îşi au locul în biserică. Dar de ce trebuiau puşi, în biserica din satul meu, câte un vultur, în vârful fiecăruia dintre cele două monumente închinate eroilor satului din cele două rătboaie mondiale. Eu nu i-am văzut nici până acum, deşi sunt puşi de astă vară. Părintele ne-a întrebat de-atunci, dacă am văzut ce frumoşi sunt vulturii.

Avatar utilizator
Iosif
Mesaje:9
Membru din:26 Feb 2012, 16:32
Confesiune:ortodox
Preocupări:Filologie biblică, istoria Bisericii
Localitate:Iaşi

Re: Ortodoxia şi Naţionalismul. Drapele la biserici

Mesaj necititde Iosif » 18 Mai 2012, 22:03

Părinte Pruteanu, încep scriind despre clipul dat anterior: ideea de a purta pe spinare macheta, cu drapel atârnat, mi s-a părut un caraghioslâc odios. Mai lipsea ca diaconii să scape jos macheta când cădelniţau şi spectacolul ar fi fost de neuitat. Au făcut un gest de prost gust.
Referitor la bisericile naţionale, aş fi interesat dacă în Sfinţii Părinţi o asemenea abordare îşi găseşte sprijin. Aş zice că sunt momente în istorie când sublinierea specificului naţional prinde bine pentru supravieţuirea comunităţii (şi cred că la aşa ceva sunt predispuse mai ales comunităţile multiconfesionale). De exemplu drapelul românesc la bisericile din Ardeal însemna (şi înseamnă) definirea identităţii etnice şi sublinierea rezistenţei ortodoxiei într-o zonă catolicizată. Ca să fac o paralelă, mă gândesc că şi slavonia dădea identitate confesională, aşa încât în Ardeal ea a rezistat mai mult. Cam acelaşi lucru zic că ar fi cu steagurile româneşti. În Ardeal e impresionant. În Vaslui nu-i văd rostul, cu toate că un ţăran bătrân sau un copil de la şcoală, dacă întrebi ce origine etnică avea Iisus, îţi va spune că a fost român.

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Ortodoxia şi Naţionalismul. Drapele la biserici

Mesaj necititde protosinghel » 30 Mai 2012, 09:39

Într-o conferinţă susţinută recent la Academia Teologică din Moscova, PF Ieronim al Elladei a precizat: "Una este patriotismul şi alta naţionalismul". Exact acest lucru l-am spus şi eu mai înainte.

Eu cred că naţionalismul a dăunat Unităţii Bisericii Ortodoxe mai mult decât orice regim persecutor, căci toate acelea ne făcea să fim mai uniţi, pe când naţionalismul sec. 19-20 a făcut ca ortodocşii din întreaga lume să nu mai apară ca o singură Biserică, ci ca "confederaţie de Biserici Autocefale" (conf. mitropolitul Ilarion Alfeev), care nu au o legătură vie şi permanentă între ele.


Înapoi la “CANOANE şi REGULI BISERICEŞTI”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 23 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX