Discuţie între preoţi: cum procedăm la Spovedanie?

Tot ce e legat de domeniile de mai sus...
Piamater
Mesaje:50
Membru din:26 Ian 2018, 16:51
Confesiune:ortodox
Preocupări:Vanzatoare
Re: Discuţie între preoţi: cum procedăm la Spovedanie?

Mesaj necititde Piamater » 05 Oct 2018, 18:29

Sunt de acord cu multe din cele scrise de pr. Haralambie, numai că eu sunt "mai blând"... Mă folosesc de principiile canonice, dar nu opresc pe nimeni mai mult de 2-3 ani. Şi uneori nici nu le spun termenul, ci îl chem să vină mai des şi dacă se arată interesat de propria vindecare - mai scad, iar dacă nu - le las termenul stabilit. Chiar acum îmi dau seama că nimănui niciodată nu i-am dat exact cum scrie la Canoane. Îi spun cât ar trebui, dar totodată îi întind mâna.
Pe de altă parte, nu sunt de acord ca cineva cu păcate opritoare să fie împărtăşit fără nici un canon. Şi dacă un alt preot l-a dezlegat fără canon, eu trec peste asta şi-i explic că e nevoie de canon.
Mă limitez aici, aştept ca ceilalţi preoţi să continue.
Întrebare : ce faceți cu cel care vine pt prima data după multa vreme sa mărturisească păcate de moarte ( avorturi, adulter etc) abia în momentul când tocmai a fost diagnosticat cu metastaze ? Sau la vârsta de 85 ani după primul eveniment cardiovascular ( după al doilea care sunt sanse mari sa apară dupa circa 6 luni la maxim 1 an se poate observa o scădere considerabila a memoriei și a capacității de comunicare)? Am auzit cazuri care deși erau știute cu păcate mari, în momentul când au fost lovite de dementa au primit sfântă împărtășanie fără chiar sa se mai spovedească în prealabil .

Pr Haralambie
Mesaje:895
Membru din:14 Ian 2010, 19:54
Confesiune:ortodox
Preocupări:Sensul vieţii
Localitate:BOR
Contact:

Re: Discuţie între preoţi: cum procedăm la Spovedanie?

Mesaj necititde Pr Haralambie » 06 Oct 2018, 16:39

Se spovedește cât va fi cu putință și se împărtășește.
Cu mult respect.


Înapoi la “CANOANE şi REGULI BISERICEŞTI”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 12 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX
cron