Ce facem cu percepţiile magice şi numerologia?

Tot ce e legat de domeniile de mai sus...
Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:
Ce facem cu percepţiile magice şi numerologia?

Mesaj necititde protosinghel » 17 Mai 2012, 17:59

Ce perere aveţi despre cartea asta şi mai ales despre asta? Mie mi se par destul de deplasate, chiar dacă unele au ceva autoritate în spate...

Şi de aici putem începe o discuţie mare şi lată la subiectul "percepţia magică în Biserica Ortodoxă". Există numerologie în creştinism?

Anthropos
Mesaje:99
Membru din:05 Apr 2008, 14:50
Confesiune:ortodox
Preocupări:teologie, stiinte politice
Localitate:Republica Moldova

Re: Ce facem cu percepţiile magice şi numerologia?

Mesaj necititde Anthropos » 17 Mai 2012, 18:12

Învăţăturile pr. Argatu tot timpul le-am privit cu suspiciune. Mi se pare o abordare păgână şi chiar eretică. Dumnezeu să-l ierte, dar pe mulţi i-a derutat cu sfaturile lui...

Pr Haralambie
Mesaje:895
Membru din:14 Ian 2010, 19:54
Confesiune:ortodox
Preocupări:Sensul vieţii
Localitate:BOR
Contact:

Re: Ce facem cu percepţiile magice şi numerologia?

Mesaj necititde Pr Haralambie » 17 Mai 2012, 20:43

Aveţi aici poziţia pr Gheorghe Anitulesei de la Rădăuţi, este suficient de lămuritoare... Eu m-am edificat demult.

Cu mult respect.

Veronika
Mesaje:135
Membru din:05 Sep 2010, 23:00
Confesiune:ortodox
Preocupări:biologie, spiritualitate ortodoxa
Localitate:Chişinău

Re: Ce facem cu percepţiile magice şi numerologia?

Mesaj necititde Veronika » 17 Mai 2012, 23:26

Fraţilor, nu sunt eu la măsura de a mă implica şi comenta evenimentele din viaţa p. Ilarion, dar din dezvăluirile şi explicaţiile p. Gheorghe, ( care la sigur, f.puţin ar avea curajul să le scoată la suprafaţă cu atâta îndrăzneală) nu vreau să tac, ci vreau să-mi expun şi eu părerea, după ce am aflat şi văzut mai multe despre acest părinte. Am înţeles şi m-am convins că am ajuns zile rele (cum zice Mântuitorul în Evanghelie). Puţin înainte de a-l asculta pe p.Gheorghe, am privit o emisiune "Pelerinaj la temniţa prigoniţilor" pe care vi-l propun şi d-vstră. : http://filmeortodoxe.blogspot.com/
Şi am ajuns la o concluzie:
E o durere mare în biserica ortodoxă, cînd vezi că mucenicii, martirii omorîţi pentru dreapta credinţă fiind zeci sau chiar sute la număr, prigoniţi şi chinuiţi în văzul tuturor, devenind adevăraţi mărturisitori şi sfinţi care au plătit cu viaţă în închisori pentru idealul lor, nu sunt cinstiţi la măsura cuvenită, şi nici canonizaţi. Pe cînd cei care i-au smintit pe mulţi, şi am devenit idoli pentru "adevăraţii creştini", sunt scoşi la suprafaţă şi cinstiţi superficial. Îmi cer iertare, dar cred că persoanele care s-au ocupat de această procesiune, s-ar asemăna mai mult cu o sectă care încearcă cu puterile proprii şi după mintea lor omenească, să atragă şi să îmulţească evlavia exagerată a creştinilor, mai mult asupra oamenilor muritori, decât asupra lui Dumnezeu.
Dumnezeu să ne ierte pe toţi, şi să ne întărească credinţa...

Constantinos

Re: Ce facem cu percepţiile magice şi numerologia?

Mesaj necititde Constantinos » 18 Mai 2012, 14:18

Cele de la Sfantul Arsenie Capadocianul nu mi se par numerologie. Personal, la cateva numere imi amintesc dar nu intotdeauna , simboluri si taine ale credintei , cum ar fi 1 , 3 , 8 , 9, 12 , 13 si 40 . Sfantul Iacob Persul zicea cate ceva cand i se taiau degetele : http://ro.orthodoxwiki.org/Iacov_Persul
Urmatoarele argumente ale Pr. Gheorghe Anitulesei nu sunt destul de puternice:1.Aghiazma mica s-ar spurca prin turnare asupra unor lucruri asa zis necurate- mai sar unii in Iordan cu tot trupul de Boboteaza in locul unde se gaseste aghiazma mare. Bineinteles ca exista sapun dar cand acesta nu mai poate fi de folos doar harul curateste anumite toxine. 2. Dracii nu sunt purici ,rame sau sobolani - cativa sfinti au legat demoni intr-un anumit loc iar sfantul Conon i-a trimis si pecetluit in putine vase de lut pe care le-au astupat cu pietre si pamant. 3. Nu exista rugaciune pentru scoaterea argintului viu - dar sfinti care sa alcatuiasca noi rugaciuni impotriva oricaror vraji ( otravuri cu mercur sau alte elemente chimice inca neaflate ce s-ar mai putea inventa) mai exista ? Este in stare sufletul fara trup (fiindca vad ca nu va intereseaza bolile trupesti) Pr. Gheorghe sa invete putina medicina la fel ca (sau de la) sfantul Luca al Crimeii?
Exista si o scolastica buna ( inainte de a fi luminat de catre Dumnezeu , in tinerete , Sfantul Simeon n. Teolog gandeste ca este imposibil sa nu mai existe sfinti in zilele lui deoarece aceasta ar insemna ca diavolul este mai puternic decat Dumnezeu), exista si invataturi gresite acceptate de catre multi dintre oameni ; Ilarion Argatu nu a citit foarte mult, il vad influentat de Nicodim Mandita. Mirosul acela inchis pe care nu-l suporta toti (de care zice parintele Anitulesei ) l-am simtit si eu , problema e ca exista frunzele unei plante din padurile apropiate de Boroaia care miros greu si exact la fel.


Înapoi la “CANOANE şi REGULI BISERICEŞTI”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 62 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX