Pomenirea mortilor

Tot ce e legat de domeniile de mai sus...
Andreea2012
Mesaje:106
Membru din:16 Iul 2012, 18:46
Confesiune:ortodox
Preocupări:Teologie, Lectura
Localitate:Cluj
Pomenirea mortilor

Mesaj necititde Andreea2012 » 02 Sep 2012, 14:08

As dori sa stiu daca se poate face ceva pentru o persoana care a murit spanzurata. Este vorba despre un unchi care a murit spanzurat.Dar nu se stie daca sa spanzurat el sau l-au spanzurat altii. Ce se poate face pentru sufletul lui?

PS: A murit acum 15 ani aproximativ, a fost inmormantat fara slujba si langa curtea bisericii(partea cu cimitirul).
"Nimic nu este mai uşor decât a învăţa pe alţii şi nimic nu este mai greu decât a face ceea ce înveţi pe alţii."
Parintele Cleopa Ilie

apasarar

Re: Pomenirea mortilor

Mesaj necititde apasarar » 02 Sep 2012, 15:22

Se pot face mult si sa stii ca la Dumnezeu nimic nu este imposibil.

Nu stiu daca stii dar LA DUMNEZEU NIMIC NU ESTE IMPOSIBIL.

1. Cel mai bine stie Dumnezeu cum trebuie ajutat unchiul deci roaga-te:
Matei 7

7. Cereţi şi vi se va da; căutaţi şi veţi afla; bateţi şi vi se va deschide.
8. oricine cere ia, cel care caută află, şi celui ce bate i se va deschide.

Cere raiul pentru unchiul tau si tot ceea ce unchiul tau va avea nevoie pentru toate eternitatile dupa cum Dumnezeu stie si vei lua.

Cine va cere oare intoarcerea Creatiilor la starea fara de pacat?

Imi aduc aminte de o poveste. Un om s-a dus sa caute raiul A batut pe la manastiri si a ajuns la o manastire. Acolo staretul l-a pus la curatat Biserica . La Biserica l-a vazut pe IIsus si se gandea ca el e real si a pus paine in buzunar si l-a rugat pe IIsus sa vina la el sa manance si IIsus a venit si l-a dus sa viziteze raiul. Iata a cautat si a gasit.

a. Roaga-te la Dumnezeu sa-ti descopere Dumnezeu ce s-a intamplat cu unchiul si unde este sufletul sau si de ce are nevoie
Bunule Dumnezeu te rog descopera-mi ce s-a intamplat cu unchiul meu si unde este sufletul sau si de ce are nevoie.

b.Roaga-te la Dumnezeu sa-ti descopere ce se poate face cat mai eficient cu sufletul unchiului tau ca sa ajunga in rai.
Bunule Dumnezeu te rog descopera-mi ce se poate face cat mai eficient si cu cat mai mare efect pentru sufletul unchiului meu ca sa ajunga in rai. Amin

c.Roaga-te la Dumnezeu sa te ajute la mantuirea sufletului unchiului tau
Bunule Dumnezeu te rog forteaza sufletul unchiului meu la mantuire, da-i tot ce stii ca are nevoie in toate eternitatile, primeste rugaciunile lui pentru toate eternitatile si ajuta-ma sa-l ajut. Fa te rog La fel ca cu cati mai multi oameni. Amin.

O rugaciune devine mai puternica daca sunt pomeniti mai multi oameni deci se face mai mult bine.

d. Are mancare, haine, apa etc? Daca nu, orice dai unui sarac zicand in minte: " Dau aceasta in numele unchiului meu" se duce la unchiul tau. Dai o paine, unchiul o primeste

Uita-te la Matei 25:31 si indeplineste de pe acolo in numele unchiului tau.

e. Da un cadou lui Dumnezeu in numele unchiului tau ca de exemplu:

Matei 25
37. Atunci drepţii Îi vor răspunde, zicând: Doamne, când Te-am văzut flămând şi Te-am hrănit? Sau însetat şi Ţi-am dat să bei?
38. Sau când Te-am văzut străin şi Te-am primit, sau gol şi Te-am îmbrăcat?
39. Sau când Te-am văzut bolnav sau în temniţă şi am venit la Tine?
40. Iar Împăratul, răspunzând, va zice către ei: Adevărat zic vouă, întrucât aţi făcut unuia dintr-aceşti fraţi ai Mei, prea mici, Mie Mi-aţi făcut.


e.1.Da 5 paini 3 sticle de apa 3 perechi de haine, 3 perechi de incaltaminte unui sarac zicand in minte "Este un cadou lui Dumnezeu din partea unchiului meu"
e.2.Da smirna, aur si tamaie unui sarac sau la o Biserica ortodoxa de asemenea zicand "Este un cadou lui Dumnezeu din partea unchiului meu". Bucatile nu trebuie sa fie neaparat mari. Acest cadou a fost dat de magi lui Dumnezeu la nastere si eu cred ca a fost bine primit. De obicei cand citesti Biblia daca vezi ceva bun te poti ruga, Da Doamne sa fac si eu LA FEL si da acest lucru la cati mai multi oameni cu usurime si doar cu folos. Cand vezi ceva rau poti sa te rogi, ajuta-ma Doamne sa nu mi se intample aceasta si la fel sa fie cati mai multi oameni feriti de aceasta.
e.3.Roaga-te la Dumnezeu sa te ajute sa dai un cadou dupa puterile tale lui Dumnezeu in numele unchiului tau care sa fie placut lui Dumnezeu si ca acest cadou sa fie doar de folos.

IMPORTANT: Nu promite nimic caci e foarte periculos si nu stii ce e maine. Doar fa dar promisul e rau.
Cand o sa incerci sa dai cadourile sau sa faci ceva bine probabil o sa vina si ispitele sa te opreasca sau sa intoarca binele la rau deci roaga-te inainte: Da Doamne ca datul cadourilor si ajutatul sufletului unchiului meu sa fie doar de folos si indeparteaza raul de la aceste activitati pe toata durata lor. Amin.\\
De obicei daca vrei ca ceva sa se intample fara necaz si sa fie de folos, roaga-te pentru asta la inceputul activitatii.

f. Matei 7:12. Ci toate câte voiţi să vă facă vouă oamenii, asemenea şi voi faceţi lor, că aceasta este Legea şi proorocii.
In intelegerea mea: Daca vrei paine da paine sau roaga-te ca oamenii sa primeasca paine.
Daca vrei viata da viata sau salveaza viata sau roaga-te ca oamenii sa primeasca viata.
Daca vrei mantuire da mantuire sau roaga-te pentru mantuirea oamenilor.
Daca vrei apa da apa sau roaga-te ca oamenii sa aiva apa.


Boteaza pe cineva adica deschide poarta raiului pentru cineva, in numele unchiului tau adica roaga-te ca binele sa se duca la unchi si atunci deschiderea portii raiului se va putea intoarce la unchi.

Da Vin Liturgic si Paine Liturgica la Biserica in numele unchiului tau ca sa ajute la obtinerea Sfintei Impartasanii pentru viata vesnica si atunci probabil ca viata vesnica se va intoarce.

Va dati seama ca cine construieste o Biserica Ortodoxa ajuta la atatea Botezuri si sfinte Impartasanii si cat bine li se intoarce poate pentru sute si mii de ani cat Biserica rezista. La construire e bine sa fie rugaciune sa reziste cat mai mult. Construitul de Biserici este posibil daca se face rugaciune la Dumnezeu.

Adu la ortodoxie pe cineva in numele unchiului tau si multe pacate se vor sterge la acel om si va veni probabil inapoi stergere si iertare de pacate.

Constantinos

Re: Pomenirea mortilor

Mesaj necititde Constantinos » 02 Sep 2012, 18:26

Mai bine punem o lumanare de ceara curata decat 199 de parafina , o haina si o incaltaminte rezistenta decat mai multe si slabe . Din pacate smirna si tamaia naturala se gaseste foarte rar . Ca sa nu am vre-o treaba pe la casele de amanet, Rosia Montana sau cu pojghita de pe piesele din calculator mai bine inghit spre folosul propriu o lingura de argila - fiindca unele argile contin cativa atomi de aur.

apasarar

Re: Pomenirea mortilor

Mesaj necititde apasarar » 03 Sep 2012, 00:43

Eu am spus la inceput LA DUMNEZEU TOTUL E POSIBIL.

Constantinos, daca te lasi in puterea lui Constantinos e posibil sa nu poti duce cadoul de aur smirna si tamaie. Daca te lasi in puterea lui Dumnezeu e altfel, poti ridica si Biserici.

Ai grija ca mantuirea poate fi mai dificila decat dusul acelui cadou. Nu te baza pe Constantinos ci pe Dumnezeu si nu uita: LA DUMNEZEU TOTUL E POSIBIL chiar fara casele de amanet.

Ce inseamna ca te bazezi pe Constantinos: Ma duc, fac 30 de metanii pe zi, 40 de rugaciuni si gata . Problema este asta. Ajung 30 de metanii? Daca trebuie 31 pe zi? Poti sa stii? Daca tie nu iti trebuie metanii si iti trebuie altceva ca de exemplu milostenie? Daca iti e mai usor sa aduci pe cineva la ortodoxie decat alte activitati de ani intregi caci e mai efectiv asa? Ai irosit timpul? Poti sa stii tu exact ce iti trebuie? Daca e manastire si sunt tipice care au mantuit atatia e altceva.

Ce insemna sa te bazezi pe Dumnezeu: Doamne forteaza-ma la mantuire. Da Doamne sa gasesc doar raiul la sfarsitul vietii . Da-mi Doamne ceea ce stii ca am nevoie pentru toata viata aceasta si pentru toata viata viitoare. Da Doamne mantuire usoara la cati mai multi oameni si sa ajut cu bucurie si cu folos cati mai multi oameni la mantuire Amin,

apasarar

Re: Pomenirea mortilor

Mesaj necititde apasarar » 03 Sep 2012, 23:32

Apropro. ca tot veni vorba.

Exista vreo regula care sa spuna, faci asta si asta si sigur esti mantuit.

MA gandesc Zaheu care si-a injumatatit averea si a castigat mantuirea pentru neam. Deci exista vre-un algoritm sau regula care aplicata iti da mantuirea pentru laici?

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Pomenirea mortilor

Mesaj necititde protosinghel » 04 Sep 2012, 00:00

Exista vreo regula care sa spuna, faci asta si asta si sigur esti mantuit.
Nu există şi nici nu poate exista.

nikolai
Mesaje:88
Membru din:13 Oct 2011, 19:50
Confesiune:ortodox
Preocupări:TEOSEVIE

Re: Pomenirea mortilor

Mesaj necititde nikolai » 04 Sep 2012, 11:01

.
Ultima oară modificat 17 Oct 2013, 09:57 de către nikolai, modificat de 2 ori în total.

nikolai
Mesaje:88
Membru din:13 Oct 2011, 19:50
Confesiune:ortodox
Preocupări:TEOSEVIE

Re: Pomenirea mortilor

Mesaj necititde nikolai » 04 Sep 2012, 11:28

.
Ultima oară modificat 17 Oct 2013, 09:57 de către nikolai, modificat 1 dată în total.

nikolai
Mesaje:88
Membru din:13 Oct 2011, 19:50
Confesiune:ortodox
Preocupări:TEOSEVIE

Re: Pomenirea mortilor

Mesaj necititde nikolai » 26 Sep 2012, 14:00

.
Ultima oară modificat 17 Oct 2013, 09:56 de către nikolai, modificat 1 dată în total.

Avatar utilizator
presviter
Mesaje:592
Membru din:24 Noi 2010, 09:30
Confesiune:ortodox
Preocupări:istorie, liturgică, pastorală
Localitate:București

Re: Pomenirea mortilor

Mesaj necititde presviter » 05 Feb 2013, 17:35

Credincioșii mă mai întreabă uneori pe cine pot trece în pomelnice și pe cine nu pot.
Nu luăm în calcul pe sinucigași și incinerați, ci pe ceilalți.

Ce să facem: să pomenim pe toți, iar Dumnezeu îi va recunoaște pe ai Săi, sau să facem noi delimitări, deși cunoaștem doar în parte starea sufletelor lor dinainte de a răposa ?
Părtaş sunt cu toţi cei ce se tem de Tine şi păzesc poruncile Tale. ps.118,63

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Pomenirea mortilor

Mesaj necititde protosinghel » 05 Feb 2013, 18:33

Cred că pe lângă sinucigaşi şi incineraţi, trebuie să-i avem în vedere şi pe cei care, deşi au avut ocazia şi rudele le-au propus, ei au refuzat spovedania şi împărtăşania. Sunt şi de aceştia... Şi tot aici cred că trebuie să-i punem pe care se împărtăşeau mai rar decât o dată pe an.
În rest: Dumnezeu cu mila!


Înapoi la “CANOANE şi REGULI BISERICEŞTI”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 14 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX
cron