Relatie intre rude

Tot ce e legat de domeniile de mai sus...
Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:
Re: Relatie intre rude

Mesaj necititde protosinghel » 03 Sep 2012, 00:12

Am citit canoanele si din cate am inteles raspunsul la intrebarea mea ar fi da. Dar nu strica sa mai intreb si in alte parti. O relatie eventual o casatorie este permisa intre varul mamei de al doilea, in biserica fiind considerat de gr VI si eu? Am inteles ca noi ne-am afla in gradul VIII ceea ce este acceptat de biserica dar nu sunt sigura.
Vai ce formulare întortocheată.
Deci mama Dvstră cu vărul ei de-al doilea sunt în gradul 6. Dvstră cu fiul acelei persoane aţi fi în gradul 8, dar cu însăşi persoana sunteţi în gradul 7, ceea ce nu este permis decât cu dispensă de la episcop. Asta dacă vă interesează partea canonico-juridică.
Dar eu încă aştept ziua ceea când lumea va intra pe forum ca să întrebe ce înseamnă cununia, cum să trăiască înainte şi după cununie, care-s responsabilităţile fiecăruia dintre soţi, etc. Dar astea nu interesează pe mine. Toţi se limitează la literă, şi nu vor duh.

Andreea2012
Mesaje:106
Membru din:16 Iul 2012, 18:46
Confesiune:ortodox
Preocupări:Teologie, Lectura
Localitate:Cluj

Re: Relatie intre rude

Mesaj necititde Andreea2012 » 14 Sep 2012, 13:55

Nu am prieten deci nu am nici planuri de casatorie. Dar as dori sa stiu cum poti organiza o nunta care sa fie pe placul lui Dumneze?
"Nimic nu este mai uşor decât a învăţa pe alţii şi nimic nu este mai greu decât a face ceea ce înveţi pe alţii."
Parintele Cleopa Ilie

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Relatie intre rude

Mesaj necititde protosinghel » 14 Sep 2012, 18:15

Nu am prieten deci nu am nici planuri de casatorie. Dar as dori sa stiu cum poti organiza o nunta care sa fie pe placul lui Dumneze?
Etapele în ordine:
1. Dragoste şi curăţie
2. Logodna (adică imediat după înţelegerea dintre părinţii mirilor, preotul binecuvântează logodna la Biserică)
3. Căsătoria civilă
4. Cununia unită cu Liturghia şi împărtăşirea mirilor
5. O masă (nivel mediu)
6. Cât mai mulţi copii
7. Sănătate şi mântuire!
Ultima oară modificat 26 Sep 2012, 09:40 de către protosinghel, modificat 1 dată în total.
Motiv: La sugestia lui "mixail" mesajul a fost completat.

Avatar utilizator
presviter
Mesaje:592
Membru din:24 Noi 2010, 09:30
Confesiune:ortodox
Preocupări:istorie, liturgică, pastorală
Localitate:București

Re: Relatie intre rude

Mesaj necititde presviter » 14 Sep 2012, 19:06

Cununia unită cu Liturghia
Dar din cîte am citit nu erați de acord cu unirea celor două slujbe :x4
Părtaş sunt cu toţi cei ce se tem de Tine şi păzesc poruncile Tale. ps.118,63

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Relatie intre rude

Mesaj necititde protosinghel » 14 Sep 2012, 22:33

Eu n-am spus că nu sunt de acord, ci am spus că nu există mărturii istorice despre unirea acestora, aşa cum pretind unii din cei care optează pentru unirea lor.

Avatar utilizator
presviter
Mesaje:592
Membru din:24 Noi 2010, 09:30
Confesiune:ortodox
Preocupări:istorie, liturgică, pastorală
Localitate:București

Re: Relatie intre rude

Mesaj necititde presviter » 15 Sep 2012, 10:48

Atunci de ce ați făcut această recomandare, care îi poate confuza pe unii ?

Eu l-am bătut la cap pe duhovnicul meu să ne cunune în timpul Sf. Liturghii, după ce citisem argumentele lui Meyendorf.
El a fost deschis la propunere dar nu a făcut așa, după ce a cerut și el binecuvântare și nu a primit. Și bine a făcut.
Părtaş sunt cu toţi cei ce se tem de Tine şi păzesc poruncile Tale. ps.118,63

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Relatie intre rude

Mesaj necititde protosinghel » 15 Sep 2012, 13:58

Dacă în istorie nu a existat ceva, nu înseamnă că nu poate exista acum. Când mi se cer date istorice le dau aşa cum sunt, fără a inventa nimic. Dar dacă mi se cere părerea despre o posibilă reabordare a problemei, iarăşi îmi spun părerea şi încerc să nu o scot din duhul Tradiţiei, chiar dacă cu litera nu se împacă 100%. La urma urmei, există o Biserică Autocefală (cea a Greciei), care a hotărât oficial de a face, atunci când e posibil, Cununia unită cu Liturghia. Dacă nu era această hotărâre, nu eram să zic nimic, dar acum nu pot să mă pun mai presus de un Sinod.


Înapoi la “CANOANE şi REGULI BISERICEŞTI”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 17 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX