Casatorie intre rude

Tot ce e legat de domeniile de mai sus...
Buburuza
Mesaje:2
Membru din:04 Sep 2012, 12:51
Confesiune:ortodox
Preocupări:muzica
Casatorie intre rude

Mesaj necititde Buburuza » 04 Sep 2012, 12:57

Am o intrebare daca Biserica permite casatoria in cazul in care am sentimente fata de fiica verisoarei de a doua. Multumesc!

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Casatorie intre rude

Mesaj necititde protosinghel » 04 Sep 2012, 14:44

Am o intrebare daca Biserica permite casatoria in cazul in care am sentimente fata de fiica verisoarei de a doua.
Chiar ieri a fost întrebarea asta.
Biserica nu se opune căsătoriei, căci asta e o treabă civilă şi trebuie să vedeţi ce spun legile statului.
Însă Biserica se poate opune cununiei, pentru că sunteţi în gradul 7 de rudenie. Dar nu orice cuplu căsătorit merită să fie şi cununat..., chiar şi dacă nu are impedimente în privinţa gradelor de rudenie.

Buburuza
Mesaje:2
Membru din:04 Sep 2012, 12:51
Confesiune:ortodox
Preocupări:muzica

Re: Casatorie intre rude

Mesaj necititde Buburuza » 04 Sep 2012, 19:03

Multumesc parinte! Pe noi ne intereseaza cununia, binecuvantarea pe care doar Dumnezeu ne o poate da, pentru ca actul e asta...doar un act .. Dpdv legal ne putem casatori.. Insa dpdv religios aici apare problema!

Andreea
Mesaje:1
Membru din:03 Iun 2013, 19:13
Confesiune:ortodox
Preocupări:student

Re: Casatorie intre rude

Mesaj necititde Andreea » 03 Iun 2013, 19:50

Buna ziua ! Am si eu o problema si v-as ruga, daca se poate sa imi dati anumite informatii. Am o relatie cu un verisor. Bunicile noastre sunt surori doar de mama iar mamele noastre verisoare primare. Eu cu baiatul verisoarei mamei mele suntem veri de gradul al doilea? Ar fi posibila o casatorie? Va multumesc !

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Casatorie intre rude

Mesaj necititde protosinghel » 10 Iun 2013, 02:12

Am o relatie cu un verisor. Bunicile noastre sunt surori doar de mama iar mamele noastre verisoare primare. Eu cu baiatul verisoarei mamei mele suntem veri de gradul al doilea? Ar fi posibila o casatorie?
Relaţia trebuie întreruptă. Căsătoria nu este posibilă!


Înapoi la “CANOANE şi REGULI BISERICEŞTI”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 10 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX