Obiceiuri legate de moartea unui crestin ortodox

Tot ce e legat de domeniile de mai sus...
ellena
Mesaje:136
Membru din:31 Aug 2009, 15:04
Confesiune:ortodox
Obiceiuri legate de moartea unui crestin ortodox

Mesaj necititde ellena » 04 Sep 2012, 22:46

Doamne ajuta! Am nevoie de niste sfaturi cu privire la ce mai poate face un crestin dupa moartea cuiva apropiat pentru a-i ajuta sufletul.
Mama a murit pe 20 august la terapie intensiva,Dumnezeu sa o ierte! Medicul, inainte de a-i deconecta aparatele mi-a dat voie sa ii aprind o lumanare. Din cauza emotiei, nici nu mi-am mai dat seama ca trebuia sa i-o asez in mana. Medicul mi-a spus sa i-o las la picioare. O prietena de familie, mi-a spus ca trebuia sa ii tina cineva lumanarea si un prosop dupa care àr fi trebuit sa ii dau ceva de pomana persoanei respective. Nu am stiut acest lucru si oricum medicul nu ar mai fi lasat pe nimeni in salon cu noi. Inseamna ca mama a murit fara lumanare? Cu doua zile inainte, desi in timpul vietii nu a fost o persoana credincioasa, a acceptat pentru mine sa se spovedeasca si sa se impartaseasca. Spovedania facută de preotul care a venit la spital a fost sumara si rapida. Tot din cauza emotiei nu mi-am dat seama sa il rog pe parinte sa insiste un pic mai mult. O spovedanie sumara inainte de moarte e un lucru rau pentru mama, nu e asa? Dupa inmormantare l-am intrebat pe parinte ce mai pot face pentru a o ajuta pe mama. Mi-a spus ca la manastiri se fac liturghii in fiecare zi si sa merg sa platesc patruzeci de liturghii. Am fost la o manastire apropiata si am vorbit cu parintele staret. Mi-am cerut iertare pentru nestiinta mea si l-am rugat sa ma invete ce pot face pentru mama. Mi-a spus ca la manastire se pot face liturghii in fiecare zi si timp de sapte ani. Am cerut si eu pentru mama. Dar s-ar putea sa nu ma fi inteles bine pentru ca mi-a cerut destul de putini bani. Ulterior am vorbit cu alte persoane si mi s-a spus ca se platese de regula de cinci ori mai mult. Pe hartiuta data la sfatul parintelui monah am trecut doar numele mamei. Dar cand e vorba de mai multe liturighii oare nu se trece si data? Acelasi lucru l-am patit si la biserica noastra. Am scris pe hartiuta la sfatul parintelui doar numele mamei fara nici o data. La cateva zile am revenit la taica parinte si i-am spus temerea mea: oare nepunand data nu se rataceste hartiuta respectiva? Eu cerusem mai multe liturghii pentru mama. Si atunci m-a sfatuit sa scriu alta hartiuta cu data respectiva. Cum se procedeaza de regula in astfel de situatii?
Legat de pomenirea mortului...e la trei zile, la noua zile, la trei saptamani, la patruzeci de zile, la trei luni etc. Persoane din jurul meu m-au sfatuit sa fac pomenile de acasa asa: la prima sa incep cu trei farfurii, la urmatoarea cu sase, la urmatoarea cu noua etc. Alte persoane, din contră, sa fac pomeni cu acelasi numar de farfurii:impar. Care e adevarul ca banuiesc ca trebuie sa fie unul singur?
Si intrebarea mea finala si cea mai importanta: ce mai pot face pentru mama? Desi a fost o persoana cu suflet mare nu a fost religioasa. Nici nu stiu daca a tinut vreodata post...S-ar mai putea mantui? Ce pot face?
Ultima oară modificat 04 Sep 2012, 23:02 de către maria_andreea, modificat 1 dată în total.
Motiv: Am pus nişte spaţii şi am aranjat unele cuvinte ptr. a reda sensul dorit de emiţător.
„Domnul il iubeste mult pe pacatosul care se pocaieste si il strange cu drag la pieptul Sau: „Unde ai fost copilul Meu? De multa vreme te astept!” (Sfantul Siluan)

nikolai
Mesaje:88
Membru din:13 Oct 2011, 19:50
Confesiune:ortodox
Preocupări:TEOSEVIE

Re: Obiceiuri legate de moartea unui crestin ortodox

Mesaj necititde nikolai » 05 Sep 2012, 20:56

.
Ultima oară modificat 17 Oct 2013, 10:03 de către nikolai, modificat 1 dată în total.

ellena
Mesaje:136
Membru din:31 Aug 2009, 15:04
Confesiune:ortodox

Re: Obiceiuri legate de moartea unui crestin ortodox

Mesaj necititde ellena » 05 Sep 2012, 21:40

Dumnezeu sa o ierte!Va multumesc foarte mult!
„Domnul il iubeste mult pe pacatosul care se pocaieste si il strange cu drag la pieptul Sau: „Unde ai fost copilul Meu? De multa vreme te astept!” (Sfantul Siluan)

nikolai
Mesaje:88
Membru din:13 Oct 2011, 19:50
Confesiune:ortodox
Preocupări:TEOSEVIE

Re: Obiceiuri legate de moartea unui crestin ortodox

Mesaj necititde nikolai » 07 Sep 2012, 12:19

.
Ultima oară modificat 17 Oct 2013, 10:02 de către nikolai, modificat de 2 ori în total.

ellena
Mesaje:136
Membru din:31 Aug 2009, 15:04
Confesiune:ortodox

Re: Obiceiuri legate de moartea unui crestin ortodox

Mesaj necititde ellena » 07 Sep 2012, 13:53

Stareşul Paisie Aghioritul spunea, că cel mai mare lucru, pe care noi îl putem face pentru cei adormiţi, este să comandăm la biserici mănăstiri rugăciunea celor 40 Liturghii(şi anume Proscomidii),.....Dacă omul s-a îndreptăţit faţă de Dumnezeu, atunci în timpul acestor 40 slujbe el va trebui să se roage pentru noi, fiindcă aşa este legea duhovnicească. Dacă sufletul omului a fost blocat la vămi, atunci pomenirea la slujbă îi va fi ca o cupă de apă rece , pe care o dăm celui "mort" de sete. Aceste cuvinte au fost transmise de Egumenul Mănăstirii Simonpetras din Athos, arhimandritul Atanasie Simonpetritul, ucenicul stareţului. Însuşi stareţul Paisie cînd a primit vestea morţii tatălui să a început imediat să citească Ps.18 din Psaltire, şi aceasta noi toţi trebuie să facem. Sf.Matrona de la Moscova spunea unei fiice a unei mame, că copiii pentru părinţi şi inevers, să se roage prin pomeniraea la biserică în cadrul 40 liturghii permanent
Cum adica permanent?Toata viata,cat mai traim si noi,fara oprire,sa cerem la biserica aceste patruzeci de liturghii?Intreb ca sa am clar ce am de facut.Am fost la o manastire si am cerut pomenire din aceea,timp de sapte ani,insa din vina mea,pentru ca nu am cunoscut bine aceste lucruri,nu stiu daca parintele monah mi-a inteles bine cererea.Pentru ca mi-a cerut putini bani,iar mai tarziu lumea mi-a spus ca se plateste cam de cinci ori mai mult.Voi reveni la manastire si la mai multe manastiri de fapt,pentru astfel de liturghii,insa de aceea incerc sa imi clarific acum aceste lucruri.Ca sa stiu cand merg,ce vorbesc,ca sa nu mai las loc unor neintelegeri.

Si aceste liturghii se cer la biserica sau la manastire?E o diferenta,nu?Ca la manastire se fac slujbe zilnic.E acelasi lucru,biserica/manastire,din punctul acesta de vedere?
Ultima oară modificat 07 Sep 2012, 14:05 de către ellena, modificat 1 dată în total.
„Domnul il iubeste mult pe pacatosul care se pocaieste si il strange cu drag la pieptul Sau: „Unde ai fost copilul Meu? De multa vreme te astept!” (Sfantul Siluan)

ellena
Mesaje:136
Membru din:31 Aug 2009, 15:04
Confesiune:ortodox

Re: Obiceiuri legate de moartea unui crestin ortodox

Mesaj necititde ellena » 07 Sep 2012, 14:02

Aici este o poveste cu o femeie care s-a luptat sa faca bine unui suflet decedat si ce a invatat ea: http://paginadefolos.blogspot.com/2010/ ... ioara.html

Acuma nu zic sa faci totul de mai sus, poti sa nu faci nimic, dara daca stii mai multe e mai bine.

Puteti sa dati hainele mamei de pomana la saracii de la Biserica Duminica. La fel ceva incaltaminte si orice ar avea nevoie un om intr-o calatorie. Nu zic ca nu se primeste si ceva de sus dar e mai sigur asa. Daca dati sa aveti grija sa dati in numele mamei dumneavoastra caci daca nu vi se pune dumneavoastra. Era un imparat si i-a spus feciorului sa faca milostenie si sa cheme saracii. Nu a spus sa se faca asta in numele lui. Si a facut feciorul milostenia dar i s-a pus feciorului.
In curand trebuie sa ii facem pomenirea de patruzeci de zile si atunci ii voi da toate hainele,dupa slujba.Va multumesc pentru tot,mi-ati spus si ne-ati spus, tuturor,de fapt,lucruri pretioase!Si multumesc tuturor celor care au scris aici si vor mai scrie!Dumnezeu sa va binecuvanteze pe toti!
„Domnul il iubeste mult pe pacatosul care se pocaieste si il strange cu drag la pieptul Sau: „Unde ai fost copilul Meu? De multa vreme te astept!” (Sfantul Siluan)

apasarar

Re: Obiceiuri legate de moartea unui crestin ortodox

Mesaj necititde apasarar » 07 Sep 2012, 21:15

Referitor la Sfanta Liturghie aici e intelegerea mea:

a. Se poate da pomelnic
b. Se poate da pomelnic si duce si Vin Liturghic si paine Liturgica . Cred ca b e mai puternic din moment ce se taie o bucatica din proscomedie pentru cei ce au adus darurile. Sa ma lamureasca si pe mine cineva daca se taie particica din proscomedie si doara daca ceri pomenirea la sfanta Liturghie FARA SA DUCI VIN LITURGIC SI PAINE LITURGICA sau din taxa se iau painea si vinul si atunci se taie particica si pentru tine .
Parintele Cleopa despre cele 40 de LiturghiiDespre cele 40 de Liturghii vorbeste parintele CLEOPA
sau aici : http://babylenuta.blogspot.com/2011/11/ ... rghii.html
Dar in aceste povestiri lumea ducea si vinul si painea Liturgica. Este vreo deosebire intre a cere sa fii pomenit la Pomelnic si a cere sa fii pomenit la pomelnic si sa duci si Vinul Liturgic si Painea Liturgica?

LA sfanta Liturghie vine Dumnezeu sa transforme painea si vinul in Sfanta Impartasanie. In intelegerea mea pomenirea se face in apropierea lui Dumnezeu.
Ultima oară modificat 07 Sep 2012, 21:39 de către apasarar, modificat de 3 ori în total.

ellena
Mesaje:136
Membru din:31 Aug 2009, 15:04
Confesiune:ortodox

Re: Obiceiuri legate de moartea unui crestin ortodox

Mesaj necititde ellena » 07 Sep 2012, 21:33

Aceasta-i diferenţa. Liturghia este aceiaşi. Deci, cereţi să plătiţi PROSCOMIDIE pentru răpssata(numele), indicînd termenul după putinţa financiară, dar ar fi bine ca cît veţi trăi să fie permanent pomenită la Liturghie şi zilnic, şi să nu uitaţi după şapte ani de mama. Dar, aceasta nu însemnă că dacă veţi avea ocazia la vreo biserică parohială să faceţi o jertfă pentru pomenirea mamei la prosomidie, să respingeţi a o face fiindcă aţi făcut-o la mănăstrire sau mai ştiu eu undeva. Pemanenţa descrisă de stareţul Paisie înseamnă să nu uităm a ne ruga permanent şi în continuu, or credeţi că noi ne putem aşa uşor îndreptăţi în faţa lui Dumnezeu printro încredere abuzivă faţă de mila Sa şi ignoranţa de a a mai face ceva din motiv de plictisire sau altceva..Deci, cred că aţi înţeles că acest termen de" 40" ar reprezenta mai mult o simplă denumire, apărută în limbajul nostru.
Am inteles!Va multumesc!Doamne ajuta!
„Domnul il iubeste mult pe pacatosul care se pocaieste si il strange cu drag la pieptul Sau: „Unde ai fost copilul Meu? De multa vreme te astept!” (Sfantul Siluan)

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Obiceiuri legate de moartea unui crestin ortodox

Mesaj necititde maria_andreea » 07 Sep 2012, 21:47

Sa ma lamureasca si pe mine cineva daca se taie particica din proscomedie si doara daca ceri pomenirea la sfanta Liturghie FARA SA DUCI VIN LITURGIC SI PAINE LITURGICA sau din taxa se iau painea si vinul si atunci se taie particica si pentru tine .
Despre miridele de la Proscomidie, aici.

Se taie părticică la Proscomidie pentru toţi cei care au dorit să fie pomeniţi chiar dacă nu toţi au dus sau au contribuit la cumpărarea vinului liturgic şi pâinii liturgice.
La noi în parohie de exemplu, o femeie învârstă face prescurile ptr. Liturghie din făina care se cumpără din banii bisericii la care contribuie credincioşii. Iar, vinul îl cumpără Părintele pentru că dlui cunoaşte mai bine ce vin este mai potrivit ptr. Sf. Liturghie; pentru cumpărarea lui, la fel contribuie credincioşii. Însă fără a fi contabilizaţi :) cine a dat şi cine nu, bani ptr. pâinea şi vinul liturgic.
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

apasarar

Re: Obiceiuri legate de moartea unui crestin ortodox

Mesaj necititde apasarar » 07 Sep 2012, 22:02

Am inteles.Multumesc. Daca se taie particele pentru cei de pe pomelnice e foarte bine.
Inca o intrebare. Cei ce aduc darurile se pomensc separat de cei ce sunt pe Pomelnice pentru vii si de cei ce sunt pusi pe Pomelnice la decedati si daca bucatelele ce se taie din proscomedie sunt separate pentru cei ce aduc darurile, cei ce sunt pomeniti la vii si cei ce sunt pomeniti la decedati?

nikolai
Mesaje:88
Membru din:13 Oct 2011, 19:50
Confesiune:ortodox
Preocupări:TEOSEVIE

Re: Obiceiuri legate de moartea unui crestin ortodox

Mesaj necititde nikolai » 08 Sep 2012, 08:48

.
Ultima oară modificat 17 Oct 2013, 10:00 de către nikolai, modificat 1 dată în total.

apasarar

Re: Obiceiuri legate de moartea unui crestin ortodox

Mesaj necititde apasarar » 09 Sep 2012, 16:08

Multumesc. Intrucat:
Matei 7:1212. Ci toate câte voiţi să vă facă vouă oamenii, asemenea şi voi faceţi lor, că aceasta este Legea şi proorocii.
Intrucat ceea ce facem aproapelui vine inapoi, si intrucat mantuirea e cel mai mare dar ce vrem sa vina inapoi, n-am putea ca la Sfanta Liturghie sa taiem o particica pentru TOATA LUMEA din trecut prezent si viitor si sa o pomenim contribuind astfel la mantuirea a cati mai multi apropiati? Adica daca nu facem asta dupa moartea naostra suntem pomeniti de cateva ori, cand aproapele nostru se milostiveste. Daca pomenim pe toti, dupa moarte o sa fim pomeniti la toate slujbele , INDIFERENT, daca aproapele se milostiveste sau nu . Adica ce faci vine inapoi. Apoi sa continue in mod normal. Macar din punct de vedere teoretic ar fi bine sa fie analizata o astfel de posibilitate. Amin. Cateva minuni unele legate de Sfanta Liturghie: viewtopic.php?f=54&t=2241

Avatar utilizator
Florina
Mesaje:515
Membru din:02 Apr 2008, 06:16
Confesiune:ortodox
Preocupări:profesor de religie
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Obiceiuri legate de moartea unui crestin ortodox

Mesaj necititde Florina » 09 Sep 2012, 22:53

Apropo de lumanare, am initiat si eu un topic.

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Obiceiuri legate de moartea unui crestin ortodox

Mesaj necititde protosinghel » 10 Sep 2012, 00:59

60% din tot ce s-a scris mai sus, din punctul meu de vedere, este la limita dintre ortodoxie şi erezie/păgânism.
Dar asta este. Nu am nici timp şi nici răbdare să mai intervin. Spun doar atât:
1. Lumânarea lângă mort (fie la cap, fie la picioare - nu contează) simbolizează ceva, doar dacă persoana respectivă a fost în timpul vieţii "fiu al luminii". Dar chiar şi în acest caz lumânarea este un simplu simbol şi nimic mai mult. Unui necredincios i se pot aprinde mii de lumânări la cap, că nu-l ajută cu nimic.
2. Chestiunea cu prosoapele şi alte minunăţii, depăşesc nu numai limitele ortodoxiei, ci chiar şi ale acestui forum.
3. Eu cred că se exagerează foarte mult cu efectele pomenirii celor adormiţi, mai ales dacă aceştia au fost necredincioşi. Cineva face şi bani cu aşa ceva, folosindu-se de durerea şi ignoranţa oamenilor, iar ei înşişi bazându-se pe nişte teologumene aproape suspecte. Pe de altă parte, chiar dacă mama cuiva a murit în necredinţă, de ce ne închipuim că ne iubim mama mai mult decât o iubeşte Dumnezeu? Şi atunci, singurul aspect care trebuia rezolvat şi deja nu mai poate fi rezolvat este aceea ca omul respectiv să-i răspundă lui Dumnezeu cu iubire reciprocă. Mântuire cu forţa nu există. Paradoxal, dar Dumnezeu ne iubeşte prea mult ca să ne mântuiască cu forţa.

Bineînţeles, trebuie să ne rugăm cu nădejde, dar să nu forţăm lucrurile. Mântuirea nu-i un capriciu al lui Dumnezeu, ci o alegere liberă şi responsabilă a fiecăruia, prin care se înveşniceşte anume acel tip de relaţie cu Dumnezeu pe care omul l-a avut încă fiind pe pământ. Eu cred că schimbări radicale nu se pot întâmpla. Părerea pr. Cleopa, chiar nu mă interesează. Ceea ce spune el nu am găsit la nici unul din marii Părinţi ai Bisericii.

Deja fiecare va înţelege ce va vrea. Sunt obişnuit cu asta...

Andreea2012
Mesaje:106
Membru din:16 Iul 2012, 18:46
Confesiune:ortodox
Preocupări:Teologie, Lectura
Localitate:Cluj

Re: Obiceiuri legate de moartea unui crestin ortodox

Mesaj necititde Andreea2012 » 10 Sep 2012, 18:25

Părerea pr. Cleopa, chiar nu mă interesează. Ceea ce spune el nu am găsit la nici unul din marii Părinţi ai Bisericii.
Cu tot respectul vreau sa va spun ca nu inteleg ce ati vrut sa spuneti prin aceste cuvinte. Adica nu a fost un parinte bun?
Ultima oară modificat 10 Sep 2012, 19:16 de către maria_andreea, modificat 1 dată în total.
Motiv: Vă rog să citaţi partea pe care o comentaţi folosind QUOTE. (selectaţi partea care vă interesează apoi click pe quote din dreapta-sus a mesajului, lângă editare etc)
"Nimic nu este mai uşor decât a învăţa pe alţii şi nimic nu este mai greu decât a face ceea ce înveţi pe alţii."
Parintele Cleopa Ilie

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Obiceiuri legate de moartea unui crestin ortodox

Mesaj necititde protosinghel » 11 Sep 2012, 16:01

Andreea, eu nu am spus că părintele Cleopa "nu a fost un părinte bun". De unde concluzia asta?
Cred că a fost mult mai bun decât mine şi decât alţii. Dar a făcut şi unele afirmaţii greşite sau exagerate dpdv teologic. Orice om poate greşit, iar afirmaţiile pe care le face un om trebuie să le evaluăm nu după lungimea bărbii sau evlavia de multe ori bolnăvicioasă a credincioşilor, ci după Sfânta Tradiţie a Bisericii.

Avatar utilizator
presviter
Mesaje:592
Membru din:24 Noi 2010, 09:30
Confesiune:ortodox
Preocupări:istorie, liturgică, pastorală
Localitate:București

Re: Obiceiuri legate de moartea unui crestin ortodox

Mesaj necititde presviter » 09 Mar 2018, 22:38

Se poate face vreo rugăciune sau slujbă la îngroparea unui nou născut care a murit nebotezat ?
Părtaş sunt cu toţi cei ce se tem de Tine şi păzesc poruncile Tale. ps.118,63

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Obiceiuri legate de moartea unui crestin ortodox

Mesaj necititde protosinghel » 30 Apr 2018, 14:12

Se poate face vreo rugăciune sau slujbă la îngroparea unui nou născut care a murit nebotezat ?
Dacă părinţii sunt creştini şi copilul nu a apucat să fie botezat din motive obiective (!), cred că se poate, cel puţin, de discutat pe tema asta.


Înapoi la “CANOANE şi REGULI BISERICEŞTI”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 3 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX
cron