Sondaj: PRIMIREA ROMANO-CATOLICILOR LA ORTODOXIE

Tot ce e legat de domeniile de mai sus...

După părerea Dvstră, CUM TREBUIE PRIMIŢI ROMANO-CATOLICII LA ORTODOXIE

prin Botez-Mirungere-Împărtăşire
28
64%
prin Mirungere-Împărtăşire
6
14%
prin condamnarea ereziilor, apoi Spovedanie şi Împărtăşire
6
14%
direct prin Spovedanie şi Împărtăşire cu Trupul şi Sângele Domnului
0
Niciun vot
după caz, cum binecuvântează episcopul locului
3
7%
nu ştiu / nu mă interesează
1
2%
 
Voturi totale: 44

nikolai
Mesaje:88
Membru din:13 Oct 2011, 19:50
Confesiune:ortodox
Preocupări:TEOSEVIE
Re: Sondaj: PRIMIREA ROMANO-CATOLICILOR LA ORTODOXIE

Mesaj necititde nikolai » 10 Noi 2012, 19:38

.
Ultima oară modificat 17 Oct 2013, 09:16 de către nikolai, modificat 1 dată în total.

Avatar utilizator
presviter
Mesaje:592
Membru din:24 Noi 2010, 09:30
Confesiune:ortodox
Preocupări:istorie, liturgică, pastorală
Localitate:București

Re: Sondaj: PRIMIREA ROMANO-CATOLICILOR LA ORTODOXIE

Mesaj necititde presviter » 12 Noi 2012, 17:06

Am votat pentru primirea prin Spovedanie și Împărtășanie, după condamnarea ereziilor.
Nu știu dacă condamnarea ereziilor latine face parte și din rînduiala rebotezării, dar cred că această condamnare este partea cea mai importantă, întrucît presupune catehizare temeinică și decizie responsabilă.
Chiar dacă cred că singura Biserică a lui Hristos este cea ortodoxă, nu cred că trebuie să-i punem pe catolici în aceeași oală cu protestanții de toate sectele, sau chiar mai rău, la nivel cu celelalte religii. Trebuie să condamnăm ereziile latine mai vechi și mai noi, dar trebuie și să afirmăm fondul nostru comun de credință și de eclesiologie. Catolicismul este o feștilă fumegîndă pe care Domnul nu vrea s-o stingă, și nici noi nu e bine s-o disprețuim de pe poziții suficiente.
Și fiindcă cred că voi fi criticat pentru cele pe care le susțin, mă apăr cu spusele Domnului:
"Iar Ioan, răspunzând, a zis: Învăţătorule, am văzut pe unul care, în numele Tău, scoate demoni şi l-am oprit, pentru că nu-Ţi urmează împreună cu noi. Iar Iisus a zis către el: Nu-l opriţi; căci cine nu este împotriva voastră este pentru voi.
Luca 9, 49-50.
Părtaş sunt cu toţi cei ce se tem de Tine şi păzesc poruncile Tale. ps.118,63

nikolai
Mesaje:88
Membru din:13 Oct 2011, 19:50
Confesiune:ortodox
Preocupări:TEOSEVIE

Re: Sondaj: PRIMIREA ROMANO-CATOLICILOR LA ORTODOXIE

Mesaj necititde nikolai » 12 Noi 2012, 18:48

.
Ultima oară modificat 17 Oct 2013, 09:16 de către nikolai, modificat 1 dată în total.

michael
Mesaje:8
Membru din:04 Dec 2009, 19:13
Confesiune:ortodox
Localitate:mun. Bălţi

Re: Sondaj: PRIMIREA ROMANO-CATOLICILOR LA ORTODOXIE

Mesaj necititde michael » 14 Noi 2012, 07:30

Consider că ar fi bine ca fiecare credincios să fie botezat din nou, făcută Taina Mirungerii și Împărtășit, cu scopul de a fi atins la inimă măcar cîtuși de puțin și de ai insufla acest duh al Ortodoxiei. Acest fapt contează foarte mult, adică omul trebuie să simtă, să trăiască și să nu fie adus în sînul Bisericii doar pentru număr sau mai știu eu, de frumusețe.
"Patria este biserica noastră vremelnică, după cum Biserica este patria noastră veşnică!"
Lacordaire

nikolai
Mesaje:88
Membru din:13 Oct 2011, 19:50
Confesiune:ortodox
Preocupări:TEOSEVIE

Re: Sondaj: PRIMIREA ROMANO-CATOLICILOR LA ORTODOXIE

Mesaj necititde nikolai » 14 Noi 2012, 10:28

.
Ultima oară modificat 17 Oct 2013, 09:17 de către nikolai, modificat 1 dată în total.

Corinne
Mesaje:13
Membru din:15 Sep 2012, 14:13
Confesiune:ortodox
Preocupări:Teologia ortodoxa, pictura de icoane

Re: Sondaj: PRIMIREA ROMANO-CATOLICILOR LA ORTODOXIE

Mesaj necititde Corinne » 18 Noi 2012, 22:21

Doamne ajuta, Parinte!

:!: Uitati ceea ce am gasit aici cu privire la botez!!!:

http://ortodoxianecenzurata.wordpress.c ... l-ortodox/

Daca parintii mei sunt botezati la catolici, cununati la ortodocsi, ce este de facut? Sa-i conving sa se boteze din nou? Nu sunt sigura ca li s-a facut imbisericirea in Biserica Ortodoxa. Pe bunica inca nu am intrebat-o daca a fost botezata la catolici desi 16 ani a stat la protestanti si stiu ca era ortodoxa dar a fost o vreme si catolica! La fel si cu viitorul meu sot care este catolic!
Eu sunt botezata la ortodocsi dar biserica aceea a fost inainte catolica! Asa este aici, in Ardeal! Nimeni nu mai stie cine ce este: catolic sau ortodox!

Cum sa-i conving pe toti sa se reboteze la ortodocsi?!

Avatar utilizator
presviter
Mesaje:592
Membru din:24 Noi 2010, 09:30
Confesiune:ortodox
Preocupări:istorie, liturgică, pastorală
Localitate:București

Re: Sondaj: PRIMIREA ROMANO-CATOLICILOR LA ORTODOXIE

Mesaj necititde presviter » 19 Noi 2012, 08:47

Cine nu e cu noi, e împotriva noastră.
Acesta este un citat din Stalin. Observați că Domnul spune ”Cine nu este cu MINE este împotriva MEA”, dar nu ne dă dreptul să dreptul să NE aplicăm aceste cuvinte.
Părtaş sunt cu toţi cei ce se tem de Tine şi păzesc poruncile Tale. ps.118,63

nikolai
Mesaje:88
Membru din:13 Oct 2011, 19:50
Confesiune:ortodox
Preocupări:TEOSEVIE

Re: Sondaj: PRIMIREA ROMANO-CATOLICILOR LA ORTODOXIE

Mesaj necititde nikolai » 19 Noi 2012, 11:21

.
Ultima oară modificat 17 Oct 2013, 09:18 de către nikolai, modificat 1 dată în total.

Avatar utilizator
presviter
Mesaje:592
Membru din:24 Noi 2010, 09:30
Confesiune:ortodox
Preocupări:istorie, liturgică, pastorală
Localitate:București

Re: Sondaj: PRIMIREA ROMANO-CATOLICILOR LA ORTODOXIE

Mesaj necititde presviter » 19 Noi 2012, 18:29

Stalin la moment n-are nimic cu subiectul dat, aia e politică.
Stalin aplica acest principiu în politică, iar dvs. îl aplicați față de ceilalți creștini. Este știut faptul cu rușii împart creștinătatea în trei categorii: creștini, catolici și protestanți. Eu respect acest punct de vedere și nu vreau să intru în polemică cu dvs. Nu am de gînd să sărut mîna Papei, nici să slujesc cu catolicii, dar nu pot să accept calomnii de genul: dumnezeul lor este papa, păcatele li se iartă pe bani, și toți sunt niște lupi incurabili.
Oricît de dintr-o bucată ați fi, aceste convingeri nu vă fac cinste, și gîndiți-vă că în ceea ce-i judecăm pe alții putem cădea și noi.

Și acum la subiect: convertirea lor fără rebotezare a fost primită de greci, și în bună măsură și de ruși, pînă pe la 1750. Dacă Botezul este doar nașterea, așa cum spune pr. Petru, iar după naștere este timp destul de creștere, de ce îi considerăm pe ei niște avortați ? Ne arătăm radicalismul și dreptatea aruncând la gunoi tot catolicismul, cu relele dar și cu cele bune ale lui ? Iar în timp ce noi îi rebotezăm pe ei, sectele stiliste ne rebotează pe noi. Departe vom ajunge așa !
Părtaş sunt cu toţi cei ce se tem de Tine şi păzesc poruncile Tale. ps.118,63

Corinne
Mesaje:13
Membru din:15 Sep 2012, 14:13
Confesiune:ortodox
Preocupări:Teologia ortodoxa, pictura de icoane

Re: Sondaj: PRIMIREA ROMANO-CATOLICILOR LA ORTODOXIE

Mesaj necititde Corinne » 20 Noi 2012, 11:45

Doamne ajuta!

Eu am intrebat daca parintii fiind botezati la catolici, trebuie rebotezati la ortodcsi desi au fost cununati la ortodocsi si se indentifica ca si ortodocsi (asa era in Ardeal mai demult) si, si un catolic dintr-o tara catolica daca trebuie sa fie rebotezat ortodox pentru a ma putea casatori cu el. Trebuie toti rebotezati? Sau este suficienta imbisericirea in Biserica Ortodoxa?

Imi puteti raspunde, va rog?

Dvs. vorbiti aici despre Stalin ... :roll:

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Sondaj: PRIMIREA ROMANO-CATOLICILOR LA ORTODOXIE

Mesaj necititde protosinghel » 20 Noi 2012, 13:14

Eu am intrebat daca parintii fiind botezati la catolici, trebuie rebotezati la ortodcsi desi au fost cununati la ortodocsi si se indentifica ca si ortodocsi (asa era in Ardeal mai demult)
Cred că acestora le trebuie făcută Mirungerea.
un catolic dintr-o tara catolica daca trebuie sa fie rebotezat ortodox pentru a ma putea casatori cu el. Trebuie toti rebotezati? Sau este suficienta imbisericirea in Biserica Ortodoxa?
Cred că acesta trebuie botezat.

P.S. Îi rog pe toţi participanţii la discuţii să scrie doar la subiect şi doar în limba română. 80% dintre vizitatorii şi utilizatorii acestui forum sunt din România şi nu ştiu limba rusă. N-aş vrea să se scrie nici în engleză sau alte limbi, că aşa aş putea să criu şi eu în greacă sau portugheză, dar nu mă va înţelege nimeni.

nikolai
Mesaje:88
Membru din:13 Oct 2011, 19:50
Confesiune:ortodox
Preocupări:TEOSEVIE

Re: Sondaj: PRIMIREA ROMANO-CATOLICILOR LA ORTODOXIE

Mesaj necititde nikolai » 20 Noi 2012, 15:40

.
Ultima oară modificat 17 Oct 2013, 09:19 de către nikolai, modificat de 3 ori în total.

nikolai
Mesaje:88
Membru din:13 Oct 2011, 19:50
Confesiune:ortodox
Preocupări:TEOSEVIE

Re: Sondaj: PRIMIREA ROMANO-CATOLICILOR LA ORTODOXIE

Mesaj necititde nikolai » 20 Noi 2012, 15:54

.
Ultima oară modificat 17 Oct 2013, 09:19 de către nikolai, modificat 1 dată în total.

Corinne
Mesaje:13
Membru din:15 Sep 2012, 14:13
Confesiune:ortodox
Preocupări:Teologia ortodoxa, pictura de icoane

Re: Sondaj: PRIMIREA ROMANO-CATOLICILOR LA ORTODOXIE

Mesaj necititde Corinne » 21 Noi 2012, 13:35

Multumesc frumos pentru raspuns!

Asa ii voi cere: sa se boteze ortodox, daca nu, nu ma marit cu el!

Doamne ajuta sa se boteze ortodox!
Amin!

Corinne
Mesaje:13
Membru din:15 Sep 2012, 14:13
Confesiune:ortodox
Preocupări:Teologia ortodoxa, pictura de icoane

Re: Sondaj: PRIMIREA ROMANO-CATOLICILOR LA ORTODOXIE

Mesaj necititde Corinne » 21 Noi 2012, 13:42

Botezul adultilor:

Imagine

Avatar utilizator
presviter
Mesaje:592
Membru din:24 Noi 2010, 09:30
Confesiune:ortodox
Preocupări:istorie, liturgică, pastorală
Localitate:București

Re: Sondaj: PRIMIREA ROMANO-CATOLICILOR LA ORTODOXIE

Mesaj necititde presviter » 26 Noi 2012, 18:41

Eu zic că acesta este tot un botez prin turnare, oricît de spectaculos pare. Deci, dacă urmăm litera, necanonic.
Părtaş sunt cu toţi cei ce se tem de Tine şi păzesc poruncile Tale. ps.118,63

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Sondaj: PRIMIREA ROMANO-CATOLICILOR LA ORTODOXIE

Mesaj necititde protosinghel » 26 Noi 2012, 20:57

Eu zic că acesta este tot un botez prin turnare, oricît de spectaculos pare. Deci, dacă urmăm litera, necanonic.
Aşa este. Problema-i că noi avem o problemă cu diferenţa dintre "necanonic" şi "nevalabil".

mariangrajdan
Mesaje:16
Membru din:16 Aug 2012, 14:02
Confesiune:ortodox
Preocupări:pastrarea canoanelor, predaniei, traditi

Re: Sondaj: PRIMIREA ROMANO-CATOLICILOR LA ORTODOXIE

Mesaj necititde mariangrajdan » 18 Dec 2012, 11:23

Eu zic că acesta este tot un botez prin turnare, oricît de spectaculos pare. Deci, dacă urmăm litera, necanonic.
Aşa este. Problema-i că noi avem o problemă cu diferenţa dintre "necanonic" şi "nevalabil".
Avem slujba clar explicitata in Molitfelnicul cel Mare reeditat de Parintele Iustin Pirvu de la Manastirea Petru Voda.
Doar sa ascultam ce scrie acolo fara studierea in exces de ce asa si nu altfel...

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Sondaj: PRIMIREA ROMANO-CATOLICILOR LA ORTODOXIE

Mesaj necititde protosinghel » 18 Dec 2012, 12:53

Doar sa ascultam ce scrie acolo fara studierea in exces de ce asa si nu altfel...
Mariane, nu ştiu tu, dar noi suntem ortodocşi, iar ortodocşii tot timpul trebuie să ştie de ce aşa şi nu altfel. Numai sectarilor le este interzis să gândească...
Lasă fanatismul şi pune mâna pe carte.

OLGA

Re: Sondaj: PRIMIREA ROMANO-CATOLICILOR LA ORTODOXIE

Mesaj necititde OLGA » 18 Dec 2012, 23:00

Doar sa ascultam ce scrie acolo fara studierea in exces de ce asa si nu altfel...
Mariane, nu ştiu tu, dar noi suntem ortodocşi, iar ortodocşii tot timpul trebuie să ştie de ce aşa şi nu altfel. Numai sectarilor le este interzis să gândească...
Lasă fanatismul şi pune mâna pe carte.
Ce înseamnă a gândi?


Înapoi la “CANOANE şi REGULI BISERICEŞTI”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 3 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX