cum stim care sunt rugaciunile ortodoxe?

Tot ce e legat de domeniile de mai sus...
Andreea2012
Mesaje:106
Membru din:16 Iul 2012, 18:46
Confesiune:ortodox
Preocupări:Teologie, Lectura
Localitate:Cluj
cum stim care sunt rugaciunile ortodoxe?

Mesaj necititde Andreea2012 » 08 Dec 2012, 17:58

Am primit de la o doamna, 3 rugaciuni catre Maica Domnului. Una dintre ele se numeste novena catre Sfanta Marie si a zis ca este adusa de catre nepotul ei de la Sf Munte Atos din Grecia. Si cica trebuie citita timp de 9 saptamani in fiecare marti de 10 ori. Cealalta se numeste Rugaciunea a 3 bucurii si spune ca este folositoare pentru cei care o citesc de mai multe ori astfel primind 3 bucurii de la Maica Domnului. Iar a 3 a rugaciune spune doar sa o citesti.
Deci cum stiu daca sunt intradevar rugaciuni ortodoxe? Pe internet novena=acte de devoțiune pe care le împlinește creștinul catolic. Si in plus eu stiu ca trebuie sa ne rugam in continuu si fara sa tinem minte de cate ori am rostit o rugaciune. Gresesc cu ceva??

PS: Doamna respectiva este ortodoxa.
"Nimic nu este mai uşor decât a învăţa pe alţii şi nimic nu este mai greu decât a face ceea ce înveţi pe alţii."
Parintele Cleopa Ilie

Avatar utilizator
Andrey
Mesaje:72
Membru din:20 Iun 2011, 19:34
Confesiune:ortodox
Preocupări:dogmatică, liturgică, patristică
Localitate:Baia Mare
Contact:

Re: cum stim care sunt rugaciunile ortodoxe?

Mesaj necititde Andrey » 08 Dec 2012, 20:32

Am primit de la o doamna, 3 rugaciuni catre Maica Domnului. Una dintre ele se numeste novena catre Sfanta Marie si a zis ca este adusa de catre nepotul ei de la Sf Munte Atos din Grecia. Si cica trebuie citita timp de 9 saptamani in fiecare marti de 10 ori. Cealalta se numeste Rugaciunea a 3 bucurii si spune ca este folositoare pentru cei care o citesc de mai multe ori astfel primind 3 bucurii de la Maica Domnului. Iar a 3 a rugaciune spune doar sa o citesti.
Deci cum stiu daca sunt intradevar rugaciuni ortodoxe? Pe internet novena=acte de devoțiune pe care le împlinește creștinul catolic. Si in plus eu stiu ca trebuie sa ne rugam in continuu si fara sa tinem minte de cate ori am rostit o rugaciune. Gresesc cu ceva??

PS: Doamna respectiva este ortodoxa.
Sunt rugăciuni catolice. Și mama mea a primit astfel de rugăciuni. Dar, i-am printat cartea de rugăciuni diortosită de Părintele Petru și îi este de mare ajutor.
Despre modul în care trebuie să ne rugăm sau despre rugăciune în general, vă pun mai jos introducerea din cartea de rugăciuni a părintelui.
Rugăciunea este respiraţia şi hrana sufletului fără de care omul, creat de Dumnezeu şi spre comuniunea cu El, nu poate trăi. Necesitatea rugăciunii este simţită mai ales în momentele grele ale vieţii, şi Dumnezeu răspunde nevoilor noastre, dacă cerem cu credinţă şi nădejde. Ar fi însă mai corect ca fiecare creştin să se roage permanent – şi la bine şi la rău – mulţumindu-I lui Dumnezeu pentru toate.

Rugăciunea creştinului nu trebuie să fie niciodată formală sau grăbită, ci fiecare cuvânt trebuie rostit rar şi pătrunzător, ca mintea şi inima să reuşească să intre în acest dialog tainic cu Dumnezeu. O condiţie importantă pentru rugăciune este ca omul să fie împăcat cu toţi şi să-şi recunoască starea de păcătoşenie în faţa lui Dumnezeu, pentru care să ceară iertare şi milă de la El.


Rugăciunea poate decurge mai bine şi mai cu folos dacă şi condiţiile exterioare sunt favorabile. Este important ca fiecare creştin să aibă un ungheraş cu icoane (preferabil orientat spre răsărit) şi acolo să-şi facă rugăciunile de dimineaţă şi de seară; în caz de nevoie însă, ne putem ruga oriunde şi oricum, chiar şi fără icoane. De asemenea este bine ca în faţa icoanelor să aprindem o lumânare sau o candelă, iar sunetele şi gălăgia exterioară, atât cât ne stă în putinţă, să le înlăturăm sau să nu le băgăm în seamă, pentru a ne putea aduna mintea şi a o concentra doar la rugăciune.



Un alt aspect la care trebuie să ne oprim se referă la înseşi cuvintele rugăciunii. În principiu, lui Dumnezeu ne putem ruga cu orice cuvinte şi în orice limbă, numai că în rugăciunile improvizate ale creştinilor (mai ales ale celor mai „îndepărtaţi de Biserică”) se pot strecura multe greşeli care pot face rugăciunea greşită şi „ineficientă”. De aceea Biserica recomandă anumite rugăciuni concrete: fie de inspiraţie biblică – cum sunt Psalmii sau „Tatăl nostru…”, fie rugăciuni scrise de anumiţi Sfinţi, care prin viaţa lor au bine-plăcut lui Dumnezeu, devenind pentru noi modele duhovniceşti demne de urmat. Iată de ce Biserica reeditează la nesfârşit diferite cărţi de rugăciuni, pentru ca creştinii să se roage „corect” şi „suficient”, urmând exemplu Sfinţilor. Astfel de cărţi cu rugăciuni trebuie să existe în fiecare casă, dar ele trebuie şi folosite în fiecare zi de membrii familiei şi nu pur şi simplu „ţinute la icoane”. Nu ne este de nici un folos dacă avem una sau mai multe cărţi de rugăciuni în casă, dar nu ne rugăm din ele; ba chiar ne osândim, căci avem toate posibilităţile şi mijloacele de a ne ruga, dar nu vrem să o facem. Iar Dumnezeu ne va judeca nu doar după fapte, ci şi după gânduri, intenţii şi mai ales după posibilităţile noastre de a face o faptă sau alta.


Înapoi la “CANOANE şi REGULI BISERICEŞTI”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 14 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX
cron