Casatoriile interconfesionale sunt canonice?

Tot ce e legat de domeniile de mai sus...
IoanR
Mesaje:24
Membru din:06 Mar 2012, 23:27
Confesiune:ortodox
Preocupări:profesor, interese teologie, istorie
Casatoriile interconfesionale sunt canonice?

Mesaj necititde IoanR » 08 Feb 2013, 01:12

Citind cartea, recent apărută la Editura Deisis, Dumnezeiasca Liturghie - centrul cultului in Ortodoxie, de Nenad Miloşevici, am găsit o informaţie care m-a bulversat. La pagina 136, autorul susţine că una dintre cauzele desprinderii Cununiei de Liturghie au fost căsătoriile mixte, care s-au înmulţit după secolul IX şi au devenit un obicei foarte obişnuit, după secolul XIII. Autorul afirmă că Biserica a fost obligată printr-un decret al împăratului Alexie Comnenul(secolul XI), să binecuvinteze toate căsătoriile, căsătoria religioasă fiind singura legal recunoscută. Autorul concluzionează că unica soluţie a fost dezvoltarea unei slujbe distincte de dumnezeiasca Liturghie, în care Împărtăşirea mirilor să poată fi omisă.
În consecinţă, putem oficia Cununia si famililor mixte? A fost aceasta practica Bisericii de la un moment dat sau numai o concluzie greşită a autorului? O astfel de practică nu contravine canoanelor care opresc căsătoria dintre un ortodox si un eterodox? Este vorba de următoarele: 14 al Sinodului IV Ecumenic, 72 al Sinodului V-VI Ecumenic, 10 şi 31 ale Sinodului de la Laodiceea şi 23 al Sf. Ioan Ajunătorul. Eu mă întreb dacă aceste canoane se referă numai la situaţia în care mirii se împărtăşesc sau privesc căsătoria în general?[

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Casatoriile interconfesionale sunt canonice?

Mesaj necititde protosinghel » 08 Feb 2013, 01:35

Parţial autorul are dreptate. În sec. 11-15 în Bizanţ s-au săvârşit multe căsătorii mixte. De asemenea şi în Rusia în sec. 18-19. Despre canonicitatea sau necanonicitatea lor îmi este greu să judec, dar cred că hotărârile canonice au fost date mai mult ca să sperie, decât să interzică. Cum poţi să interzici la 2 oameni să se iubească? Cel puţin Noul Testament se arată destul de îngăduitor faţă de căsătoriile mixte decât au făcut-o Părinţii mai târziu. Şi-apoi nu putem să egalăm căsătoria unei ortodoxe cu un musulman şi căsătoria între un ortodox şi un romano-catolic. Este o mare diferenţă...

Dar încercarea de a demonstra că totul a avut şi trebuie să aibă legătură cu Liturghia este forţată.
Deja în sec. 8, Cununia implica împărtăşirea cu Daruri Înaintesfinţite, iar cei care se cununau a 2-a sau a 3-a oară nu erau împărtăşiţi. Deci Biserica avea deja în uz cununii extraliturgice, iar argumente serioase pentru Cununia slujită împreună cu Liturghia NU EXISTĂ!

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Casatoriile interconfesionale sunt canonice?

Mesaj necititde protosinghel » 23 Mar 2013, 01:32

Biserica Rusă e mai deschisă spre căsătoriile mixte, pe când cea Română cere trecerea, fie şi formală, la Ortodoxie.
Dar care sunt îndrumările pe care Biserica Rusă le face preoților ei în această privință ? Cît de departe se poate merge cu căsătoriile mixte ?
Cu căsătoriile se poate merge foarte departe şi chiar se merge, căci Biserica, deşi a încercat, n-a reuşit să interzică oamenilor de diferite confesiuni sau chiar religii să se iubească şi să întremeieze familii. Întrebarea este de fapt, care dintre aceste căsătorii pot fi binecuvântate de Biserică.
Cele cu romano-catolii, atât bizantinii, cât şi ruşii, le-au binecuvântat în decursul istoriei. În Occident, ruşii o fac şi acum, dar asta şi pentru că înţelegerea generală a Cununiei la ruşi e puţin diferită de cea a românilor.
În Biserica Rusă este hotărâre sinodală care cateriseşte pe preotul care opreşte de la împărtăşanie o persoană căsătorită civil şi fidelă faţă de soţ/soţie, dar necununată (dacă, bineînţeles, nu sunt alte impredimente). Pe când românii încă mai spun că cei căsătoriţi civil, chiar dacă sunt fideli unul faţă de altul, chipurile trăiesc în curvie. Deci Biserica Rusă spune că binecuvântează o căsătorie încheiată de autorităţile civile, pe când Biserica Română pretinde că încheie adevărata căsătorie care, ca şi cum, încă nu s-a realizat, ci doar s-a încheiat un acord juridic.
Cred că această diferenţă contează mult în felul în care este abordată mai departe problema căsătoriilor mixte şi ce este "taină" până la urmă: orice "nuntă cinstită" (în integritatea ei) sau "slujba" săvârşită de preot în Biserică, conform unor principii dogmatice, canonice şi liturgice.
Deci problema rămâne deschisă, iar eu pot doar să concretizez ceea ce poate n-am scris suficient de clar. Chiar nu ştiu ce aş putea să mai adaug.

Avatar utilizator
dimitrie
Mesaje:984
Membru din:03 Dec 2010, 01:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:preoţie, familie
Localitate:Craiova

Re: Casatoriile interconfesionale sunt canonice?

Mesaj necititde dimitrie » 25 Mar 2013, 16:42

Ce pot eu să spun aici este că, în practică, catolicii deja cununați (ortodox) cu ortodocși sunt doar unși cu Sfântul și Marele Mir atunci când vor să devină ortodocși, iar Cununia nu se repetă.
Iconomia aplicată de Biserică în aceste cazuri a dat roade bogate până acum. Și când spun asta, am în minte ca exemplu sudul Italiei, unde peste 90% dintre catolicii cununați cu ortodocși au trecut în timp la Ortodoxie.
Dragostea unește și străbate lumile... Răsari odată, viață veșnică!

Avatar utilizator
presviter
Mesaje:592
Membru din:24 Noi 2010, 09:30
Confesiune:ortodox
Preocupări:istorie, liturgică, pastorală
Localitate:București

Re: Casatoriile interconfesionale sunt canonice?

Mesaj necititde presviter » 25 Mar 2013, 22:46

Cu catolicii am înțeles.
Dar cum procedează Biserica Rusă în cazul căsătoriei unui ortodox cu un protestant ?
Părtaş sunt cu toţi cei ce se tem de Tine şi păzesc poruncile Tale. ps.118,63

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Casatoriile interconfesionale sunt canonice?

Mesaj necititde protosinghel » 26 Mar 2013, 12:44

Dar cum procedează Biserica Rusă în cazul căsătoriei unui ortodox cu un protestant ?
Nu-i cunună, pt că protestanţii nu recunosc preoţia şi celelalte Taine ale Bisericii.
Deci dacă ei se căsătoresc din dragoste şi sunt fideli unul faţă de altul, se consideră suficientă căsătoria civilă. În acest caz soţul ortodox se consideră căsătorit, deci nu este curvar, şi poate fi împărtăşit.

Avatar utilizator
presviter
Mesaje:592
Membru din:24 Noi 2010, 09:30
Confesiune:ortodox
Preocupări:istorie, liturgică, pastorală
Localitate:București

Re: Casatoriile interconfesionale sunt canonice?

Mesaj necititde presviter » 26 Mar 2013, 21:36

Deci dacă ei se căsătoresc din dragoste şi sunt fideli unul faţă de altul, se consideră suficientă căsătoria civilă. În acest caz soţul ortodox se consideră căsătorit, deci nu este curvar, şi poate fi împărtăşit.
Dar în cazul în care un ortodox și un catolic s-au ”cununat ” la catolici, din neștiință, iar apoi ortodoxul s-a angajat serios în viața duhovnicească, iar catolicul nu ?
Părtaş sunt cu toţi cei ce se tem de Tine şi păzesc poruncile Tale. ps.118,63

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Casatoriile interconfesionale sunt canonice?

Mesaj necititde protosinghel » 27 Mar 2013, 14:20

Ăsta deja e un caz particular, care necesită şi o abordare particulară.
Eu aş încerca să-l trag şi pe el la Ortodoxie, bineînţeles la una conştientă, şi să-i cunun în Biserica cea adevărată. Iar dacă nu va dori, cred că pot rămâne aşa, iar partea ortodoxă să încerce să trăiască plenar viaţa Bisericii.

Avatar utilizator
presviter
Mesaje:592
Membru din:24 Noi 2010, 09:30
Confesiune:ortodox
Preocupări:istorie, liturgică, pastorală
Localitate:București

Re: Casatoriile interconfesionale sunt canonice?

Mesaj necititde presviter » 08 Mai 2013, 10:04

Un alt caz particular:
o prietenă ortodoxă, în prezent în America, este de cîțiva ani alături de un creștin copt. Amîndoi sunt practicanți, și nici unul nu dorește să meargă la Cununie în Biserica celuilalt, mai ales că asta presupune ceva ”formalități de trecere”.

Ce ar putea face partea ortodoxă ?
Părtaş sunt cu toţi cei ce se tem de Tine şi păzesc poruncile Tale. ps.118,63


Înapoi la “CANOANE şi REGULI BISERICEŞTI”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 16 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX
cron