despre rudele spirituale

Tot ce e legat de domeniile de mai sus...
Elena
Mesaje:2
Membru din:09 Mai 2013, 17:39
Confesiune:ortodox
Preocupări:cititul
despre rudele spirituale

Mesaj necititde Elena » 09 Mai 2013, 17:49

Am si eu o intrebare cu privire la rudele spirituale ca impediment in fata casatoriei. Care este gradul de rudenie intre mine si fiul nasului de cununie al surorii mele si este posibila relatia noastra?

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: despre rudele spirituale

Mesaj necititde protosinghel » 09 Mai 2013, 20:53

Am si eu o intrebare cu privire la rudele spirituale ca impediment in fata casatoriei. Care este gradul de rudenie intre mine si fiul nasului de cununie al surorii mele si este posibila relatia noastra?
Nu există nici o înrudire spirituală între Dvstră. "Năşia de cununie" cu crează relaţii de înrudire spirituală, ci doar cea de botez!
Deci "relaţia" nu este posibilă, dar căsătoria este posibilă.

Avatar utilizator
Andrey
Mesaje:72
Membru din:20 Iun 2011, 19:34
Confesiune:ortodox
Preocupări:dogmatică, liturgică, patristică
Localitate:Baia Mare
Contact:

Re: despre rudele spirituale

Mesaj necititde Andrey » 09 Mai 2013, 22:38

Mai am și eu o întrebare! Este adevărat că este posibil, în situația în care cununia se oficiază în același timp, ca doi frați să se căsătorească cu două surori?

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: despre rudele spirituale

Mesaj necititde protosinghel » 10 Mai 2013, 14:18

Este adevărat că este posibil, în situația în care cununia se oficiază în același timp, ca doi frați să se căsătorească cu două surori?
Teoretic da, dar asta e o viclenie înaintea lui Dumnezeu şi cred că n-ar trebui acceptat.
Se merge pe următoarea logică: dacă A1 cu B1 nu sunt cununaţi, atunci A2 şi B2 încă nu sunt rude şi deci se pot căsători şi invers. Deci cununându-i simultan, ei nu apucă să devină rude înainte de Cununie. Dar unde ajungem cu aşa logică şi de ce am crede că Dumnezeu o acceptă?

Elena
Mesaje:2
Membru din:09 Mai 2013, 17:39
Confesiune:ortodox
Preocupări:cititul

Re: despre rudele spirituale

Mesaj necititde Elena » 10 Mai 2013, 16:18

Am si eu o intrebare cu privire la rudele spirituale ca impediment in fata casatoriei. Care este gradul de rudenie intre mine si fiul nasului de cununie al surorii mele si este posibila relatia noastra?
Nu există nici o înrudire spirituală între Dvstră. "Năşia de cununie" cu crează relaţii de înrudire spirituală, ci doar cea de botez!
Deci "relaţia" nu este posibilă, dar căsătoria este posibilă.
Totusi eu am gasit ca Biserica Ortodoxa Romana recunoaste nasia la cununie ca impediment la casatorie. Si nu stiu cum se calculeaza gradul de rudenie intre mine si el.In unele locuri am gasit scris ca nu se pot casatori copii cumetrilor. V-as fi tare recunoscatoare daca m-ati putea lumina.Multumesc mult!

Avatar utilizator
Andrey
Mesaje:72
Membru din:20 Iun 2011, 19:34
Confesiune:ortodox
Preocupări:dogmatică, liturgică, patristică
Localitate:Baia Mare
Contact:

Re: despre rudele spirituale

Mesaj necititde Andrey » 10 Mai 2013, 18:01

Este adevărat că este posibil, în situația în care cununia se oficiază în același timp, ca doi frați să se căsătorească cu două surori?
Teoretic da, dar asta e o viclenie înaintea lui Dumnezeu şi cred că n-ar trebui acceptat.
Se merge pe următoarea logică: dacă A1 cu B1 nu sunt cununaţi, atunci A2 şi B2 încă nu sunt rude şi deci se pot căsători şi invers. Deci cununându-i simultan, ei nu apucă să devină rude înainte de Cununie. Dar unde ajungem cu aşa logică şi de ce am crede că Dumnezeu o acceptă?
Cel care mi-a zis (profu' de drept), a dat un exemplu chiar de un preot (care....coincidență mi-a fost și el profesor de IBU, și altele), care s-ar fi cununat cu soția sa simultan cu frații lor. Oricum e singurul caz de care am auzit, dar nici nu am verificat, că la câte înflorește profu' de drept.... De aia v-am și întrebat ca să știu dacă ar fi posibil.

florentina
Mesaje:2
Membru din:14 Iul 2013, 21:32
Confesiune:ortodox
Preocupări:studenta

Re: despre rudele spirituale

Mesaj necititde florentina » 14 Iul 2013, 21:44

vreau si eu sa stiu daca pot fi impreuna cu baiatul finilor matusii mele ??

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: despre rudele spirituale

Mesaj necititde protosinghel » 15 Iul 2013, 07:53

vreau si eu sa stiu daca pot fi impreuna cu baiatul finilor matusii mele ??
Dacă vă iubiţi, vă puteţi căsători cu el. Dar ce înseamnă "a fi împreună" eu nu ştiu. Eu sunt împreună cu voi toţi!

florentina
Mesaje:2
Membru din:14 Iul 2013, 21:32
Confesiune:ortodox
Preocupări:studenta

Re: despre rudele spirituale

Mesaj necititde florentina » 15 Iul 2013, 10:52

m`am referit la faptul ca tinand cont ca el este botezat de matusa mea...ar putea sa fie un impediment in viata noastra

Avatar utilizator
claudiuboia
Mesaje:32
Membru din:06 Ian 2013, 21:36
Confesiune:ortodox
Preocupări:preot
Localitate:Zalău
Contact:

Re: despre rudele spirituale

Mesaj necititde claudiuboia » 15 Iul 2013, 18:33

m`am referit la faptul ca tinand cont ca el este botezat de matusa mea...ar putea sa fie un impediment in viata noastra
Nu se poate stabili o legatura de rudenie între tine si finul mătusii tale dearece ar trebui să se sară de la relatia de sânge (adică între tine si verisorii tăi) la relația de înrudire duhovnicească (între tine si fin). Nu te poți căsători cu finul tău, cu nasul tău, cu fiul nasului tău de botez, sau cu fiul finului tău de botez sau cununie. Între finul mătusii tale si tine nu există grad de rudenie.
Cu respecte, Pr. Claudiu Boia

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: despre rudele spirituale

Mesaj necititde protosinghel » 17 Iul 2013, 21:33

Nu te poți căsători cu finul tău, cu nasul tău, cu fiul nasului tău de botez, sau cu fiul finului tău de botez sau cununie.
Fals. Năşia de cununie nu stabileşte înrudire spirituală de nici un grad. Dacă despre cununie nu există nici un canon în toată colecţia Bisericii (nu mă refer aici la nuntă), apăi despre "naşii de cununie" nici nu are cum să fie. Ăsta-i un obicei al poporului român şi nimic mai mult.

Cu naşii de botez e mai complicat. Dar şi acolo Canonul 53 Trulan interzice căsătoria doar în 2 cazuri:
- unul din părinţi cu naşul de botez al copilului lor;
- finul de botez cu naşa lui lui / fina cu naşul.
Restul sunt speculaţii şi interpretări nefundamentate teologic!

Avatar utilizator
claudiuboia
Mesaje:32
Membru din:06 Ian 2013, 21:36
Confesiune:ortodox
Preocupări:preot
Localitate:Zalău
Contact:

Re: despre rudele spirituale

Mesaj necititde claudiuboia » 22 Iul 2013, 17:22

Nu te poți căsători cu finul tău, cu nasul tău, cu fiul nasului tău de botez, sau cu fiul finului tău de botez sau cununie.
Fals. Năşia de cununie nu stabileşte înrudire spirituală de nici un grad. Dacă despre cununie nu există nici un canon în toată colecţia Bisericii (nu mă refer aici la nuntă), apăi despre "naşii de cununie" nici nu are cum să fie. Ăsta-i un obicei al poporului român şi nimic mai mult.

Cu naşii de botez e mai complicat. Dar şi acolo Canonul 53 Trulan interzice căsătoria doar în 2 cazuri:
- unul din părinţi cu naşul de botez al copilului lor;
- finul de botez cu naşa lui lui / fina cu naşul.
Restul sunt speculaţii şi interpretări nefundamentate teologic!
Ideea este că în tradiția poporului român, nașii de cununie ai părinților sunt și nați de botez ai copiilor. Interesant este faptul că în cursul de drept canonic al părintelui Floca, aceste regului sunt redate ca fiind canonice! Să înțeleg că nu aparțin tradiției vechi a ortodoxiei ci doar reguli de „bun simț” al poporului român?
Cu respecte, Pr. Claudiu Boia

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: despre rudele spirituale

Mesaj necititde protosinghel » 29 Iul 2013, 16:34

Canoanele fac referire doar la "naşul (singular!) de botez", nu şi la cel de cununie. Întreaga instituţie a "naşilor de cununie" este un obicei românesc!
Deci părintele Floca vorbeşte de cutume, nu de canoane!


Înapoi la “CANOANE şi REGULI BISERICEŞTI”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 16 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX