Postul alimentar vs problemele de sănătate

Tot ce e legat de domeniile de mai sus...
Andreea2012
Mesaje:106
Membru din:16 Iul 2012, 18:46
Confesiune:ortodox
Preocupări:Teologie, Lectura
Localitate:Cluj
Postul alimentar vs problemele de sănătate

Mesaj necititde Andreea2012 » 15 Noi 2013, 19:51

Cum ar trebui sa posteasca mirenii care au probleme de sanatate?
"Nimic nu este mai uşor decât a învăţa pe alţii şi nimic nu este mai greu decât a face ceea ce înveţi pe alţii."
Parintele Cleopa Ilie

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Postul alimentar vs problemele de sănătate

Mesaj necititde maria_andreea » 16 Noi 2013, 10:50

Ce imagine sumbră proiectăm postului...

Păi postul e cel mai sănătos regim de hrană pentru organism. Problema e că am deprins un comportament și anume să mâncăm alimente bogate în proteine: lapte, ouă, carne ș.a., comportament care trebuie schimbat; la acesta reacționează organismul, nu la mâncarea de post.

Dacă te interesează în mod special o anumită problemă de sănătate vs post, spune care și poate găsesc ceva argumente științifice într-o carte legată de alimentație pe care o am...
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

Andreea2012
Mesaje:106
Membru din:16 Iul 2012, 18:46
Confesiune:ortodox
Preocupări:Teologie, Lectura
Localitate:Cluj

Re: Postul alimentar vs problemele de sănătate

Mesaj necititde Andreea2012 » 16 Noi 2013, 19:33

Dacă te interesează în mod special o anumită problemă de sănătate vs post, spune care și poate găsesc ceva argumente științifice într-o carte legată de alimentație pe care o am...
M-ar interesa esofagita gastrica vs post.
"Nimic nu este mai uşor decât a învăţa pe alţii şi nimic nu este mai greu decât a face ceea ce înveţi pe alţii."
Parintele Cleopa Ilie

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Postul alimentar vs problemele de sănătate

Mesaj necititde maria_andreea » 17 Noi 2013, 16:39

În primul rând nu sunt medic. Îți scriu mai jos informația cu care am susținut că mâncarea de post (bogată în fructe și legume) e cea mai sănătoasă, exemplificându-ți alimente prin care organismul se poate apăra împotriva ulcerului care este o formă avansată a gastritei, ptr. gastrită nu am găsit trimiteri.

O sănătate bună înseamnă un echilibru între oxidanți și antioxidanți.
Pentru a ne întreține viața avem nevoie de oxigen. 1 Oxigenul din plămâni (inspirat odată cu aerul - 20% oxigen) trece în vasele sangvine ale plămânilor unde se combină cu hemoglobina din sânge. 2 Sistemul cardiovascular (inima și rețeau de vase sangvine) transportă oxigenul la toate celulele din organism. 3 Celulele din organism utilizează acest oxigen pentru a produce împreună cu alimentele digerate energia de care este nevoie pentru îndeplinirea sarcinilor cotidiene. În aceste procese, oxigenul în reacție cu diferite elemente poate da naștere unui element numit radical liber. Acesta este util organismului, dar numai în cantitatea corespunzătoare.

Un radical liber este de fapt un atom sau o moleculă (grupare de mai mulți atomi) care are un electron liber (ex.: radicalul oxigen, radicalul carbon, radicalul azot, radicalul sulf). El creează alți radicali liberi care la rândul lor creează alți radicali liberi ș.a.m.d. Acum intră în acțiune antioxidanții (pentru a oprii producerea în exces) care sunt atomi sau molecule care pot ceda un electron neutralizând atomul care are unul în plus, în cazul nostru radicalii liberi. Dacă nu am avea acești antioxidanți, echilibrul s-ar pierde și corpul s-ar îmbolnăvii.

Antioxidanții care provin din alimente sunt: vitaminele C, E și bioflavonoidele (proantocianidinele, beta - carotenul, licopenul).

Vitamina C: papaya, mango, citrice (portocală, grepfrut, lămâie), brocolii, pepene galben, varză de Bruxelles, căpșuni, ardei verde și roși, kiwi, sparanghel, struguri, mazăre, ceapă, pătrunjel, spanac, roșii, napi.

Vitamina E: ulei din germeni de grâu, semințe de floarea soarelui, nuci, migdale, alune, unt de arahide, ulei de soia, ulei de canola, ulei de susan, măsline, cartofi, orez brun, avocado, spanac crud.

Proantocianidine: frunze de gingko biloba, de mesteacăn, de afin, extract din sâmburi de strugure, pielița strugurilor și a afinelor.

Ulcerele la nivelul esofagului, stomacului și duodenului sunt date de o producție mare de histamine, produse la rândul lor de stres. Antioxidantul din familia proantocianidinelor împiedică o producție prea mare de histamine (doctorul Bell gastroenterolog la Spitalul Ipswich, Anglia, 1990)...
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

Victor
Mesaje:187
Membru din:02 Apr 2008, 19:28
Confesiune:ortodox
Localitate:Bucuresti

Re: Postul alimentar vs problemele de sănătate

Mesaj necititde Victor » 17 Noi 2013, 18:51

Daca ai gastrita NU sunt recomandate fructele, in special cele cu coaja (mere, pere, etc). Cel mai bine este sa intrebi un medic ce fel de alimente poti sau nu poti manca.

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Postul alimentar vs problemele de sănătate

Mesaj necititde maria_andreea » 17 Noi 2013, 19:19

Daca ai gastrita NU sunt recomandate fructele, in special cele cu coaja (mere, pere, etc).
Ulcerele la nivelul esofagului, stomacului și duodenului sunt date de o producție mare de histamine, produse la rândul lor de stres. Antioxidantul din familia proantocianidinelor ( frunze de gingko biloba, de mesteacăn, de afin, extract din sâmburi de strugure, pielița strugurilor și a afinelor) împiedică o producție prea mare de histamine (doctorul Bell gastroenterolog la Spitalul Ipswich, Anglia, 1990)
Restul era o descriere (în tentativă) a procesului prin care apar, în general bolile.

Bineînțeles, să întrebe medicul!
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Postul alimentar vs problemele de sănătate

Mesaj necititde protosinghel » 18 Noi 2013, 08:48

Îmi place cum vorbesc femeile despre post... Ce bine că duhovnicul meu e bărbat...

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Postul alimentar vs problemele de sănătate

Mesaj necititde maria_andreea » 18 Noi 2013, 10:12

:D Așa e Părinte. Aseară mă gândeam că cineva bolnav nu poate mânca frunze de gingko biloba și pielița de afine.

Cu toate acestea susțin o mâncare ușoară chiar dacă de dulce pentru că ajută și sufletul, trupul ușor fiind...
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

Andreea2012
Mesaje:106
Membru din:16 Iul 2012, 18:46
Confesiune:ortodox
Preocupări:Teologie, Lectura
Localitate:Cluj

Re: Postul alimentar vs problemele de sănătate

Mesaj necititde Andreea2012 » 18 Noi 2013, 16:53

Daca ai gastrita NU sunt recomandate fructele, in special cele cu coaja (mere, pere, etc). Cel mai bine este sa intrebi un medic ce fel de alimente poti sau nu poti manca.
Aveti dreptate. Nu am voie fructe si legume crude, cu pielita si cele care fac acid la stomac. Pot sa le manc fierte. Si mai ales sa fiu atenta la ce imi cade bine si la ce nu, astfel sa renunt la alimente care nu imi fac bine. Am un numar de alimente redus, daca si postesc mai tai cateva alimente de pe lista.
Ultima oară modificat 18 Noi 2013, 17:19 de către Andreea2012, modificat de 3 ori în total.
"Nimic nu este mai uşor decât a învăţa pe alţii şi nimic nu este mai greu decât a face ceea ce înveţi pe alţii."
Parintele Cleopa Ilie

Andreea2012
Mesaje:106
Membru din:16 Iul 2012, 18:46
Confesiune:ortodox
Preocupări:Teologie, Lectura
Localitate:Cluj

Re: Postul alimentar vs problemele de sănătate

Mesaj necititde Andreea2012 » 18 Noi 2013, 17:00

Stiu ca postul trebuie tinut din 15 noiembrie pana in 25 decembrie. Dar, vroiam sa stiu daca pot sa postesc numai Miercuri si Vineri? In fine, raspunsul meu este la Domnul.
"Nimic nu este mai uşor decât a învăţa pe alţii şi nimic nu este mai greu decât a face ceea ce înveţi pe alţii."
Parintele Cleopa Ilie

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Postul alimentar vs problemele de sănătate

Mesaj necititde protosinghel » 18 Noi 2013, 22:27

Stiu ca postul trebuie tinut din 15 noiembrie pana in 25 decembrie. Dar, vroiam sa stiu daca pot sa postesc numai Miercuri si Vineri? In fine, raspunsul meu este la Domnul.
Merteţi şi stabiliţi lucrul acesta cu duhovnicul. Astfel de răspunsuri nu se dau pe forum. Există diferite măsuri ale postului şi stabiliţi împreună cu preotul ce vi se potriveşte mai bine, aşa ca să fie "şi lupul sătul şi oaia întreagă".


Înapoi la “CANOANE şi REGULI BISERICEŞTI”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 8 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX
cron