Despre canonul pentru MALAHIE

Tot ce e legat de domeniile de mai sus...
gmbh27
Mesaje:4
Membru din:20 Oct 2014, 17:17
Confesiune:ortodox
Preocupări:Basketball
Despre canonul pentru MALAHIE

Mesaj necititde gmbh27 » 20 Oct 2014, 17:21

Buna Ziua tuturor,m-am decis sa tin un canon pentru iertarea pacatelor facute din pricina malahiei insa in canon pe langa 100 de matanii/zi mi sa mai cerut si o dieta timp de 40 zile cu mancare uscata iar eu nu inteleg termenul de "MANCARE USCATA", adica ce presupune aceasta dieta, ce am voie sa mananc si ce nu am voie?

Multumesc anticipat pentru cei ce vor raspunde!

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Despre canonul pentru MALAHIE

Mesaj necititde protosinghel » 20 Oct 2014, 22:39

1. De obicei acest canon, oarecum aspru, se dă doar atunci când este o dependenţă foarte mare de păcatul malahiei; nu şi atunci când se întâmplă rar sau poate s-a întâmplat în trecut, iar acum nu se mai face.
2. Dar şi în cazul dependenţei, trebuie ţinut cont de sănătatea şi vârsta celui care trebuie să facă canonul. Iar să-şi ia cineva acest canon singur, fără binecuvântarea duhovnicului e un lucru periculos şi, de multe ori, fără folos.
3. Canonul presupune POST, nu dietă. Cu dieta nu ajungi nicăieri, ci doar mai dai jos din kilograme.
4. Postul cu "mâncare uscată" înseamnă să se mănânce doar mâncare de post (de origine vegetală) şi negătită, adică pâine, apă/sucuri, fructe şi legume nefierte, ci toate crude.

gmbh27
Mesaje:4
Membru din:20 Oct 2014, 17:17
Confesiune:ortodox
Preocupări:Basketball

Re: Despre canonul pentru MALAHIE

Mesaj necititde gmbh27 » 21 Oct 2014, 06:27

multumesc mult pentru raspuns


Înapoi la “CANOANE şi REGULI BISERICEŞTI”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 13 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX