Trecutu pe sub masa.

Tot ce e legat de domeniile de mai sus...
Pisoiu Fericit
Mesaje:379
Membru din:05 Apr 2008, 19:08
Confesiune:ortodox
Localitate:N-E Scotiei
Trecutu pe sub masa.

Mesaj necititde Pisoiu Fericit » 20 Iun 2008, 18:42

Nu stiu cum sau ce e, decat ca se trece pe sub o masa. Nu am trecut niciodata pe sub masa...

La noi in zona nu se face, si ma indoiesc ca s-ar face pe altundeva prin Ardeal... Bunicul meu ortodox si nici parintii mei nu stiau ce si cum e, si nici nu cred ca auzisera de asa ceva pana sa vina in sud...

Cum e? De ce il faceti? Ce se intampla???

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Trecutu pe sub masa.

Mesaj necititde maria_andreea » 11 Iul 2008, 20:03

Daca te referi la trecutu pe sub masa din seara tristelor denii a punerii in mormant a Mantuitorului nostru Iisus Hristos la mine in parohie se trece pe sub masa pe care este asezat Sfantul Epitaf (o bucata de panza care simbolizeaza scenic punerea in mormant a Mantuitorului Iisus Hristos), flori aduse de credinciosi, o Sfanta Cruce si cam atat din cate imi aduc eu aminte. E drept ca acest obicei e practicat de foarte putini oameni mai exact de cei care sunt convinsi, sunt sinceri fata de gestul pe care il fac.

Ce simbolizeaza trecutu pe sub masa/"mormant" ? simbolizeaza nasterea noastra de la moarte la viata prin jertfa Lui Iisus Hristos.

Trecutu pe sub masa ca si alte obiceiuri au menirea de a ne reaminti cele mai importante evenimente spiritual-religioase si sub forma aceasta materializata cu ajutorul simturilor trupesti daca vrei, nu doar "auzita" (cu ajutorul sufletului) asa cum se intampla prin oficializarea Sf Liturghii...astfel ca intreaga fiinta participa la oficierea evenimentului.
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)


Înapoi la “CANOANE şi REGULI BISERICEŞTI”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 44 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX