Echitatia pentru femei

Tot ce e legat de domeniile de mai sus...
sevenx
Mesaje:13
Membru din:15 Aug 2010, 17:43
Confesiune:ortodox
Echitatia pentru femei

Mesaj necititde sevenx » 04 Mai 2015, 15:36

Imi cer scuze daca pare ciudata intrebarea, insa am auzit din popr precum ca femeile nu ar avea voie sa calareasca. Are vre-un fundament aceasta eventuala restrictie?

Multumesc

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Echitatia pentru femei

Mesaj necititde protosinghel » 05 Mai 2015, 18:41

am auzit din popr precum ca femeile nu ar avea voie sa calareasca. Are vre-un fundament aceasta eventuala restrictie?
Şi de ce noi, pe acest forum serios, trebuie să comentăm ceea ce matale ai auzit din popor?

radu1984

Re: Echitatia pentru femei

Mesaj necititde radu1984 » 20 Iul 2015, 14:34

Interesant subiect,intrebarea are vreo legatura cu teologia,sau este o intrebare aruncata la intamplare pe acest forum ? Daca echitatia duce la pacate fizice ori pshihologice in (trupesti sau sufletesti)iseamna ca nu e voie ca femeia sa practice echitatia.Nu m-am uitat deloc peste canoanele bisericii ortodoxe,vb.din proprie "ideatie" . Dar aceasta idee din popor are de-a face cu religia sau nu ? Totusi cred ca e o intrebare "glumeata" daca ma intelegeti.....!

sevenx
Mesaje:13
Membru din:15 Aug 2010, 17:43
Confesiune:ortodox

Re: Echitatia pentru femei

Mesaj necititde sevenx » 27 Aug 2015, 09:21

Intrebarea nu s-a dorit a fi nici glumeata nici neserioasa; era o informatie cu care am crescut si a ramas acolo ca un "dat" iar acum am pus aceasta regula sub semnul indoielii caci nu am vazut rationamentul.

Pr. Petru a raspuns in stilul specific insa elucidant.

Multumesc

radu1984

Re: Echitatia pentru femei

Mesaj necititde radu1984 » 27 Aug 2015, 21:54

Acum nu trebuia sa va enervati,purtam doar o discutie , ce-i drept in contradictoriu , dar fara suparari. Parintele Petru a spus intr-adevar ca nu era un subiect pentru acest forum,insa ca sa nu va supar si mai mult va spun ca nu are legatura cu teoligia,nu se regaseste in canoane ( legi si reguli bisericesti ) asa ca nu vad de ce ar fi pacat ! ? Numai bine ! :x22

Victor
Mesaje:187
Membru din:02 Apr 2008, 19:28
Confesiune:ortodox
Localitate:Bucuresti

Re: Echitatia pentru femei

Mesaj necititde Victor » 28 Aug 2015, 12:21

Singurul lucru care imi vine in minte este o analogie cu un obicei arab asemanator. Spre exemplu se recomanda ca fetele nemaritate sa nu foloseasca bicicleta pentru a nu avea parte de o rupere accidentala a himenului - deci o dezvirginare accidentala. Ceeace ar duce la complicatii atunci cand fata va vrea sa se casatoreasca. Ce e drept himenul se poate rupe atunci cand o fata face sport sau face miscari solocitante, din punct de vedere fizic.
Ma gandesc ca, poate, aceasta era ideea si cu aceasta interdictie. Aceste idei vin dintr-un timp cand virginitatea era la mare pret, nu ca azi. cand e considerata un defect. :(

radu1984

Re: Echitatia pentru femei

Mesaj necititde radu1984 » 28 Aug 2015, 15:51

Sa stiti ca aveti o idee aici,sporturi ce pot dezvirgina o femeie intr-o perioada/societate ce pune foarte mare pret ea ( pe virginitate ) aici da aveti dreptate in cea ce priveste o traditie locala . Dar nu are un fond teologic , cel putin din cate stiu eu.


Înapoi la “CANOANE şi REGULI BISERICEŞTI”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 15 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX