Divortul,recasatorirea si hirotonia

Tot ce e legat de domeniile de mai sus...
radu1984
Confesiune: ortodox
Preocupări: Liturgica,catehetica,omiletica

Divortul,recasatorirea si hirotonia

Mesaj necititde radu1984 » 05 Aug 2015, 09:43

Am si eu o intrebare,conform canoanelor un mirean divortat nu poate fi hirotinit preot doar daca ramane celib.Insa (de nu ma insel ) cel ce se recasatoreste poate fii hirotonit diacon,e adevarat ? Asta in sensul in care sotia a calcat stramb si tot ea a intentat divort civil,e nevoie si de divort bisericesc si daca da cum,va rog sa ma dumeriti in acest sens,va multumesc !
Doamne strigat-am catre Tine , auzi-ma Doamne !Ps 140 , 1

Pr Haralambie
Preocupări: Sensul vieţii

Re: Divortul,recasatorirea si hirotonia

Mesaj necititde Pr Haralambie » 05 Aug 2015, 11:12

Nu poate fi hirotonit nici unul nici altul. Nu se practica sa se dea dovada in scris a divorțul bisericesc.
Cu mult respect.

radu1984

Mesaj necititde radu1984 » 05 Aug 2015, 12:08

Multumesc parinte,insa nu sunt sigur unde am citit ceva legat de acest divort bisericesc,insa ramanand celib poate fi hirotonit atat preot cat si diacon nu ?

Pr Haralambie
Preocupări: Sensul vieţii

Mesaj necititde Pr Haralambie » 05 Aug 2015, 17:34

Dacă a rămas celib pt. ca a fost părăsit si nu din cauza lui, și alte impedimente nu sunt, atunci poate fi hirotonit.
Cu mult respect.

radu1984

Mesaj necititde radu1984 » 05 Aug 2015, 19:26

Parinte va multumesc mult pentru raspunsul pe care mi l-ati dat,a fost de ajutor.Doamne ajuta !

Ralirali
Preocupări: profesor

Mesaj necititde Ralirali » 04 Iul 2016, 06:42

Buna dimineata, as vreasa va expun si eu o situatie: Am o sora care a fost casatorita. Din motive obiective, a ajuns la divort ( motivele au fost legate in principal de bani, fostul meu cumnat cheltuia foarte mult, in special pe jocuri, desi aveau venituri peste medie).S-a ajuns practic la o instrainare intre ei,practic fiecare gest si actiune a lui fiind facute intentionat ,pentru a o determina sa plece.....dovada faptul ca atunci cand ea a luat aceasta decizie, el nu a facut absolut nimic pentru a o opri, ba din contra, i-a zis ca este cea mai buna solutie....
Au trecut trei ani de atunci si acum sora mea a gasit un alt baiat , cu care se intelege foarte bine.Acum intervine insa problema el este absolvent de teologie si isi doreste sa devina preot.Intrebarea mea este: credeti ca este posibila aceasta casatorie, in conditiile in care ea a mai fost casatorita?Multumesc!

highlander14
Preocupări: functionar public

Mesaj necititde highlander14 » 09 Iul 2016, 22:04

...eu stiu intamplator de la un preot ca dupa canoanele sf.traditii amandoi trebuie sa fie feciorelnici pt a se casatori...asta in conditiile in care el doreste sa-i slujeasca lui HRISTOS...deci nu se pot casatori daca ea a mai fost casat....Acum in zilele noastre se fac tot felul de pogoraminte(adica mizerii) in acest sens..Dzeu sa faca mila cu noi!!!

sevenx

Mesaj necititde sevenx » 12 Sep 2016, 12:55

Spuneti-mi va rog daca unul din soti face malahie cu o alta persoana, est acesta un motiv canonic de despartire?
Multumesc

protosinghel
Preocupări: liturgică, misiune

Mesaj necititde protosinghel » 27 Sep 2016, 17:21

Spuneti-mi va rog daca unul din soti face malahie cu o alta persoana, est acesta un motiv canonic de despartire?
Nu este motiv de despărţire, ci de un ultim avertisment...

Piamater
Preocupări: Vanzatoare

Mesaj necititde Piamater » 15 Iun 2018, 17:06

Nu este motiv de despărţire, ci de un ultim avertisment...
Scuzați off-topicul, dacă cineva face maladie singur sau cu alta persoana, dar numai în gând ( în imaginația lui) sau în vis, cât e de grav? Trebuie sa mărturisească, i se da canon?

Cum se canonisesc păcatele " cu gandul"? Dacă ai gânduri de desfrâu de exemplu; sau mai grav dacă te superi cu cineva și te gândești Cum ar fi dacă persoana respectiva nu ar mai fi... ( nu sa o omori tu, dar sa ajungi sa îi dorești moartea sau dispariția din viața ta...)

Înapoi la “CANOANE şi REGULI BISERICEŞTI”