Psaltul

Tot ce e legat de domeniile de mai sus...
Artimonier
Confesiune: ortodox
Preocupări: muzică psaltică, design grafic

Psaltul

Mesaj necititde Artimonier » 14 Oct 2016, 21:02

Am auzit pe mai mulți psalți din România spunând că vor reintroducerea hirotesirii psaltului și a clerului inferior în general. Nu sunt prea documentat legat de subiectul acesta, de ce aceea am unele nelămuriri:

1. Este psaltul parte din cler? Eu știu că treptele clerului inferior sunt citețul și ipodiaconul. Este psaltul una și aceeași chestie cu citețul (sunt aceeași treaptă)?
2. Există o rugăciune pentru hirotesia citețului și alta pentru cea a psaltului? Am văzut pe un site un fragment din ceva carte (Arhieraticon probabil) cu "rugăciunea pentru hirotesia psaltului". Din păcate fragmentul este în greacă și eu nu cunosc limba. Link: http://analogion.com/site/pdf/CheirotesiaChanter.pdf
3. Ce fel de ranguri sunt cele de protopsalt, ieropsalt, lambadar, domestic, canonarh etc.? Cum se încadrează ele în clerul inferior?

Mulțumesc anticipat!

protosinghel
Preocupări: liturgică, misiune

Re: Psaltul

Mesaj necititde protosinghel » 31 Oct 2016, 14:06

Psaltului i se face aceeaşi hirotesie a citeţului, doar că se schimbă cuvintele referitoare la citit şi cântat.
Citeţului i se dă să citească din Apostol, iar psaltului i se dă să cânte "Sfinte Dumnezeule". În BOR, toţi sunt numiţi citeţi, citesc Apostolul, iar ceilalţi clerici cântă "Sfinte Dumnezeule" fără să ştie de ce fac asta.
Ieropsalt - psalt hirotonit (cum e arhid. Mihail Bucă, de exemplu).
Protopsalt - şeful stranei drepte.
Lampadar - şeful strănii stângi (în catedrale).
Canonarh - cel care anunţă glasul cântărilor şi citeşte textele pe fraze, apoi psalţii cântă.

Artimonier
Preocupări: muzică psaltică, design grafic

Mesaj necititde Artimonier » 26 Noi 2016, 20:41

Deci practic canonarhii, lampadarii, protopsalții au toți aceeași hirotesie? Adică sunt toți psalți/citeți?

protosinghel
Preocupări: liturgică, misiune

Mesaj necititde protosinghel » 29 Noi 2016, 10:49

Da, aceeaşi hirotesie au toţi!

Înapoi la “CANOANE şi REGULI BISERICEŞTI”